امکان همکاری با معلمان خرید خدماتی در صورت صدور مجوز/ حجمی از کتب درسی بهتر است حذف شود

  4020703007

وزیر آموزش و پرورش، اعلام کرد که آخرین نیروهای خرید خدماتی آموزش و پرورش مشروط به صدور مجوز استخدام این نیروها از سوی سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی، در این وزارتخانه به‌کارگیری می‌شوند و بر اساس مقدار باقی مانده از ظرفیت استخدامی با آنها همکاری می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضامراد صحرایی یکشنبه شب با حضور در برنامه پرسشگر شبکه آموزش سیما، اظهار کرد: در خصوص استخدام نیروهای خرید خدماتی منع قانونی وجود دارد و هیچ کسی نمی‌تواند بدون آزمون وارد نظام تعلیم و تربیت شود، مسیر جذب یا دانشگاه فرهنگیان است که برای آن نیز باید آزمون داد و یا شرکت در آزمون های استخدامی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعدادی نیروی خرید خدماتی داریم، سال قبل تصمیم گرفته شد که این تعداد، آخرین نیروهای خرید خدماتی باشند. آزمون های استخدامی اخیر فرصت فوق العاده به این نیروهای خرید خدماتی می‌داد و این نیروها برای شرکت در این آزمون امتیاز  داشتند تا از این طریق جذب آموزش و پرورش شوند اما به دلایل زیادی نتوانستند وارد شوند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: به همکاران عرض کردم چون نیاز به نیرو داریم به این دسته از نیروهای خرید خدماتی بگویید که از آنها امسال هم استفاده می کنیم اما یک شرط دارد و آن این است که بتوانیم مجوز استخدام این نیروها را از سازمان برنامه و بودجه و  سازمان اداری و استخدامی بگیریم. البته اطمینان دارم آنها هم کمک خواهندکرد. لذا ان‌شاءالله همه تلاش خود را داریم تا در خدمت نیروهای خرید خدماتی که از قبل جذب آموزش و پرورش شده بودند باشیم، مگر اینکه وضعیت صلاحیت حرفه ای آنها آنطور که مورد انتظار مردم است، نباشد. این حق مردم است که معلمانی سر کلاس باشند که از هر حیث ممتاز هستند.

صحرایی تاکید کرد: به همه ادارات آموزش و پرورش سراسر کشور اعلام کردیم به‌جز نیروهای خرید خدماتی که با آزمون جذب آموزش و پرورش شده و استخدام شدند، در خصوص آن تعداد که از طریق آزمون جذب نشدند بر اساس مقدار ظرفیت استخدامی باقی مانده خود اجازه داریم از این نیروها استفاده کنیم که البته این امر مشروط به همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی است.

برخی نیروهای خرید خدماتی حقوق سال گذشته را نگرفته‌اند

وی یادآور شد: زمانی که من سرپرست آموزش و پرورش شدم، برخی از نیروهای خرید خدماتی ۶ ماه حقوق نگرفته بودند و سازمان برنامه و بودجه می گفت این افراد با اجازه چه کسی جذب شده اند؟، آنها هم راست می گویند چراکه باید برنامه هرچیزی را داشته باشند. خدا می‌داند من چقدر عذاب کشیدم. همین حالا نیز برخی از این نیروهای خرید خدماتی حقوق پارسال را نگرفته اند. باید در این راستا برنامه ریزی شده و مساله با دقت رفع شود.

حجمی از کتب درسی اضافه بوده و بهتر است حذف شود

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه خیلی از اوقات سه عنصر مولف، معلم و محصل با هم هماهنگ نیستند و این امر یکی از ایرادات ما است، افزود: من معتقدم امروز حجمی از کتاب های درسی اضافه بوده و بهتر است حذف شود. 

شرمنده آن دانش آموز هنرستانی در رشته برق هستم که به جای سیم، کاموا دستش می‌دهند

صحرایی با بیان اینکه بازآرایی هنرستان ها را به دلیل تنوع موجود در دستور کار داریم، گفت: در حال حاضر هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش را داریم اما علیرغم این تنوع، تفاوتی وجود ندارد، از این رو بازآرایی هنرستان ها را در دستور کار داریم. همچنین طرح ملی مهارت را با این هدف که هر دانش آموز در هر سال یک مهارت بیاموزد، در دستور کار ستاد راهبری اجرای سند تحول بنیادین قرار داده ایم. باید هنرستان‌های هم جوار با صنایع مثل هنرستان های هم جوار کارخانه ها را ایجاد کنیم. اگر سهم هنرستان‌ها اضافه شود باید تجهیزات هنرستان ها قوی شود. من شرمنده آن دانش آموزی هستم که در رشته برق درس می‌خواند اما به جای سیم، کاموا به دستش می‌دهند. روی من سیاه که این اتفاق افتاده است.

تخصیص دو درصد از عوارض گاز برای تجهیز هنرستان ها

وی ادامه داد: دو درصد از عوارض گاز را برای تجهیز هنرستان ها داده اند که ان‌شاءالله اگر زودتر پرداخت شود هنرستان ها را تجهیز می کنیم. این پیشنهاد خوب است که برای مثال نیروهای مسلح کمک کنند بچه هایی که کار پیدا می کنند همانند بچه هایی که وارد دانشگاه می شوند، دیرتر به سربازی بروند. ما تعیین کرده بودیم ۴۵ درصد از بچه های متوسطه به سمت هنرستان ها سوق پیدا کنند اما گویا مجلس این رقم را به ۵۰ درصد رسانده است که خوب است. می‌توانیم در آموزش و پرورش دانش آموزان را صاحب شغل کنیم تا در سن پایین صاحب شغل شوند که اگر صاحب شغل شوند در آینده راحت ‌تر ازدواج می‌کنند.

احتمال افزایش مدارس سمپاد وجود دارد

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود با اعلام این خبر که احتمال افزایش مدارس سمپاد وجود دارد، توضیح داد: سمپادی ها اگر خوب تربیت شوند مسایل کشور را حل می کنند. برخی می گویند چرا سمپادی ها را از سایر بچه ها جدا کردید؟. من می گویم این عدالت است، این بچه ها استعداد بیشتری دارند و باید امکانات بیشتری به آنها داده شود. برخی مدیریت را «چمنی» می بینند که باید با چمن زن همه چمن ها را یکسان کنند اما این عدالت نیست. عدالت این است که اگر فردی توانایی دارد، فضا را برای اثرگذاری او ایجاد کنیم.

 لقب سید محرومان برازنده رئیس جمهوری است

صحرایی با اشاره به رایگان شدن تحصیل دانش آموزانی که در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پذیرفته شده اند و در چهار دهک اول اقتصادی کشور قرار دارند، توضیح داد: این دانش آموزان مهمان رئیس جمهوری هستند چراکه برای انجام این کار پول وجود نداشت. این هدیه ویژه رئیس جمهوری به این دانش آموزان است. واقعا لقب سید محرومان برای رئیس جمهوری درست و برازنده او است. رایگان شدن تحصیل این دانش آموزان در کمیسیون کاملا رد شده بود اما در هیات دولت آمد و آنجا قرار بر این شد تا کل هزینه با دولت باشد که از اول مهر امسال اجرا می‌شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود این را هم گفت که چند نوع المپیاد علمی جدید، متناسب با آینده کشور نظیر المپیاد سواد اقتصادی و مالی از سوی وزارت آموزش و پرورش در حال طراحی است.

امکان تجمیع آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی در یک آزمون جامع

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه برنامه آموزش و پرورش در راستای کاهش تنوع مدارس است، عنوان کرد: تنوع آزمون ورودی مدارس نیز زیاد است که می‌توانیم یک آزمون بگیریم و نهایتا فرد مدرسه نمونه دولتی یا سمپاد را انتخاب کند. این کار از سوی ما مطالبه عمومی شده است که البته نیاز به مطالعه دارد و باید با مطالعه این کار انجام شود. در حال حاضر ما دو آزمون یکی برای مدارس نمونه دولتی و دیگری برای مدارس سمپاد می گیریم و دانش آموزان دو بار پول و آزمون می دهند، این را می توانیم در قالب یک آزمون انجام دهیم و هر دانش آموزی که نمره بالاتر آورد مدارس سمپاد را انتخاب کند. چرا دو آزمون بگیریم؟. این قول را به مردم می‌دهیم که امسال این دو آزمون را یکی کنیم. البته رئیس مرکز سنجش نیز باید نظر دهد.

باید راهی که باعث بازماندگی از تحصیل شده است را ببندیم


وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به آمار ۲۰۵ هزار نفری بازماندگان از تحصیل که ۵۵ هزار نفر از این تعداد به چرخه تحصیل بازگردانده شده و جذب شده اند، تاکید کرد: باید راهی که باعث بازماندگی از تحصیل شده است را ببندیم. برای ما حتی بازگرداندن یک دانش آموز اتباع به چرخه تحصیل که در یک پایه تحصیل می کند و در پایه بعدی ثبت نام نمی کند، مهم است.

پایش ملی بعد از هر سه پایه تحصیلی

صحرایی از برگزاری پایش ملی بعد از هر سه پایه تحصیلی و درج این حکم در برنامه هفتم توسعه نیز خبر داد و اظهار کرد: پدرم از من تا دانشگاه درس می پرسید. من می گفتم خجالت می کشم اما پدرم میگفت باید بدانم چه کار میکنی. از والدین می خواهم که برای بچه ها وقتی بگذارند و هفته ای دو ساعت به معلمان سر بزنند. بگذارید بچه بداند شما به مدرسه رفت و آمد می کنید. مدرک دیپلم به مثابه چیست؟، واقعیت این است مدرک دیپلم یک کارکرد برای گواهینامه و دانشگاه رفتن و... دارد اما آیا این مدرک باید فقط همین کار را کند؟. فرد می‌تواند پیس از اینکه به دانشگاه برود هم به شغل برسد.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک سگ ولگرد در یزد ۱۶ نفر را بیمارستانی کرد

  2. وقتی به بوی تعفن تورم عادت کرده ایم!

  3. رئیس قوه قضائیه: در مورد حجاب واقعا وضع خوبی نداریم

  4. از نان شب واجب تر !

  5. اعتماد کنید و مطمئن باشید

  6. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

  7. احمد توکلی: سکوت دستگاه قضا در پرونده آقای صدیقی، اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

  8. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

  9. پشت‌پرده عقب‌نشینی صهیونیست ها از غزه

  10. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

  11. درگیری لفظی علی دبیر و پیمان یوسفی روی آنتن زنده: شما تنت میخاره!

  12. تمدن نوین اسلامی با دست های خالی

  13. آیا تغییرات در کابینه خط قرمز دولت است؟

  14. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

  15. توصیف جالب لیلاز از شرایط اقتصاد کشور/ واکنش مجلس به افزایش قیمت ارز

  16. نرخ کانال‌ها و بازار غیر رسمی، تاثیری در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و خدمات ندارد

  17. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

  18. مقصد: تل‌آویو | با موشک‌های اسرائیل‌زن ایران آشنا شوید!

  19. واکنش دولت به شایعه برکناری خاندوزی/ وعده وزیر ارتباطات درباره افزایش سرعت اینترنت/ تحلیل فضائلی از پاسخ ایران به اسرائیل

  20. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

  21. پروپاگاندای غربی و صحبت از چیزهایی که وجود ندارد!

  22. جانشین فرمانده سپاه: اسرائیل را از حماقتش پشیمان خواهیم کرد

  23. نامه توکلی به اژه‎‌ای درباره پرونده کاظم صدیقی/ رقبای قالیباف برای ریاست مجلس/ انتقاد تسنیم از پناهیان

  24. اولین واکنش قوه قضائیه به ماجرای صدیقی و باغ ازگل/ انتقاد روزنامه اصولگرا از فرزین/ ارزیابی وزیر ارشاد از فضای گفت‌وگو در کشور

  25. کشف اختلاس ۱۰۸ میلیاردی آرش اشتری از بندر امام

  آخرین عناوین