امتحانات پایان ترم دانشجویان به چه شیوه‌ای برگزار می‌شود؟

اجتماعی،   4000206003

در این روزهای کرونایی، تعدادی از دانشجویان و خانواده‌های‌شان خواستار برگزاری امتحانات پایان ترم‌شان به شکل مجازی هستند؛ البته وزیر علوم هم پیش‌بینی کرده است که امتحانات پایان ترم دانشجویان، مجازی برگزار شود ولی این موضوع به طور قطعی اعلام نشده است.

امتحانات پایان ترم دانشجویان به چه شیوه‌ای برگزار می‌شود؟
به گزارش فارس، شرایط کشور، همچنان در وضعیت قرمز کرونایی است؛ افرادی که ناگهان احساس می‌کنند حالشان خوب نیست؛ برخی با سردرد، برخی با دلدرد، برخی با گلودرد و ... خلاصه نشانه‌هایی که حاکی از حضور ویروس کرونا در وجودشان است، به پزشک مراجعه می‌کنند.

درد و رنج ناشی از بیماری کرونا از یک طرف، هزینه‌های آن از سوی دیگر و نگرانی از بابت ابتلای عزیزان به این بیماری، دغدغه‌هایی است که افراد کرونایی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ در چنین شرایطی، تعدادی از دانشجویان و خانواده‌های‌شان درخواست دارند که امتحانات پایان سال آنها، به صورت مجازی برگزار شود. 

برخی از خانواده‌ها و دانشجویان در سامانه فارس من با ثبت سوژه‌هایی مانند «چرا امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان حضوری است؟» خواستار پیگیری آن شدند.

 آخرین آماری که امروز مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد این بود که از ۴  تا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ یعنی فقط در یک روز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۹ هزار و ۱۶۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۰۱۹ نفر از آنها بستری شدند و در حال حاضر مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۳۹۶ هزار و ۲۰۴ نفر رسید.

* آزمون‌هایی که لغو شدند

بر اساس آمار امروز وزارت بهداشت، در حال حاضر ۳۰۱ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهر در وضعیت زرد و ۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و بر همین اساس، نگرانی برای برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان بسیار زیاد است.

بهمن ماه سال گذشته و بر اساس مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا، مقرر شد که کلاس‌های عملی دانشجویان در مناطق زرد و آبی تشکیل شود. علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم بهمن ‌ماه سال 99 با اشاره به مصوبات پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در 18 بهمن‌ماه، گفت: «بر پایه این مصوبات، کلاس‌های عملی دانشجویان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خارج از شهرهای قرمز و نارنجی که نیاز به خوابگاه ندارند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار خواهد شد».

همان زمان وزارت علوم کرد که این وزارتخانه مجاز شده است با هماهنگی وزارت بهداشت و با رعایت مفاد پروتکل آزمون‌های زبان و افزایش تعداد حوزه‌های آزمون، نسبت به برنامه‌ریزی و برگزاری امتحانات MSRT اقدام کند.

در اسفند ماه سال گذشته نیز برخی آزمون‌ها مانند آزمون دکتری 1400 یا آزمون‌های المپیادهای علمی برگزار شد؛ اما در فروردین ماه و با شیوع بیماری کرونا و تغییر رنگ کرونایی شهرها، آزمون کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری ایران سال 1399 که قرار بود 20 فروردین امسال برگزار شود، لغو شد همچنین در روز 21 فروردین سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به اطلاع همه متقاضیان ثبت‌­نام­ کننده در آزمون­‌های بین­‌الملل Life ، IELTS ،GRE Subject TOEFL ،GRE General ، Skills ، UKVI  می‌رساند با هماهنگی به عمل آمده با مؤسسات ETS و IDP، تمام آزمون­‌های مورد اشاره در ایران از 11 آوریل 2021 برابر با 22 فروردین ماه 1400 تا اطلاع ثانوی برگزاری نخواهد شد. ضمناً به اطلاع متقاضیان ثبت‌نام کننده در دوره 159 آزمون­ تولیمو نیز می‌رساند، این آزمون به دلیل وضعیت ناشی از انتشار حاد بیماری کرونا در تاریخ 24 فروردین­­ ماه 1400 برگزار نخواهد شد».

* نامه نحوه برگزاری امتحانات دانشجویان

البته 23 اسفند سال 99 علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم با ارسال نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، نحوه ارزشیابی دانشجویان برای نیم سال دوم تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ و نحوه برگزاری آزمون‌های پایان ترم را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: جهت‌گیری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به سوی آموزش الکترونیکی، به منزله بهترین راه برای حفظ و استمرار آموزش در دوره همه گیری بیماری کووید ۱۹ از سال تحصیلی گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد. از جمله آثار و پیامد‌های این نوع آموزش، موضوع نحوه ارزشیابی از میزان و کیفیت یادگیری دانشجویان بوده است. بدین وسیله و در حالی که تا پایان نیمسال تحصیلی فرصت مناسبی وجود دارد، انتظار می‌رود به نحوی برنامه ریزی شود که:

۱. با فرض استمرار وضعیت اضطراری در همه مناطق کشور تا پایان نیم سال دوم ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ برنامه ریزی و اقدامات لازم برای «ارزشیابی مستمر» از دانشجویان صورت پذیرد تا سهم آزمون پایان نیم سال در تعیین نمره نهایی دانشجو به میزان حداقلی، تخفیف پیدا کند.

۲. در مناطق کم خطر از نظر همه‌گیری بیماری، زمینه حضور دانشجویان در دانشگاه برای شرکت در آزمون پایان نیم سال، بررسی و مقدمات برگزاری امتحان حضوری در نظر گرفته شود. تدبیر دانشگاه در برگزاری امتحان حضوری باید با حفظ و مراعات دقیق همه پروتکل‌های بهداشتی و آخرین دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا، هماهنگ باشد.

۳. این تصمیم از هم اکنون به دانشجوان اطلاع رسانی شود تا آنها از احتمال برگزاری آزمون پایان نیمسال خود به صورت حضوری، اطلاع داشته باشند. اطلاع رسانی باید از مجاری مختلف رسمی دانشگاه و با اطمینان از وصول آن از سوی همه دانشجویان انجام شود تا این تصمیم در آستانه اجرا، با اعتراض دانشجویان مبنی بر بی اطلاعی یا اطلاع رسانی ضعیف دانشگاه روبرو نشود.

* احتمال برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم دانشجویان

در این روزهای کرونایی، تعدادی از دانشجویان و خانواده‌های‌شان خواستار برگزاری امتحانات مجازی هستند. یکی از این دانشجویان به خبرنگار فارس گفت: «چرا وزارت علوم در این شرایط که مردم گرفتار بیماری کرونا هستند، اصرار دارد که امتحانات دانشجویان حضوری برگزار شود؛ دانشجویان شهرستانی که نمی‌توانند به جز خوابگاه جایی بروند و اینگونه همان دورهمی‌ها آغاز می‌شود».

وی ادامه داد: «اگر از دانشجویان در شهر خودشان امتحان بگیرند که کلی دردسر و مشکل است؛ نه هماهنگی انجام شده است و باز هم همان دورهمی دانشجویان در کنار هم و همان ترددهاست؛ مگر قرار نیست در شرایط نارنجی و قرمز، مردم در قرنطینه باشند».

 منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص پاسخی داده و پیش‌بینی کرده است که امتحانات پایان ترم دانشجویان در ترم جاری به صورت مجازی برگزار شود و همچنین عنوان کرده که آموزش های عملی دانشجویان نیز فعلا تا مشخص شدن وضعیت تعطیل خواهد بود.

وی گفت: «اگر در پایان ترم یعنی بعد از خرداد به شرایط زرد و آبی برگردیم، دانشگاه‌ها می‌توانند در خصوص حضور دانشجویان برای آموزش‌های عملی خود تصمیم گیری کنند».

به گزارش فارس، هنوز وزارت علوم به طور قطعی اعلام نکرده است که امتحانات دانشجویان مجازی خواهد بود یا خیر اما اصل این موضوع به تصمیم‌گیری ستاد کرونا باز می‌گردد که اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، آزمون‌ها هم مثل گذشته مجازی خواهد بود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 2. شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

 3. مشارکت در انتخابات از مرز ۲۲ میلیون نفر فراتر رفت

 4.  ۶ استان با کمبود تعرفه مواجه شدند

 5. حضور سردار حاجی‌زاده در مسجد جامع ابوذر تهران

 6. وزیر کشور: از ساعت ۷ تا کنون رای گیری به هیچ وجه متوقف نشده است

 7. شورای نگهبان، رای گیری دستی را تایید کرد

 8. سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراها/ رهبر انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند/ تمدید انتخابات تا ساعت ۲/ درب شعب اخذ رای بسته شد/ آغاز شمارش آرا

 9. انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از تاخیر در آغاز رای‌گیری در شعب مختلف / بی‌تدبیری در آخرين لحظات دولت هم تمام نمى شود!

 10. رهبر انقلاب: روز انتخابات روز ملت ایران است

 11. مشارکت در انتخابات از مرز ۱۴ میلیون نفر عبور کرد

 12. دکتر عراقچی در وین رای خود را به صندوق انداخت

 13. علی لاریجانی در ساری رای داد

 14. خشم روس‌ها از توهین هواداران اوکراینی به پوتین

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 24. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

ابر آروان

آخرین عناوین