سهم مردم خوزستان، بوشهر و هرمزگان از برق رایگان

گروه اقتصادی الف،   4000726148 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سهم مردم خوزستان، بوشهر و هرمزگان از برق رایگان

دکتر کامران حدادی  /

 

سخنگوی صنعت برق ایران از رایگان شدن بهای برق مصرفی 10 میلیون مشترک از شروع فصل گرما تاکنون خبر داده است.1

تعداد مشترکین برق کشور تا پایان سال 98 نزدیک به 36 میلیون مشترک بوده است2. با این حساب یعنی بیش از یک سوم مشترکان برق، هیچ پولی بابت برق مصرفی خود پرداخت نکرده اند. حال ببینیم شرایط بهره مندی از این امتیاز مهم یعنی رایگان شدن برق چیست؟

بر اساس مصوبه هیات وزیران 3 در 2 شهریور 1399، الگوی کم مصرفی برای مناطق گرمسیری از 150 تا 400 کیلووات ساعت در ماه متغییر می باشد. یعنی اگر یک مشترک برق در مناطق گرمسیری زیر این الگوی اعلام شده مصرف کند برق آن مشترک رایگان خواهد شد. 

طبق این الگو مناطق گرمسیری نیز به چهار دسته تقسیم می شوند. در دسته یک مناطق گرمسیری، تمامی شهرهای استان خوزستان، استان بوشهر و استان هرمزگان قرار می گیرند. در سه منطقه دیگر گرمسیری نیز تعدادی دیگر از شهرها عمدتاً گرم قرار می گیرند که در یادداشت های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

نه تنها مردم استان های خوزستان و بوشهر و هرمزگان  بلکه خود مسئولان وزارت نیرو نیز به خوبی می دانند که از اوایل فرودین یا حتی اسفند تا اوایل زمستان، برق حکم اکسیژن را برای این استان ها ایفا می کند.

از سوی دیگر در این طرح وزارت نیرو که با نام برق امید اجرا شده مشاهده نمودید که الگوی مصرف برق برای بهره مندی از برق رایگان، 400 کیلووات ساعت در یک ماه است.

اکنون این سوال مطرح می شود که آیا ساکنان این سه استان می توانند با استفاده از الگوی تعیین شده از برق رایگان بهره مند شوند؟

مصرف یک کولر گازی 24 هزارِ استاندارد و دارای درجه انرژی A به این ترتیب محاسبه می شود4.

BTU میزان سرمادهی کولر گازی در واحد زمان می باشد. هر 12000BTU معادل یکTON می باشد. این نکته را هم در نظر بگیرید که هر  یک TONمعادل 1200 وات مصرف برق می باشد.

بنابراین کولر ما ، دوTON معادل 2400 وات ساعت برق مصرف می کند.

فرض کنید شما از کولر گازی خود به مدت 12 ساعت در شبانه روز استفاده می کنید. اکنون میزان انرژی مصرفی را محاسبه می کنیم.

2400*12=28800 kW یا 28.8 کیلو وات ساعت.

بنابراین کولر گازی 24 هزار ما حدود 28.8 کیلوات ساعت برق مصرف می کند که در طول یک ماه این عدد به 864 کیلووات ساعت خواهد رسید. یعنی بیشتر از 2 برابر سقف الگویی که وزارت نیرو برای مناطق گرمسیری تعریف کرده است.

ضمن اینکه در این محاسبه، فقط 12 ساعت استفاده برای کولر گازی در نظرگرفته شده است و روزهای یک ماه نیز به جای 31 روز در تابستان، 30 روز لحاظ شده است و همچنین از محاسبه میزان مصرف یخچال، لباسشویی، روشنایی، لوازم صوتی و تصویری و ... صرف نظر شده است. با اینحال همین یک قلم کولر گازی که اساسی ترین ابزار آسایش خانوارها در حدود 9 ماه از سال در استان های گرمسیری می باشد کافی است تا نشان دهد که دستیابی به الگوی مصرف تعریف شده برای استان های خوزستان و بوشهر و هرمزگان عملی نیست.

در این خصوص شاید بهتر باشد وزارت نیرو یا سخنگوی صنعت برق، آماری از پراکندگی این 10 میلیون اشتراک برق ارائه نماید که مشخص شود چه میزان از این ها در استان های گرمسیری قرار گرفته اند و اگر هم در استان های یاد شده هستند در کدام مناطق و شهرها می باشند تا شیوه عمل آن ها الگویی شود برای اهالی این استان ها تا از برق رایگان بهره مند شوند.

شاید لازم باشد تا الگوی جدیدی تعریف شود تا مردم استان های گرمسیری هم مانند 10 میلیون مشترک دیگر از این امتیاز بهره مند شوند.

 

پانوشت:

1-khabaronline.ir/news/1552148
2-barghnews.com/000Ahj
3- https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3686192
4- ما در این محاسبه حداقل ها را در نظر گرفته ایم. توان کولر گازی را نیز حد وسط در قرار داده ایم. یعنی نه کولرهای 36 و یا 48 هزار و بالاتر و نه 12 هزار. این را نیز باید مورد توجه قرار داد که در بعضی موارد بسته به متراژ محل سکونت، معمولاً یک کولر به صورت دائم روشن است و یک کولر دیگر به تناوب بسته به شرایط منزل روشن یا خاموش شود. همه این ها در حداقل ممکن در نظر گرفته ایم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۴۸۶۷۲۰۹:۰۳:۰۸ ۱۴۰۰/۷/۲۷
جای تاسف دارد فاجعه هست در حالی که برای مصرف برق مشکل داریم مصرف برق را چند برابر می کنه
ناشناس۲۲۴۸۷۹۰۱۰:۰۵:۰۴ ۱۴۰۰/۷/۲۷
یعنی کلا سر کاریم
ناشناس۲۲۴۹۰۰۰۱۱:۳۷:۵۱ ۱۴۰۰/۷/۲۷
فقط 12 ساعت استفاده برای کولر گازی ؟؟ این برنامه توسط کسی نوشته شده که در این مناطق زندگی نکرده و اصلا خبر نداره که 20 دقیقه بدون کولر چه کلافگی برای مردم ایجاد می کند.
کامل بخون۲۲۴۹۳۶۲۱۵:۲۷:۰۴ ۱۴۰۰/۷/۲۷
اگر کامل بخونید نوشته حداقل ها رو نوشته. خودش توضیح داده که دست کم رو گرفته
اهوازی۲۲۴۹۰۵۰۱۲:۰۱:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۲۷
دروغ دروغ دروغ. هزینه برق را با دلار حساب می کنند و حقوق و دستمزد کمتر از کشورهای آفریقایی !!!در خوزستان قیمت برق را ده برابر کرده اند.
فرهاد۲۲۴۹۵۵۱۱۷:۲۶:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۲۷
نویسنده مطلب آفرین به غیرتت که یک نویسنده با وجدان پیدا شد و یکبار همراه مردم بود...واقعا سر سفره پدر و مادرت بزرگ شدی و خوشحالم
ناشناس۲۲۴۹۵۶۵۱۷:۳۷:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۲۷
ما از آخر بهمن کولر روشن می کنیم تا آخر اذر
برازجون۲۲۴۹۷۶۷۲۰:۵۲:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۲۷
وقتی نخان بدن...ی بهونه میارن یا شرطی میذارن که نشه
اسلام۲۲۴۹۸۳۰۲۲:۰۶:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۲۷
با سلام طرح رایگان کارشناسی نشده وقابل قبول واجرای برای 3استان نمیباشد کلا نشدنی است
مجید دلیان۲۲۵۰۰۰۸۰۱:۲۲:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۲۸
سلام لطفا خودتون رو مسخره و مضحک این و اون نکنید قبض برق تابستان امسال بنده ۸۵۰هزارتومان آمده در حالی که سال گذشته با همین مصرف کننده ها موجود در منزلم قبض برقم ۴۶۰هزار تومان بوده
ناشناس۲۲۵۰۰۱۹۰۱:۴۸:۳۳ ۱۴۰۰/۷/۲۸
سلام خسته نباشید خدمت ارکان دولت وبچه های وزارت نیرو وسلامتی رهبر عزیزم اقا . متوسط برق این استان حداقل ۲۵۰۰ است و کمترامکان پذیر نیست. بنده یک کولر۱۸ هزار یک یخچال ۱۲ فوت و یه تلویزیون معمولی دارم ولامپ کم مصرف هر دوره قبض متوسط سال ۳۰۰۰ کیلوات میشه حالا چطور با ۴۰۰ تخمین زدن هرکارشناس یا دولت محترم این حرف زده بفرما خونه بنده اگه یا الگوی شما مصرف شد منزل تقدیم میکنم به شما مجانی با تعهد محضرو قضات محترم منتظرم یه مرد جوابم بده حاضرباشه بیاد
مصطفی۲۲۵۳۱۵۵۲۲:۱۷:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۲۹
دمت گرم چه عجب یه نفر پیدا شد حرف حق و درست منطقی بزنه و از استانهای جنوبی بگه مسئولین مملکت ایران چون در جنوب زندگی نکرد نمیدونن گرما یعنی چه؟؟؟؟نمیدونن بدون کولر یعنی چه
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 3. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 4. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 5. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 6. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 7. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

 8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 9. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

 10. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

 11. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

 12. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

 13. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 14. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

 15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 16. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

 17. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 18. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 19. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

 20. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

 21. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 22. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

 23. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 24. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 25. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما