بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی پس از پایان نشست شورای امنیت برای بررسی قطعنامه ۲۲۳۱  

  4020416002

تروئیکای اروپایی پس از پایان نشست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که ایران "هیچ توجیه غیرنظامی معتبری" برای غنی‌سازی‌های سطح بالای خود ندارد.

به گزارش ایسنا،‌ فرانسه، انگلیس و آلمان روز پنج‌شنبه پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی قطعنامه 2231 در بیانیه‌ای مشترک عنوان کردند که "ایران برای چهار سال تعهدات هسته‌ای خود ذیل برنامه جامع اقدام مشترک را نقض کرده و برنامه هسته‌ای این کشور به سطح خطرناکی رسیده است".

سه کشور با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کردند ذرات اورانیوم با غنای 83.7 درصد در تاسیسات فردو یافت شده است.

این کشورها عنوان کردند که غنی‌سازی تا چنین سطحی "تحولی بسیار خطرناک و مغایر با برجام و حتی سطح اعلام شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" است.

تروئیکای اروپایی مدعی شدند که ایران به دانش‌ مهم و غیرقابل بازگشتی دست یافته که برجام سعی داشته آن را محدود کند.

سه کشور اروپایی ادعا کردند که ایران هیچ‌گونه توجیه غیرنظامی معتبری برای اقدامات خود ندارد. آن‌ها مدعی شدند که این اقدامات، تنها ایران را به توانایی‌های ساخت تسلیحات نزدیک می‌کند.

آلمان، انگلیس و فرانسه در این بیانیه عنوان کردند که ایران به ارتقاء و توسعه موشک‌های بالستیک که توانایی حمل تسلیحات هسته‌ای را دارند، ادامه می‌دهد.

سه کشور همچنین مدعی شدند که ایران با ارائه سلاح به بازیکنان غیردولتی امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد. آن‌ها مدعی شدند که این اقدام ایران، نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از بیانیه نیز تروئیکای اروپایی بار دیگر ادعای ارسال پهپاد به روسیه جهت استفاده علیه اوکراین را تکرار کردند. این سه کشور عنوان کردند از آنجایی که نه ایران و نه روسیه اجازه چنین تبادلاتی را نگرفته‌اند، هر دو کشور قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده‌اند.

سه کشور اروپایی در ادامه "بی‌توجهی ایران به تعهدات ذیل این قطعنامه (2231) را محکوم کردند" و ایران خواستند تا فورا به این کار خود پایان دهد.

تروئیکای اروپایی از دبیرکل سازمان ملل خواستند تا شواهد درخصوص ارسال تسلیحات، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری‌ها و دیگر خدمات کنترل شده توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران را بررسی کند.

آلمان، انگلیس و فرانسه در ادامه تعهد خود مبنی بر عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای را تکرار کردند.

سه کشور اروپایی در انتهای این بیانیه عزم خود مبنی بر دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک درخصوص بحران هسته‌ای ایران را ابراز کردند و ایران خواستند تا فورا در فعالیت‌های خود تنش‌زدایی کند.

ادعای تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای در حالی تکرار می‌شود که مقامات ایران علیرغم تاکید بر توانمندی‌ها و پیشرفت‌های ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، گفته‌اند که تولید و بکارگیری تسلیحات هسته‌ای جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد. آژانس بین‌المللی اتمی نیز تاکنون ادعاهای غرب و رژیم صهیونیستی مبنی بر وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران را تأیید نکرده است.

ادعای کمک پهپادی ایران به روسیه نیز در جنگ اوکراین درحالی تکرار می‌شود که این ادعا بارها از سوی مقامات ایران و روسیه رد شده است.
روسیه تاکید کرده است که برخلاف اوکراین که از تسلیحات متحدان خود در این جنگ استفاده می‌کند، مسکو متکی به صنایع نظامی و دفاعی ساخت داخل است.

مقامات ایران که خواستار ارائه مستندات برای اثبات این ادعا در چارچوب بررسی‌های تیم‌های فنی و کارشناسی شده بودند، تاکید کرده‌اند که از هیچ یک از طرفین این جنگ حمایت نمی‌کنند.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 2. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 3. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 4. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 5. درباره میدان شهید صدام حسین!

 6. ساسی مدیای آقای عبدی !

 7. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 8. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 9. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 10. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 11. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 12. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 13. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 14. زباله ها را هم نزنید !

 15. خرید خودروی برقی و حواس هایی که باید جمع باشد!

 16. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 17. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 18. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 19. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 20. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 21. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 22. معادله چند مجهولی یک قانون!

 23. چرا غرب از افزایش قدرت "محور مقاومت" نگران است؟

 24. توضیحات دفتر امام‌جمعه رشت درباره حواشی پیش آمده در نماز جمعه  

 25. نظرات برگزیده مخاطبان الف: تعهدات دو طرف در برجام باید گام‌به‌گام اجرا می‌شد/ روحانی به ائتلاف با اصلاح‌طلبان نیاز دارد

آخرین عناوین