قالیباف: وظیفه دارم برای جوانان فرصت‌سازی کنم

گروه سیاسی الف،   4001223101

رییس مجلس گفت: معتقدم تحول در کشور با وجود جوانان مومن، کاربلد، انقلابی و خالص اتفاق خواهد افتاد و همانطور که انقلاب اسلامی از ۱۸ سالگی به من فرصت کار کردن داد، وظیفه خود می دانم برای کار کردن شما جوانان فرصت‌سازی کنم.

قالیباف: وظیفه دارم برای جوانان فرصت‌سازی کنم

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، 23 اسفندماه) در نشست هم اندیشی با جمعی از جوانان فعال فرهنگی و اجتماعی سراسر کشور به مناسبت روز جوان، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت حضرت علی اکبر (ع)، گفت: برای من افتخار است در این روز که به نام جوان نامگذاری شده در جمع شما جوانان عزیز هستم و خوشحالم که حرف دل خودتان را در حوزه های مختلف مطرح کردید.

وی افزود: یکی از عزیزان در صحبت هایش بنده را خطاب قرار داد مبنی بر اینکه در سن 21 سالگی فرمانده لشکر 5 نصر بوده ام اما باید بگویم، اگرچه  از نظر سیستماتیک و جایگاهی چنین برداشتی وجود دارد اما بنده در لشکر صرفا مسئول رزمنده ها بودم، رزمنده هایی که افرادی همچون شهید رستمی و شهید نظرنژاد فرمانده آن ها بودند و بنده پادویی آن ها را می کردم و آرزو می کردم یک بار با آن ها روبه رو شوم.

وی ادامه داد: در آن زمان گرفتن مسئولیت حتی به ذهن ما هم خطور نمی‌کرد و اصلا موضوعی مانند فرمانده شدن و مسئول شدن حائز اهمیت نبود، ضمن آنکه درجه و سازمانی نیز به آن معنا وجود نداشت و ما به صورت جهادی دور هم جمع شدیم.

قالیباف تاکید کرد: به خود جرأت می دهم که با شما صریح صحبت کنم چراکه همانطور که انقلاب اسلامی از 18 سالگی به من فرصت کار کردن داد، وظیفه خود می دانم فرصت را برای کار کردن شما جوانان فراهم کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه سر تعظیم در مقابل پیشکسوتان عرصه سیاست فرو می آورم اما در هر جا که خدمت کرده‌ام جوانان را به کار گرفته ام و از شما می خواهم خروجی کار این جوانان را با خروجی کار دیگر افرادی -که در این فرصت ها و موقعیت ها فعالیت کرده اند- مقایسه کنید.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: نخستین بار که با نام امام آشنا شدم 14 الی 15 سال داشتم و از زمانی که به یاد دارم این مرد الهی جز برای خدا کلامی نگفت و جز برای خدا گامی برنداشت و در مرحله بعد به مردم و جوانان تکیه کرد، جوانان نیز با روحیه اخلاص و محبت خود توانستند با امام ارتباط برقرار کنند و ارتباط قوی بین جوانان و امامشان برقرار شد.

وی افزود: امام(ره) فرمودند دولت ها نباید در کاری که مردم انجام می دهند دخالت کنند و دولت صرفا باید کارهایی را انجام دهد که مردم نمی توانند انجام دهند.

قالیباف تصریح کرد: درواقع خداباوری و مردم باوری در تمامی شئونات و شخصیت امام نهفته بود و این در جامعه نهادینه شد و حتی نهادهای بزرگی مانند جهاد سازندگی و سپاه در ابتدا بدون نام و شکل ساختاری و سازمانی ماه ها برای مردم کار کردند و بعدا شکل سازمانی و ساختار به خود گرفتند.

قالیباف بیان کرد: درواقع زمانی که از جوانی صحبت می کنیم یعنی معتقدیم جوانان محور تحول و پیشگامان و پیش آهنگان جامعه هستند، اما کدام جوانان؟ حضرت آقا از آن ها با عنوان جوانان مومن، آگاه، کاردان و کاربلد نام برده اند و به تعبیر من جوانانی که هم خوب کار می کنند و هم کار خوب می کنند چرا که برخی افراد خوب کار می کنند اما الزاما کار خوب نمی کنند.

وی تاکید کرد: باور من این است که باید برای کار تلاش کنیم و الزاماً کار کردن در نظام بوروکراسی و اجرایی تعریف نمی‌شود.

وی همچنین گفت: زمانی که شهید سلیمانی به شهادت رسیدند حضرت آقا فرمودند اگر ایشان به شهادت نرسیده بود تا 10 سال دیگر او را در سمت فرمانده نیروی قدس نگه می داشتم. اما سوال این است چطور حضرت آقا که از جوان‌گرایی سخن می گویند، چنین نظری در مورد شهید سلیمانی داشتند؟ به این دلیل که شهید را جوان، چابک، نوآور، دانا، بن بست شکن، خستگی ناپذیر، با ایمان، با اخلاص، انقلابی، بی ادعا و دور از قبیله گرایی و سیاسی گرایی می دانستند. بنابراین غرض از جوان گرایی فقط سن نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه در دوران ابتدای انقلاب و جنگ تحمیلی اکثر کارها توسط جوانان انجام شد اما همان زمان نیز جوانانی بودند که حال و حوصله جبهه رفتن نداشتند و وارد سیستم اداری شدند و حتی بعد از آنکه جوانان از جبهه آمدند برای آن ها فرصت جذب فراهم نکردند.

وی با بیان اینکه این سیستم بوروکراسی امروز همچون اسب سرکش شده و در مسیر مصالح مردم و انقلاب حرکت نمی کند، گفت: دلیل این مهم آن است که این بوروکراسی در اختیار کسانی است که از مردم و سنت های انقلاب فاصله گرفته و برای شان خداباوری در مدیریت معنایی ندارد و مدیریت را صرفا یک فن می دانند و مسئله ای همچون مدیر اسلامی و غیراسلامی را قبول ندارند و راه اصلاح این است که به همان خداباوری و مردم‌باوری بازگردیم.

قالیباف عنوان کرد: اگر من امروز تحرک و چابکی یک جوان را نداشته باشم حق ندارم اینجا بایستم درواقع من حق ندارم مسئولیت خدمتگزاری در مجلس را برعهده بگیرم و حتی اگر کسی در مجلس بیشتر از من کار کند من دیگر نمی توانم خادم مردم در  این مسئولیت باشم، ضمن آنکه حضور من در مجلس چیزی از مسئولیت های اجرایی من نکاسته است چراکه زمانی نمی توانستیم حتی 200 میلیون بودجه برای مناطق محروم جذب کنیم اما اکنون برای مناطق محروم 36 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتیم که این موفقیتی قابل توجه است.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است وظیفه و مسئولیت ما حتی در حد برداشتن یک سنگ باشد. پس باید بدانیم برداشتن همان یک سنگ یا مدیریت یک کار عمرانی در نزد خداوند با هم تفاوتی ندارد. مهم این است که هر کس هر جایی که قرار داشته باشد به وظیفه خود عمل کند.

رییس مجلس تصریح کرد: جهادی کار کنیم خداوند برای همه اهداف مخصوصاً محرومیت‌زدایی به ما کمک می‌کند. من به همکاران خود گفتم که روزی در مسجدی جهادی عمل کردیم و همین باعث شد تا امروز موفق شویم مبلغ قابل توجهی را به محرومیت‌زدایی اختصاص دهیم و اکنون باید به یاد داشته باشیم اگر محرومین را نادیده بگیریم خدا فرصت کار و خدمت را از ما خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: اگر قرار است برای کشور تحولی اتفاق افتد و گام دوم انقلاب که حضرت آقا به آن تاکید دارند محقق شود صرفا با همان روحیه دفاع مقدسی و انقلابی خواهد بود.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: شهید سلیمانی با «زینبیون»، «فاطمیون»، «حیدریون» و مستضعفین راه خود را دنبال کرد، همان کسانی که امام (ره)درباره آن‌ها فرمودند کسانی تا آخر خط با این انقلاب می‌مانند که طعم فقر و محرومیت را چشیده باشند. باید بدانید کسانی که خوشگذران نیستند و سختی دیده‌اند در این راه حضور خواهند داشت و شهید سلیمانی با همین افراد پوزه آمریکا را در منطقه به زمین زد.

قالیباف ادامه داد: این مسئله در اقتصاد نیز صدق می کند چرا که اگر سفره ای پهن کردیم و خودمان روزه گرفتیم اما اجازه دادیم دیگران از آن ارتزاق کنند پیروز خواهیم شد در غیر این صورت از آن خیر و برکتی حاصل نخواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: با همه وجود معتقدم موفقیت و پیشرفت در کشور با تک تک شما جوانان مومن، کاربلد، انقلابی و خالص اتفاق خواهد افتاد، لذا تمام تلاش خود را برای ایجاد بستر فعالیت برای شما فراهم خواهم کرد اما باید حق تان را خودتان بگیرید و برای خدمت تلاش کنید و بدانید؛ عزت وذلت دست خداست.

در ابتدای این دیدار تعدادی از جوانان به بیان دیدگاه‌های خود درباره مسایل مختلف از جمله عملکرد مجلس شورای اسلامی، شرایط معیشتی مردم، معضل اشتغال، لزوم به کارگیری جوانان در عرصه های مختلف و... پرداختند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. بی‌ریشی و بدریشی

 3.  از یک توهم به توهمی دیگر ! 

 4. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 5. تفاوت سالگرد انتخابات روحانی و رئیسی‌‌

 6. قرارداد مستاجران به طور خودکار تمدید می‌شود

 7. تعیین سقف افزایش اجاره‌بهاء در دولت/ تصویب طرح دو فوریتی در مجلس

 8. اظهارات عجیبی که برنامه طبیب تلویزیون را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد!

 9. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 10. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 11. هک شبکه تلوزیونی اسرائیل و پخش کلیپ حاج قاسم

 12. سرانه دندانپزشک در ایران ؛ از آخر جزء اولی ها هستیم !

 13. عطش دلار، واقعی نیست

 14. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 15. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 16. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 17. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 18. ۵ مکان دیدنی تبریز که نباید از دستشان دهید!

 19. واکنش زینب سلیمانی به اظهارات وزیر خارجه سابق آمریکا: در ترس زندگی کن دروغگو

 20. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 21. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 22. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 23. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 24. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 25. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تعیین سقف افزایش اجاره‌بهاء در دولت/ تصویب طرح دو فوریتی در مجلس

  2. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  3. هک شبکه تلوزیونی اسرائیل و پخش کلیپ حاج قاسم

  4. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

  5. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

  6. واکنش زینب سلیمانی به اظهارات وزیر خارجه سابق آمریکا: در ترس زندگی کن دروغگو

  7. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

  8. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

  9. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

  10. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

  11. رئیسی: رشد اقتصادی به بیش از ۴ درصد رسید/ ماهانه ۱۲ تا ۱۳هزار میلیارد هزینه‌های دولت قبل را می‌پردازیم

  12. چرا پمپئو این روزها زیاد حرف می زند؟!

  13. امیدواری سخنگوی دولت به کاهش تورم در بلند مدت

  14. میز بازی خاورمیانه و صندلی خالی آمریکا

  15. انتقاد ضرغامی از زندگی ‎لاکچری برخی از روحانیون

  16. تلاش دولت برای بهبود معیشت مردم است

  17. حمله خبرگزاری اصولگرا به رائفی‌پور / روایت سخنگوی دولت از علت شفاف نشدن حقوق مسئولان/ تحلیل اسلامی از قطعنامه ضدایرانی شورای حکام

  18. بیانیه ضد ایرانی عربستان و اردن

  19. نظر قالیباف درباره استیضاح وزرای دولت

  20. تحلیل رئیسی از رای مردم در انتخابات ۱۴۰۰/ هدف از شایعه استعفای علی باقری چیست؟/ ارزیابی جواد لاریجانی از سیاست خارجی دولت

  21. نظرات برگزیده مخاطبان الف: درست کردن تبعیض در حقوق‌ها هم به برجام ربط دارد؟/ مسئولان از حال اجاره‌نشینان بی‌خبرند/ مشکل اقتصاد و ازدواج جوانان اگر حل شود حجاب هم درست می‌شود

  22. پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز/ توضیحاتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

  23. روایت گر اضطراب اخلاقی در جامعه!  

  24. نامه رییس سازمان صدا و سیما به رهبر انقلاب

  25. آغاز فرایند استیضاح فاطمی امین/ توضیحات خطیب‌زاده درباره سرنوشت مذاکرات وین/ تحلیل باهنر از رفتار سیاسی احمدی‌نژاد

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما