تغییر ۸ وزیر آموزش و پرورش در طول ۱۰ سال

  4020307096

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه حال آموزش و پرورش خوب نیست، گفت: تربیت معلم سرنخ کلاف آموزش‌و‌پرورش است، نگاه ما باید نسبت به دانشگاه فرهنگیان تغییر کند.

تغییر ۸ وزیر آموزش و پرورش در طول ۱۰ سال

به گزارش تسنیم، به نقل از روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ کتاب آموزش‌وپرورش آینده بازخوانی آموزش‌وپرورش ایران در آستانۀ قرن پانزدهم شمسی با حضور دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش و رؤسای فرهنگستان‌های چهارگانه رونمایی شد. غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: اهمیت آموزش‌وپرورش از آموزش عالی بیشتر است؛ گفت: اگر نظام آموزش‌وپرورش ما اصلاح نشود در آموزش عالی نیز به نتیجه نمی‌رسیم، آموزش‌وپرورش در نظام آموزشی، حکم دوران جنینی را دارد، اگر یک جنین با نقص متولد شود این نقص تا پایان زندگی با او همراه خواهد بود، نباید از آموزش‌وپرورش غفلت کنیم.

او افزود: کتاب «آموزش‌‌وپرورش آینده» با همکاری چهار فرهنگستان و 41 استاد و با 23 مقاله منتشر شده‌ است و به آموزش و پرورش ایران تقدیم می‌شود. این کتاب دلیل روشنی است که فرهنگستان‌ها به وظایف خود آگاهی دارند. در فرهنگستان‌ها عده‌ای از استادان دانشگاه‌ها و پژوهشگران فارغ از کار اجرایی دور هم جمع شده‌اند تا برای کشور و آیندۀ آن فکر کنند و به مجریان کمک کنند.

حداد عادل گفت: من در طول عمرم کار اجرایی بسیار کرده‌ام؛ مسئولان تا زمانی که مسئول نشده‌اند آرمان‌گرا هستند، اما زمانی که مسئولیت بر دوش آن‌ها گذاشته می‌شود به‌اندازه‌ای با واقعیّت کار اجرایی درگیر می‌شوند که دیگر فرصت آرمان‌گرایی پیدا نمی‌کنند، در واقع مسئولان اجرایی با انبوهی از کارها مواجه هستند که دیگر حتی فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کنند، یک جایی باید باشد که این مسئولیت را به‌عهده بگیرد و فرهنگستان‌ها برای خود چنین نقش و وظیفه‌‌ای قائل هستند.

حداد عادل با بیان این مطلب که "اگر آموزش‌وپرورش درستی داشته باشیم می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که آینده را ما می‌سازیم"؛ ادامه داد: برای رسیدن به آیندۀ مطلوب هیچ راهی جز توجه به آموزش‌و‌پرورش وجود ندارد. اگر می‌خواهید بدانید آیا حال فردای کشور خوب است باید امروز نبض آموزش‌و‌پرورش را بگیرید. بی‌شک اگر حال آموزش‌و‌پرورش خوب باشد، حال کشور نیز در همه شئون خوب خواهد بود.

حال آموزش‌و‌پرورش خوب نیست

او اضافه کرد: مؤلفان مقالات کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده از سرآمدان این عرصه هستند و تمام مطالبی که در این مقالات ارائه شده‌ است حاصل سال‌ها فکر و اندیشه است. هر یک از فرهنگستان‌ها بنا به نوع فعالیّتش تدوین بخشی از مبانی این کتاب را به‌عهده گرفته است، مثلاً فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای جنبۀ هویّت، ملّیّت و زبان تلاش کرده است در این کتاب پیشنهادها و راهکارهایی برای آموزش‌وپرورش ارائه دهد، تألیف و تدوین و انتشار این کتاب اتّفاق مهمی است و به این موضوع توجه دارد و نشان می‌دهد که برای ما دانشگاهی‌ها آموزش‌و‌پرورش مهم است و دانشگاهی‌ها به آموزش‌‌وپرورش توجه دارند.

