جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران/ نفس‌های پایانی ‌پیک‌ چهارم / ایرانگردی ویروس آفریقایی+ نقشه و نمودار

سلامت،   4000224020 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته درحالی مرگ دو نفر از هموطنان براثر ابتلا به ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی کرونا تایید شد که کارشناسان براین باورند قدرت سرایت بالای این ویروس می‌تواند بحرانی تازه در سراسر کشور ایجاد کند.

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران/ نفس‌های پایانی ‌پیک‌ چهارم / ایرانگردی ویروس آفریقایی+ نقشه و نمودار

به‌گزارش تسنیم، روز گذشته رسماً مرگ دو هموطن در استان هرمزگان براثر ابتلا به ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی کرونا در استان هرمزگان تایید شد، درحالی که مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا همواره نسبت به انتشار این نوع از ویروس منحوس و آثار مخرب آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

نزدیک به 10 روز پیش بود که مسئولان وزارت بهداشت رسماً ورود ویروس جهش یافته هندی کرونا به کشور را تایید کردند، خبری که می‌توان از آن به عنوان سوغاتی شوم کارگران هندی یاد کرد و به سرعت شاهد تایید گردش این ویروس در استان هرمزگان، بوشهر و البته آذربایجان غربی بودیم.

اتفاقی که ظاهرا تنها با گذشت همان دوره نهفتگی ویروس یا 14 تا 12 روزی که برای بروز علایم بیماری پزشکان تایید کردند، به نگرانی تازه‌ای برای نظام بهداشت و درمان ایران تبدیل شده است. چون قدرت سرایت بالای این نوع از ویروس، تهاجمی‌تر شدنش و البته عدم پاسخ به درمان‌های موجود می‌تواند دردسری بسیار نگران کننده برای ایران شناخته شود.

ایرانی که به گفته وزیر بهداشت درصورت آغاز چرخش ویروس جهش یافته هندی و انگلیسی در آن تضمینی برای استوار ماندن کادر درمانش نیست و احتمالا اخبار نگران کننده بسیار بدتری را در رسانه‌ها با ایرانگردی این نوع از ویروس‌ کرونا خواهیم شنید و نباید فراموش کنیم که در بسیاری از آزمایشگاه‌های تشخیصی معمول امکان شناسایی این نوع از ویروس‌های جهش یافته وجود ندارد..

به‌هرحال مسئولان بهداشت و درمان استان هرمزگان دیروز رسما تایید کردند که دو هموطن 71 و 28 ساله در شهرستان‌های پارسیان و میناب به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی و آفریقایی کرونا جان خود را از دست داده‌اند؛ خبری که با توجه به سن این دو نفر نشان می‌دهد خطر جدی و البته بسیار تلخ است.

نگرانی بیشتر درست زمانی ایجاد می‌شود که ظاهرا در همین استان از دو هفته پیش تا امروز 44 مورد کرونای آفریقایی هم فقط در شهرستان‌های پارسیان، بندرعباس و بندرلنگه شناسایی شده است درست شهرستان‌هایی که از نظر تردد، جمعیت و البته میزان جمعیت سیال می‌تواند محلی برای آغاز سفر دور ایران ویروس جهش یافته باشدو اتفاقاً مسئولان بهداشت و درمان همین استان معتقدند چرخه ورود ویروس جهش یافته آفریقایی به مناطق همجوار شهرستان‌های یاد شده آغاز شده است.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه ضمن ابراز نگرانی از احتمال آغاز کانون‌های بسیار خطرناک و بحرانی با ویروس جهش یافته تاکید دارند: ترسیم مسیر حرکتی این 44 مورد ابتلا در نوار ساحلی خلیج فارس نشان می‌دهد احتمالا باید در هفته آینده منتظر تایید ابتلا در استان‌های کرمان، بوشهر و البته فارس نیز باشیم .

 این گروه معتقدند با درنظر گرفتن مدل سرایتی ویروس ووهان یعنی 2.5 نفر به ازای هر یک بیمار در 5 روز دور از واقعیت نیست که از دو هفته پیش تا تایید رسمی مرگ دو مورد به دلیل ابتلا به این ویروس و البته ابتلای قطعی 44 مورد تاکنون چیزی حدود 150 مورد ابتلای قطعی به ویروس آفریقای جنوبی رخ داده باشد.

نگرانی اصلی این گروه از متخصصان بهداشت و درمان اینجاست که با درنظر گرفتن جابجایی گسترده جمعیت از مناطق یاد شده به شهرهای صنعتی و البته پایتخت ایرانگردی ویروس آفریقایی رسماً آغاز شده باشد و شاهد مثالش هم تایید ورود ویروس هندی به شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی است، یعنی از جنوب ایران به شمال غربی کشور آنهم فقط در چند روز که قطعا عامل نگرانی گسترده است.

البته این پایان ماجرا نیست چون نگرانی فقط در محدوده‌های مشخص شده نقشه بالا وجود ندارد و به دلیل ترددهای مرزی میان کشورهای همسایه شرقی ایران یعنی در استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و البته کرمان احتمال بروز مشکل در آینده نزدیک وجود دارد هرچند تا این لحظه هیچ خبر رسمی و تایید شده از وجود این نوع ویروس جهش یافته از سوی وزارت بهداشت منتشر نشده است، اما کاهش رعایت پروتکل‌ها در این مناطق می‌تواند دردسری بزرگ و باری بسیار سنگین برای نظام سلامت ایران ایجاد کند.

کارشناسان بهداشت و درمان  براین موضوع اتفاق نظر دارند که جمعیت سیال و البته جابجایی احتمالی بیماران بدون علامت - که در ایران سابقه‌دار است و چندی پیش شاهد جابجایی 40 هزار بیمار کرونا مثبت بوده‌ایم - به‌خصوص در کلانشهرهایی مثل تهران، اصفهان و شهرهای صنعتی در هفته‌های آینده می‌تواند چالشی قابل تامل باشد.

این گروه معتقدند رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و ادامه محدودیت‌ فعالیت اصناف، ادارات، سازمان‌ها و موسسات در کلانشهرها الزامی است چون تردد در سطح شهر و استفاده از وسایل نقلیه عمومی می‌تواند سرعت انتشار احتمالی ویروس جهش یافته و افزایش بار ورودی بیماران تازه به مراکز درمانی بسیار بسیار گسترش دهد، خصوصاً اینکه شناسایی بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته کمی دشوارتر شده و همه آزمایشگاه‌ها امکان این کار را ندارند.

در این زمینه البته بیماریابی فعال و اعمال قرنطینه اجباری تمامی افرادی که با بیماران ارتباط داشته‌اند در دوره نهفتگی ویروس راهکاری بسیار کارآمد است که در کشورهای توسعه یافته مثل انگلستان، استرالیا، هلند و آلمان استفاده شده و اتفاقا دستاوردهای بسیاری داشته است، از این رو افزایش تعداد مراکز تست رایگان، شناسایی دقیق بیماران  و قرنطینه آنها اکنون بهترین و ایمن‌ترین راهکار است.

شیب‌نزولی پیک‌چهارم در اغلب نقاط

در همین حال گزارش‌های منتشر شده از سوی وزارت بهداشت بیانگر این نکته است که خوشبختانه پیک‌چهارم همه‌گیری کرونا با گردش غالب ویروس انگلیسی سیرنزولی خودرا همچنان طی می‌کند اما این روند در برخی نقاط با سرعت کمتری نسبت به سایر بخش‌ها ادامه دارد که برای تثبیت شرایط ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید دارد رعایت پروتکل‌ها تعیین کننده است.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی هموطنان در ادارات، مراکزخرید، سیستم حمل و نقل عمومی و از همه مهمتر در خانواده‌ها می‌تواند عامل قابل توجهی در کاهش سرعت چرخه انتقال بیماری باشد و در این میانه با کاهش تعداد موارد ابتلای جدید این فرصت به کادر درمانی ایران داده می‌شود تا بتوانند قدرت خود را بازیابی کنند تا درصورت بروز مشکلات آتی توان مقاومت داشته باشند.

شناسایی 111 مبتلای جدید به کووید 19 در استان سمنان

حبیب‌الله خجسته پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، با اشاره به آمار مبتلایان و جان‌باختگان بیماری کرونا در شبانه‌روز گذشته اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 111 مبتلای جدید در مراکز درمانی و بیمارستانی استان سمنان و در مناطق تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود شناسایی شده است.

وی خاطر نشان کرد: با احتساب این تعداد افراد مجموع مبتلایان به بیماری کرونا در استان سمنان به 37 هزار و 676 نفر رسید.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته متأسفانه یک نفر از هم استانی‌ها در اثر بیماری کرونا فوت شدند؛ خاطر نشان کرد: آمار جان‌باختگان کرونا از ابتدای شیوع تا کنون به یک هزار و 66 نفر رسید.

خجسته پور از ترخیص 31 بیمار کرونایی در 24 ساعت اخیر خبر داد و افزود: خوشبختانه تعداد افراد بهبود یافته از بیماری کرونا در استان سمنان مطلوب بوده و از ابتدای بیماری تا کنون نیز 10 هزار و 14 نفر با حال مناسب از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود مرخص شدند.

وی تعداد افراد بستری در بیمارستان‌های استان سمنان را 237 نفر عنوان کرد و گفت: از ابتدای بیماری کرونا تا کنون تعداد 28 هزار و 361 نفر مبتلا به بیماری نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان با بیان اینکه همه باید به فکر کادر درمان باشیم افزود: مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از سفر و دورهمی‌ها به کمک کادر درمان بیایند.

29 نفر  براثر کرونا در اصفهان جان باختند

به گزارش تسنیم از  اصفهان ، ویروس منحوس کرونا در کمین نشسته تا با کوچک‌ترین اشتباهی موجی جدید را راه بیندازد. و تا زمان واکسینه شدن  پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تنها سد دفاعی در مقابل این دشمن هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی  اصفهان  با اشاره به آمار مبتلایان به کرونا در استان اظهار داشت: براساس آخرین آمار از 2708 فرد مشکوک به کووید19 نمونه‌گیری شد که از این تعداد تست 918 نفر مثبت بود، بر این اساس 284نفر به بیماران بستری شده مبتلا به ویروس کرونا افزوده شد و تعداد کل افراد بستری در بیمارستان به 1710کاهش یافت.

آرش نجیمی ادامه داد: خوشبختانه 304نفر در شبانه‌روز گذشته از بیمارستان مرخص شدند و این در حالی است که 314بیمار نیز همچنان در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند. متاسفانه طی 24 ساعت گذشته 29 مورد فوتی قطعی و مشکوک به همراه داشتیم که از این تعداد 16 نفر فوت مثبت قطعی بودند.

مجموع مبتلایان به کرونا در ایلام به 37 هزار و 615 نفر افزایش یافت

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام با بیان اینکه کرونا تمام نشده است و شهروندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از خطر آلودگی به این ویروس و روند افزایش مبتلایان پیشگیری کنند اظهار داشت: مجموع مبتلایان به کرونا در ایلام به 37 هزار و 615 نفر افزایش یافت.

رئیس دانشگاه ایلام گفت:طی 24 ساعت گذشته تعداد 115 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

وی بیان کرد: خوشبختانه در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان نداشتیم و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا این لحظه 767 نفر است.

کریمیان به بستری‌های جدید اشاره کرد و افزود: طی شبانه روز گذشته 28 بستری جدید ناشی از کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بسترهای موجود استان به 145 نفر کاهش یافت.

وی افزود: از بستری های جدید 9 نفر مربوط به ایلام، چهار نفر آبدانان، سه نفر ایوان، سه نفر چرداول، سه نفر دهلران، سه نفر مهران و 2 نفر دره شهر و یک نفر نیز مربوط به ملکشاهی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: شهرستان های ایلام، ایوان، مهران، چوار، چرداول، دهلران، دره شهر، آبدانان در وضعیت نارنجی و سیروان، بدره، ملکشاهی و هلیلان در وضعیت زرد قرار دارند.

آمارهای کرونایی بار دیگر در آذربایجان‌غربی کاهشی شدند

به گزارش تسنیم از ارومیه، برخلاف روزهای آغازین هفته، تمامی آمارهای کرونایی در آذربایجان‌غربی بار دیگر به‌صورت جزئی کاهش داشته است که اگر خیز دیگری نداشته‌ باشد می‌توان امیدوار بود که شرایط بار دیگر به حالت اولیه بازگردد و حدأقل زیان‌های اقتصادی ناشی از کرونا بار دیگر جبران شود.

آذربایجان‌غربی یک استان کوهستانی است اما با این وجود چند ماه فصل گرما دارد که مردم با توجه به طولانی بودن روز در استان سعی در حضور در خارج از خانه دارند که این می‌تواند در روزهای پیش‌رو، کنترل بیماری کرونا و به خصوص پیک چهارم را سخت می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با ارائه آمار روزانه کرونا در استان گفت: خوشبختانه بار دیگر تعداد ابتلای روزانه کاهش نسبی داشته و در روز چهارشنبه 22 اردیبهشت‌ماه 555 نفر در استان به کرونا مبتلا شده‌اند که با احتساب آمار این روز، تعداد مبتلایان به 162 هزار و 164 نفر رسیده است.

جواد آقازاده با ابراز خرسندی از کاهش حدودی بستری‌ها در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در روز چهارشنبه کل بستری سندرم حاد تنفسی یک هزار و 161 نفر و بستری مشکوک 482 نفر در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی گزارش شده است که از این تعداد، 84 نفر در ارومیه، 37 نفر در خوی، 21 نفر در میاندوآب و 20 نفر در بوکان بستری شده‌اند.

وی در خصوص فوتی‌های کرونایی آذربایجان‌غربی هم تصریح کرد: در 22 اردیبهشت‌ماه پنج نفر در ارومیه، دو نفر در شهرهای خوی و سلماس و یک نفر هم در شهرستان‌های ماکو، میاندوآب، مهاباد، تکاب و پیرانشهر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که سبب شد تا جمع کل فوتی‌های روزانه استان در چهارشنبه به 14 نفر و جنع کل فوتی‌های کرونایی به چهار هزار و 409 نفر برسد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۶۸۴۹۶۱۲:۰۰:۳۷ ۱۴۰۰/۲/۲۴
در این گزارش آمده است کرونای هندی بخاطر کارگران هندی است. حال سوال اینجاست. مگه این کارگران که مشخصا هندی هم هستن چرا بدو ورود قرنطینه نشدند؟ آیا اینجا هم مردم مقصرن یا مسئولین؟ در ضمن چرا این استان ها قرنطینه نمی شوند تا از سرایت آنها به دیگر استان ها جلوگیری شود؟ چرا دولت فقط به تذکر اکتفا می کند و عملا اقدامی برای جلوگیری از سرایت آن انجام نمی دهد؟ در ضمن اینکه تردد اتومبیل های شخصی را ممنوع کنیم ولی عمومی را آزاد کنیم طبق کدوم نظر کارشناسی است؟ مگر کرونا در وسایل عمومی مثل اتوبوس و قطار و هواپیما نیست؟متاسفانه هر وقت به مرحله بحران می رسیم دنبال چاره جویی می گردیم.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین