هشدارهای مقاومت و روزهای سخت آمریکایی‌ها در شرق فرات

جهان،   4000423101

پنج عملیاتی که علیه پایگاه‌های ائتلاف ضد داعش در سوریه انجام شدند، مرحله جدیدی را با عنوان افزایش فشارها بر آمریکا برای تغییر سیاست‌هایش در مورد مساله سوریه و پایان دادن به اشغال مناطق گسترده‌ای از شرق فرات گشودند، فشارهایی که با توجه به تحرکات اخیر آمریکا در شرق فرات از جمله افزایش سطح آمادگی نیروها و انتقال تجهیزات نظامی از عراق برای تقویت پایگاه‌هایش، به نظر می‌رسند واشنگتن خطر آنها را حس کرده است.

هشدارهای مقاومت و روزهای سخت آمریکایی‌ها در شرق فرات

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار چاپ لبنان، کشور سوریه و طرف‌های هم‌پیمان با آن از میزان قدرت نظامی آمریکا و دشواری آغاز نبردی همه جانبه و علنی با آن در خاک سوریه با خبر هستند، بنابراین سوریه ایده مقاومت مردمی را که با حملات پیاپی و پراکنده قادر به در هم شکستن اشغالگر و مجبور کردن آن به عقب‌نشینی است، در پیش گرفت و نشانه‌های این مقاومت به تازگی در مناطق سوریه آشکار شدند.

در چند ماه گذشته دولت سوریه با فرخوان‌های متعددی از ساکنان منطقه شرق فرات خواست با بستن راه خودروهای گشتی آمریکا در این منطقه و پرتاب سنگ به آنها و تظاهرات علیه‌شان به عنوان اعتراضی مدنی به اشغالگران، جنبش مردمی را علیه اشغالگران به راه بیندازند اما پس از آنکه هیچ تغییر جدی با آن اقدامات ایجاد نشد، وضعیت به سمت تنش نظامی علیه نیروهای آمریکایی رفت و در کمتر از دو هفته پنج عملیات علیه پایگاه‌های آنها در شرق فرات انجام شدند که چهار حمله به میدان نفتی العمر و یک حمله در میدان گازی کونیکو واقع در حومه شرقی دیر الزور بودند. این عملیات‌ها که سربازان آمریکایی‌ها را گیج و حرکت آنها را محدود کرده‌اند، ارتقای چشمگیر سطح و شکل مقاومت را نشان دادند و احتمالا سطح مقاومت در سوریه طی مرحله آتی با کپی‌برداری از نمونه خود در عراق، شاهد افزایش دیگری نیز باشد و کار به هدف قرار دادن مستقیم خودروهای گشتی آمریکایی و یا حتی کامیون‌های حامل خودروهای زرهی، مهمات و مواد غذایی از مرزها برسد.

اینکه دمشق یا هم‌پیمانانش مسؤولیت حملات اخیر را بر عهده نمی‌گیرند، قابل درک است و به نظر می‌رسد آنها تلاش می‌کنند واشنگتن را از داشتن هرگونه بهانه‌ای برای پاسخ به این حملات محروم کنند و این مطلب را جا بیندازند که آنچه در حال وقوع است، گرچه از مناطق تحت کنترل دولت سوریه آغاز می‌شوند اما توسط برخی گروه‌های مردمی غیررسمی انجام می‌شوند. به این ترتیب دمشق توجیه منطقی برای آن عملیات‌های محدود دارد چرا که آنها نشانه‌ای از مخالفت مردمی مستقیم با اشغالگری آمریکا، فشارهای اقتصادی آمریکا بر مردم این کشور و تلاش مستمر این کشور برای غارت ثروت‌هایی چون نفت و گندم در سوریه قلمداد می‌شوند. شاید تشابه حملات انجام شده به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه با موارد مشابه آن در عراق، این تصور روشن را درباره اتفاقاتی که در حال وقوع هستند ایجاد کند که این حملات با هماهنگی گروه‌های محور مقاومت و با هدف ایجاد معادله جدیدی در منطقه که ضامن برهم خوردن حضور آمریکا در منطقه چه در سوریه و چه در عراق باشد، انجام می‌شوند.

ظاهر ماجرا اینگونه است که آمریکا کم کم خطر روبه‌فزونی عملیات‌ها علیه خود در سوریه را درک کرده چرا که چند روزی است اقداماتی را در راستای تقویت حضور خود و افزایش آمادگی نظامی‌اش برای مقابله با خطری که احاطه‌اش کرده، آغاز کرده است و شاهد افزایش تعداد سامانه‌های پدافند هوایی برای مقابله با راکت‌ها و پهپادهای بمب‌گذاری شده هستیم. همچنین نیروهای آمریکایی استحکامات و تجهیزات نظامی بیشتری را از عراق به سوریه منتقل کردند که بیشتر آنها شامل کامیون‌های حاوی مهمات و خودروهای زرهی بودند، از زمان آغاز حملات به پایگاه‌های آمریکا در منطقه از حدود دو هفته قبل، بیش از ۵۰ دستگاه از این کامیون‌ها با بار تجهیزات، مهمات و اسلحه از مرزها عبور کردند.

در همین راستا برخی منابع میدانی به الاخبار گفتند: تنش و اضطراب شدیدی در پایگاه‌های آمریکایی در پی نگرانی سربازان آمریکایی از احتمال آغاز دوباره حملات راکتی به آنها مشاهده می‌شود، این حملات فشار روانی بزرگی را به سربازانی که از زمان حضور آمریکا در سوریه در سال ۲۰۱۵، برای اولین بار با چنین حملاتی مواجه می‌شود، ایجاد کرد و این نگرانی باعث شد آنها از ترس وجود راکت‌ها و یا گروهک‌هایی که آنها را هدف قرار داده بودند، عملیات‌های پاکسازی و یورش به چندین روستای واقع در اطراف پایگاه را آغاز کنند.

منابع یاد شده تاکید کردند: اینکه واشنگتن به این حملات پاسخ نداد نشان می‌دهد که آمریکا می‌داند هرگونه حمله جدیدی به ارتش سوریه و هم‌پیمانان آن پاسخ قطعی خواهد داشت و شرایط را به سمت تنش میدانی بیشتر سوق خواهد داد.

برخی منابع سیاسی آگاه از اتفاقات منطقه در گفت‌وگو با الاخبار اظهار کردند: آنچه در حال وقوع است، بستر را برای برخی تحولات سیاسی و میدانی در پرونده سوریه بنا بر توافق‌های اولیه روسیه-آمریکا فراهم می‌کند و موفقیت دو طرف در هماهنگی‌ها برای پرونده گذرگاه‌ها راه را برای دستیابی به توافق‌های جدیدی همسو با شرایط میدانی که حملات اخیر به پایگاه‌های آمریکایی ایجاد کرده، فراهم می‌کند.

این منابع افزودند: هدف از افزایش حملات به پایگاه‌های آمریکایی تشدید فشارها بر واشنگتن برای ترغیب آن به کاهش فشارهای اقتصادی و پذیرش حق کشور سوریه برای حاکمیت بر اراضی‌اش است.

منابع یاد شده در ادامه پیش‌بینی کردند که واشنگتن در مرحله آتی برای تشویق دمشق به قبول راه‌حل سیاسی که ضامن حضور مخالفان سیاسی در عرصی سیاسی این کشور باشد، گام‌هایی را برای کاهش سطح تحریم‌ها علیه در دمشق در پیش بگیرد.

از سوی دیگر قسد (نیروهای دموکراتیک سوریه) که می‌داند در صورت هر گونه عقب‌نشینی آمریکا از خاک سوریه، بیشترین زیان را خواهد دید، ضمن تکذیب وجود هرگونه مقاومت مردمی در برابر آمریکایی‌ها و اتهام گروهک‌های داعشی به دست داشتن در حملات انجام شده علیه آمریکایی‌ها، به سرعت از فرخوان روسیه برای گفت‌وگو با دمشق استقبال کرد. به عنوان مثال فرهاد شامی، مدیر مرکز اطلاع‌رسانی قسد در اظهارات رسانه‌ای خود احتمال داد که گروهک‌های داعشی در حملات به پایگاه‌های ائتلاف ضد داعش دست داشته‌اند. او درباره حمله راکتی بامداد یکشنبه به میدان گازی کونیکو گفت: نیروهای ما برای شناسایی عاملان این حملات، عملیات پاکسازی را در منطقه العزبه انجام دادند. به نظر می‌رسد قسد با جا انداختن اینکه داعش در عملیات‌های اخیر دست داشته، به دنبال تضمین حمایت بیشتر غرب و آمریکا از نیروهای خود در منطقه و راضی کردن آمریکایی‌ها به ماندن بیشترین زمان ممکن در منطقه برای جلوگیری از هرگونه تحرکات جدید داعش است.

اما با ادامه یافتن حملات نظامی به آمریکایی‌ها در سوریه و احتمال گسترش و تشدید این حملات، شرق فرات دو سناریو پیش رو دارد، یکی عقب‌نشینی تدریجی آمریکا از منطقه و دو انتقال تعداد بیشتری سرباز همراه با تجهیزات نظامی جدید برای مقابله با تهدید روبه‌گسترش در این منطقه. طبق نشانه‌ها، آمریکا تا این لحظه مساله سوریه را اولویت خود نمی‌داند و به دنبال ساماندهی به سیاست‌های خود در این کشور است به شکلی که مانع درگیری شده و خسارات را به حداقل برسانند، بر این احتمال اساس سناریوی اول بیشتر است با این حال نمی‌توان درباره زمان و چگونگی خروج آمریکایی‌ها پیش‌بینی کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  2. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  3. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

  4. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  5. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

  6. سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

  7. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

  8. آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

  9. پنجمین کاروان سوخت ایران وارد خاک لبنان شد

  10. تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

  11. قربانیان «ارّه» محمد بن سلمان

  12. رایزنی امیرعبداللهیان و همتای انگلیسی/ آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران

  13. امیرعبداللهیان: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم/ بزودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود

  14. بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

  15. انگلیس و آمریکا: ایران فوراً اتباع ما را آزاد کند و به مذاکرات وین برگردد

  16. قدردانی چین از سخنرانی رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل

  17. آمریکا: در حال تدوین برنامه‌های جایگزین برای عدم بازگشت ایران به برجام هستیم

  18. محمد اسلامی: آمریکا فوراً تحریم‌ها را لغو کند و به برجام برگردد

  19. سردار سلامی: امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم/دنیا به ملت ایران غبطه می‌خورد

  20. مجلس نمایندگان آمریکا چند طرح ضد ایرانی تصویب کرد

  21. نقش لابی‌های اسلحه‌سازی آمریکا در جنگ‌افروزی‌های واشنگتن

  22. شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

  23. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

  24. انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

  25. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

  آخرین عناوین