سفر به عتبات در دهه اول محرم/ لغو ویزا اعزام به کربلا را تسهیل می‌کند؟

  4000513009

در حالی که کم‌تر از یک هفته تا ماه محرم مانده، مسؤولان با توجه به شرایط موجود اطلاعی از زمان برقراری سفر به عتبات ندارند. با این وجود کاروان‌های غیرمجاز و حتی برخی موکب‌ها با تبلیغات گسترده در حال جذب زائر برای دهه اول محرم هستند.

سفر به عتبات در دهه اول محرم/ لغو ویزا اعزام به کربلا را تسهیل می‌کند؟

به گزارش فارس، حدود یک هفته تا آغاز ماه محرم و عزاداری سیدالشهدا (ع) باقی مانده و در حالی که بسیاری از عاشقان حسینی در انتظار برقراری سفر به عتبات و تشرف به زیارت امام حسین (ع) به ویژه در دهه اول محرم هستند، هنوز وضعیت اعزام زائران به عتبات مشخص نیست.

زمان برقراری سفر عتبات مشخص نیست

حتی علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت هم از زمان دقیق برقراری اعزام‌های عتبات اطلاعی ندارد و می‌گوید: با توجه به توافق ایران و عراق برای ازسرگیری سفر به عتبات، برای آغاز اعزام‌ها منتظر دور جدید مذاکرات با عراقی‌ها به منظور اعزام زوار کشورمان به این کشور هستیم.

این امر در حالی است که اکنون بسیاری از کاروان‌های آزاد و غیرمجاز بدون مجوز و محدودیتی به عراق سفر می‌کنند و در هفته اخیر روزانه بیش از ۵۰۰ زائر برای زیارت کربلا به عراق سفر کردند، اما سازمان حج و زیارت همچنان در انتظار موافقت عراق برای صدور ویزا است و به همین دلیل هم هنوز هیچ اعزامی از سوی سازمان حج و زیارت در ایام کرونا صورت نگرفته است.

 

لغو ویزا سفر عتبات را تسهیل می‌کند؟

با توجه به اینکه بر اساس توافق صورت گرفته بین مسؤولان ایران و عراق، ویزای عراق در ماه محرم و صفر برداشته شد و دولت به منظور تسهیل سفر زائران ایرانی به عراق به ویژه در ایام اربعین حسینی، برقراری مقررات لغو روادید ۴۵ روزه برای دارندگان گذرنامه عادی بین دولت‌های دو کشور به شرط عمل متقابل را به تصویب رسانده است، به نظر می‌رسد که دیگر اعزام زوار از ماه محرم بدون ویزا انجام گیرد.

لغو ویزا با برقراری سفر به عتبات اجرایی می‌شود

البته احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه لغو ویزای دو کشور در ماه محرم در صورتی است که اعزام‌های رسمی به عتبات آغاز شود، می‌گوید: اگر به هر دلیلی سازمان حج و زیارت امکان سفر به عتبات نداشته باشد، فعلا سفری به عتبات انجام نخواهد گرفت؛ چرا که مسؤول اعزام زائران سازمان حج و زیارت است و سایر نهادها در این رابطه نمی‌توانند اظهارنظر کنند.

وی درباره لغو ویزای عراق در ماه محرم و صفر می‌‍‌افزاید: این توافق برای ویزای زیارتی صورت گرفته است و باید منتظر اجرایی شدن آن باشیم.

دولت عراق هنوز با حضور زوار خارجی موافقت نکرده است

بر همین اساس، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هنوز دولت عراق به صورت رسمی با تشرف زوار ایرانی به عتبات موافقت نکرده است، می‌گوید: فقط وزارت بهداشت عراق دستورالعمل‌هایی را ابلاغ کرده و از پذیرش زائر خبر داده است، اما هنوز دولت عراق تفاهم‌نامه‌ای برای ازسرگیری سفر عتبات با ما منعقد نکرده است.

 

پس از شیوع کرونا عراق ویزای زیارتی صادر نکرد

وی با بیان اینکه عراق از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ویزای زیارتی صادر نکرده است، می‌افزاید: افرادی که با هر شیوه‌ای به عتبات سفر می‌کنند، با ویزای کاری، تحصیلی یا ویزاهایی که از سوی عتبه می‌گیرند، وارد خاک عراق می‌شوند، اما تاکنون عراق برای هیچ زائری ویزا صادر نکرده است.

هنوز دستورالعملی برای سفر عتبات در محرم نداریم

حجت‌الاسلام رحمانی درباره وضعیت اعزام زائران به عتبات در محرم نیز می‌گوید: برای سفر عتبات در محرم باید ستاد کرونا دستورالعمل داخلی و خارجی تدوین کند، تا ما نیز بر اساس آن وضعیت سفر به عتبات را بررسی کنیم و در صورت موافقت طرف عراقی و همچنین ستاد کرونا بتوانیم زائران را با رعایت دستورالعمل بهداشتی و شرایط خاص اعزام کنیم. اما تاکنون دستورالعملی برای سفر به عتبات در محرم نداشتیم.

 

این امر در حالی است که ستاد کرونا با سفر هوایی به عتبات در هفته‌های گذشته موافقت کرده بود و حتی معاون عتبات سازمان حج و زیارت نیز برای ازسرگیری سفر به عتبات با وزیر گردشگری عراق جلساتی داشت که به دلیل تعطیلی ۱۰ روزه عراق بر اثر شیوع کرونا، تصمیم‌گیری در این باره را به زمان دیگری موکول کردند، اما این طور که به نظر می‌رسد، موافقت ستاد کرونا برای قبل از موج جدید کرونا بوده و حتی ممکن است دیگر اعتباری نداشته باشد.

تخفیف و تخصیص وام برای سفر غیرقانونی به عتبات!

اما حالا که در آستانه ماه محرم هستیم و در دهه اول محرم وضعیت اعزام‌ها مشخص نیست، بسیاری درصدد سفر به عتبات همراه با کاروان‌های غیرمجاز هستند و این کاروان‌ها که برخی از آنها توسط افراد بانفوذ اداره می‌شد، با ارائه تخفیف و حتی وام‌هایی درصدد جذب زائر هستند؛ به طوری که برخی از این کاروان‌ها با ارائه وام ۴ میلیون تومانی هزینه سفر به عتبات را تا ۱۲ میلیون تومان کاهش دادند و برنامه سفر آنها نیز ۴ شب در کربلا، ۲ شب در نجف اشرف و یک شب در سامراست و رفت به عراق به صورت هوایی و بازگشت به ایران به صورت زمینی انجام می‌گیرد. برخی هم برای مراسم تعویض پرچم امام حسین (ع) در شب اول محرم در حال برنامه‌ریزی هستند و با هزینه‌های بالا سعی در جذب عاشقان حسینی دارند.

عاشقان حسینی برای رفتن به عراق به مرزهای زمینی مراجعه نکنند

البته این امر در حالی است که به گفته مسؤولان وزارت کشور، مرز زمینی با عراق همچنان بسته است و امکان تردد در مرزهای زمینی برای زائران و مسافران وجود ندارد؛ تا جایی که حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور از ادامه ممنوعیت تردد از مرز مهران خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به ممنوعیت تردد از مرزها، در صورت بروز تخلف با افراد و کاروان‌ها برخورد می‌شود. به همین دلیل از عاشقان حسینی می‌خواهیم به توصیه‌های وزارت کشور توجه داشته باشند و برای سفر به عراق به ویژه در ماه محرم به مرزها مراجعه نکنند. در صورتی که مصوبه جدیدی صادر شود و برنامه‌ای برای اعزام‌ها باشد، اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

ثبت‌نام موکب‌ها از خادمان برای اعزام زمینی به عتبات در دهه اول محرم!

با وجود ادامه ممنوعیت سفر به عتبات و حتی تردد از مرزهای زمینی، برخی از موکب‌ها برای سفر به عتبات در حال برنامه‌ریزی و ثبت‌نام هستند؛ تا جایی که این موکب‌ها زائران را با هزینه‌هایی تا ۱۵۰ دلار به عراق اعزام می‌کنند. البته اسکان زوار در حسینیه است و تغذیه آنها از سوی مواکب تأمین می‌شود. بر اساس اعلامیه یکی از این موکب‌ها، زائران از مرز مهران عبور می‌کنند و سفر در دهه اول محرم صورت می‌گیرد.

 

نکته جالب اینجاست که کاروان‌های غیرمجاز عتبات به سلامت زوار توجه نمی‌کنند و حتی زائران را پس از بیماری رها کرده و هزینه‌ای بابت درمان نیز به آنها پرداخت نمی‌شود. (اینجا بخوانید) اکنون در صورتی که سازمان حج و زیارت به صورت نظام‌مند اقدام به اعزام زائران نکند، به طور حتم کاروان‌های غیرمجاز به فعالیت خود بدون رعایت نکات بهداشتی ادامه می‌دهند و حتی با نزدیک شدن به ایام عزاداری امام حسین (ع) بسیاری از افراد با شیوه‌های دیگر به عراق سفر می‌کنند و ممکن است سلامت و امنیت برخی زوار که حدود دو سال در انتطار زیارت کربلا هستند و برای این سفر از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند، به خطر بیفتند.

در سال‌های گذشته قبل از شیوع کرونا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار ایرانی در دهه اول محرم به عتبات مشرف می‌شدند. اما امسال هنوز وضعیت اعزام زائران مشخص نیست و با شیوع کرونا احتمال اعزام نشدن زوار به عتبات دور از انتظار نیست. این امر در حالی است که حتی سعودی‌ها مرزهای خود را به روی زوار خارجی باز کرده‌اند و در روزهای آینده نیز عمره مفرده برای خارجی‌ها از سر گرفته می‌شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 2. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 3. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 4. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 5. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 6. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

 7. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

 8. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

 9. صحبت‌های جالب کارشناس ترک درباره اقدامات ناشیانه اردوغان در سوریه

 10. سخنگوی قوه قضائیه: اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

 11. توضیح سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی

 12. چالش‌های ۳ گانه واردات سوخت ایران به لبنان برای دشمنان مقاومت

 13. حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد

 14. خاندوزی: امضاهای طلایی با تصویب طرح صدور مجوزهای کسب‌وکار کاهش می‌یابد

 15. «اینجا زندان است»؛‌ روایتی از حضور ۲ روزه در اوین

 16. وزیر بهداشت: شبانه روزی برای تامین واکسن کار کردیم / رکورد تزریق هفتگی در جهان را می‌شکنیم

 17. انفجار مرگبار مخزن CNG در پمب گاز در مشهد

 18. تخم‌مرغ شانه‌ای ۵۰ هزار تومان!

 19. بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران از فرصت پیش‌رو برای احیای برجام استفاده کند

پربحث‌های هفته

 1. حمله موشکی سپاه به محل نشست سران یکی از گروهک‌های تروریستی

 2. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

 3. اولین ویزای طالبان برای یک ایرانی

 4. ساحل بی‌رحم ترکیه و بیابون امن ایران

 5. کار زیبای یک نانوایی در اهواز + عکس

 6. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 7. حمله پهپادی ایران به مقر تروریست ها در کردستان عراق

 8. هراس سعودی‌ها از تکرار سناریو افغانستان برای عربستان

 9. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

 10. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 11. آینده محتوم خودروسازی ایران

 12. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 13. اولین تصویر از پایگاه تروریست ها بعد از حمله سپاه

 14. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

 15. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

 16. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

 17. از وعده‌های گذشته درس بگیریم...

 18. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 19. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

 20. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 21. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

 22. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 23. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 24. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 25. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  2. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

  3. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  4. خطری که در کمین است و مطالبه مهمی که فراموش شد

  5. وزیر بهداشت: بهترین واکسن را در کشور تولید خواهیم کرد

  6. باز هم دروغی دیگر علیه واکسن برکت

  7. زنگ خطر "سقوط سواد" نسل آینده ایران!/ "آموزش مجازی" بلای جان دانش‌آموزان!

  8. سخنگوی قوه قضائیه: اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

  9. توضیح سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی

  10. واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد

  11. بیانیه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درباره «تغییر امام جمعه لواسان»

  12. تکذیب واکسیناسیون بدون نوبت بالای ۱۸ سال

  13. حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد

  14. پاسخ «حجت الاسلام لواسانی» به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

  15. اکبر خرمدین از قصاص نجات یافت

  16. وزیر بهداشت: شبانه روزی برای تامین واکسن کار کردیم / رکورد تزریق هفتگی در جهان را می‌شکنیم

  17. رییس دادگاه انقلاب درگذشت

  18. وزیر بهداشت: در شرایطی ‌دولت را تحو‌یل گرفتیم که اصلاً واکسن نداشتیم/ آغاز واکسیناسیون نامحدود کارگران

  19. درخواست محسنی اژه‌ای برای اجماع ملی در حذف گلوگاه‌های فساد

  20. معاون جدید اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران منصوب شد

  21. محدودیت تردد شبانه لغو شد

  22. گام‌های بلند برای قطع زنجیره کرونا/ رکوردشکنی واکسیناسیون روزانه

  23. تکذیب واردات واکسن فایزر به کشور

  24. زاکانی:‌شهرفروشی خط قرمز مدیریت شهری/ تسهیلاتی برای ساخت و ساز در پایتخت

  25. سرپرست آموزش و پرورش: آغاز سال تحصیلی جدید از سوم مهر با حضور رئیس جمهور

  آخرین عناوین