گوترش: همه باید در سراسر جهان به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند

گروه جهان الف،   4000803027

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه برای مقابله با چالش های بزرگ و پیشبرد اهداف توسعه، اتحاد تنها راه پیش روی بشریت است، گفت: باید اطمینان یابیم همه در سراسر جهان به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند.

گوترش: همه باید در سراسر جهان به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند

دبیر کل سازمان ملل متحد روز یکشنبه به وقت محلی در پیامی به مناسبت روز سازمان ملل افزود: هفتاد و شش سال پیش سازمان ملل به عنوان یک وسیله امید برای جهانی که از سایه یک جنگ فاجعه بار بیرون می آمد، تشکیل شد. امروز زنان و مردان در سازمان ملل این امید را در سراسر جهان به جلو می برند.

گوترش تصریح کرد کرونا، درگیری ها، گرسنگی، فقر و شرایط اضطراری جوی یادآوری می کنند که جهان ما از کامل بودن بسیار فاصله دارد. آنها همچنین آشکار می سازند که اتحاد تنها راه پیش روی بشریت است. ما باید برای مقابله با چالش های بزرگ و پیشبرد اهداف توسعه پایدار گرد هم بیاییم.

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: ما باید اطمینان یابیم همه در سراسر جهان به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند. ما باید از حقوق و کرامت همه مردم به خصوص فقیرترین و محروم ترین افراد از جمله زنان و دختران،  کودکان و افراد جوان محافظت کنیم.

گوترش خاطرنشان کرد: ارزشهای صلح، توسعه، حقوق بشر و فرصت برای همه، که منشور سازمان ملل را در ۷۶ سال گذشته تقویت کرده اند، تاریخ انقضا ندارند.

دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: با گرامیداشت روز سازمان ملل متحد، بیایید پشت این آرمان ها متحد شویم و به وعده، ظرفیت و امید کامل سازمان ملل متحد عمل کنیم.

پیش از این، گوترش یا یادآوری تاثیر اقتصادی ویروس کرونا اظهار داشت این همه گیری دسترسی ۱۴۰ میلیون نفر در جهان را به غذا با مشکل مواجه ساخته است.

دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی غذا افزود: امروز تقریبا ۴۰ درصد از جمعیت انسان ها یعنی حدود سه میلیارد نفر نمی توانند یک رژیم غذایی مناسب داشته باشند. گرسنگی درحال افزایش است. از سوی دیگر سو تغذیه و چاقی نیز درحال رشد می باشد.

وی افزود: تاثیر اقتصادی ویروس کرونا یک وضعیت بد را بدتر کرده است. این همه گیری دسترسی ۱۴۰ میلیون نفر را به غذا با مشکل مواجه ساخته است. در همین حال شیوه تولید، مصرف و زباله ما تاثیر مخرب زیادی بر سیاره ما می گذارد. شیوه های نادرست فشار بی سابقه ای بر منابع طبیعی، آب و هوا و محیط طبیعی ما وارد می کند  و سالانه میلیاردها دلار برای ما هزینه دارد.

سازمان ملل متحد در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۵ بنیان‌گذاری شد. در سال ۱۹۴۷، مجمع عمومی سازمان ملل متحد این تاریخ را به عنوان روز ملل متحد، روزی برای شناساندن اهداف و دستاوردهای سازمان ملل به مردم جهان و جلب پشتیبانی آن‌ها برای سازمان، اعلام کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 2. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 5. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 6. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

 7. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

 8. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

 9. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

 10. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

 11. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 13. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

 14. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 15. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

 16. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 17. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 18. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

 19. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

 20. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

 21. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 22. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

 24. سقف درآمد پزشکان بالاخره کجاست؟ 

 25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما