دبیر کمیته علمی کشوری کرونا هشدار داد افزایش سریع تعداد مبتلایانِ کرونا / عروسی‌های ۲۰۰ نفره در دل "دلتا"

اجتماعی،   4000427016

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به وضعیت شیوع و ابتلا به کرونای دلتا در کشور، گفت: اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم.

افزایش سریع تعداد مبتلایانِ کرونا / عروسی‌های ۲۰۰ نفره در دل "دلتا"

دکتر عاطفه عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر طبق آمار ثبت شده وزارت بهداشت، با افزایش تعداد موارد مثبت بیماری، متاسفانه افزایش مبتلایان و مرگ و میر را هم داریم. به هر حال آغاز شیوع ویروس دلتا از جنوب کشور و استان‌های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بوشهر بود و اکنون هم شاهدیم که بیشترین میزان درگیری را در این استان‌ها داریم.

دلتا؛ موتاسیون غالبِ کشور

باز هم توصیه ها را گوش نمی کنند

وی افزود: البته متاسفانه از آنجایی که هنوز علی‌رغم همه توصیه‌ها باز هم مردم گوش نمی‌کنند و هنوز رفت و آمدها ادامه دارد، تقریبا می‌توان گفت که با وجود تعداد زیاد شهرهای قرمز و با توجه به نتایج آزمایش‌های ویروسی، به نظر می‌آید که موتاسیون غالب در کشور، موتاسیون دلتا است.

افزایش سریع تعداد مبتلایان به کرونا

عابدینی با بیان اینکه خاصیت موتاسیون دلتا این است که سرایت‌پذیری آن بسیار سریع است، گفت: بر همین اساس اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم.

عوامل انتشار کرونای دلتا

برگزاری عروسی های ۲۰۰ نفره در دل "دلتا"

وی درباره مهمترین عوامل انتشار کرونای دلتا در کشور، گفت: یکی از این عوامل رفت و آمدهای بین استانی است. از طرفی واقعیت این است که شاید مرزهای شرق کشور را به موقع نبستیم. از طرف دیگر مردم دیگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. در حالی که در پیک دوم و سوم همکاری مردم بیشتر بود و در فروردین و اردیبهشت توانستیم چند هفته‌ای مراکز خرید بزرگ را ببندیم، بازار ها را ببندیم و جاهای مختلفی را کنترل کردیم. در حال حاضر نه‌ تنها نمی‌توانیم این موارد را کنترل کنیم، بلکه مردم هم دیگر همراهی نمی‌کنند. حتی می‌بینیم که مردم حتی ماسک زدن را هم خیلی رعایت نمی‌کنند.

ترس از کرونا ریخته

وی گفت: قبلا یک ترسی از کرونا وجود داشت و شاید اکنون این ترس ریخته است یا مردم خسته شده‌اند. به هر حال قبول داریم که مشکلات اقتصادی هم وجود دارد، اما واقعیت این است که میزان رعایت بسیار کاهش یافته است. به طوری که حتی می‌بینیم که عروسی‌های ۲۰۰ نفره و ۱۵۰ نفره دارد در این شرایط برگزار می‌شود.

حضور موتاسیون دلتا، در بیش از ۱۰۰ کشور

نه سختگیری می شود و نه مردم رعایت می کنند

عابدینی ادامه داد: این در حالی است که حتی در کشورهایی که واکسیناسیون‌شان بهتر از ما انجام شده باشد، در حال حاضر نسبت به تجمع در مراکز سر بسته، واقعا ممنوع است و درباره آن هشدار داده شده است. زیرا در حال حاضر موتاسیون دلتا، در بالای ۱۰۰ کشور دارد به ویروس غالب بدل می‌شود و بر همین اساس در جاهایی هم که بیماری کنترل شده، میزان مرگ و میر و مبتلا کاهش یافته بود، اکنون که دلتا وارد شده، آن‌ها هم پروتکل‌ها را علی‌رغم واکسیناسیون پیشنهاد کردند و با سختگیری اعمال می‌شود، اما در ایران نه سختگیری می‌شود و نه مردم رعایت می‌کنند و این واقعا دردسر درست کرده است.

دیگر پروتکل ها را رعایت نمی کنند

سرایت سریع؛ خاصیت موتاسیون دلتا

وی افزود: اکنون تهران را ببینید. واقعا در تهران تخت‌های بستری هر روز دارد پر و خالی می‌شود. البته یکسری ترخیصی داریم، اما تعداد بستری‌هایمان واقعا دارد زیاد می‌شود. در عین حال علی‌رغم اینکه در تهران مراکز سرپایی تزریق داروی رمدسیویر را داریم و این مراکز به صورت ۲۴ ساعته کار می‌کنند، اما باز هم تعداد تخت‌های بستری خالی در حال کاهش است. البته این خاصیت موتاسیون دلتا است. صحنه‌هایی که از هند می‌دیدیم هم بر همین اساس بود. یک تعداد بسیار زیادی با تماسی کوچک می‌توانند درگیر شوند. فقط کافی است که یک صحبت کوچک با یک فرد مبتلا به کرونا بدون ماسک داشته باشید و به راحتی این بیماری را می‌گیرید. حالا ما در شرایطی با این ویروس درگیر شدیم که مردم ما هم تقریبا دیگر رعایت نمی‌کنند.

۲ استان پر شیوع

افزایش سریع آمارهای تهران

وی همچنین گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما استان‌های کرمان و هرمزگان است. البته اکنون آمار بستری تهران هم خیلی سریع دارد افزایش می‌یابد و بر اساس نمودار تهران هم یک جهش سریعی در افزایش مراجعین و بستری‌ها پیدا کرده است که البته این رفتار از ویروس دلتا برایمان عجیب نیست. زیرا این اتفاق رخ می‌دهد. با این حال متاسفانه همچنان جشن‌ها، مهمانی‌ها و مراکز خرید و... باز هستند و هیچ کدام از پروتکل‌ها حتی در استان‌هایی که مشکل داریم در این مراکز رعایت نمی‌شود.

عابدینی ادامه داد: ما هنوز بر روی نمودار افزایش یافته قرار داریم و به نظر می‌آید که اگر روی همین منوال عدم رعایت‌ها پیش رویم، علی‌رغم اینکه در هفته اخیر سرعت واکسیناسیون ما بسیار زیاد شده و روزانه دست کم حدود ۲۵۰ هزار نفر را واکسینه می‌کنیم، اما با عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم، به نظر می‌آید که همچنان افزایش درگیری را در یکی دو هفته آینده خواهیم داشت و متاسفانه به دنبال آن قطعا افزیش مرگ و میر هم خواهیم داشت.

چند مداخله برای کاهش مرگ ها

وی گفت: چند موضوعی که در پیک چهارم و پنجم داشتیم که خدا را شکر هنوز مورتالیتی‌مان (مرگ و میر) را خیلی افزایش نداده، این است که اولا استفاده از داروهای ضدویروس برای بیماران خیلی زودتر آغاز می‌شوند. زیرا در کلینیک‌های سرپایی مردم بدون اینکه بستری شوند، می‌توانند داروی ضد ویروس دریافت کنند. بنابراین درمان اولیه بیماری خیلی به کاهش کشندگی آن کمک کرده است.

عابدینی ادامه داد: همچنین مراکز درمانی هنوز دارند سرویس خوبی به مردم می‌دهند و علی‌رغم اینکه تخت‌ها پر است، اما باعث نمی‌شود که مردم پشت در بیمارستان بمانند. شاید مقداری معطل شوند اما در نهایت در مراکز سرپایی رفع نیاز می‌شوند. از طرفی درمان‌ها هم مقداری متفاوت شده و کادر درمان تجربه بیشتری در درمان کووید پیدا کردند و درمان‌های ضدویروسی در دسترس تر شده است. در حالی که در پیک اول و دوم هیچ درمان ضدویروسی نداشتیم و دارویی مانند رمدسیویر هم در ایران نبود که اکنون به تولید داخلی رسیده است.

وی گفت: خوشبختانه به نظر می‌آید که ما نباید آمار مرگ و میر زیادی داشته باشیم. مداخلاتی که به این صورت در روند درمان بیماری انجام شده، ان‌شاءالله باعث می‌شود که میزان مرگ و میرمان نسبت به قبل بالاتر نخواهد رفت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 6. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. سردرگمی سیستماتیک مردم

 9. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 10. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 11. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 12. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 13. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 17. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 18. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 19. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 23. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 24. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

آخرین عناوین