۱۳ راه برای شناخت درست از خواستگار خود

گروه اجتماعی الف،   4010222075

برای شناخت خواستگار قبل از انتخاب به جز حرفهایی که میزند ، تفکراتی که دارد و رفتاری که از خودش بروز می دهد راه دیگری وجود ندارد.

۱۳ راه برای شناخت درست از خواستگار خود

به گزارش بیتوته،شناخت خواستگار به خصوص اگر آشنایی سنتی باشد کار بسیار سختی است و شاید نتوانید به درستی تصمیم بگیرید. شاید روش‌های شناخت خواستگار خوب و راه‌های امتحان خواستگار را بلد نیستید.

ما در این مقاله سعی میکنید روش‌هایی شناخت خواستگار و راه‌های امتحان او را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید بهتر برای زندگی آینده خودتان تصیم بگیرید.  

 نحوه آشنایی و پیشنهاد ازدواج

چطور با خواستگارتان آشنا شدید؟ واسطه داشته اید یا در محل کار و تحصیل با او آشنا شده اید؟ پیشنهاد خواستگاری را چطور مطرح کرد؟  

در خواستگاری سنتی باید از معرف و اطرافیان خواستگار تحقیق کنید، آشنایی‌ها در محل کار و تحصیل یک شناخت نسبی و کلی بین دو نفر ایجاد میکند، ولی با این حال برای شناخت بهتر باید در مورد خانواده اش تحقیق لازم را انجام دهید.

ظاهر خواستگار

اولین چیزی که در برخورد با یک فرد غریبه جلب توجه می‌کند ظاهر او است. آراستگی ظاهری و مطلوبیت ظاهری اولین قدم برای تصمیم گیری در مورد صحبت کردن با خواستگار است. اولین روش شناخت خواستگار خوب، پوشش ظاهری او است که متناسب با معیار‌های شما باشد. اگر نمی‌توانید ظاهر خواستگار خود را قبول کنید بعید است بتوانید روی او حساب باز کنید.  

شما باید خودتان در کنار خواستگارتان بتوانید تصور کنید نه این که از نشان دادن او به دوستان یا فامیل سرافکنده باشید.  

صحبت کردن خواستگار

مسلما در جلسات خواستگاری و آشنایی‌های اولیه صحبت‌های زیادی بین خانواده و بین شما دو نفر اتفاق می‌افتد. به حرف‌هایی که می‌زند و پاسخ‌هایی که می‌دهد دقت کنید. آیا مستقیم و با صداقت پاسخ می‌دهد یا حرف‌ها را می‌پیچاند. لحن صحبت کردنش با خانواده خودش یا هنگام صحبت کردن چطور است.  

آیا فرد دنیا دیده‌ای است و ارتباطات اجتماعی خوبی دارد، خوش صحبت است یا کم صحبت و گوشه گیر. نحوه پاسخ دادن یک فرد به سوالات پدر و مادر شما و صحبت کردن از تجربیاتی که داشته است نشان می‌دهد که شما با یک فرد اجتماعی طرف هستید یا یک فرد گوشه گیر.  

سطح تحصیلات

اگر سطح تحصیلات خواستگارتان برای شما مهم است می‌توانید در مراحل آخر خواستگاری از او مدرک بخواهید در غیر اینصورت نوع صحبت کردن و جمله بندی‌ها میتواند نشان دهنده سطح تحصیلات فرد باشد.  

برای شناخت بهتر میتوانید سطح تحصیلات خانواده اش را هم بپرسید. شما باید از نظر تحصیلات در سطحی باشید که بتوانید دغدغه‌های هم و دغدغه‌های خانوادگی همدیگر را درک کنید.

شوخ طبع بودن خواستگار

افردی که شوخ طبع هستند معمولا در برخورد‌های اول سعی میکنند حرفه‌ای خنده داری بزنند تا یخ میان جمع آب شود. در صورتی که آدمای جدی حاشیه نمی‌روند و به سوالات کوتاه و مختصر در حد اطلاعات لازم صحبت میکنند. برخی دیگر لودگی می‌کنند و احترام جمع را حفظ نمی‌کنند.  

میزان درونگرا و برونگرا بودن فرد را نیز در همین مکالمات متوجه خواهید شد. افراد برونگرا معمولا پرحرف‌تر هستند و بیشتر از میزان مورد نیاز در سوال به شما پاسخ می‌دهند، ولی افراد درونگرا شاید حتی پاسخشان به قدری کوتاه باشد که شما را متعجب کند.