وزارت آموزش و پرورش , کتاب , فرهنگستان زبان , حداد عادل ,

حداد عادل در ادامه با انتقاد از شیوۀ آموزش‌وپرورش در ایران یادآور شد: در آموزش‌و‌پرورش ما بیشتر به علم بها داده می‌شود تا شیوۀ تعلیم. باید از خودمان بپرسیم که ما چند استاد متخصّص در زمینۀ آموزش ریاضی، یا آموزش زبان فارسی تربیت کرده‌ایم، متأسفانه در نظام آموزشی کشور به مسئلۀ مهم تربیت معلّم متخصّص در رشته‌های مختلف فکر نکرده‌ایم و جای این مباحث نیز در این کتاب خالی است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: اگر نبض آموزش‌و‌پرورش را بگیریم متوجه می‌شویم که حال آموزش‌و‌پرورش ما خوب نیست، باید صریح بگویم ما مسائل کلانی در آموزش‌و‌پرورش داریم و هنوز این مسائل حل نشده است، ما هنوز نظریۀ اقتصادی روشنی برای آموزش‌و‌پرورش نداریم و هنوز شاهد دعوا بر سر نظام آموزش دولتی و غیر‌دولتی هستیم، هنوز نمی‌دانیم سهم بخش خصوصی در آموزش‌و‌پرورش کجاست.

آموزش و پرورش در 10 سال گذشته 8 وزیر داشته است

او تصریح کرد: مسئلۀ دیگر؛ فشار مشکلات اقتصادی است که آموزش‌و‌پرورش با آن روبه‌روست. باید بررسی کنیم که این فشارهای اقتصادی در سال‌های اخیر چه صدماتی به آموزش‌و‌پرورش وارد کرده است. بی‌ثباتی مدیریتی ضررهایی جبران‌ناپذیر در آموزش‌و‌پرورش به‌همراه داشته است، فقط در 10 سال گذشته هشت وزیر در آموزش‌و‌پرورش بر سرکار آمده‌اند؛ این بی‌ثباتی را شما کجا سراغ دارید؟!

تربیت معلم؛ سرنخ کلاف آموزش‌و‌پرورش

حداد عادل ادامه داد: با توجه به اهمّیّت امر تربیت معلّم؛ مقالۀ من در کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده به دانشگاه فرهنگیان اختصاص دارد، باید تلاش کنیم کلاف سردرگم آموزش‌وپرورش ایران را باز کنیم و تربیّت معلّم سرنخ کلاف آموزش‌و‌پرورش است، نگاه ما باید نسبت به دانشگاه فرهنگیان تغییر کند، دانشگاه فرهنگیان نباید تبدیل به یک دانشگاه درجۀ‌چهارمی شود، این دانشگاه فضای آموزشی درستی در اختیار ندارد، باید به این دانشگاه امکانات مناسبی اختصاص داده شود.

او در بخش دیگر سخنانش با اشاره به تأثیر آزمون سراسری دانشگاه‌ها بر فضای دبیرستان‌های کشور گفت: متأسفانه در دبیرستان‌ها همه چیز همین آزمون سراسری است و همین موضوع باعث شده است مدرسه معنای خودش را از دست بدهد، تصمیم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که 60 درصد نمرۀ قبولی در دانشگاه‌ها را به نمرۀ دروس در دبیرستان‌ها اختصاص داده است، در راستای بازگرداندن اعتبار به درس و تحصیل است، چرا به اهمّیّت این موضوع در کشور توجه نمی‌شود؟!

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش پایانی سخنانش ضمن تأکید به این موضوع که بی‌اعتنایی به آموزش‌و‌پرورش جبران‌ناپذیر است از تمام کسانی که در تألیف کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده نقش داشته‌اند قدردانی کرد و گفت: امیدوارم رونمایی از این کتاب پایان تشریفاتی یک کار نباشد؛ بلکه در آینده نیز متناسب با نیازهای روز در مطالب آن بازنگری کرد.

در این مراسم علی‌اکبر صالحی، معاون علمی ‌و پژوهشی فرهنگستان علوم، ضمن خیرمقدم به حاضران در این مراسم گفت:‌ کتاب آموزش‌‌وپرورش آیندۀ ایران، یک سند مهم برای دولت و مجلس به‌شمار می‌رود و باید از این کتاب در تصمیم‌هایی که در حوزۀ آموزش‌وپرورش گرفته می‌شود، بهره گرفت.

او با تأکید بر اهمّیّت آموزش کودکان و نوجوانان گفت: اگر می‌خواهیم جامعۀ متعالی داشته باشیم باید بستر خوبی برای آموزش کودکان فراهم کنیم و اگر امروز به امر آموزش کودکان توجه کنیم، آیندۀ روشنی را می‌توانیم برای جامعه متصوّر شویم.

وزارت آموزش و پرورش , کتاب , فرهنگستان زبان , حداد عادل ,

صالحی در ادامه گفت: انتشار کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده، اتّفاق بسیار ارزشمندی است و مقالات این کتاب می‌تواند راهگشای دست‌اندرکاران نظام آموزش‌وپرورش باشد، البته باید مطالب این کتاب همواره به‌روز شود تا پاسخگوی نیازهای نظام آموزش‌و‌پرورش در سال‌های آینده نیز باشد.

باید در جهت رفع مشکلات معلم‌ها تلاش کنیم

او در ادامه با اشاره به دانشگاه فرهنگیان گفت: این دانشگاه از نظر امکانات بسیار ضعیف است و باید این دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها همکاری داشته باشد، همچنین همۀ ما از وضعیت معاش معلّم‌ها باخبریم باید در جهت رفع مشکلات معلّم‌ها تلاش کنیم، به‌نظرم با راه‌اندازی سازمان نظام معلمان می‌توانیم پاسخگوی معلم‌ها نیز باشیم.

در ادامه محمدعلی محقّقی، معاون فرهنگستان علوم؛ درباره روند شکل‌گیری و تدوین کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده سخن گفت. به‌گفته او از سال 1395، جلسۀ مشترک معاونین پژوهشی فرهنگستان‌ها شکل گرفته است و تا امروز 45 جلسۀ مشترک برگزار کرده‌اند و از سال 1397 این جلسات توسعه پیدا کرده است و کارگروه هنجارهای فرهنگی شکل گرفته و تاکنون 32 جلسه برگزار کرده است و در هر جلسه مهم‌ترین موضوعات شناسایی شده‌اند و آموزش‌و‌پرورش رسمی کشور یکی از موضوعاتی بوده که در این جلسات درباره آن بحث و گفت‌وگو شده است.

او افزود: در این نشست‌ها تلاش کرده‌ایم به شناخت هنجارهای فرهنگی براساس فرهنگ و هویّت ملّی با تأکید بر عدالت آموزشی و در راستای هویّت ملّی بپردازیم تا بتوانیم الگوهای الهام‌بخشی در این حوزه ارائه کنیم. کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده با تعامل و همکاری شکل گرفته است و فرهنگ همکاری و مشارکت از ارکان مهم در نظام‌های تعلیم و تربیّت محسوب می‌شود.

در ادامه مریم دانشگر، سرپرست گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: کتاب آموزش‌وپرورش آینده؛ بازخوانی آموزش‌وپرورش ایران در آستانۀ قرن پانزدهم شمسی در قالب پنج فصل نگاهی به آینده، سلامت همه‌جانبه، عدالت آموزشی، هویّت ملّی و سندکاوی و آسیب‌شناسی و بیست‌وسه بخش سامان یافته است. انتخاب موضوعات در کارگروه مشترک فرهنگستان‌ها مبتنی بر اسناد بالادستی آموزش‌وپرورش، شامل سند تحوّل بنیادین آموزش‌وپرورش و برنامۀ درسی ملّی صورت گرفته است.

وزارت آموزش و پرورش , کتاب , فرهنگستان زبان , حداد عادل ,

او ابراز کرد: انتخاب نویسندگان هر بخش بر اساس تخصّص، شهرت علمی و راهبرد کتاب انجام شده است. بررسی علمی و تخصّصی هر یک از بخش‌های کتاب بر اساس موضوع به‌عهدۀ یکی از فرهنگستان‌های زبان و ادب فارسی، علوم، علوم پزشکی و هنر بوده است. ویراستاری کتاب در فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام شده و طراحی و امور هنری در فرهنگستان هنر صورت گرفته است.

دانشگر ادامه داد: در برنامه‌ریزی و تألیف کتاب به این مسئلۀ توجه شده که ساختار و نظام آموزشی مبحثی پیچیده با جزئیاتی متعدد است و برای هر‌گونه نظر و ارائه پیشنهاد و راهکار در بهبود ساختار آموزش عمومی پیش از دانشگاه، نیاز است به موضوع آموزش‌و‌پرورش نگرشی چند‌سویه داشته باشیم، به‌همین‌سبب با علم به این‌که گستردگی موضوع به‌حدّی است که زمان و مشارکت بیشتری می‌طلبد، کتاب حاضر با بازخوانی نقّادانه تجارب زیستۀ گذشته، در تلاش است پیشنهادهایی واقع‌گرایانه و کاربردی به نظام رسمی آموزش‌و‌پرورش کشور در وضعیت فعلی ارائه دهد.

در ادامه سیّد علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، گفت: آموزش‌و‌پرورش یک انسان از دوران جنینی او آغاز می‌شود و نباید دوران جنینی تا هشت‌سالگی کودک را نادیده گرفت؛ چون در همین دوران است که آیندۀ یک انسان شکل می‌گیرد، باید فرزندان خود را از دوران جنینی از نظر روحی و جسمی تغذیه درستی بکنید و یک فرد مهارت‌های زندگی را در دوران کودکی فرا می‌گیرد.

 مرندی تعهّد و تخصّص را دو بال کسانی عنوان کرد که در حوزۀ آموزش‌وپرورش فعالیّت می‌کنند و گفت: حضرت علی(ع) در سخنانش به امام حسن(ع) تأکید خاصی به فرزندپروری دارند و می‌گویند "قلب یک کودک همچون زمینی است که در آن هر بذری بکاری، به بار خواهد نشست".

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اهمّیّت دورۀ پیش‌دبستانی در آموزش‌وپرورش گفت: دورۀ پیش‌دبستانی از مهم‌ترین دوره‌هایی است که باید در امر آموزش کودکان سرمایه‌گذاری کرد، اگر به این دوره توجه شود یک فرد آیندۀ تحصیلی خوبی خواهد داشت؛ البته در امر آموزش نباید به معنویات بی‌اعتنا باشیم و افرادی که در دوران کودکی معنویات به آن‌ها آموزش داده نشده است، آیندۀ خوبی پیش‌ِرو نخواهند داشت.

بهمن نامور مطلق، رئیس فرهنگستان هنر، در ابتدای سخنان خود به جلوه‌های معرفت پرداخت و گفت: معرفت جلوه‌های گوناگونی دارد که دست‌ِکم چهار گونۀ اصلی آن عبارتند از؛ معرفت وحیانی، معرفت فلسفی، معرفت علمی و معرفت زیبایی‌شناختی، هر کدام هم روش و شیوۀ مخصوص به خود دارند؛ وحیانی نقلی، فلسفی تعقلی، علمی تجربی و زیبایی‌شناختی تخیلی است، این چهار دسته با هم بی‌ارتباط نیستند، به‌عکس مکمل همدیگرند، چنانچه حذف یا تضعیف یکی، نه‌تنها به آن حوزۀ معرفتی، بلکه به تمام حوزه‌های معرفتی ضربه وارد می‌کند، رشد شخصیت افراد جامعه در گروی پرورش موازی این معرفت‌هاست.

وی سپس به وظایف نظام آموزشی اشاره و اضافه کرد: نظام آموزشی وظیفه دارد برای تربیت انسانِ کامل به همۀ این چهار دسته بپردازد. هنر که بخش کانونی معرفت زیبایی‌شناسی محسوب می‌شود، اهمّیّت و ویژگی‌های خاص خود را دارد. رشد قوۀ خیال و پرورش عواطف ـ که در اسناد بالادستی به آن اشاره شده است ـ هم موجب ارتقاء ذوق زیبایی‌شناسی می‌شود و هم امکان خلاقیت و شکوفایی را در دیگر حوزه‌ها، حتی سخت‌ترین آن‌ها مانند ریاضیات و فیزیک فراهم می‌آورد. تکوین شخصیت متوازن کودک به همین فعالیت‌های متوازی و متعامل بستگی دارد.

رئیس فرهنگستان هنر پیشنهادهای صاحب‌نظران و فعالان حوزۀ آموزش هنر را برشمرد و ادامه داد: توجه جدی و تأثیرگذار به سواد زیبایی‌شناسی و نقش آن در سبک زندگی، تربیت معلمان هنری زبده، کارآمد، به‌روز و باانگیزه و ساماندهی کتاب‌ها و منابع مرتبط، توجه بیشتر به جشنواره‌ها و مسابقات هنری مدارس به‌منظور استعدادشناسی، ظرفیت‌پروری و هدایت خلاقیت‌ها، توجه ساختارمند به نهادهای مرتبط مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و پیوستگی تشکیلاتی آن‌ها با مدارس، توجه به زیبایی‌شناسی فضاهای آموزشی، استفاده بیشتر از ظرفیت نهادهای ملّی مانند فرهنگستان هنر برای برنامه‌ریزی و آینده‌نگری حوزۀ پویا و در حال تحول هنر و مشاغل هنری از جمله مباحث مهمی هستند که توسط صاحب‌نظران و فعالان توصیه شده است.

بهمن نامور مطلق در ادامۀ سخنان خود نتیجه گرفت: به‌دلیل کم‌توجهی به تربیت زیبایی‌شناختی و به‌ویژه غلفت از دوران طلایی تربیت، یعنی کودکی و نوجوانی، جامعۀ ما با آسیب‌های جدی در این زمینه مواجه شده است. نگاهی گذرا به سلیقۀ عمومی جوانان در موسیقی و تجسمی همچنین زبان گیشه‌ها در سینما و تئاتر بیانگر نوعی انحطاط زیبایی‌شناختی در جامعه است، به‌امید اینکه جلسات و آثاری این‌چنینی بتوانند به راهکارهایی مناسب برای حل این مسائل بینجامد، باید از همۀ کسانی که در تهیۀ این کتاب و برگزاری این همایش به‌خصوص معاونت‌های محترم پژوهشی چهار فرهنگستان تشکر کرد.

وزارت آموزش و پرورش , کتاب , فرهنگستان زبان , حداد عادل ,

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به آیۀ 164 سوره آل‌عمران گفت: این آیه بهترین معرفی از معلمان است. پیامبر اکرم(ص) یکی از بزرگترین معلمان تاریخ است، حضرت محمد(ص) مبعوث نشده است تا به ما وحی را آموزش بدهد بلکه آمده بود تا تفکر عقلی را در جهان گسترش دهد.

او در ادامۀ سخنانش با اشاره به کتاب «آموزش‌‌وپرورش آیندۀ ایران» در این کتاب 41 استاد برجسته، 23 مقالۀ حکیمانه نوشته‌اند قطعاً این کتاب در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی مفید خواهد بود. «آموزش‌‌وپرورش آیندۀ ایران» کتابی کاربردی و بومی است و این کتاب در راستای کمک به ارتقای نظام آموزش‌و‌پرورش در ایران تألیف شده است.

او افزود: من به عدالت آموزشی اعتقاد دارم و از مطالعۀ این کتاب بهره بردم، دبیرخانۀ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با روی باز پذیرای استادان چهار فرهنگستان است و ما مشتاقیم که بزرگان علم و ادب به ما آموزش بدهند و از دانش آن‌ها در جهت منافع ملّی بهره ببریم.

آموزش‌و‌پرورش نیازمند مفهوم پیوستگی است

رضامراد صحرایی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش، آخرین سخنران این مراسم بود؛ که در سخنانی گفت: ای‌کاش کتاب آموزش‌‌وپرورش آینده سال‌ها پیش تألیف می‌شد. این کتاب سند مهم و ارزشمندی است که جمعی از اندیشمندان و متفکران تألیف کرده‌اند. همواره مقام معظم رهبری در سخنان‌شان به آموزش‌و‌پرورش توجه داشته‌اند و به مسئلۀ برنامه‌ریزی دربارۀ آینده تأکید کرده‌اند. آموزش‌و‌پرورش نیز یکی از بخش‌هایی است که همواره باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

وزارت آموزش و پرورش , کتاب , فرهنگستان زبان , حداد عادل ,

او با اشاره به دوران ریاستش در دانشگاه فرهنگیان گفت: به‌نظر من دانشگاه فرهنگیان دانشگاهی برای آیندگان است و این معلم‌ها هستند که آیندۀ ما را می‌سازند، باید برای تحوّل نظام آموزش‌و‌پرورش تلاش کرد و اگر معلم‌های خوبی تربیت کنیم آیندۀ آموزش‌وپرورش روشن خواهد بود.

او در ادامه گفت: چیزی که ما در آموزش‌و‌پرورش به آن نیاز داریم مفهوم پیوستگی است. آموزش‌و‌پرورش ما باید پویایی و تفکر را در جامعه گسترش دهد.

کتاب آموزش‌وپرورش آینده بازخوانی آموزش و پرورش ایران در آستانۀ قرن پانزدهم شمسی به‌اهتمام فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران تألیف، تدوین و انتشارات متن منتشر شده است.

yektanetتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 2. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 3. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 4. سخن‌رانی ظریف در کاشان به تشنج کشیده شد

 5. زاکانی خطاب به پزشکیان: تا آخر می مانم و نمی گذارم رئیس جمهور شوید | مجلس که بودیم دائما کلاه سرتان می گذاشتند

 6. سرنوشت یکی از مهمترین اقدامات شهید رئیسی چه خواهد شد؟

 7. جلیلی: کشور را نباید معطل مذاکرات با چند کشور نگه داشت

 8. توصیه احمد توکلی به نامزدهای انتخابات: در دولت خود از اقتصاددانان عدالت‌خواه و حامی اقشار ضعیف بهره ببرید

 9. رهبر انقلاب: آقایان نامزدها در مباحثات خود از اظهارات دشمن شادکن پرهیز کنند

 10. نتایج نظرسنجی انتخاباتی/ رقابت اصلی بین قالیباف و پزشکیان

 11. سخنگوی دولت: عده‌ای سال‌ها با اینستکس و FATF سرکار بودند

 12. دوستانه با آقای پزشکیان

 13. قاضی‌زاده‌هاشمی: خانه‌داری باید شغل در نظر گرفته شود

 14. قالیباف: تحریم‌ها کاغذپاره نیست معضل است و حلش می‌کنم

 15. قالیباف در دومین مستند تلویزیونی: فرهنگ من فرهنگ جبهه و کار است+ فیلم

 16. وزیر کشور: آقایان آمار اشتباه از دولت سیزدهم به مردم ندهند

 17. سرلشکر موسوی: نهضت ساخت مسکن تا برطرف کردن دغدغه‌ای ادامه دارد

 18. مرگ ۲ کودک هنگام تمرین تیراندازی پسر جوان

پربحث‌های هفته

 1. تناقض‌های «ظریف»!

 2. عصبانیت مشاور پزشکیان و ترک برنامه زنده

 3. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 4. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 5. حقیقت، فراتر از قاب تلویزیون

 6. راهبرد تکراری اصلاح‌طلبان

 7. کنایه سنگین خاندوزی به جواد ظریف

 8. پاسخ مخبر به ادعاهای ظریف/ امکان فروش نفت نداشتیم

 9. کدام نامزد حاضر است به این آزمون و خطا پایان دهد؟!

 10. دیوار امنیتی در مرز ترکیه و ایران

 11. سند منتشر شده از سوی وحید اشتری جعلی است/ «معراج» هم تکذیب کرده بود

 12. دختر قالیباف: ماجرای سیسمونی دروغ بود

 13. پزشکیان: برای من مذاکره و توافق ذلت نیست/در منطقه و جهان ایران را بازی‌ساز خواهم کرد

 14. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ظریف باید درباره مکانیسم ماشه پاسخگو باشد/ قالیباف چرا در مجلس حقوق‌ها را افزایش نداد؟

 15. سخنی مشفقانه با دکتر پزشکیان

 16. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 17. واکنش سرپرست وزارت خارجه به سخنان جنجالی ظریف

 18. نسخه سانسور نشده پاسخ حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمیان خطاب به تحریف معانی قرآن توسط ظریف در میزگرد انتخاباتی پزشکیان

 19. "اجماع" در مقابل  "اقناع" ؛ اصولگرایان به رستگاری می رسند یا اصلاح طلبان !

 20. واکنش روحانی به مناظرات انتخابات ۱۴۰۳ / هدف آن‌ها مبارزه با تفکر تعامل با جهان است  

 21. طعنه ای که به خود اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد!

 22. توضیح فاضلی درباره اتفاقات شب گذشته/ با عزمی جزم‌تر به مسعود پزشکیان رأی می‌دهم  

 23. واکنش تلویحی شریعتمداری به سخنان ظریف/ پاسخ زاکانی به احتمال کناره‌گیری از انتخابات

 24. داوری نامزدهای انتخابات با یک تعبیر مبهم !

 25. وحید اشتری به زندان معرفی شد  

آخرین عناوین