تورم، دولت انگلیس را به سیاست جنگ‌های جهانی متوسل کرد!

  4020308102

هم زمان با افزایش افسار گسیخته قیمت مواد غذایی و تشدید آمار فقر در انگلیس، دولت این کشور طرحی را در دست بررسی دارد که همچون دوران جنگ‌های جهانی، برای اقلام ضروری سقف قیمت تعیین کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، استیو بارکلی وزیر بهداشت انگلیس در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی اعلام کرد که دولت در حال مذاکره با خرده فروشان در مورد چگونگی پاسخ به "نگرانی های واقعی" مردم در مورد تورم مواد غذایی و هزینه های زندگی، از جمله امکان ارائه سقف های داوطلبانه قیمت است.

وی مذاکرات صورت گرفته با فروشگاه‌ها را سازنده خواند اما «اندرو اوپی» از کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا، که سوپرمارکت‌های بزرگ در این کشور را نمایندگی می‌کند، گفت که این طرح "تفاوتی" در قیمت‌های بالای مواد غذایی، که نتیجه افزایش هزینه‌های انرژی، حمل‌ونقل و نیروی کار است، ایجاد نخواهد کرد.

وی با متهم کردن دولت به بالا نگه داشتن تورم مواد غذایی علیرغم کاهش قیمت کالاها تصریح کرد: "دولت باید به جای مهار قیمت‌ها به سبک دهه ۱۹۷۰، بر کاهش تشریفات اداری تمرکز کند."

کارشناسان اقتصادی معتقدند که مداخله دولت برای مهار قیمت مواد غذایی، اقتصاد بحران زده انگلیس را تشدید می‌کند.

«ایان دانکن اسمیت» رهبر پیشین حزب حاکم محافظه کار در همین پیوند هشدار داد: «همیشه هنگامی که دولت در بازارهای آزاد ورود می‌کند کارها پیچیده می‌شود».

«جان ردوود» نماینده پیشین حزب کارگر هم عنوان کرد که هرگونه مداخله دولت در تعیین قیمت مواد غذایی "خطرات تضعیف رقابت" در بازار را افزایش می دهد.

عضو ارشد کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا می‌گوید که سود فروشگاه‌ها طی یک سال گذشته به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته و بسیاری از اقلام مارک‌دار جای خود را به محصولات ارزان قیمت داده‌اند.

با این حال داده‌های آماری نشان می‌دهد که تورم مواد غذایی طی یک سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر شده و کارشناسان پیش بینی می‌کنند که قیمت‌ها در ماه‌های آینده افزایش بیشتری را تجربه کند تا حدی که سهم آن در تعیین نرخ تورم از بهای انرژی، سبقت بگیرد.

اندیشکده بنیاد رزلوشن برآورد کرده است که اگر مردم انگلیس عادت‌های خرید خود را تا یک ماه آینده تغییر ندهند، یک هزار پوند به قبوض سالانه آن‌ها اضافه می‌شود. این وضع طبق گزارش رزلوشن، به خانواده‌های فقیرتر آسیب بیشتری وارد می‌کند زیرا نسبت بیشتری از درآمد خود را صرف خرید مواد غذایی می‌کنند.

برخی از کارشناسان معتقدند که دولت می‌تواند به جای مداخله در کار بازار، کمک‌هزینه‌های اقشار آسیب‌پذیر را افزایش دهد؛ اما مشکلات عمیق اقتصادی، تورم بالا، رکود و کمبود منابع درآمدی، قدرت مانور مالی دولت را محدود کرده است.

اقتصاد انگلیس این روزها حال و روز چندان خوشی ندارد؛ بیشتر آمارها و گزارش‌ها از افت شاخص‌های مالی و دورنمای تاریک اقتصادی در این کشور خبر می‌دهند.

دولت اصرار دارد که ارزیابی‌های ارائه شده چندان با واقعیت‌ها همسو نیست اما نارضایتی‌های گسترده مردم، اعتراضات خیابانی و اعتصاب وسیع مشاغل عمومی شاهدی بر عمق مشکلات اقتصادی کشور است که قابل کتمان نیست.

البته مقامات دولت انگلیس به صراحت به مردم این کشور اعلام کرده اند که مشکلات و چالش‌های اقتصادی، درسال جاری میلادی از بین نخواهد رفت و از وعده نصف شدن تورم تا پایان امسال عقب نشینی کرده‌اند.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 2. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 3. درباره میدان شهید صدام حسین!

 4. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 5. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 6. ساسی مدیای آقای عبدی !

 7. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 8. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 9. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 10. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 11. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 12. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 13. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 14. زباله ها را هم نزنید !

 15. خرید خودروی برقی و حواس هایی که باید جمع باشد!

 16. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 17. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 18. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 19. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 20. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 21. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 22. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 23. معادله چند مجهولی یک قانون!

 24. چرا غرب از افزایش قدرت "محور مقاومت" نگران است؟

 25. توضیحات دفتر امام‌جمعه رشت درباره حواشی پیش آمده در نماز جمعه  

آخرین عناوین