یکی از راه‌های شناخت خواستگار خوب این است که به میزان پرحرفی و کم حرفی، جدی و شوخ بودن، حفظ حرمت هنگام صحبت کردن، دقت کنید.

آینده نگری خواستگار

یکی از روش‌های شناخت و امتحان خواستگار این است که میزان آینده نگری او را بسنجید. فردی می‌تواند در زندگی پیشرفت کند که برای آینده اش برنام ریزی داشته باشد. مسلما شما ریسک زندگی با فردی که آینده نگری ندارد را نمی‌پذیرید؛ بنابراین باید سوالاتی که در باره آینده نگری فرد و چشم اندازش برای آینده است را از او بپرسید تا بدانید آیا برنامه مشخصی برای آینده اش دارد یا خیر.  

روابط اجتماعی خواستگار

از خواستگارتان بپرسید که چقدر وقت با دوستانش می‌گذراند، چقدر به مسافرت می‌رود و چقدر وقت صرف روابط اجتماعی اش می‌شود. رفت و آمد‌های خانوادگیشان چقدر است و او تا چه حد در این مراسمات حضور دارد. رفتار و روابط اجتماعی فعلی او میتواند دیدگاهی در زمینه روابط اجتماعی و خانوادگی در آینده به شما بدهد. مثلا اگر شما خیلی اهل مهمانی و دورهمی و مسافرت هستید، ولی خواستگارتان تنهایی را ترجیح بدهد نمی‌تواند زوج مناسبی برای شما باشد. یا اگر خواستگار شما زمان زیادی را صرف دوستانش می‌کند، ولی شما دوستی برای وقت گذرانی ندارید مسلما بعد از ازدواج احساس تنهایی زیادی خواهید داشت.  

شباهت عقیده‌ها با خواستگار

یکی از مهم‌ترین مسائلی که نشان دهنده یک خواستگار خوب برای شما است شباهت عقاید است. شاید فرد مقابل شما انسان خیلی خوبی باشد، ولی تضاد عقاید باعث می‌شود نتوانید زوج خوبی برای یکدیگر باشید. بزرگترین اشتباه هنگام ازدواج این است که به امید تغییر طرف مقابل پاسخ مثبت بدهید و توقع داشته باشید بعد از مدتی به دلیل علاقه به شما عقایدش تغییر کند و شبیه شما شود. در صورتی که این امر تا حدود زیادی غیر ممکن است و می‌تواند عاملی برای طلاق شود.  

استقلال مالی خواستگار

داشتن استقلال مالی خواستگار یکی از پایه‌های زندگی مستقل است. زمانی که شما از استقلال مالی برخوردار نباشید و برای تامین هزینه‌ها دستتان جلوی خانواده‌ها دراز شود، مسلما نمی‌توانید مطابق میل و سلیقه خودتان زندگی کنید و دائما باید پاسخگوی نظرات بزرگتر‌ها و دخالت آن‌ها در زندگیتان باشید.

شاید خواستگار شما در حال حاضر سرمایه یا شغل مناسبی نداشته باشد، ولی حداقل باید پتانسیل درآمد زایی را در او ببیند. اگر خواستگار شما هنوز شرایط مالی اداره کردن ساده‌ترین زندگی را هم ندارد گزینه مناسبی نیست مگراین که هر دو شما سن کمی داشته باشید و قرار باشد مدتی طولانی در عقد و منزل پدر و مادرتان بمانید.  

صداقت خواستگار

یک خواستگار واقعی به سوالات شما دقیق و با صداقت پاسخ می‌دهد. شما باید حرف‌هایی که در مورد درامد، موقعیت شغلی، جایگاه اجتماعی وغیر می‌زند را با تحقیق، تایید نمایید. صداقت شرط اصلی خوب بودن خواستگار است.  

مطمئن بودن از خواستگاری

مسلما شما قرار است مدتی را به صورت خصوصی با خواستگارتان صحبت کنید. خواستگار شما ممکن است به دلیل فرار از شرایط فعلی، شکست عشقی یا اجبار والدین به خواستگاری شما آمده باشد بنابراین باید به نوع صحبت کردن او با خودتان، نوع نگاهش به شما و سوالاتی که از شما می‌پرسد دقت کنید.

آیا علاقه‌ای به شناخت شما از خودش نشان میدهد یا صرفا به سوالات شما پاسخ می‌دهد و شما را تایید می‌کند؟

آیا سوالاتش هدفمند و است و خواستگاری را جدی گرفته است یا فقط کلی گویی می‌کند و سوالات کلی و اساسی را میپرسد.  

آیا درباره اهداف شما، خصوصیسات شما و نظر شما درباره زندگی آینده سوال می‌کند؟

هدفش از ازدواج چیست

هدف یک نفر برای ازدواج می‌تواند امتحان خواستگار خوب باشد.  معمولا این سوالات در جمع پرسیده می‌شود تا همه با هدف او از ازدواج آشنا شوند.  

شما باید به پاسخی که میدهد دقت کنید، مفهوم کلی پاسخ او باید موارد زیر را در بر بگیرید:

گذر از مرحله مجردی و ورود به مرحله‌ای جدید اززندگی.

تامین نیاز‌های جنسی از راه درست، روحی، نیاز داشتن به همدم یا نیاز به تکامل.  

ساختن خانواده‌ای سالم و پرورش سالم فرزندان

کنار او بودن چه حسی به شما میدهد

احساسی که در معاشرت با خواستگارتان به شما دست می‌دهد اهمیت بسیار زیادی دارد.

منظور من احساس دل تنگی یا احساس جذب شدن به سمت خواستگارتان نیست، چون تمام این مواد به دلیل به هم خوردن تعادل هورمونی و جاذبه جنسی طرف مقابل برای شما ایجاد شده است و چیزی از شخصیت و هماهنگی بین شما دو نفر نمی‌گوید.  

آیا کنار او احساس اعتماد به نفس دارید و برای ارتباط گرفتن با دیگران و فعالیت‌هایی که به پیشرفت فردی شما کمک میکند میل و رغبت بیشتری دارید یا این که در تماس‌های تلفنی و هنگامیکه کنارش هستید احساس حقارت به شما دست می‌دهد و نسبت به کارهایتان احساس شرمندگی میکنید؟ اگر احساسات منفی‌ای که هنگام معاشرت و در کنار خواستگارتان تجربه میکنید بیشتر از احساسات مثبت است باید از او صرف نظر کنید.

مهربانی و درک متقابل

اگر خواستگار شما بلد از چطور از نظر عاطفی از شما حمایت کند و رفتارش با شما مهربان است مسلما با اطیمنان بیشتری میتوانید به او فکر کنید.

در جلسات آخر سعی کنید از نظر مسائل جنسی طبع یکدیگر را بشناسید، تناسب بین گرم مزاج بودن و سرد مزاج بودن دو نفر بعد از ازدواج اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر یکی از شما هفته‌ای یک بار تمایل به رابطه جنسی داشته باشد، ولی دیگری هر روز خواهان رابطه باشد با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهید شد.  

به خصوص در اوایل ازدواج که ممکن است یکی از شما روزی چند بار تمایل به رابطه داشته باشد، ولی این رفتار از نظر دیگری کار ناپسندی باشد و روزی بیشتر از یک بار را زیاده روی بداند.

اگر زبان محبت و عشق ورزی شما به هم شباهت نداشته باشد به مشکل می‌خورید مثلا یک نفر ابراز علاقه کلامی را بپسندد، ولی دیگری فقط با رفتارش محبت خود را نشان دهد.  

یکی از شما برای ابراز علاقه هدیه بخرد، ولی دیگری هدیه دادن را کاری بیهوده بداند مشکلات عدیده‌ای برای شما ایجاد خواهد شد.  

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. مدینه فاضله موهوم؟!

 2. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 3. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 4. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 5. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 6. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 7. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 8. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 9. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 10. رئیس دفتر صدام مُرد

 11. یک فروند جنگنده شکاری در اصفهان سقوط کرد

 12. مدیرعامل تراکتور: افرادی که در تبریز سنگ زدند، هواداران تیم‌های رقیب بودند!

 13. اولین فیلم از دوربین مداربسته هنگام ریزش متروپل

 14. جزئیات کشف نوزاد ۲ روزه از سطل زباله‌ای در نازی آباد

 15. توضیحات یارانه ای عبدالملکی درباره درآمد فرزندان مجرد

 16. هنر هندوانه فروش !

 17. برخورد اتوبوس با پنج خودرو در كرج‌‌ ‌‌

 18. ۳۲ میلیون حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه؟!/ هشدار نسبت به عدم ثبت «رسمی» ازدواج در پی تعیین «حق ثبت»

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. مدینه فاضله موهوم؟!

 3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 8. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 12. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 13. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 14. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 15. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 19. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 20. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 21. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 22. سقف افزایش اجاره بهای مسکن در تهران مشخص شد

 23. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 24. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 25. اتهامات عجیب یک وکیل

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما