در پی حادثه تروریستی کابل؛ نهادها و تشکلهای دینی پیام تسلیت صادر کردند

فرهنگی،   4000222033

در پی حادثه تروریستی کابل، علما و نهادهای مختلف حوزوی و دولتی با صدور پیام‌هایی جداگانه، این حادثه تروریستی را محکوم و به بازماندگان این حادثه تسلیت گفتند.

نهادها و تشکلهای دینی پیام تسلیت صادر کردند

به گزارش مهر، در پی حادثه تروریستی کابل، علما و نهادهای مختلف حوزوی و دولتی با صدور پیام‌هایی جداگانه، این حادثه تروریستی را محکوم به بازماندگان این حادثه تسلیت گفتند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور

مدیر حوزه‌های علمیه با صدور پیامی، جنایت تروریستی در غرب کابل که به شهادت تعدادی از دانش آموزان پاک و بی گناه را به ملت و دولت افغانستان تسلیت گفت که متن آن به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ

بار دیگر دست پلید استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل از آستین برخی از اشقیای تروریست بیرون آمد و در ماه میهمانی خداوند متعال تعدادی از گل‌های باغ بوستان دانش و معرفت را با زبان روزه به شهادت رساند.

این جنایت تروریستی در غرب کابل که به شهادت تعدادی از دانش آموزان پاک و بی گناه منجر شد، تلاشی مذبوحانه در آستانه خروج نیروهای اشغالگر و تروریست آمریکایی با هدف نا امن جلوه دادن کشور افغانستان است که البته این توطئه‌ها به برکت خون پاک شهدا و وحدت و هم دلی ملت بزرگ و مظلوم کشور دوست و برادر افغانستان راه بجایی نخواهد برد و محکوم به شکست است.

امروز بیش از هر زمان دیگری عالمان و اندیشمندان آزاده و مصلح وظیفه دارند اسلام ناب را با معیارهای عقلانیت، منطق، مهربانی، ظلم ستیزی، اخلاق و معنویت و رحمت معرفی کنند و راه را بر هر گونه جهالت، تعصب، خشونت و تفرقه و بی رحمی ببندند و راه را بر اقدامات نوین گروه‌های تکفیری و برنامه‌های جدید نظام استکبار در منطقه بگیرند

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه این جنایت بزرگ بشری را به شدت محکوم نموده و به دولت و ملت افغانستان صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای شهدای عزیز جایگاه رفیع بهشت برین و برای مجروحین شفای کامل و برای خانواده و بازماندگان این حادثه غم انگیز صبر جمیل را از خداوند متعال را خواستاریم و از مسئولان محترم کشور افغانستان مصرّانه خواهانیم تا با پیگیری و بررسی لازم با عوامل آن برخورد قاطع داشته باشند.‌

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران

در پی انفجار وحشیانه‌ی مکتب سید الشهدای کابل و شهادت ده‌ها تن از محصلان و معلمان این مکتب، بر اثر عملیات تروریستی مزدوران آمریکا، پیامی از سوی آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران صادر شد.

وی در این پیام تاکید کرده است: گروه‌های تروریستی مدعی اسلام خواهی که بی هیچ توجیه شرعی به این جنایات ضد دینی و ضد بشری دست می‌زنند، جز مخدوش کردن سیمای نورانی اسلام عزیز، تباه ساختن دنیای مسلمین، و سیاه کردن آخرت خود، چیزی فراچنگ نمی‌آورند.

متن کامل پیام آیت الله رشاد به شرح زیر است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‌ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرینَ / الَّذینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصیبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ / أُولئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ (بقره: ۱۵۵۱۵۷)

دهه‌هاست که مردم شریف و مظلوم افغانستان، این پاره‌ی زخمی دیکره‌ی امت اسلام، گرفتار جور جباران و ظلم ظلمت‌پرستان شرقی و غربی بویژه آمریکای غدارند. هر روز خبر حادثه‌ای ناگوار از آن سامان می‌رسد که دل هر انسان آزاده و مسلمان متعهدی را به درد می‌آورد. این بار و اینک فاجعه هولناک عملیات تروریستی مزدوران قسی القلب و انفجار وحشیانه‌ی مکتب سید الشهدای کابل که موجب به شهادت رسیدن دهها تن از دخترکان معصوم و بانوان روزه‌دار بی گناه گشت، داغی سنگین بر قلوب مؤمنین در سراسر جهان وارد ساخت.

دریغا و دردا که نهادهای بین‌المللی مدعی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه نیز یا از کنار این فجایع و وقایع با بی‌تفاوتی می‌گذرند یا فقط به صدور اطلاعیه‌ای و اظهار تاسفی قناعت می‌ورزند!

گروه‌های تروریستی مدعی اسلام خواهی که بی هیچ توجیه شرعی به این جنایات ضد دینی و ضد بشری دست می‌زنند، جز مخدوش کردن سیمای نورانی اسلام عزیز، تباه ساختن دنیای مسلمین و سیاه کردن آخرت خود، چیزی فراچنگ نمی‌آورند.

اسلام دین رحمت و محبت، آئین اخلاق و عقلانیت، و مکتب منطق و مروت است، رسول معظم اسلام (ص) و اولیا الاهی و مسلمانان راستین، از چنین اعمال جنایتکارانه و بی‌رحمانه‌ای بیزارند. و آنان که مرتکب چنین جنایاتی می‌شوند، به حکم قرآن کریم از ربقه‌ی اسلام خارج اند و در زمره‌ی کفار و مرتدین از امت بشمارند.

«وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَی عَلَی اللَّهِ کَذِبًا أُولَئِکَ یُعْرَضُونَ عَلَی رَبِّهِمْ وَیَقُولُ الْأَشْهَادُ هَؤُلَاءِ الَّذِینَ کَذَبُوا عَلَی رَبِّهِمْ أَلَا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَی الظَّالِمِینَ / الَّذِینَ یَصُدُّونَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَیَبْغُونَهَا عِوَجًا وَهُمْ بِالْآخِرَةِ هُمْ کَافِرُونَ / أُولَئِکَ لَمْ یَکُونُوا مُعْجِزِینَ فِی الْأَرْضِ وَمَا کَانَ لَهُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیَاءَ یُضَاعَفُ لَهُمُ الْعَذَابُ مَا کَانُوا یَسْتَطِیعُونَ السَّمْعَ وَمَا کَانُوا یُبْصِرُونَ / أُولَئِکَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَضَلَّ عَنْهُمْ مَا کَانُوا یَفْتَرُونَ / لَا جَرَمَ أَنَّهُمْ فِی الْآخِرَةِ هُمُ الْأَخْسَرُونَ» (سوره هود: ۱۸ ۲۲)

«و ستمکارتر از کسانی که به خدا دروغ بندند چه کسی است؟ اینان [در قیامت] بر پروردگارشان عرضه خواهند شد، و گواهان [اعمال بندگان در قیامت] می‌گویند: اینان کسانی هستند که بر پروردگارشان دروغ بستند؛ آگاه باشید! لعنت خدا بر ستمکاران باد / آنان که مردم را از راه خدا باز می‌دارند و می‌خواهند آن را [با وسوسه و اغواگری] کج نشان دهند و به آخرت کافرند / اینان هرگز در زمین، عاجزکننده [خدا] نیستند تا [بتوانند از سیطره او بگریزند]، و آنان جز خدا حاکم دیگری ندارند، عذابشان [در روز قیامت] دو چندان خواهد شد؛ آنان [به سبب فراوانیِ گناهانشان] تاب شنیدنِ [حق را] نداشتند و [با چشم بصیرت، حقیقت را] نمی‌دیدند. / اینان همه سرمایه خودشان را تباه کردند، و آنچه را همواره به دروغ [به عنوان شریکان خدا به خدا] نسبت می‌دادند [گم گشته] از دستشان می‌رود. / اینانند که به خویشتن زیان زده و آنچه را به دروغ برساخته بودند از دست داده‌اند.»

و در هر حال: این اقدامات در آستانه‌ی خروج نظامی و ظاهری آمریکای اشغالگر از افغانستان، می‌تواند با هدایت آمریکا برای ناامن جلوه دادن و نیاز این کشور اسلامی به حضور مستکبرین صورت گرفته باشد.

این جانب با قلبی آکنده از اندوه، این فاجعه‌ی مولمه را از سوی خود و ارکان حوزه‌های علمیه عاصمه‌ی جمهوری اسلامی، به ملت و دولت افغانستان و بویژه خانواده‌های داغ دیده و سوگوار این شهدای مظلوم، عمیقاً تسلیت عرض کرده، برای شهدای این حادثه‌ی کارثه، حشر با رسول خدا (ص) و اهل بیت رسول (ع) و برای باز مانگان شهدا صبر جمیل و اجر جزیل مسألت می‌کنم، و امید می‌برم مسؤولان امر در جمهوری اسلامی که به پیروی از امیرالمؤمنین امام علی (علیه السلام) همواره معارض و خصم ظالمان، و محامی و عون مظلومان بوده است، اقدام مؤثری در دفاع از این مردم ستمدیده صورت دهند.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

متن پیام به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
پیام تسلیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به ملت مظلوم افغانستان

فاجعه غمبار قتل عام دانش آموزان بیگناه و مظلوم دبیرستان حضرت سید الشهدا علیه السلام افغانستان، موجی از غم و اندوه بر قلوب مسلمانان نشانده است.

این جنایت هولناک، محصول توطئه‌های استکبار جهانی و ارتجاع منطقه و ثمره تلخ جهل و تحجر و تعصبات کور وابستگان مزدوری است که دل در گرو آمریکا و صهیونیسم دارند و اکنون در آستانه اخراج خفت بار حامیان خود از افغانستان، به نیابت از اربابشان، دست به این قتل عام کم نظیر زده‌اند،
تا با تداوم ناامنی و شعله ور سازی آتش اختلافات داخلی، شکست‌های راهبردی خود را جبران کنند.

ائمه جمعه ایران اسلامی، با دل‌هایی سرشار از اندوه، مراتب تسلیت و همدردی خود را با مردم عزادار افغانستان، بویژه خانواده‌های شهیدان مظلوم این واقعه، که فرزندان بیگناه جامعه مسلمین هستند؛ ابراز می‌دارد و امیدوار است با وحدت و اتحاد مردم عزیز کشور برادر؛ افغانستان و استقرار دولت واحد و یکپارچه، مبتنی بر آرا اکثریت مردم، شاهد کاهش این گونه وقایع در این خطه حساس از منطقه غرب آسیا باشیم.
به ارواح پاک دختران دانش آموزی که در ماه مبارک رمضان، میهمان کرامت الهی شدند درود می‌فرستیم و لعن و نفرین خود را نثار دشمنان بلاد اسلامی می‌کنیم.

مرکز فقهی ائمه اطهار

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار، به مناسبت حادثه دلخراش و تروریستی دبیرستان دخترانه شیعیان کابل افغانستان بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

حادثه دلخراش و تروریستی در حمله وحشیانه به دبیرستان دخترانه شیعیان در غرب کابل که شهدا فراوان و مجروحان زیادی از خود به جای گذاشت قلوب همه انسان‌ها و همه مؤمنین را جریحه دار و عزادار نمود.

از جانیان که تا مرفق دست آنان در خون این مظلومان آلوده است باید پرسید به کدام گناه و به کدام دلیل و به چه اندیشه و فکری دست به چنین جنایتی زدند؟ تردیدی نیست که آمریکا بعد از خروج فضاحت بار از افغانستان در این حادثه نقش دارد و علاوه بر گروه‌های داخلی جنایت کار ضد بشر و ضد اسلام و ضد شیعه باید ریشه این فجایع را در سازمان‌های ضد بشری آمریکا جست و جو نمود. این حادثه را به محضر مبارک امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و همه مردم و شیعیان افغانستان خصوصاً خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌کنم امید آنکه دست انتقام الهی هرچه زود تر عاملان این حادثه را مجازات فرماید ان‌شاء الله

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 13. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

ابر آروان

آخرین عناوین