احتمال افزایش هزینه‌های حج ۱۴۰۰

فرهنگی،   4000226054

 با احتمال پذیرش زائر خارجی از سوی سعودی‌ها با شرایط خاص، افزایش هزینه‌های سفر به سرزمین وحی در ایام حج تمتع دور از انتظار نیست.

احتمال افزایش هزینه‌های حج ۱۴۰۰

حج سال گذشته به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد، اما پس از مخالفت کشورهای اسلامی از تصمیم سعودی‌ها و نپذیرفتن زائر خارجی برای مناسک حج ابراهیمی، دولت عربستان از پذیرش زائران خارجی با شرایط خاص خبر داده است.

به گزارش فارس، البته هنوز در حالی که کمتر از دو ماه تا آغاز ماه ذی‌الحجه و اعمال حج تمتع باقی مانده، عربستان به صورت رسمی وضعیت حج ۱۴۴۲ و نحوه پذیرش زائران را اعلام نکرده است. اما در همین حد که سعودی‌ها مدعی شدند تا به صورت حداقلی هم زائر خارجی پذیرش کنند، بسیاری از دولت‌ها به ویژه مسؤولان کشورمان از این امر استقبال کرده و برای اعزام زائران در حال برنامه‌ریزی هستند.

بر همین اساس، سازمان حج و زیارت نیز همانطور که پیش از این اعلام کرده بود، ایران آمادگی لازم را برای اعزام زائران به سرزمین وحی بر اساس ساختار جدید با حفظ ساختار قبلی دارد و در کنار مسکن، تغذیه و پشتیبانی و نیروهای کارگزاری و ستادی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زمینه حضور حجاج را در حج تمتع سال جاری فراهم می‌کند.

با این وجود، یکی از موضوعاتی که این روزها شاید بسیاری از زائران خانه خدا را نگران کرده باشد، احتمال افزایش هزینه‌های سفر به حج تمتع است؛ چرا که در روزهای اخیر علی اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفت‌وگویی رادیویی اظهار داشته است که امسال با توجه به اعلام آمادگی وزارت حج عربستان، درصدی از حجاج کشورهای اسلامی به سرزمین وحی اعزام می‌شوند و رعایت نکات بهداشتی نیز مستلزم افزایش برخی از هزینه‌ها خواهد بود.

او حتی برای افزایش هزینه حج تمتع، مثالی از اسکان زائران که یکی از دلایل اصلی تفاوت هزینه کاروان‌های حجج تمتع است، آورده و اعلام داشته که اگر در شرایط عادی زائران در اتاق‌های چهار تا پنج نفره اسکان داشتند، اکنون در هر اتاق باید دو نفر حضور داشته باشند و همین امر موجب بالا رفتن برخی از هزینه‌ها خواهد شد.

با این ادعا زمزمه‌هایی برای افزایش هزینه سفر به حج تمتع سال جاری شنیده می‌‌شود. این امر در حالی است که سال گذشته پس از اعلام سعودی‌های مبنی بر نپذیرفتن زائر خارجی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری به تلاش به منظور تثبیت نرخ ارز عملیات حج تمتع سال ۹۹ برای تشرف به حج ۱۴۰۰ برای افرادی که هزینه حج تمتع سال ۹۹ را به صورت کامل پرداخت کنند، اشاره کرد و در نهایت اوایل مردادماه سال گذشته رشیدیان از تثبیت نرخ ارز و موافقت دولت با این امر خبر داد.

پس از آن زائران برای اینکه با توجه به نوسان نرخ ارز، مشمول افزایش هزینه برای تشرف به حج تمتع نشوند، هزینه حج تمتع سال ۹۹ را به صورت کامل واریز کردند. هزینه حج تمتع از حدود ۳۲ تا ۴۱ میلیون تومان بود که به دلیل دو مرحله‌ای بودن پرداخت این هزینه، زائران ۲۵ میلیون تومان را با احتساب سود سپرده حج در مرحله نخست واریز کرده بودند و مابقی این هزینه یعنی حدود ۷ تا ۱۶ میلیون دیگر را که بر اساس نوع کاروان متفاوت بود، در مرحله دوم و پس از اعلام سعودی‌ها درباره نپذیرفتن زائر خارجی پرداختند.

سهمیه ایران در حج سال گذشته، ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر بود که ۷۶ هزار زائر برای تشرف به حج تمتع سال گذشته ثبت‌نام کردند و ۷۴ هزار و ۸۲۶ نفر وجه اولیه و حدود ۹۰ درصد از این تعداد یعنی بیش از ۶۸ هزار نفر هزینه حج را به صورت کامل واریز کردند. یعنی اگر متوسط هزینه حج را ۳۵ میلیون تومان در نظر بگیریم، در مجموع ۲.۳۸۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان به حساب سازمان حج واریز شده است که سازمان حج نیز این مبلغ را به منظور تثبیت نرخ ارز برای عملیات حج به حساب بانک مرکزی واریز کرده است تا در صورت افزایش نرخ ارز، هزینه حج تمتع نیز افزایش پیدا نکند.

بر همین اساس، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت گفته بود که ریالِ ۳۰۰ میلیون دلار را با نرخ ارز عملیات حج سال ۹۹ برای حج سال آینده تثبیت و در بانک مرکزی ذخیره کردیم؛ به طوری که حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بانک مرکزی واریز شده است.

اما آن‌طور که به نظر می‌آید، سازمان حج و زیارت در قرارداد حج برای زائران خانه خدا، پس از این امر متممی اضافه کرده تا درصورتی که هزینه تمام شده حج تمتع افزایش پیدا نکند، این هزینه ثابت خواهد بود. با این حساب، اکنون اگر حج تمتع با حضور حداقلی زائران برگزار شود و عربستان نیز با شرایط خاص تعدادی از زائران خارجی را پذیرش کند، هزینه تمام شده حج نیز ممکن است افزایش پیدا کند و در این صورت زائران نیز که یک سال به امید ثابت ماندن هزینه حج هزینه را به صورت کامل پرداختند، دوباره باید مبلغی را برای افزایش برخی از هزینه‌ها در عربستان بپردازند.

حتی به گفته برخی از مدیران کاروان‌های حج تمتع سال جاری، بر اساس دستورالعمل سازمان حج و زیارت افزایش هزینه حج تمتع در صورتی اعمال نمی‌شود که هزینه حج تمتع نیز ثابت باشد و ایران با همه سهمیه به حج اعزام شود. در غیر این صورت، به طور حتم هزینه حج نیز با توجه به تغییرات در اسکان و حمل و نقل و حتی سایر امور در عربستان تغییراتی را به همراه خواهد داشت که البته این هزینه‌ها هم از سوی عربستان اعمال می‌شود.

با این وجود مسؤولان حج و زیارت در تلاش هستند تا بتوانند در صورت اعزام زائران به حج تمتع با شرایط عربستان، هزینه‌های حج را برای زائران تا حد امکان کاهش دهند تا زائران بیت الله الحرام متحمل افزایش هزینه‌ها نشوند. البته آن‌طور که در رسانه‌های سعودی مطرح شده است، علاوه بر مالیات، سوخت و حمل و نقل نیز نسبت به سال گذشته در این کشور افزایش یافته و به نظر می‌رسد، افزایش قیمت حج تمتع از سوی سازمان حج و زیارت دور از انتظار نیست و به نوعی زائران برای افزایش هزینه‌ها باید آماده باشند.

با این وجود، تاکنون مسؤولان سازمان حج و زیارت واکنشی نسبت به حج تمتع سال جاری و حتی هزینه‌های آن به طور رسمی نداشته‌اند و منتظرند تا عربستان سهمیه کشورها برای تشرف به خانه خدا در ایام حج را اعلام کنند تا بر اساس آن تصمیم‌ بگیرند.

به گزارش فارس، سال گذشته حج تمتع برای ۱۰ هزار زائر ساکن عربستان برگزار شد و بر همین اساس، با توجه به شرایط سیاسی دو کشور و نبود ایرانیان در این کشور، هیچ زائر ایرانی در حج تمتع سال گذشته حضور نداشت. با این وجود، امسال سعودی‌ها درصدد هستند تا حج تمتع را متفاوت از گذشته و با حضور زائران خارجی با رعایت نکات بهداشتی و شرایط خاص برگزار کنند. کشورهای اسلامی نیز منتظر تصمیم نهایی و سهمیه زائران خود هستند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 10. درباره یک تصمیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 18. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

ابر آروان

آخرین عناوین