جایگاه مهم و ویژه زیارت جامعه کبیره از دیدگاه امام هادی (ع)

فرهنگی،   4000504028

یکی از یادگاری‌های مهمی که امام هادی (ع) بر جای گذاشته اند و به آن تاکید فراوانی فرمودند زیارت جامعه کبیره است.

جایگاه مهم و ویژه زیارت جامعه کبیره از دیدگاه امام هادی (ع)

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان سخنران و کارشناس مذهبی، در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،درباره ویژگی های امام هادی (ع)گفت: امام هادی (ع) در برهه‌هایی از زمان زندگی می‌کردند که مردم معرفت و نیازشان نسبت به امام بیشتر شده بود و از طرفی بعضی از مردم به انحراف کشیده شده بودند. تعبیری که در احادیث ما است به عنوان غلات یعنی کسانی که افراط و غلو می‌کردند و نیز در روایت نقل شده است که ما را خدا نخوانید بلکه ما ائمه معصومین در زیر سایه خدا هدایتگر مردم هستیم.

حجت الاسلام موسویان افزود: از امام هادی (ع) یادگار مهمی به جای مانده است و آن زیارت جامعه کبیره است که ۴۰۰ ویژگی معصوم در این زیارت نامه وجود دارد که امام هادی (ع) در این زیارت نامه خصوصیات کامل یک انسان را بیان کردند و بسیار ستودنی است که بزرگان و اولیای ما برای حل مشکلات زندگی، اعتقادی، فکری این زیارت نامه را توصیه کردند. از جمله آنان آیت الله مرعشی نجفی که صاحب تشرف حضرت، ولی عصر عجل الله هستند. فردی برای ایشان نامه‌ای نوشت که مدتی است از مسائل روحی و فکری رنج می‌برم و نسبت به خدا و ائمه دچار بحران‌ها و سوالات عجیب و غریب شده ام باید برای حل این مشکل چه کاری انجام دهم؛ آیت الله مرعشی نجفی فرمودند بالاترین توصیه که می‌شود به شما کرد یک سال مداومت به زیارت جامعه کبیره در روز و یا در شب است که بحران‌های شما را حل می‌کند.

حجت الاسلام موسویان ادامه داد: سید رشتی از امام عصر (عج) پرسیدند چه کنیم که ثابت قدم بمانیم، ایشان فرمودند: جامعه جامعه جامعه، عاشورا عاشورا عاشورا، نافله نافله نافله اگر کسی می‌خواهد مورد توجه اولیا قرار گیرد در روایت نقل شده است که در زیارت جامعه کبیره دست عنایت حضرات معصومین را لمس خواهد کرد که مورد توجه و لطف آل الله قرار گرفته است.

محور‌های اصلی زیارت جامعه کبیره

این کارشناس مذهبی با اشاره به محور‌های اصلی زیارت جامعه کبیره افزود:  ۱) موضوع توحید، ائمه ما خداشناس واقعی هستند و در باطن و ظاهر معرفت به خدا و نیز جایگاه رفیعی دارند. ۲) نمایندگی تام داشتن خدا است، ائمه در واقع باب الله هستند یعنی به واسطه ایشان رحمت الهی جاری می‌شود و برای رسیدن به تعالی حقیقی ائمه راه را باز کرده‌اند و یکی از این راه‌ها زیارت جامعه است. ۳) اهل بیت صاحب عبودیت و بندگی بوده اند و هیچگاه طغیان نفس و تکبر نداشته و در اصل به معنای عبودیت و یا بندگی ملتزم بودند و در شدت عبادت و معرفت به خداوند به مقام بندگی رسیده اند که یکی از بالاترین مقام‌هایی است که خداوند به بنده اش میدهد. ۴) ائمه معصومین کسانی هستند که واسطه فیض خداوند هستند، علاوه بر باب الله بودند ائمه صاحبان فیض الهی هستند و امیدوارم که در این مشکلات روزگار همگی به زیارت‌جامعه پناه برده همچنان که امام هادی (ع) در این زیارت فرمودند هر کسی به ما پناه بیاورد ما مشکلات ایشان را حل می‌کنیم.

حجت الاسلام موسویان ادامه داد: امام هادی (ع) در حدیثی فرمودند: خدا یک خانه‌هایی را در زمین دارد که در آنجا دعا مستجاب می‌شود اولین مسجد و دیگری کربلا است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 12. سردرگمی سیستماتیک مردم

 13. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 14. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 15. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 16. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 17. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 18. به نام فقرا به کام اغنیا

 19. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

ابر آروان

آخرین عناوین