صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد؟!

ح- خادم،   4010303084 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد؟!

اوایل بهمن ماه سال گذشته بود که وزیر صمت در برنامه ثریا حضور پیدا کرد و ضمن استماع گزارش اندیشکده سیاست گذاری دانشگاه امیرکبیر در خصوص بررسی چالش‌های صنعت خودرو، برنامه وزارت صمت جهت برون رفت از وضعیت فعلی را تشریح نمود. برنامه‌ای که در آن به وعده‌هایی چون "افزایش تولید، کاهش شیب قیمت، تنوع و بهبود کیفیت محصولات در کوتاه ترین زمان ممکن" اشاره شده بود. این برنامه زمانی پخش شد که حدوداً ده روز پیشش مدیرعامل و هیئت مدیره شرکت سایپا تغییر کرده و چند روز بعدش نیز مدیرعامل و هیئت مدیره جدید شرکت ایران خودرو معرفی شدند. 

حالا گرچه زمان زیادی از تغییر و تحول ذکر شده نمی‌گذرد، اما عملکرد تیم جدید تا به امروز هیچ نسبتی با وعده‌های وزیر صمت نداشته بلکه در مواردی مثل عرضه‌ی خودرو روند نسبت به سال گذشته بدتر هم شده است. به عنوان مثال بر اساس گزارش‌های منتشر شده از تیراژ تولید شرکت های ایران خودرو و سایپا در سال 1400 تولید خودرو نه تنها مطابق اهداف اعلامی پیش نرفته، بلکه میزان تولید حتی کمتر از سال ۹۹ و تقریباً به اندازه سال ۹۷ (۸۰۸ هزار دستگاه) بوده است. و این درحالی است که وزیر صمت در نهم آبان ماه سال گذشته تاکید کرد که "موج جدید افزایش تولید خودرو از دو هفته آینده آغاز خواهد شد و مردم آن را خواهند دید" . گزارش تولید شرکت پارس خودرو در فروردین ماه سال جدید نیز نشان میدهد تولید حدود 45 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است! پیامد طبیعی این کاهش تولید هم خبری است که هر روز می شنویم "خودرو امروز گران تر از دیروز"  و این یعنی ازدیاد نارضایتی مردمی!

موضوعی که در این یادداشت می‌خواهیم به آن اشاره کنیم نقطه‌ی مغفول گزارش‌های مراکز پژوهشی و برنامه های وزارت خانه برای اصلاح وضعیت خودروسازی است. موضوعی که تا در موردش اصلاح صورت نگیرد نه تنها خودروسازی بلکه هیچ نهاد دولتی و خصولتی دیگری نیز روی اصلاح به خودش نخواهد دید. چالشی که هر از چند گاهی در موردش خبری درج می‌شود اما چون مخاطب خاصی ندارد و چون ربط پیدا می کند به برخی خطوط قرمزها، در نهایت به جایی نمی‌رسد. مثل گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس که در سال 90 منتشر شد و در آن بدون ذکر نام به ارتباطات فامیلی گسترده مسئولین با مدیران خودروسازی اشاره شد.

سیستم‌ها معلول عملکرد افرادند، و مگر می‌شود بدون در نظر گرفتن عامل انسانی وضعیت بغرنج خودروسازی را تحلیل و برای رفع نواقص آن علاجی ‌اندیشید. بهترین و عالی‌ترین برنامه‌های اصلاحی در نهایت می‌بایست به دست افراد ذی‌صلاح اجرا شوند و الا محکوم به شکست خواهند بود.

وضعیت فعلی خودروسازی صرف نظر از عوامل بیرونی و سیاست های کلان، نتیجه سالها مدیریت مدیران عامل و مدیران میانی است که می توان آنها را به سه دسته کلی تقسیم کرد.

دسته اول معدود مدیرانی که بعد از چند دهه کار کاشناسی و کسب تجربه، بر اساس صلاحیت‌ها و توانمندی‌هایی که از خود نشان داده‌اند به تدریج رشده کرده و به عنوان مدیر ارشد انتخاب شده‌اند.
دسته ی دوم آنهایی که گرچه سالها در خودروسازی حضور دارند اما ارتقاء و پیشرفت‌شان را مدیون سفارشات بیرونی هستند. ارتقاء‌هایی که عمدتاً به جهت راضی نگهداشتن نهادهای نظارتی، بالا دستی و سازمانهای صاحب قدرت انجام می‌شود. مافیای فروش قطعات نیز از این بخش سهم معلومی دارد و با استفاده از نفوذ خود هرکس که مانع منافع خود باشد را حذف و چهره‌های همسو را در گلوگاه‌های حساس کارسازی می‌کند.

دسته‌ی سوم نیز مدیرانی هستند که از بیرون خودرو سازی و با استفاده از مزیت بند قبل "روابط با سازمانها و ارگانها و افراد با نفوذ" وارد صنعت خودروسازی شده و در جایگاه های مهم و اساسی به کار گیری می‌شوند.

بدیهی است که تا صنعت خودروسازی تکلیف خود را با افراد دسته دوم و سوم مشخص نکند هیچ برنامه ریزی، تهدید و نظارتی موثر نخواهد بود. دسته‌ی اول نیز در این فرایند معیوب به تدریج باید جای خود را به افراد سفارشی بدهند.

فی المثل نمایندگانی که قرار است ناظر عملکرد وزارت خانه‌های همچون وزارت صمت باشند، گاهی خود با برقراری رابطه با عوامل مرتب در "اخلال بازار خودرو" نقش ایفا می کنند و یا در طول ده دوره مجلس حدود 8 هزار نفر را فقط به ایران خودرو معرفی می‌کنند! این روند بیمار منحصر به مجلس‌های ادوار گذشته نبوده و در دوره فعلی نیز شوربختانه شاهد آن هستیم. ایزدخواه (نماینده محترم مردم شریف تهران) چندی قبل در صفحه شخصی خود از حضور دائمی مرتبطین خودروسازی در صحن مجلس گفت و از علت ارتباط آنها با نماینده‌ها پرسید! سوالی که هیچ وقت پاسخی به آن داده نشد! و یا نماینده ای که رسانه ها اواخر سال گذشته به نامه او در مورد پرداخت حقوق مسئول دفترش  توسط شرکت سایپا اشاره کردند! 

اوضاع آنقدر وخیم‌ است که نمی‌شود سوال کرد که مدیر عامل شرکت سایپا و ایران خودرو بر اساس چه معیاری و به استناد به کدام کارنامه درخشان انتخاب شده‌اند. نمی‌شود پرسید که نسبت شعار شفافیت در انتصابات، شایسته گزینی، و برخورد با مسببین وضع موجود با انتصاب های اخیر خودروسازی چیست؟! آیا مدیر عامل و هیئت مدیره جدید جزء دسته اول هستند یا دوم و یا سوم؟! افرادی که از دانشگاههای ضعیف به خودروسازی کوچ می‌کنند بناست کدام گره از خودروسازی را باز کنند؟! چگونه می شود به تغییرات جدید امیدوار بود در حال که برخی مدیران از جنس سفارش اند؟!

با وضعیت فعلی مدیران خودروسازی و بدون تعیین تکلیف این چرخه‌ی معیوب انتظار مقابله با مافیاهای قدرتمند خودروسازی و افزایش تیراژ تولید و بالارفتن کیفیت محصولات و علاج زخم‌های چرکین مالی خیالی خام بیش نیست.

 تلخ است اما منطقاً با وضع فعلی، که نهاد ناظر از یک سو و دولت از سویی دیگر بجای بکار گیری نیروهای توانمند بر اساس یک رویه شفاف، سعی می‌کنند آشنایان و منسوبین خودشان را در این مجموعه ها مشغول به کار کنند، بی نظیر ترین و تحولی ترین برنامه ها امکان تحقق نخواهد داشت!

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۱۴۵۹۴۱۳:۲۸:۲۴ ۱۴۰۱/۳/۴
صنعت خودروسازی بنگاه تامین بودجه برای دولت است بنابراین درست بشو نیست
ناشناس۲۵۱۵۵۳۸۱۰:۰۲:۳۴ ۱۴۰۱/۳/۵
بانکداری محل تامین است. از جمله ایجاد نقدینگی بی پشتوانه.
ناشناس۲۵۱۴۵۹۶۱۳:۲۹:۳۹ ۱۴۰۱/۳/۴
وقتی تولید و واردات خودرو در این مملکت در انحصار دولت است، چیزی درست نمی شود.
ناشناس۲۵۱۴۶۰۱۱۳:۳۲:۲۵ ۱۴۰۱/۳/۴
بر طبق آمارها، 80% اقتصاد ایران دولتی یا نیمه دولتی است. جالب است که همه از جمله مسئولان، وجود مافیاهای گوناگون را مسئول مشکلات کشور معرفی می کنند!!!!!!
ناشناس۲۵۱۴۶۰۳۱۳:۳۳:۴۱ ۱۴۰۱/۳/۴
آیا چیزی در این کشور رو به بهبودی است که وضعیت خودروسازی باشد؟
ناشناس۲۵۱۴۶۰۴۱۳:۳۴:۴۲ ۱۴۰۱/۳/۴
برنامه واردات خودرو هم کیسه گشادی است برای عده ای که آن را پر از پول کنند.
ناشناس۲۵۱۴۹۶۸۱۹:۰۱:۳۳ ۱۴۰۱/۳/۴
بهتر از تولید داخلی است که دو سر زیان است خودرو ساز مینالد از ضرر و مصرف کننده که هم مالی و جانی ضرر میکند
ناشناس۲۵۱۴۶۳۴۱۳:۵۵:۴۰ ۱۴۰۱/۳/۴
هر کدوم از صنایع ما وارد بازار جهانی شوند درست میشوند بقیه حرفها شعار الکی است.
ناشناس۲۵۱۴۶۵۸۱۴:۲۱:۳۱ ۱۴۰۱/۳/۴
خیر سوال بعدی لطفا
ناشناس۲۵۱۴۶۷۳۱۴:۲۹:۰۶ ۱۴۰۱/۳/۴
29 فروردین 1401 هزینه کامل خودرو پرداخت کردم، در تاریخ دعوتنامه پرداخت مبلغ نوشته بود تاریخ تحویل 31 اردیبهشت 1401، امروز که 4 خرداد هست هنوز خودرو توی سایت فاکتور نشده و حتی در صورت فاکتور شدن، ثبت سند و چاپ پلاک و تحویل به نمایندگی و ترخیص حداقل 1 ماه طول میکشه، در سایت ایران خودرو قسمت ثبت اعتراض بعد از پر کردن فرم ثبت نهایی نمیشود، و حتما برای درخواست باید تماس بگیرید با شرکت، در نهایت رفتم نمایندگی گفتن خوش بین باشن ان شالله این ماه ماشین تحویل می شود؟!! واقعا چرا!! من نزدیک به 20 ماه منتظر این ماشین هستم و مصرف کننده واقعی و نهایی هستم و قصد فروش ندارم،
ناشناس۲۵۱۴۷۶۷۱۶:۰۲:۲۳ ۱۴۰۱/۳/۴
خشت اول چون نهد معمار كج تا سريا ميرود ديوار كج!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۲۵۱۴۸۱۸۱۶:۴۷:۲۶ ۱۴۰۱/۳/۴
طرح این گزارش ها و تحلیل ها اتلاف وقت مردم است. درهای کشور رو به واردات خودرو باز شود حتی اگر صنعت خودرو زمینگیر شود. تا زمین نخورد تدبیری برای برخاستن نخواهد کرد. و البته دولت هم دست از این قلک پرفساد بکشد.
ناشناس۲۵۱۴۸۶۵۱۷:۰۹:۰۸ ۱۴۰۱/۳/۴
ما باید صنعت خودروسازیمان رااز الگوی فرانسوی که الگویی بسیار ضعیف نسبت به کشورهایی مثل ژاپن است تغییر دهیم آخر این فرانسوی ها نه ماشینهای کوچکشان ونه بزرگشان واقعا خوب نیستند .ویکی از معایب بزرگشان عدم تطبیق با آب وهوای گرم گشورمان است .که سالیانه باعث خسارتهای زیاد واستهلاک به علت موتور داغ بودن این خود روهای فرانسوی شده.
ناشناس۲۵۱۴۸۶۶۱۷:۱۳:۱۴ ۱۴۰۱/۳/۴
یک عده زیادی از مدیران میانی در کشور هستند که چندین سال است در وزارتخانه ها و شرکتهای گوناگون لانه کرده اند و هر دولتی چه اصولگرا چه اصلاح طلب آمده اینها بوده اند و چون تمامی چم وخم آن وزارتخانه یا شرکت را بلدند بخاطر حفظ منافع خودشان مانع اصلاح و درست شدن امور هستند تا آقای رئیسی این مدیران مافیایی را که در صنعت خودروسازی و بانکها و گمرکات و سازمان امور مالیاتی نفوذ زیادی دارند عوض نکند امورات کشور درست نخواهد شد و هر برنامه خوبی هم دولت داشته باشد با بهانه های گوناگون مانع خواهند شد مثلا کیفیت پایین خودرو داخلی یا خلق پول و نقدینگی ۸۰ درصدی بانکها بخصوص بانکهای خصوصی یا عدم دریافت مالیات از پزشکان پردرآمد و خانه های خالی با بهانه های واهی از سوی سازمان امور مالیاتی یا مانع شدن مدیران گمرک برای اتصال سامانه گمرک به سامانه جامع تجارت و شفاف شدن فرآیند تجارت در کشور یا رسوب چندین ماهه کالاهای اساسی در گمرکات و خراب شدن آنها با وجود نیاز ضروری در داخل کشور نمونه های زیادی از درست نشدن امورات به علت نفوذ مدیران رانت خوار و مافیایی در بدنه دولت است تا دولت از درون یک حجامت کاملی نکند کشور درست نخواهد شد و برنامه های تحولی دولت نتیجه نخواهد داد
نقطه۲۵۱۴۸۷۴۱۷:۱۷:۵۵ ۱۴۰۱/۳/۴
بشنو ولی باور نکن!! تحول برای صنعت فرغون سازی ایران امکان نداره
ناشناس۲۵۱۴۹۳۱۱۸:۱۹:۲۸ ۱۴۰۱/۳/۴
عدم مدیریت،دلال بازی و شعار،شعار و شعار....باعث شده خودروسازی به این روز بی افته....
شاملو۲۵۱۴۹۷۷۱۹:۰۶:۴۲ ۱۴۰۱/۳/۴
چیزی به اسم صنعت خودرو ما نداریم بهتره اسم اش را صنعت مونتاژ بزارید اون هم از نوع چینی بی کیفیت...
ناشناس۲۵۱۵۱۸۱۲۲:۱۳:۴۵ ۱۴۰۱/۳/۴
به نظر من نمیشود و خود خودروساز انحصار واردات را هم در دست خواهد گرفت
ناشناس۲۵۱۵۵۳۷۱۰:۰۱:۳۰ ۱۴۰۱/۳/۵
اتفاقا آن مدیرانی که در صنعت خودرو هستند برای تحول صنعت خودرو کافی نبوده اند. به کمک مدیران قوی از بیرون صنعت خودرو نیاز هست.
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 3. معمای تورم خرداد ماه !

 4. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 5. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 6. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 7. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 8. رعیتی با زندگی شاهانه !

 9. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 11. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 12. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 13. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 14. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 15. دزدی از کامیون در حال حرکت

 16. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 17. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 18. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 19. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 20. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 21. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 22.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 23. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

 24. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

 25. ازغدی: بی‌تفاوت شدن جامعه نسبت به مسأله ازدواج خط قرمز قرآن است

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما