فهیم: رئیس جدید صداوسیما، سریال‌سازی را جدی‌تر بگیرد/ مخاطبانی که از تلویزیون فراری شده‌اند

گروه فرهنگی الف،   4000728040

منتقد سینما و تلویزیون گفت: دوستان در دوره جدید باید سریال سازی را جدی تر بگیرند چون عمده مخاطب تلویزیون در بخش تماشای سریال هستند.

فهیم: رئیس جدید صداوسیما، سریال‌سازی را جدی‌تر بگیرد/ مخاطبانی که از تلویزیون فراری شده‌اند

«محمد تقی فهیم» منتقد سینما و تلویزیون در گفت و گو با فارس، با بیان توصیه ای به رئیس جدید سازمان صداوسیما در ابتدای راه خود گفت: به نظرم یکی از کارهایی که آقای جبلی باید انجام دهد این است که اگر در هم نریزد و بنیاد نویی نگذارد هیچ اتفاقی نمی افتد.

وی افزود: اگر کسی بخواهد رئیس صداوسیما باشد و با ساختار قبلی پیش برود هیچ اتفاق خوبی نمی افتد، چون همه چی از دست همه در رفته و بدتر از بد می شود. بنابراین باید مدیران میانی تغییر کنند.

این منتقد با بیان ضعف های سازمان صداوسیما نیز ادامه داد: یکی از ضعف هایی که الان وجود دارد این است که غیر متخصص ها آنقدر با رابطه وارد سازمان شدند و در لایه های مختلف سازمان لانه کردند که تکان دادنشان سخت شده است. به ویژه جوان های کم سن و سالی که هنوز غوره نشده مسئولیت هایی گرفتند. به نظرم باید تکان شدیدی به ساختار تلویزیون داده شود و تا این اتفاق نیفتد توصیه های ما خیلی به چشم نمی آید.

فهیم در ادامه بیان داشت: الان ما به آقای جبلی بر اساس شخصیت خودش و پیش زمینه ذهنی که تا به حال از او داشتیم امیدواریم و به جز آن کاری نکرده است. مگر اینکه ساختار سازمان صداوسیما را دگرگون کند وگرنه اتفاقی نمی افتد.

وی ادامه داد: الان خیلی از بچه های حوزه مستند و فیلم کوتاه راهی به تلویزیون ندارند و اصلا نمی دانند از چطور باید به تلویزیون بروند. یک کانون هایی در تلویزیون ایجاد شده که یک شکلی از آن خانوادگی و برخی سیاسی و اقتصادی است و اینها از میانه تلویزیون به بالا را اشغال کردند. آقای جبلی هنوز هیچ برنامه ای ارائه نداده که می خواهد چه قدمی بردارد و همین صحبت هایی که ما امید را زنده می کنیم را بیان کرده است. برای مثال آقای جبلی می تواند 20 درصد نیروهای سازمان را تعدیل کند و به جای آن 50 شرکت خصوصی را به همکاری دعوت کند.

این منتقد همچنین افزود: به لحاظ شخصیتی، تفکری، اعتقادی و تجربی به آقای جبلی امیدواریم و او فردی است که پله پله این مسیر را بالا آمده است و اینها امتیازهای خوبی است اما اگر قرار باشد امیدی داشته باشیم که در تلویزیون اتفاقی خواهد افتاد آقای جبلی باید برنامه ای ارائه دهد که ببینیم خوب است یا بد است؟

وی همچنین افزود: مشکل اصلی تلویزیون ما الان بحث سریال ها است و آنچه که مخاطبین بالقوه را بالفعل می کند و از ریزش مخاطب تلویزیون جلوگیری می کند، همین سریال ها است. ما با آدم های جدی کاری نداریم یا تلویزیون می بینند یا نه و یا اخبار می بینند. آنجایی خطر وجود دارد که میدان توده ای از دست سازمان در رود و آنجا خطرساز است که اگر هر اتفاقی بیفتد تلویزیون بخواهد به لحاظ فرهنگی و تاثیرگذاری کاری انجام دهد که بگوید چقدر در عمق توده ها نفوذ دارد.

فهیم ادامه داد: دوستان بخش سریال سازی را دست کم گرفتند و چند سالی است که این بخش تضعیف شده و شاهد سریال های خوبی نیستیم و همین مخاطبین را از تلویزیون فراری داده است. سریال ها ضعیف هستند و از نظر محتوا و ساخت قابل تحمل نیستند و اینکه در پایان هر فصل می گویند این میزان مخاطب داریم به نظرم خیلی نباید جدی اش گرفت چون ما به عینه در جامعه می بینیم، آن هم من که در تهران و شهرستان تردد دارم متوجه می شوم مردم چه می بینند و چه را دوست دارند و یا دوست ندارند و اینکه آیا اصلا تلویزیون تماشا می کنند یا نه.

وی ادامه داد: دوستان در دوره جدید باید سریال سازی را جدی تر بگیرند و اینکه چقدر سیما فیلم در این قضیه دخیل است را نمی دانم. چون به نظر می رسد برخی سریال ها را سیما فیلم می سازد و به شبکه ها تحمیل می کند. البته دقیق نمی دانم و خیلی آمار دقیقی ندارم. اما اگر هم سیما فیلم در این تولیدات و دادن سریال ها به شبکه ها محوریت دارد باید زمان شناسی و موقعیت شناسی را هم در نظر بگیرد.

وی در ادامه بیان داشت: در تابستانی که پشت سر گذاشتیم چه سریال هایی همزمان با هم روی آنتن رفتند؟ که اصلا قابل تحمل نبودند و نه از نظر هنری و زیبایی شناسی و بصری و نه از نظر محتوا نمی شد آنها را تحمل کرد. آقای جبلی باید این بخش را جدی بگیرند. درست است که چند سریال فاخر موسی و سلمان در دست تولید است اما نباید به امید آنها این بخش را رها کرد. آن کارها دیر جواب می دهد و  ممکن است یکی ۵ سال و دیگری ۱۰ سال طول بکشد. اگر قرار باشد ما از الان صبر کنیم که موسی و سلمان ساخته شود به نظرم ضعف اصلی همین جا است.

وی با بیان پیشنهادی به رئیس سازمان صداوسیما نیز گفت: باید پیش بینی آنتن تلویزیون در سال آینده را در زمستان امسال ببندند و وارد تولید شوند. الان هنوز من خبری نخواندم که چه تولیدی برای نوروز سال آینده دارند این یعنی تلویزیون نمی داند برای عید امسال می خواهد چه کار کند و این ضعف استراتژیک است. دو ماه مانده به عید یک گروهی که همین طوری به آن اعتماد دارند و بیشتر از اعتماد، دعوت می کنند و با یک صفحه طرح می گویند بساز و نتیجه اش می شود فصل ششم پایتخت!

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

 7. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. نجات اردوغان با پول ایران

 10. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

 11. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 12. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 13. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 15. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 16. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 17. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 18. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 19. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 20. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 21. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 22. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 24. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 25. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما