محسن جلواتی: ممیزمحوری آسیب جدی در امور مالیاتی و یکی از عوامل فرار مالیاتی/ سوء استفاده مالیاتی از ملکه پورشه سوار نشان دهنده فساد شبکه ای در کشور است

اقتصادی،   4000426077

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت: ممیز محوری یک آسیب جدی در امور مالیاتی است و یکی از عوامل فرار مالیاتی است که می باید سازمان امور مالیاتی به آن توجه بیشتری داشته باشد.

محسن جلواتی: ممیزمحوری آسیب جدی در امور مالیاتی و یکی از عوامل فرار مالیاتی/ سوء استفاده مالیاتی از ملکه پورشه سوار نشان دهنده فساد شبکه ای در کشور است

به گزارش دیده بان شفافیت و عدالت، در هفته های گذشته برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع "اقدامات انجام شده و قابل انجام برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی " و با حضور جمعی از اقتصاددانان و جامعه شناسان کشور برگزار شد. محسن جلواتی؛ قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت یکی از میهمانان این برنامه بود که به بیان نظرات خود در این زمینه پرداخت.
جلواتی گفت: فرار مالیاتی ناشی از اقتصادهای زیرزمینی است یعنی اقتصادهایی که در نهان اتفاق می افتد و خود دارای اشکال مختلفی است. یکی از مهمترین راهکارهای جلوگیری از فرار مالیاتی ایجاد شفافیت است که یکی از مصادیق آن ارائه اطلاعات در سامانه هایی است که برای خود اظهاری مودیان مالیاتی راه اندازی شده است.
وی ادامه داد: اما باید گفت حتی خود دولت،دولت فعلی، هم در ارائه اطلاعات در سامانه های مالیاتی شفاف عمل نکرده است. روشن است که ابتدا دولت باید خود را شفاف کند و بعد انتظار شفاف سازی توسط بخش خصوصی و مردم را داشته باشد. 
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت افزود: بخشی از فرار های مالیاتی ،که مردم از آن رنج می برند،ناعدالتی در پرداخت های مالیاتی است و بخش دیگر آن به سو استفاده افراد سودجو که فرار مالیاتی را مرتکب می شوند، باز می گردد.
جلواتی بیان داشت: یکی از مواردی که در مورد این ناعدالتی ها می توان به آن اشاره کرد صدور کارت بازرگانی برای افراد کم بضاعتی است که به خاطر دریافت شاید چند صدهزار یا چند میلیون تومان حاضر به سوء استفاده خواسته یا ناخواسته سودجویان از خود می گردند و به نامشان تخلفات گسترده ای  برای واردات قاچاق صورت گیرد.  برای نمونه می توان داستان ملکه پورشه سوار را مثال زد که پیرزن محتاجی بود  ساکن در یکی از روستاهای بوشهر که سودجویان در سال های گذشته با دادن 5 میلیون تومان به ایشان نسبت به واگذاری کارت بازرگانی با وکالت بلاعزل به نام وی نمودند و با این کار توانستند تنها در یک قلم 700 دستگاه خودروی پورشه و بنز وارد کنند. به طوریکه در سال 94 برای ایشان 20 میلیارد تومان جریمه مالیاتی صادر شد . 
وی با اشاره به شفاف عمل نکردن تعداد زیادی از دستگاه های دولتی برای جبوگیری از فرارمالیاتی گفت:در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی دولت فعلی اعلام شد از 50 دستگاه که عموما دولتی هستند 49 دستگاه در مبارزه با فرار مالیاتی همکاری نکردند. بدین معنا که یا سامانه ای در این زمینه راه اندازی نکردند  و یا اگر سامانه ای هم ایجاد شده اطلاعاتی در آن قرار ندادند تا همچنان عملکردشان مجهول بماند. 
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه تبعیت از مقرارت مالیاتی موجب جلوگیری از انحرافات بعدی می شود، تصریح کرد:بنابراین هم آمر بودن به انجام ، هم نظارت در انجام و هم کنترل های بعدی از جمله موارد مهمی هستند  که می بایست در جلوگیری از فرار مالیاتی رعایت شود تا سیستم بتواند بدرستی کار خود را انجام دهد؛ پس باید یک سیستم خود کنترلی وجود داشته باشد تا بتوان فرار مالیاتی را  به حداقل ها رساند. در آنصورت دستگاه های نظارتی نیز می توانند بهتر از گذشته تخلفات را کنترل کنند و از انحرافات احتمالی بعدی جلوگیری به عمل آورند. 
جلواتی ادامه داد: اما اگر یک روند صحیح ، خود کنترل و شفاف در پرداخت مالیات ها وجود نداشته باشد، فرار مالیاتی شاخص می شود و دستگاه های قضایی به دلیل حجم بالای تخلفات نمی توانند به طور کامل با فساد مبارزه کنند و در نهایت نهادهای نظارتی نیز به دلیل غیرشفاف بودن فضا نخواهند توانست به میزان واقعی فرار مالیاتی دسترسی یابند و مجبور می شوند تمام ارقام خود را برپایه حدس و گمان و تخمین ارائه نمایند. برای نمونه  در سال 2011 میزان فرار مالیاتی با احتساب ارز 3 هزار تومانی ، 11 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد تخمینی است و دقیق نیست. 
وی افزود کم و بیش افرادی هم در مجموعه مالیاتی هستند که با راهنمایی هایی که به افراد می کنند به فرار مالیاتی دامن بزنند که در برخی از پرونده هایی که به دیده بان شفافیت و  عدالت رسیده است به این موارد اشاره شده است. 
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت گفت: متاسفانه یک سری تعاملات و بده بستان هایی در مجموعه ممیزین با بیرون از مجموعه مالیاتی صورت می گیرد و آنقدر قدرت پیدا کرده اند که اگر شخصی در راستای اهدافشان عمل نکند می توانند به اصطلاح آن شخص یا مجموعه را به خاک سیاه بنشانند و برایش مشکل ایجاد کنند . 
وی در پایان گفت: ممیز محوری یک آسیب جدی است و سازمان امور مالیاتی باید به آن توجه بیشتری داشته باشد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  2. به نام فقرا به کام اغنیا

  3. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  4. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  5. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

  6. وزیر ارتباطات: تولید گوشی داخلی باکیفیت شدنی است /مردم باید همراهی کنند

  7. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  8. افزایش تورم به ۴۵.۸ درصد

  9. ارائه بسته‌های رایگان ۳۰ تا ۶۰ گیگابایتی به استادان، معلمان و دانشجویان

  10. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

  11. پاسخی به ابهامات سقف جدید کارت به کارت

  12. انحصارشكنی مجلس یازدهم در حوزه کسب‌وکار/ کاهش فساد و حذف امضاهای طلایی

  13. شانس واردات خودرو هنوز وجود دارد

  14. قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!  

  15.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

  16. مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع با واردات خودرو به روش مجلس

  17. محدودیت در تراکنش‌های واریز/ هر فرد روزانه ۲۰ تراکنش

  آخرین عناوین