آمادگی تولید ماهانه ۱۳.۵ میلیون دز واکسن کرونای داخلی

سلامت،   4000125129

معاون امور اجتماعی و استان‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام گفت: تمام مراحل تولید واکسن توسط متخصصان داخلی انجام شده است؛ خط تولید نیمه‌صنعتی ما با ظرفیت یک و نیم میلیون دز در ماه در حال کار است؛ البته خط دیگر تولید که از چین وارد شده است به زودی آماده بهره‌برداری می‌شود که این خط می‌تواند ماهیانه ۱۲ میلیون دز واکسن تولید کند.

آمادگی تولید ماهانه ۱۳.۵ میلیون دز واکسن کرونای داخلی

به گزارش فارس، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار معاون امور اجتماعی و استان‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام راحل با تأکید بر مسأله حمایت از تولید اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی سال‌ها است که نسبت به ضرورت حمایت از تولید و آثار مثبت آن بر روی اقتصاد کشور تأکید دارند اما آن کسانی که باید فرمایشات ایشان را به مرحله اجرا دربیاورند در غفلت هستند و از خواب بیدار نمی‌شوند؛ متأسفانه دولت‌ها نسبت به مسئله تولید توجه کافی ندارند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه تولیدکنندگان به نوعی کارگر دولت هستند، افزود: تولیدکنندگان با ایجاد اشتغال، افزایش صادرات، کاهش هزینه تولید و پرداخت مالیات بهترین یاور برای دولت‌ها هستند؛ اگر دولت‌ها با در اختیار قرار دادن زمین، آب و برق رایگان، اجرای معافیت مالیاتی چندساله و پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت از تولیدکنندگان حمایت کنند، پس از راه اندازی خطوط تولید، همین تولیدکننده با پرداخت مالیات و ارزآوری‌ای که برای کشور دارد حامی خوبی برای دولت خواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت پرداختن به مسائل بنیادی و اساسی کشور عنوان کرد: خوشبختانه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام راحل کارهای اساسی را در سطح کشور دنبال می‌کند؛ یکی از مسائلی که باید دنبال شود گسترش فرهنگ کار و مانع زدایی از مسیر تولید است برای مثال وجود بانک‌های خصوصی مانعی برای تولید محسوب می‌شود چراکه بانک‌ها با ایفای نقش مخرب در اقتصاد از طریق خریدوفروش سکه و خریدوفروش زمین و پرداخت سودهای کلان مانع از ورود سرمایه‌های مردمی در بخش تولید می‌شوند.   

طباطبایی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: یکی از وصایای امام علی(ع) این است که می‌فرمایند: «واللَّه اللَّه فی‌الایتام، فلا تغّبوا افواههم» بدین منظور که: «دهان یتیم را وا نیانداز؛ این‌گونه نباشد که یک شب به او کمک کنی و بقیه شب‌ها، نه» بنابراین اگر قرار است کمکی به فقرا شود به گونه‌ای باید مدیریت شود که این کمک‌ها مستمر باشد؛ همچنین نباید برای فقرا، خانه فقیرانه ساخت بلکه کار برای فقرا باید اصولی، صحیح و خوب انجام شود تا آنان توانمند شوند.  

در ابتدای این دیدار علی عسکری با ارائه گزارشی اظهار داشت: این ستاد از ابتدای بروز بیماری کرونا تلاش کرده است نقش مؤثری در مبارزه با این بیماری داشته باشد، در ابتدا کار تولید ماسک انجام شد، سپس با توجه به اینکه کره جنوبی کیت‌های تشخیصی بیماری کرونا را به ایران نداد، با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و دانش بومی جوانان کشور، این کیت‌ها در کشور ساخته شد؛ قسمت عمده طرح شهید سلیمانی با استفاده از همین کیت‌ها اجرا شد.

 معاون امور اجتماعی و استان‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) افزود: اقدامات ما برای تولید واکسن ایرانی کرونا از شهریور سال گذشته آغاز شد و تمام مراحل تولید واکسن توسط متخصصان داخلی انجام شده است؛ همچنین خط تولید نیمه‌صنعتی ما با ظرفیت یک و نیم میلیون دز در ماه در حال کار است؛ البته خط دیگر تولید که از چین وارد شده است به زودی آماده بهره برداری می‌شود که این خط می‌تواند ماهیانه ۱۲ میلیون دز واکسن تولید کند.

وی تصریح کرد: فنّاوری ساخت واکسن در کشور بومی است و تنها برخی از مواد اولیه وارداتی است که با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان این میزان به صفر خواهد رسید؛ همچنین واکسن تولیدی ما، علاوه بر ویروس کنونی نسبت به ویروس جهش‌یافته انگلیسی موفق بوده است.

عسکری عنوان کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) در حوزه اقتصادی بر موضوع ایجاد اشتغال تمرکز دارد و در بنیاد برکت به گونه‌ای هدف‌گذاری شده است که ظرفیت‌های موجود در روستاها با هزینه کم احیا شود برای مثال در یک روستا با ده میلیون تومان ۱۰ نفر مشغول به کار شده‌اند و یا در سیستان و بلوچستان یک هزار آغل رها شده وجود دارد که با پرداخت تسهیلات؛ پرورش بز، گوسفند و شتر احیا می‌شود.

 معاون امور اجتماعی و استانهای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: پرورش ماهی در قفس در سواحل جنوبی و شمالی، فعالیت در حوزه امنیت غذایی و دارویی، اجرای کشت دیم در ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور با بهره‌گیری از روش علمی و افزایش سه برابری تولید، کلید زدن کشت کلزا و دانه‌های روغنی، کاهش هزینه تولید مسکن با بهره‌گیری از زمین‌های بنیاد و زمین‌های واگذار شده از سوی دولت و راه اندازه کارخانه چادر مشکی در قم از جمله اقدامات این ستاد است.

به گزارش فارس، در این دیدار دکتر تورج حاجی‌رحیمیان به عنوان مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان اصفهان معرفی و از خدمات ابوالفضل خروطی تقدیر شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  3. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  4. الگوی بزرگ میدان

  5. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

  6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  7. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  9. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  10. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  13. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  14. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  15. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  16. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  17. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  18. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. شورای رقابت با مردم !

  21. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  22. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  23. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  24. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

  25. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین