عبدالناصر همتی: بزرگان اصلاحات حمایتم نکردند/ دولت در حقم جفا کرد

سیاسی،   4000408006 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و رئیس سابق بانک مرکزی، در گفتگویی ناگفته‌هایی از رقابت‌های انتخاباتی و کاندیداتوری اش را مطرح کرد.

عبدالناصر همتی: بزرگان اصلاحات حمایتم نکردند/ دولت در حقم جفا کرد

متن کامل اظهارات همتی در نشستی برای تقدیر و تشکر از اعضای ستاد انتخاباتی اش، به نقل از انتخاب، در ادامه می‌آید:

**از همه‌ی عزیزان تشکر می‌کنم، کل ورود و خروج ما به انتخابات یک ماه نشد، یعنی ۲۱ روز مانده بود به شروع رای گیری، ستاد را تازه تشکیل دادم. در این ۲۰ روز، عزیزان بزرگواری خیلی به من لطف کردند و شرمنده شان هستم.

**من سه موضوع را هرگز یادم نمی‌رود، یکی محبتی که جوانان، زنان و عزیزان دیگر در نقاط مختالف کشور به من کردند؛ بدون امکانات لازم فیزیکی و مالی، این کمپین را راه اندازی کردند و مدیون زحمات این عزیزان هستم.

**دوم، جفایی که دولت در حق من کرد که هیچوقت یادم نمی‌رود. حتی یک نفر از آن‌ها به حمایت از من برنخواستند، درحالیکه من چوب آنها را در انتخابات خوردم، مشکلات اقتصادی‌ای که ناشی از عملکرد برخی دوستان بود و من تلاش کرده بودم بخشی از مشکلات را در بانک مرکزی رفع کنم. من در واقع قربانی عملکرد ضعیف برخی دیگر شدم، در مناظرات البته با قدرت از آن‌ها دفاع کردم، چون وظیفه خود می‌دانستم و دو سال و نیم در این دولت کار کرده بودم. وقتی رئیس قوه قضائیه هنوز هم دارد کار‌های خود را انجام می‌دهد و در مورد قوه تصمیم می‌گیرد، من را یک ماه پیش، از مسئولیتم عزل کردند، به خاطر آنکه براساس نظر آن‌ها تصمیم نگرفته بودم. هیچ وقت یادم نمی‌آید دولتی بخواهد با یک عضوش که انقدر خدمت کرده اینطور رفتار کند. یکی از بزرگان به من گفت دولت باید خیلی قدر شما را بابت اقداماتت بداند مخصوصا از زمانیکه آن نوسانات و التهابات در بازار ایجاد شده بود. البته من به خاطر کشور و خواست بزرگان و اقای رئیس جمهور، مسئولیت بانک مرکزی را پذیرفتم و به وظیفه‌ی ملی خودم عمل کردم. افتخار هم میکنم که به کشورم خدمت کنم، ولی انتظار جفا را نداشتم

** سوم، بزرگان اصلاح طلب. من در اخرین صحبت هایم در کلاب هاوس گفتم؛ من و خانواده ام به همراه مجموعه‌ای از جوانان ورود کردیم و احساس تنهایی نکردم. اما انتظار داشتم که بزرگان در این باره تصمیم بگیرند، اینکه فقط اطلاعیه بدهند و غیر مستقیم حرف بزنند، طوری که یک نفر شاید فکر کند از همتی حمایت کرده باشند، اینکه کاری نداشت و همه میتوانستند چنین اطلاعیه‌ای بدهند. من خودم گله‌مند نیستم، درحالیکه من تنها به صحنه آمده بودم، متاسفانه امروز فردا کردند و چانه زدند که ببینیم فردا پس فردا چه می‌شود، که درنهایت هم اتفاقی نیافتاد. من گله‌ای ندارم، ولی تاریخ و کشور در آینده درمورد این موضع گیری‌ها قضاوت خواهد کرد. البته از آندسته احزاب و بزرگانی که از من حمایت کردند و من مدیون آن‌ها هستم صمیمانه تشکر می‌کنم، ولی درخصوص برخی جریانات سیاسی و بزرگان در صحنه من گفتم شرط بندی روی اسب برنده که هنر نیست. مثلا درخصوص جناب رئیسی، همه می‌دانستند احتمالش خیلی زیاد است که رئیس جمهور شوند، طبیعی بود خیلی‌ها به ستادشان مراجعه کند و هزینه هم بکنند، ولی برخی از دوستان اصلاح طلب دلایلی برای عدم ورود عنوان کردند که من نتوانستم درک کنم.

**من به عنوان مسئول بانک مرکزی، شرایط اقتصادی کشور را درک کردم. من می‌دانستم و هنوز هم معتقدم شرایط اقتصادی کشور بسیار سخت است و معتقدم اگر تدبیر جدی نشود، ممکن است دیگر برای اصلاحات اقتصادی کشور دیر شود. من در یکی از برنامه‌ها توانستم توضیح دهم، ولی در مناظره‌ها نشد برنامه ام را ارائه دهم. برخی از من انتقاد کردند که از شما انتظار بود در مناظره برنامه اقتصادی بدهی، ولی در مناظره‌ای که دارند فحش می‌دهند، چه برنامه‌ی اقتصادی‌ای می‌توانم ارائه کنم؟ چند نفر مامور شده بودند فقط بیایند فضا و بحث‌های من را منحرف کنند؛ بعلاوه در دو دقیقه چطور برنامه ارائه کنم؟ طبیعی است باید در آن دو دقیقه در پاسخ به حملات و تخریب‌ها روشنگری می‌کردم وتازه جور دولت را هم می‌کشیدم.

**ببینید کشور ما شرایط خاصی دارد، در موقعیتی هستیم که با حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه هستیم، اما راحت داریم از کنارش می‌گذریم. ما هنوز به شدت تحت تحریم هستیم و نفت به طور کامل نمی‌توانیم صادر کنیم. درآمدهایش را هم نمی‌توانیم جابجا کنیم. چهار ماه از سال گذشت، انتظار داشتیم در این چهار ماه فلان قدر مبلغ درامد ارزی و ریالی داشته باشیم؛ هیچکدام اتفاق نیفتاده است. ایا می‌خواهیم تا اخر سال همینطوری برویم؟ هنوز نتوانستیم حتی مبلغ قابل توجه اوراق و سهام بفروشیم. هنوز دارند برای پرداخت هزینه جاری از بانک مرکزی تنخواه می‌گیرند.

**برای آقای رئیسی آرزوی موفقیت دارم، چون برای ما ایران مهم است، بچه‌ها و خانواده‌های ما اینجا میخواهند زندگی کنند. شرایط اقتصادی ما طوری است که در ده سال اخیر، رشد سرمایه گذرای منفی بوده است. هیچ جای دنیا اینطوری نیست. باید حداقل هشتاد درصد در یک دهه، جی دی پی و ثروت مان افزایش پیدا می‌کرد، اما نشده؛ خیلی نگرانم. نسبت به تیمی هم که ممکن است برای اقتصاد کشور بیاید، نگرانم. ما از توسعه و قطارش عقبیم، این درحالیست که کشور‌های همتای ما به شدت از ما جلو زده اند، این واقعا حق کشور ما و مردم ما نیست.

**دائم میگویند چرا کاندیدا شدی؟ مگر بقیه کی هستند؟ بعضی دوستان اصلاح طلب فکر می‌کنند ما شهروند درجه دو هستیم، و ان‌ها درجه یک. دائم می‌گفتند چرا برخی رد شده اند، من متاسفم در این باره، ولی دلیل نمی‌شود بگوییم بنده کمتر از ان‌ها هستم. چرا فکر می‌کنید من درجه دوم هستم؟ من چهل سال است که مدیرارشد کشورم. حالا ما که امدیم باید به هزار نفر جواب پس می‌دادیم؟ من ایده و برنامه برای اداره کشور داشتم، چرا از من انتقاد می‌کنید؟ من که عملکرد و قدرت تصمیم گیری همه را دیده ام و همه تان رو می‌شناسم، چرا فکر میکنید کاندیداتوری فقط حق عده‌ای خاص است و بقیه چنین حقی ندارند؟ البته همه ان‌ها برای من محترمند و به ان‌ها ارادت دارم.

**عده‌ای که رای ندادند باعث شدند کاندید دیگری پیروز شود. من چند بار گفتم رقیبم قهر با صندوق است و همان شد. اگر آن رقیب به صحنه می‌آمد، برنده بودم. ۱۵ میلیون نفر حداقل به دلایلی رای ندادند، اگر رای میدادند که نتیجه عوض می‌شد. طبیعی است ان‌هایی که رقیب من بودن رای سازمان یافته داشتند، چهار سال پیش هم همان رای را گرفته بودند. دائم می‌گویند همتی شکست خورد، من چرا شکست خوردم؟ آن کسانی که می‌توانستند به من رای بدهند، خب همشون رای ندادند.

**ما مسئولیت داریم. اینجوری نیست که دو ونیم میلیون رای گرفتیم و الان بگوییم خداحافظ، حتما مسائل را پیگیری میکنیم، من برای کشور و ایران دلم می‌سوزد. من ۴۰ سال به کشور خدمت کرده ام. جمهوری اسلامی این همه شهید داده است و حال ما وظیفه داریم در کنار مردم کمک کنیم. تفاوت نگاه با دولت جدید دلیل نمی‌شود ما کنار بنشینیم. ما حتما پرسشگر خواهیم بود و نقد خواهیم کرد و نظراتمان را هم بیان خواهیم کرد. از این به بعد، مطالبی که درست است را مطرح خواهم کرد، همینطور اشکالات در سیاست گذاری هارا.

**همه در کشور سهم داریم، اینطور نیست که ایران برای یک عده خاص باشد. نظر رهبری انقلاب هم همین است که باید کشور را همه باهم اداره کنیم. کشور را یک گروه خاص فقط نمیتواند اداره کند. همه در حد و سطح خودشان ایثار کرده اند.

**ما تازه ۱۸ روز قبل انتخابات، رئیس ستاد تعیین کردیم، ایشان، اما کرونا گرفت و یک هفته بیشتر حضور نداشت. حتی یک سفر استانی نتوانستیم برویم، واقعیت این است که وقتش را نداشتیم و پولش را هم نداشتیم. دوجا می‌خواستیم برویم، ولی حساب کردیم دیدیم هزینه هایش خیلی بالاست، نمی‌توانستیم از آن هزینه‌هایی که بعضی‌ها انجام می‌دهند، بکنیم. ولی به نظر من، واقعا کار بزرگی در سه هفته انجام شد. من در مناظره هم گفتم، برخی دوستان ۸ سال و ۴ سال داشتند کار می‌کردند درحالیکه ما وقتی نداشتیم. از طرف دیگر، حجم عظیمی تخریب کردند، ولی من تحمل کردم چراکه وقتی کسی وارد عرصه می‌شود باید مشکلات را بپذیرد و مقاومت کند

**ما خارج از جمهوری اسلامی نیستیم، ما در درون جمهوری اسلامی هستیم و اصلاحات لازم را در درون نظام انجام می‌دهیم تا مردم به ارامش و رفاه برسند. حکومت‌ها باید رفاه، آرامش و زندگی مردم را تامین کنند، ما محکم ایستادیم و نقادی میکنیم و ان شالله شرایط کشور وتعامل با دنیا بهتر شود.

**آقای رئیسی گفته اند میخواهند سرمایه اجتماعی را تقویت کنند، من این موضوع را در مناظره تاکید کردم. اگر ایشان واقعا این کار را بکند، ما از ایشان از این بابت برای افزایش مشارکت و اعتماد بین مردم وحکومت حمایت میکنیم. من به حاشیه نخواهم رفت و حضور فعال خواهم داشت

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۶۸۸۲۲۰۷:۱۷:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۸
من متعجبم از شورای نگهبان، کسی که ارزش پول ملی را به یک چهارم کاهش داد یعنی فاجعه اقتصادی بوجود آورد چگونه برای انتخابات تاییدش کرده اند؟ اگر میتوانست و عرق ملی داشت که نمیگذاشت اینقدر ارزش ریال کاهش پیدا کند.
ناشناس۲۰۶۹۲۳۲۱۲:۰۸:۴۹ ۱۴۰۰/۴/۸
همه اش که تقصیر این بنده خدا نبوده! قبل از او سیف را یادت نیست؟ و دوران پرمصیبت محمود را؟! درست است که از این دل خوشی نداریم اما انصاف را نباید نادیده گرفت.
ناشناس۲۰۶۹۶۴۲۱۵:۱۶:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۸
ارزش پول ملی را تحریم کاهش‌ داد
ناشناس۲۰۶۸۸۸۹۰۸:۲۳:۱۴ ۱۴۰۰/۴/۸
اتفاقا شانس اوردی اگر اونها حمایتت میکردند همین رای را هم نمیاوردی.حقیقتا باندازه جنمت رای اوردی. البته اگر فک و فاملت هم بهت رای میدانند رایت خیلی بالا تر میرفت.
ناشناس۲۰۶۸۹۱۲۰۸:۴۱:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۸
اصلاح طلبی یعنی این دو رو
ناشناس۲۰۶۸۹۳۶۰۹:۰۳:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۸
شما اقتصاد را قفل کردید منشا ارز برای اینکه بگی FATF رو اجرا می کنی مسدود کردن 35% تیزان واردات دادن اطلاعاب صرافی ها به دشمن و هزار سنگ جلوی فعالان اقتصادی
علی کریمی۲۰۶۸۹۶۱۰۹:۲۷:۲۶ ۱۴۰۰/۴/۸
جناب آقای همتی با وضعیتی که پیش آمده بود و شما فرصت و امکانات کافی برای رقابت نداشتید انصراف از ادامه کاندیداتوری منطقی ترین راهکار بود که با محاسبات اشتباهی شما از دست رفت.
ناشناس۲۰۶۸۹۷۹۰۹:۴۵:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۸
این همه پست گرفتی از دولت حالا یه بار هم جفا کردند. شاکر خداوند باش
ناشناس۲۰۶۹۰۴۴۱۰:۱۱:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۸
ایشان که نتوانسته همکاران خوش را همراه کند با چه سرمایه اجتماعی می خواسته ایران را اداره کند انهم چهار سال
ناشناس۲۰۶۹۰۶۷۱۰:۲۳:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۸
آقای همتی دانا به مسائل اقتصادی است اما بدشانسی ایشان این بود که در زمان درست در مکان درست قرار نداشت.
ناشناس۲۰۶۹۴۰۶۱۳:۳۶:۲۵ ۱۴۰۰/۴/۸
اگر همتی از اقتصاد سر در میاورد اینجوری اقتصاد ایران رو نابود نمیکرد . حراج کردن سکه های بانک مرکزی به نفع دلالها ، بالا و پایین کردن قیمت ارز برای خوشایند روحانی ، نابود کردن بورس برای مخفی کردن افتضاح برجام و کسری بودجه دولت ، و ...
ناشناس۲۰۶۹۰۷۷۱۰:۲۷:۰۳ ۱۴۰۰/۴/۸
جناب آقای همتی، تفکرات جنابعالی به تفکرات دولت روحانی بسیار شبیه و شکست آنها قطعی است و شما در این سالها بخشی از مشکل کشور بودید. خیلی به شما لطف شد که مسئولیت ریاست جمهوری را به شما ندادند.
نجیب۲۰۶۹۱۱۲۱۰:۵۳:۴۳ ۱۴۰۰/۴/۸
ما نگفتیم شما زحمت نکشیدی ما گفتیم زحمات شما نتیجه قابل قبولی نداشت.
ناشناس۲۰۶۹۱۵۹۱۱:۲۲:۲۳ ۱۴۰۰/۴/۸
حرف زدن که بلد نبودی . برنامه هم نداشتی . جنگ روانی و فحاشی را هم خودت شروع کردی که نتیجه عکس داد. فقط برای خنده خوب بود.
ناشناس۲۰۶۹۱۹۴۱۱:۴۵:۵۲ ۱۴۰۰/۴/۸
همتی تنها زیست تنها برانگیخته شد و انشاالله 120 سال عمر کند. دو میلیون رای آوردی و نفر چهارم شدی. بسه برات بخدا.
ناشناس۲۰۶۹۲۵۰۱۲:۱۸:۱۷ ۱۴۰۰/۴/۸
جناب همتی سلام علیکم اگر پانزده میلیون هم رای می دادند باز شما برنده نمی شدید.
ناشناس۲۰۶۹۲۵۷۱۲:۲۲:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۸
اصلاح طلبان کفگیرشون به ته دیگ خورده بضاعتشون همین رای شما هم نبود
ناشناس۲۰۶۹۳۶۴۱۳:۱۵:۲۸ ۱۴۰۰/۴/۸
رقمی هم نبودی که بشه روت حساب کزد
ناشناس۲۰۶۹۳۹۹۱۳:۳۴:۱۵ ۱۴۰۰/۴/۸
برای جفا به ملت باید محاکمه بشوی و می شوی!
ناشناس۲۰۶۹۵۰۲۱۴:۱۱:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۸
آقای همتی چه کسی به شما فحش داد! چرا آدرس غلط می دهی؟ اگر واقعا برنامه داشتی حاشیه درست نمی کردی!
ناشناس۲۰۶۹۵۴۰۱۴:۲۸:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۸
دودوزه بازی کردی هم می خواستی دل حسن را داشته باشی هم رضایت مردم را، این دو قابل جمع نبودند
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 6. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. سردرگمی سیستماتیک مردم

 9. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 10. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 11. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 12. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 13. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 17. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 18. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 19. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 23. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 24. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. سردرگمی سیستماتیک مردم

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 6. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 8. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 9. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 11. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 12. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

 13. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

 14. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

 15. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

 16. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

 17. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

 18. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

 19. امیرعبداللهیان: مردم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

 20. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

 21. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

 22. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

 23. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

 24. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

 25. معجزه قرن

آخرین عناوین