چند درصد بزرگسالان ایران دارای کارت اهدای عضو هستند؟

گروه سلامت الف،   4010231120

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: حدود ۱۰ درصد بزرگسالان در ایران دارای کارت اهدای عضو هستند و این میزان در حال افزایش است.

چند درصد بزرگسالان ایران دارای کارت اهدای عضو هستند؟

 به گزارش ایسنا، دکتر کتایون نجفی‌زاده در نوزدهمین جشن نفس که همزمان با روز ملی اهدای عضو در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت: خانواده‌های اهدای عضو افرادی هستند که در سخت‌ترین لحظات به کمک بیماران می‌آیند و قهرمانانی زندگی‌بخش هستند.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ادامه داد: در دو سال کرونا جشن اهدای عضو برگزار نشد؛ اما امروز تیم‌های اهدای عضو و پیوند در کنار هنرمندان و ورزشکاران حضور دارند و جشن با حال و هوای خاصی برگزار می‌شود.
وی افزود: سال ۱۳۹۹ ما با شاخص اهدای عضو ۱۴.۳ رتبه نخست آسیا را داشتیم که این آمار با شیوع کرونا افت شدید پیدا کرده و تا شاخص ۷ رسید. البته در سال گذشته مجددا به رتبه ۱۰ رسیدیم، اما باز هم این میزان کم است و همچنان باید افزایش پیدا کند.
نجفی‌زاده با اشاره به شایعات مختلف در حوزه اهدای عضو، گفت: همیشه افراد شایعه‌ساز تب و تاب در جامعه ایجاد می‌کنند که اهدای اعضای افراد مبتلا به کرونا یکی از این موارد بود. این درحالی است که کار تیم‌های پیوند در این دو سال سخت‌تر شد. باید توجه کرد که  به هیچ عنوان اهدای عضو از افراد مبتلا به کرونا صورت نمی‌گیرد.
وی گفت: در سال ۱۳۶۸ فتوای اهدای عضو از سوی امام خمینی(ره) صادر شد و این فتوا دو سال بعد هم توسط رهبری تایید شد و نقطه عطفی برای ما بود. با این فتوا حتی قبل از تصویب قانون هم پیوند عضو در کشور آغاز شد.
نجفی زاده با اشاره به اهمیت کارت اهدای عضو اظهار کرد: اگر اتفاقی برای ما رخ دهد و خانواده از خواسته ما اطلاع نداشته باشند احتمال رضایت به اهدا ۴۸ درصد، البته داشتن کارت جنبه فرهنگ سازی دارد و دریافت آن با ارسال کد ملی به ۳۴۳۲ و مراجعه به سایت ehdacenter.ir امکان پذیر است. همچنین افراد می‌توانند در قالب یک ویدئو خواسته قلبی خود را در سامانه اهدای عضو ثبت کنند.
وی گفت: حدود ۱۰ درصد بزرگسالان در ایران دارای کارت اهدای عضو هستند و این میزان در حال افزایش است. اکنون روزانه حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر هم کارت اهدای عضو دریافت می‌کنند که البته این میزان باید بیشتر باشد.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان بیان کرد: طرح خانواده اهدای عضو در دستور کار قرار دارد و در آینده اجرا می‌شود و افراد می‌توانند به صورت خانوادگی کارت اهدای عضو داشته باشند.
وی گفت: اولین جشن نفس با هدف امید بخشی برای بیماران در لیست انتظار و در مقیاس کوچک‌تر برگزار می‌شد اما کم کم این جشن رشد پیدا کرد و در جای جای ایران شاهد برگزاری جشن نفس و تقدیر از خانواده‌های اهدا کننده هستیم.
به گزارش ایسنا، نوزدهمین جشن نفس با حضور جمعی از پزشکان، هنرمندان، ورزشکاران، سفیران و خانواده اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان عضو، در سالن همایش‌های برج میلاد گرامی داشته شد.
به گزارش ایسنا، دکتر علی نوبخت_رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز در نوزدهمین جشن نفس که همزمان با روز ملی اهدای عضو برگزار شد، با اشاره به علت نامگذاری "روز ملی اهدای عضو" در تقویم ایرانیان، گفت: ۳۳ سال قبل، در روز سی و یکم اردیبهشت ماه ۱۳۶۸ امام خمینی (ره) فتوای اهدای عضو را صادر کرد. این در حالی بود که دکتر ایرج فاضل پدر اهدای عضو ایران ابتدا پیگیری صدور این فتوا بود و سپس پیگیری تصویب آن را به عنوان قانون بر عهده داشت.
نوبخت با اشاره به اینکه در آن زمان اهدای عضو درحالی کلید خورد که از هر ۲۰۰۰ نفر یک نفر به اهدای اعضای بدن عزیز از دست رفته‌اش رضایت می‌داد،گفت: خوشبختانه امروز ورق برگشته است و به همت انجمن اهدای عضو ایرانیان که در سال ۱۳۹۴ اعلام موجودیت کرد، روز به روز فرهنگ اهدای عضو در ایران ارتقا پیدا کرد تاجایی که این آمار در سال ۹۸ به ۷۰ برابر رسید.
 نوبخت با بیان اینکه ۳۰ سال قبل ما ایرانیان برای پیوند کلیه مجبور به پرداخت هزینه بالایی بودیم، گفت: خوشبختانه در حال حاضر پزشکان حاذقی از جمله دکتر علی ملک حسینی را در زمینه اهدای عضو داریم و شرایط اهدا، نه تنها به دشواری گذشته نیست که بی وقفه رکورد پیوند اعضای حیاتی بدن شکسته خواهد شد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 4. معمای تورم خرداد ماه !

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 7. دزدی از کامیون در حال حرکت

 8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 9. رعیتی با زندگی شاهانه !

 10. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 11. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 14. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 15. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 16. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 17.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 18. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 19. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 20. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

 21. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

 22. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 23. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

 24. رئیسی: رشد اقتصادی به بیش از ۴ درصد رسید/ ماهانه ۱۲ تا ۱۳هزار میلیارد هزینه‌های دولت قبل را می‌پردازیم

 25. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما