کنایه زیباکلام به نامزدها/ عدالتخواهی پزشکیان، نظر مردم را جلب می‌کند؟/ پیش‌بینی زیدآبادی از نامزدهای نهایی انتخابات/ جلیلی و احتمال نامزدی پوششی برای رئیسی

گروه سیاسی الف،   4000226121 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

کنایه زیباکلام به نامزدها/ عدالتخواهی پزشکیان، نظر مردم را جلب می‌کند؟/ پیش‌بینی زیدآبادی از نامزدهای نهایی انتخابات/ جلیلی و احتمال نامزدی پوششی برای رئیسی

کنایه زیباکلام به نامزدها

یکی از نکاتی که در فرایند ثبت نام داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری به چشم آمد انتقادات همه داوطلبین از وضعیت کنونی کشور بود. این انتقادات در حالی مطرح شد که عموم این افراد یا همین الان در مصدر برخی امور مانند ریاست قوه قضائیه و معاون اولی رئیس جمهور هستند یا مدتی پیش مسئولیت خویش مانند ریاست مجلس را تحویل داده اند.

صادق زیباکلام درباره این موضوع با لحنی کنایی در آرمان ملی نوشت: «اگر فردی از کره مریخ می‌آمد و دیروز که آخرین روز ثبت‌نام می‌بود و از ساعت 8 صبح تا ۶ بعدازظهر ثبت‌نام در جریان داشت، ثبت‌نام‌ها را رصد می‌کرد و به‌خصوص به بیانیه‌هایی که ثبت‌نام‌کنندگان بعد از ثبت‌نام قرائت می‌کردند یا در اختیار رسانه‌ها می‌گذاشتند، دقت می‌کرد، با یک سوال خیلی اساسی روبه‌رو می‌شد که خیلی عجیب است هیچکدام از این نامزدها، هیچ سابقه اجرایی در این مملکت نداشتند و جملگی از خارج آمدند!

چون همه‌شان، وعده بهبود اوضاع را می‌دادند و به گونه‌ای صحبت می‌کردند که ظرف 42 سال گذشته، هیچ نقشی در به‌وجود آوردن این وضعیت نداشته‌اند. گلایه و شکایت می‌کردند که این چه وضعی است؟ چرا اقتصادمان اینگونه است؟ چرا مردم ناامیدند؟ چرا جوانان سرخورده هستند؟ چرا بیکاری وجود دارد؟ چرا ناامنی اقتصادی وجود دارد و قس علیهذا. به گونه‌ای صحبت می‌کردند که گویی آنان کوچکترین نقشی ظرف 42 سال گذشته نداشته‌اند.

نه معاون بوده‌اند، نه رئیس بوده‌اند، نه رئیس قوه قضائیه بوده‌اند، نه استاندار بوده‌اند، نه رئیس مجلس بوده‌اند. هیچکدام‌شان هیچ نقشی و قصوری در به‌وجود آوردن وضعیتی که ایران 1400 با آن روبه‌روست، نداشته‌اند. کسان دیگری اوضاع کشور را به این روز درآورده‌اند و آنان آمده‌اند تا خدمت نمایند و کشور را از این وضع نجات بدهند. ای کاش آنان یک گام دیگر هم برمی‌داشتند و اعلام جرمی می‌کردند علیه کسانی که کشور را به این روز سیاه نشانده‌اند.»

***

عدالتخواهی پزشکیان، نظر مردم را جلب می‌کند؟

مسعود پزشکیان از چهره‌های جالب توجه انتخابات است. پزشکیان هم‌اکنون برای چهارمین دوره نماینده تبریز در مجلس است. پزشکیان در دولت دوم خاتمی وزیر بهداشت و درمان بود. البته خودش می‌گوید در دار و دسته هیچ حزبی نبود و به دلیل عملکرد خوبش در ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز به تهران دعوت شده و در اواخر دولت اول خاتمی به معاونت درمان وزارتخانه رسیده است و پس از آن وزیر شده است. 

پس از وزارت هم از سال 87 تاکنون نماینده تبریز در مجلس است که در دوره دهم نایب رئیس مجلس هم بود.

پزشکیان در دسته‌بندی های سیاسی، اصلاح‌طلب به شمار می‌آید اما عنصر تشکیلاتی اصلاح‌طلب نیست. در مصاحبه های اخیر با رسانه ها وقتی با این پرسش مواجه می شود که اصلاح طلب است یا نه سخنانی می‌گوید که در واقع هم تایید اصلاح‌طلب بودن است و هم نفی تشکیلاتی بودن.

مثلا پزشکیان در گفتگو با اعتماد وقتی با این پرسش مواجه شده که «چرا در ابتدای مصاحبه ها از او درباره گرایش سیاسی پرسش می‌شود» تقریبا همان جوابی را که به بقیه داده به اعتماد داده و گفته است: «من از اول نگاه اصلاحات داشتم. به نظر من يك مسلمان نمي‌تواند اصلاحاتي نباشد؛ چون در قرآن هم تاكيد شده كه ايمان بدون عمل صالح معني ندارد و ايماني قابل‌قبول است كه با عمل صالح توام باشد. درواقع انتخاب درست زماني امكان‌پذير است كه تغيير در رفتار و قابليت انعطاف در تغيير رفتار صورت گيرد و انسان براي بهبود رفتارش تلاش كند كه بدون اصلاحات به هيچ عنوان نمي‌توان به جايي رسيد.»

اما آنچه پزشکیان را از بقیه اصلاح‌طلبان متمایز می‌کند تاکید او بر مسئله عدالت است. پزشکیان در مصاحبه هایی که اخیرا انجام داده است بر موضوع شفافیت مالی همه مردم برای حاکمیت که از آن با تعبیر «FATF داخلی» یاد می‌کند و هچنین توزیع مناسب و هدفمند یارانه انرژی تاکید کرده است.

کمتر کسی از نامزدهای ریاست جمهوری بر این دو موضوع و آن هم به این شکل دست گذاشته است. طبیعتا اگر آنچه پزشکیان وعده می‌دهد اجرایی شود، حداقل بیشترشدن شکاف اجتماعی و اقتصادی جلوگیری می‌کند.

پزشکیان وقتی درباره ضمانت اجرا مورد پرسش واقع می‌شود کارنامه خود در زمان ریاست دانشگاه علوم پزشکی و وزارت را شاهد می‌آورد. کارنامه‌ای که در یاد عموم مردم نیست. هرچند مردم تبریز حتما از او راضی بوده‌اند که چهار دوره پیاپی برای نمایندگی وی را انتخاب کرده اند.

در مجموع به نظر می رسد پزشکیان در صورت تایید صلاحیت بتواند با مزیت گفتمانی عدالتخواهی رقیبی جدی حداقل در درون ارد.گاه اصلاح طلبان باشد. چرا که مانند بقیه نامزدهای اصلاح طلب به دولت کنونی هم مرتبط نیست و به همین جهت رای منفی کمتری دارد.

***

جلیلی و احتمال نامزدی پوششی برای رئیسی

دیروز در بسته خبری نوشتیم که زمزمه حضور پوششی برخی نامزدهای اصولگرا مانند زاکانی و جلیلی وجود دارد. اقدامی که با اخلاق سیاسی حتما در تضاد است. متاسفانه امروز امیرابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، حضور پوششی برخی نامزدها را تلویحا تایید کرده و گفته است: «جبهه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری طراحی خاصی دارد و بدون طراحی وارد گود نمی شویم. در نهایت جبهه اصولگرا یک کاندیدای اصلی در کنار چند کاندیدای فرعی خواهد داشت.»

از سوی دیگر اخبار و مطالبی در برخی رسانه ها منتشر می شود که نشان می‌دهد سعید جلیلی قرار نیست ضربه‌گیر رئیسی باشد و می‌خواهد واقعا رقابت کند. نامه‌نیوز در این زمینه نوشت: «در آخرین ساعات روز آخر نام‌نویسی سعید جلیلی در تماسی تلفنی با ابراهیم رئیسی از قصد خود برای نامزدی در انتخابات روایت کرده و به او اطلاع داده است که بنای حضور در این رقابت را دارد.

سعید جلیلی شب گذشته نیز در اقدامی جالب، مواضع سایر نامزدهای اصولگرا از جمله ابراهیم رئیسی را در صفحه شخصی خود بازتاب داده بود. خبرنگار ما همچنین کسب اطلاع کرده است که کمپین انتخاباتی سعید جلیلی بر مبنای نامزد پوششی‌بودن او پایه‌گذاری نشده و او در عین اینکه خط قرمزش هرگونه مقابله با نامزدهای اصولگراست، بنا دارد به صورت جدی در انتخابات رقابت کند.

بر این اساس کناره‌گیری او برخلاف مدل جهانگیری-روحانی فعلا در دستور کار کمپین انتخاباتی او نیست. در عین حال باید تأکید کرد سعید جلیلی در ماه‌های اخیر بارها و بارها در جلسات متعدد بر وحدت نیروهای اصولگرا تأکید کرده است و قصد او از حضور در رقابت به معنای ایجاد شکاف در جریان اصولگرا نبوده، بلکه او حرف‌های بسیار جدی درباره وضع موجود دارد. اینکه در نهایت آیا او قصد کناره‌گیری خواهد داشت، طبیعتا منتهی به روزهای آخر انتخابات با مشخص‌شدن وضعیت نهایی دارد.»

اما حضور جلیلی در انتخابات بی حرف و حدیث نیست. عده زیادی از تحلیلگران معتقدند نفس حضور جلیلی در انتخابات باعث می‌شود سیاست خارجی و به طور خاص موضوع برجام و مذاکرات هسته‌ای به موضوع اصلی انتخابات تبدیل شود و مردم هم قبلا نشان داده‌اند جلیلی و کارنامه او در مذاکرات را متقاعد کننده نمی‌دانند. 

به‌خصوص در شرایط کنونی که علی لاریجانی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای پیش از جلیلی در صحنه حاضر شده و می‌تواند با به رخ کشیدن کارنامه خودش و همچنان دفاع از اصل برجام، و نه نحوه اجرای آن، برای خویش محبوبیت و رای کسب کند و خاطره روحانی 92 را در تقابل با جلیلی زنده کند.

در چنین شرایطی حضور جلیلی نه تنها به رئیسی کمکی نمی کند بلکه با انحراف موضوع انتخابات از موضوع مطلوب رئیسی یعنی مبارزه با فساد به سیاست خارجی عملا دست رئیسی را هم خالی می‌کنند. طرفداران سعید جلیلی البته دفاعیاتی دارند اما این تحلیل درست به نظر می‌رسد و بزرگان اردوگاه اصولگرایی باید برای آن فکری کنند.

***

پیش‌بینی زیدآبادی از نامزدهای نهایی انتخابات

پس از ثبت نام اولیه داوطلبین انتخابات، همه منتشر تصمیم‌گیری شورای نگهبان هستن تا میدان رقابت انتخابات مشخص شود. در این میان برخی از فعالان سیاسی تحلیل و پیش‌بینی خود از نامزدهای تایید صلاحیت شده را بیان می‌کنند. 

احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی در کانال تلگرام خود نوشت: «افرادی که به نظرم شورای نگهبان صلاحیت آنان را تأیید خواهد کرد، به شرح زیرند:

سید ابراهیم رئیسی و سعید جلیلی از جناح اصولگرا، علی لاریجانی از اصولگرایانِ معتدل، محسن رضایی از نظامیانِ سابق، اسحاق جهانگیری و محمد شریعتمداری از جناح دولت و اصلاح‌طلبان.

اگر شورای نگهبان بخواهد یک پله از این میزان پایین‌تر بیاید در آن صورت ناچار است شمار کاندیداها را به بیش از دو برابر این عدد برساند و نام کسانی مانند حسین دهقان، علیرضا افشار، رستم قاسمی، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده، مسعود پزشکیان، علیرضا زاکانی و حتی محسن هاشمی را هم در فهرست نهایی خود بگنجاند.

به نظرم اما شورای نگهبان این کار را نخواهد کرد و فهرست خود را در همان قالب شش نفره خواهد بست. با این حال، اگر شورای نگهبان اصرار به بستن فهرست 8 نفره داشته باشد، شانس حسین دهقان و عبدالناصر همتی برای اضافه شدن به شش نفرِ قبل، بیش از دیگران به نظرم می‌رسد!»

***

آخرین آمار کرونا در ایران

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از دیروز تا امروز ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۲۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۷۸۷ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۵۱ هزار و ۱۶۶ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۰۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۶ هزار و ۹۳۶ نفر رسید.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۷۴۴۹۸۲۰:۵۴:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۲۶
امیدوارم بهترین گزینه انتخاب بشه بفضل الهی
ناشناس۱۹۷۴۹۳۱۰۱:۳۹:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۲۷
رد صلاحیت احمدی نژاد شرط لاریجانی برای کاندید شدن بوده چون میداند افتضاح بدی بوجود می آید پس بنابر این پیش پیش احمدی نژاد را کنار گذاشته شده بدانید
ناشناس۱۹۷۵۳۹۱۱۰:۴۱:۱۴ ۱۴۰۰/۲/۲۷
لاریجانی و جهانگیری اگر با یک چوب خشک هم رقابت کنند میبازند. سوابق خودشان و خاندانشان فراموش نشدنی است. #نفرت_عمومی #نه_به_لاریجانی_جهانگیری
ناشناس۱۹۷۵۴۴۷۱۱:۰۶:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۲۷
به نظرم آراء لاریجانی از آراء باطله کمتر است.
محمد۱۹۷۵۱۱۰۰۸:۱۴:۵۹ ۱۴۰۰/۲/۲۷
منظورت عدم انتخاب بدترین بین بدها که نیست؟!!
ناشناس۱۹۷۵۳۲۱۱۰:۱۱:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۲۷
اونکه دفعه قبل بود!
ناشناس۱۹۷۵۴۴۲۱۱:۰۳:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۲۷
انتخاب بین بد و بدتر بی معناست.
ناشناس۱۹۷۵۲۵۵۰۹:۴۰:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۲۷
چرا منفی دادید؟! امیدوارم بهترین گزینه، سعید محمد انتخاب بشه به فضل الهی
ناشناس۱۹۷۴۵۱۲۲۱:۰۱:۳۵ ۱۴۰۰/۲/۲۶
آقای پزشکیان همونی هست که در برنامه 22:30 آقای حیدری، در جواب اینکه چرا آمبولانس در یک حادثه جاده ای دیر رسیده، پاسخ داده بود به هرحال طرف آسیب مغزی دیده بود و میمرد؟!
ناشناس۱۹۷۴۵۸۵۲۱:۴۵:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۲۶
همانند آخوندی که در قضیه حادثه قطار تبریز ، مشهد گفته بود نگران نباشید همه شون بیمه هستند !!!!
ناشناس۱۹۷۴۶۴۳۲۲:۱۵:۰۶ ۱۴۰۰/۲/۲۶
اصلاح طلب ها همه مثل پزشکیان مردم دوست هستند!!!!!!خخخخخخ
ناشناس۱۹۷۴۵۶۸۲۱:۳۵:۴۵ ۱۴۰۰/۲/۲۶
کاش کلا زیبا کلام سکوت کنه دوباره انتخابات شد این موجود پیداش شد ای خدا خودت کمک کن امثال این آدم دوباره هماهنگ با سلبریتیها گند نزنند .
ناشناس۱۹۷۴۵۸۷۲۱:۴۶:۱۴ ۱۴۰۰/۲/۲۶
زیباکلام: خاتمی هم بیاید رای نمی آورد.
ناشناس۱۹۷۴۵۹۳۲۱:۵۰:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۶
فضای انتخاباتی همچنان سرد است و کاندیداها نتوانستن نظر مردم را جلب نمایند.
ناشناس۱۹۷۴۶۳۸۲۲:۱۳:۴۵ ۱۴۰۰/۲/۲۶
فقط سردار سعید محمد
ناشناس۱۹۷۴۶۴۹۲۲:۱۷:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۲۶
آقای پزشکیان نتوانسته شناسنامه اصلی خود را حفظ کند و گم کرده، و برای ثبت نام با شناسنامه المثنی آمده بود، حال چطور می‌خواهد از کشورش حفاظت کند؟!!
نارسیس۱۹۷۴۶۶۲۲۲:۲۱:۴۹ ۱۴۰۰/۲/۲۶
۱_ زیبا کلام صحبت نکنه بهتره چون دیگه داره تر و خشک رو با هم میسوزونه رئیسی چه نقشی در این وضعیت دارد غیر از اینکه داره گند کاری بقیه رو جمع میکنه؟ ۲_سعید محمد چه چیزی کمتر از بقیه کاندیداها علی الخصوص شریعتمداری و جهانگیری دارد که انتخاب نشود؟
ناشناس۱۹۷۵۴۴۳۱۱:۰۵:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
آخوندی و جهانگیری و هاشمی با چه رویی کاندیدا شده اند ؟!
ناشناس۱۹۷۴۶۹۰۲۲:۴۲:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۶
عدالتخواهی پزشکیان شعار است اینها بدنبال تامین منافع جناحی و شخصی شون هستند.
ناشناس۱۹۷۴۷۹۹۲۳:۵۱:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۶
اگر یک ژاپنی می آمد شرکت می کرد رای می دادم ولی اکنون نه.
ناشناس۱۹۷۵۳۲۷۱۰:۱۴:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۲۷
بهتره به جای اینکار خودت اقامت ژاپن رو بگیری برای همیشه راحت بشی!
ناشناس۱۹۷۴۸۹۲۰۰:۵۸:۲۹ ۱۴۰۰/۲/۲۷
خوب بخاطر اینکه همشون تدارکاتچی بودن
ناشناس۱۹۷۵۴۴۱۱۱:۰۳:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
تدارکاتچی های اصلاح طلب چرا برای انتخابات به صف شدند ؟!
ناشناس۱۹۷۴۹۳۳۰۱:۴۲:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۲۷
پس خبری از دولت جوان انقلابی نخواهد بود.
ناشناس۱۹۷۵۰۰۹۰۵:۳۰:۴۶ ۱۴۰۰/۲/۲۷
پزشکیان به چند دلیل بدرد ریاست جمهوری نمیخورد که اولیش خشک ومتکبر بودنش هست
....۱۹۷۵۰۲۹۰۶:۰۹:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
بابا این بدکلام اصلا متعادل نیست، خواهشاً اصلا حرفی از این منتشر نکنید، پسر ناخلف خانواده
ناشناس۱۹۷۵۱۷۱۰۹:۰۳:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۲۷
آقای زید آبادی کلا ضرغامی رو ندیده!
ناشناس۱۹۷۵۲۸۱۰۹:۵۱:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
شورای نگهبان همتی رو تایید صلاحیت کنه ؟ ! شوخی میکنین احتمالا ؟!!!
حمید۱۹۷۵۲۹۸۱۰:۰۰:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۷
استدلال زیبا کلام عینا در 4 یا 8 سال پیش هم جاری بود چرا آنموقع رای داد و حمایت کرد!!!!!
فاضل۱۹۷۵۴۰۰۱۰:۴۵:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۲۷
آقای احمدی نژاد نباشند، رای نمی دهم.
ناشناس۱۹۷۵۶۱۵۱۲:۲۹:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۲۷
احمدی نژاد هم که اصلا وجود خارجی نداره، آقا بذارید ایشون بیاد تا ما مردم یه پاسخ کوبنده بهش بدیم! والله.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 2. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 3. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 4. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 5. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 6. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

 7. واکنش لاریجانی به اظهارات کدخدایی؛ بهانه و آدرس غلط ندهید

 8. سلیمانی یک نام نیست، یک رسم است...

 9. فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

 10. پاسخ جلیلی به همتی

 11. سخنگوی شورای نگهبان پاسخ لاریجانی را داد؛ اعتراض به عدم احراز صلاحیت در قانون پیش‌بینی نشده

 12. روایت سیزدهم| در مناظره پایانی چه گذشت؟ / هاشمی اگر بود به چه کسی رای می داد؟/ لاریجانی: دلایل رد صلاحیتم را منتشر کنید!/ توییتِ همتی چین را با کره شمالی اشتباه گرفت

 13. بیانیه اقتصاد دانان حامی رییسی/ او قادر به تغییر وضع موجود است

 14. اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی

 15. قدر این‌ پیران فرزانه را بدانیم

 16. عذرخواهی همتی از سعید جلیلی به خاطر یک اشتباه تصویری

 17. قرارداد برنامه نویسی و انواع مهم آن را بشناسید!

 18. ترس و تردید صهیونیست‌ها در آستانه تشکیل دولت جدید

پربحث‌های هفته

 1. «زبان آوری» به جای کارنامه؟!

 2. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 3. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 4. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 5. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 6. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 7. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 8. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 9. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 10. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 11. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 12. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 13. چرا آمریکا «اسد» را دوست ندارد

 14. مهریه بالاتر از ۱۴ سکه، بدون گواهی استطاعت مالی را ممنوع کنید

 15. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 16. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 17. آقای رییسی بگذر !

 18. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 19. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 20. روایت سیزدهم| مناظره غیر منتظره/ رکوردشکنی مناظره در تلوبیون/ شوخی کاربران با امضای همتی! / پست معنادار سایت رهبری در اینستاگرام

 21. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 22. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 23. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 24. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 25. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

 1. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 2. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 3. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

 4. واکنش لاریجانی به اظهارات کدخدایی؛ بهانه و آدرس غلط ندهید

 5. سلیمانی یک نام نیست، یک رسم است...

 6. فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

 7. پاسخ جلیلی به همتی

 8. سخنگوی شورای نگهبان پاسخ لاریجانی را داد؛ اعتراض به عدم احراز صلاحیت در قانون پیش‌بینی نشده

 9. روایت سیزدهم| در مناظره پایانی چه گذشت؟ / هاشمی اگر بود به چه کسی رای می داد؟/ لاریجانی: دلایل رد صلاحیتم را منتشر کنید!/ توییتِ همتی چین را با کره شمالی اشتباه گرفت

 10. بیانیه اقتصاد دانان حامی رییسی/ او قادر به تغییر وضع موجود است

 11. اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی

 12. عذرخواهی همتی از سعید جلیلی به خاطر یک اشتباه تصویری

پربحث‌های هفته

 1. «زبان آوری» به جای کارنامه؟!

 2. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 9. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 10. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 11. آقای رییسی بگذر !

 12. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 13. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 14. روایت سیزدهم| مناظره غیر منتظره/ رکوردشکنی مناظره در تلوبیون/ شوخی کاربران با امضای همتی! / پست معنادار سایت رهبری در اینستاگرام

 15. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 16. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 17. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 18. برای دختر حاج قاسم نه!

 19. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 20. رییسی گذشت !

 21. واکنش فعالان فضای مجازی به مناظره اول / کدام نامزدها بهتر ظاهر شدند ؟

 22. دستور رئیسی برای جمع‌آوری بنرها و عکس‌های تبلیغاتی از سطح شهر

 23. عنابستانی یک‌ قدم به دادگاه نزدیک‌تر شد/ بیانیه گروسی علیه ایران/ توضیحات قوه قضائیه درباره کلیپ جنجالی/ تحلیل آذری‌جهرمی از نحوه خداحافظی روسای جمهور

 24. پاسخ محسن رضایی به انتقاد دختر شهید باکری

 25. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

آخرین عناوین