اسناد رسمی ثبت جهانی 

گروه فرهنگی الف،   4000715083
اسناد رسمی ثبت جهانی 

علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در یاداشتی نوشت؛ از کشور عزیزمان ایران ۲۶ اثر غیر منقول در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اهمیت ثبت جهانی میراث ملموس و ناملموس آن است که این آثار فارغ از نژاد، ملیت، مذهب و... به همه آحاد جامعه بشری اختصاص می یابد و همه دولت ها و ملت ها وظیفه مشترک در حفظ و نگهداری آن دارند.

حتی در زمان جنگ این آثار از تعرض مصون باید بمانند. بی شک افزایش آثار یک کشور در ثبت جهانی نقش مهمی در رشد صنعت گردشگری، افزایش توریسم، رونق کسب و کار و از همه مهم تر در معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن یک کشور در عرصه جهانی دارد. 

ایتالیا، چین، اسپانیا، فرانسه، آلمان، هندوستان، مکزیک، انگلستان، ایران و روسیه ده کشور برتر دنیا در تعداد آثار ثبت شده جهانی هستند. ایران با ۲۶ اثر غیر منقول ثبت شده جهانی در آسیا رتبه سوم و در دنیا رتبه نهم را داراست و در حوزه ثبت میراث  ناملموس جهانی با ثبت ۱۶ اثر در دنیا در رتبه هفتم قرار دارد . 

در دیداری که با دکتر احمد پاکتچی، سفیر ایران در یونسکو داشتم ایشان، الواح ثبت جهانی " راه آهن سراسری ایران " و " منظر فرهنگی هورامان/اورامانات " كه در فهرست ميراث جهانی ملموس ثبت گرديده اند و همچنين الواح ثبت جهاني، " هنر نگارگری (مینیاتور) "  و " زیارت تادئوس مقدس" که از جمله پرونده های چند ملیتی میراث فرهنگی ایران محسوب می گردند و به صورت مشترک با کشورهای همسایه تدوین و در فهرست ميراث جهانی ناملموس ثبت شده اند را برای ثبت و نگهداری در اسناد میراث فرهنگی تحویل دادند.

لازم به ذكر است راه آهن سراسري ايران با طول ۱۴۰۰ كيلومتر طولانی ترين راه آهنی است كه در فهرست ميراث جهانی قرار گرفته و منظر فرهنگي هورامان/اورامانات با پهنه ای بالغ بر  ۴۰۰ هزار هكتار  از استان های كردستان و كرمانشاه از جمله آثار بسيار شاخص ثبت شده يونسكو محسوب مي گردند و به لحاظ پيچيدگی هاي فنی و مطالعاتی حائز اهميت بالايی هستند. 

در اینجا لازم است از تلاش های تمامی همکارانم در معاونت میراث فرهنگی تشکر و قدردانی نمایم

معاونت میراث دو پرونده جدید را برای ثبت در فهرست میراث جهانی دارد، یکی ۵۶ کاروانسرا و دیگری الحاق منطقه دیزمار به پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را در دستور بعدی دارد که هم اکنون کارشناسان جهانی در حال بازدید از آنها در ایران هستند.

در عصر ارتباطات، ثبت آثار در عرصه جهانی نقش بزرگی در معرفی ایران به عنوان یک کشور با فرهنگ و تمدن کهن و از لوازم مهم برای دیپلماسی عمومی است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

  2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

  5. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

  6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  7. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

  8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

  9. نجات اردوغان با پول ایران

  10. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

  11. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

  12. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

  13. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

  16. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

  17. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

  18. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

  19. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

  20. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

  21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

  22. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  23. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

  24. واکنش سرباز راهور به اظهارات قالیباف

  25. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما