روایت حسین شریعتمداری از مذاکرات وین/ نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات!

سیاسی،   4000125010 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر مسئول روزنامه کیهان با بیان اینکه در خصوص مذاکرات برجام فقط دو گزینه پیش‌روی داریم، نوشت: گزینه اول پایان دادن به مذاکرات وین و باز گرداندن تیم کشورمان از وین است و گزینه دوم اینکه دو تن از نمایندگان مجلس، ترجیحاً از اعضای کمیسیون خارجی نیز برای کمک به تیم مذاکره‌کننده، در مذاکرات حضور پیدا کنند تا از نزدیک بر انطباق مذاکرات با مصوبه لغو تحریم‌ها نظارت داشته باشند.

روایت حسین شریعتمداری از مذاکرات وین/ نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات!

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان « نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات وین!» نوشت:

۱- برخلاف برخی از گمانه‌ها که هدف از خرابکاری اخیر در تاسیسات نطنز را، اخلال در مذاکرات وین می‌دانند، شواهد بسیاری حاکی از آن است که این خرابکاری با هدف ادامه روال کنونی مذاکرات در وین صورت گرفته است و نه اخلال و یا مخالفت با آن! اخبار و گزارش‌هایی که از مذاکرات وین می‌رسد، این تردید جدی را پدید آورده است که مذاکره‌کنندگان کشورمان اصرار چندانی به رعایت خطوط قرمز نظام ندارند و مفهوم «لغو کامل همه تحریم‌ها» که نظر رسماً اعلام شده نظام است را به میل خود و در جهتی که با مفهوم و مقصود اصلی آن فاصله فراوانی دارد تفسیر می‌کنند!
توضیح آنکه، در دستورالعمل رهبر معظم انقلاب و مصوبه مجلس که برگرفته از نظر حضرت ایشان است، روی لغو کامل همه تحریم‌ها، اعم از تحریم‌های هسته‌ای و تحریم‌هایی که به بهانه‌های مضحکِ نقض حقوق بشر! و یا حمایت از تروریسم وضع شده تاکید دارند ولی آقایان ظریف و عراقچی از لغو تحریم‌هایی که در دوران ترامپ وضع شده است سخن می‌گویند که همسو با نظر مقامات آمریکایی است و نتیجه آن ادامه تحریم‌ها خواهد بود!

۲- نگاهی هرچند گذرا به روند مذاکرات هسته‌ای که برجام نتیجه آن بود به وضوح نشان می‌دهد که تیم مذاکره‌کننده کشورمان در چندین مورد (نزدیک به ۱۰ مورد) از خطوط قرمز اعلام شده نظام عبور کرده  است که تحمیل فاجعه برجام و خسارت‌های سنگین به ملت و نظام نتیجه این بی‌توجهی بوده و هست. در مذاکرات وین نیز نشانه‌های روشنی از نادیده‌گرفتن خطوط قرمز و رسماً اعلام شده نظام دیده می‌شود که تحریف مصوبه «لغو همه تحریم‌ها» به
«لغو تحریم‌های دوران ترامپ»! بارزترین نمونه آن است.

۳- و اما، درباره خرابکاری اخیر رژیم صهیونیستی در تاسیسات نطنز گفتنی است که؛ بعد از تاکید ایران بر لغو همه تحریم‌ها که موضوع مصوبه مجلس شورای اسلامی است و حضرت آقا نیز آن را قاطع و غیر‌قابل تغییر معرفی کرده بودند، آمریکا و اروپا و اسرائیل خود را در مقابل دو گزینه می‌دیدند که هر دو شکست سنگینی برای آنان در پی داشت چرا که اگر تحریم‌ها لغو می‌شد، یکی از اصلی‌ترین اهرم‌های خود علیه کشورمان را از دست داده بودند و اگر تحریم‌ها را لغو نمی‌کردند، باید مطابق وعده‌ای که داده بودند به گزینه بعدی (SECOND PLAN‎) که اقدام نظامی بود، روی می‌آوردند که توان و موقعیت آن را نداشته و ندارند.
در این حالت اگر رژیم صهیونیستی -بخوانید مجموعه آمریکا و اروپا و اسرائیل- دست به عملیات تخریبی می‌زد نشانه آن بود که روند امور را به نفع خود نمی‌داند و از این روی به اقدام تروریستی روی آورده است. این اقدام در آن حالت نشانه آن بود که ایران مسیر خود را دقیق انتخاب کرده و دشمن را به بن‌بست کشانده است و بدیهی است که ادامه آن را به سود خود ارزیابی می‌کرد. اما اکنون که نشانه‌هایی از نادیده گرفتن خطوط قرمز جمهوری اسلامی از سوی تیم مذاکره‌کننده دیده می‌شود، حریف احساس می‌کند که ورق به نفع او در حال رقم‌خوردن است، بنابراین برای تشویق ایران به ادامه این مسیر انحرافی باید دست به اقدامی بزند که انگار از روال کنونی مذاکرات ناراضی است! و این توهم را به طرف مقابل، یعنی جمهوری اسلامی ایران القاء کند که ادامه کنونی مذاکرات را به نفع خود نمی‌داند! عملیات تروریستی و تخریبی رژیم صهیونیستی در نطنز با این انگیزه صورت گرفته است.
وقتی آقایان ظریف و عراقچی به جای تاکید بر لغو همه تحریم‌ها، از لغو تحریم‌های دوران ترامپ که خواسته اعلام شده آمریکاست، سخن می‌گویند، چگونه می‌توان تصور کرد که حرکت روی این ریل به زیان رژیم صهیونیستی است؟! مگر خواست آمریکا و اروپا با آنچه اسرائیل در پی آن است تفاوتی دارد؟!
اسرائیل در این میان نعل وارونه می‌زند!.

۴- تاسف‌آور در این میان -و البته قابل بررسی امنیتی و اطلاعاتی- موضع جریان سیاسی آلوده و بد‌سابقه‌ای است که وقتی تاکید ایران بر لغو تمامی تحریم‌ها بود، مُهر سکوت بر لب زده و کمترین اظهار نظری در تایید آن بر زبان و قلم نمی‌آوردند ولی بعد از آنکه نشانه‌های انحراف از
«لغو همه تحریم‌ها» به «لغو تحریم‌های دوران ترامپ»! پدیدار شد (یعنی باقی‌ماندن تحریم‌ها) بَه بَه و چَه چَه آغاز کردند و عملیات تخریبی اسرائیل در نطنز را دقیقاً همانگونه که خواست مثلث آمریکا و اروپا و اسرائیل بود، نشانه عصبانیت دشمن از روند کنونی مذاکرات وین، یعنی روند منحرف شده آن تفسیر و تحلیل کردند! و این پرسش را بی‌پاسخ گذاشتند که چرا باید اسرائیل از لغو همه تحریم‌ها (نظر رسماً اعلام شده ایران) خشنود باشد! ولی با لغو تحریم‌های دوران ترامپ (نظر آمریکا و متحدانش) ابراز ناخشنودی کند؟! این نکته نیز خواندنی است که دیروز، روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست نوشت «هدف از حمله نطنز، جلوگیری از فشار ایران روی آمریکا در مذاکرات بود»!.

۵- جریان سیاسی یاد شده که سابقه آلوده‌ای در کارنامه خود دارد، بعد از اقدام تروریستی اسرائیل در نطنز، نیروهای مسلح ایران را از واکنش متقابل و انتقام از دشمن صهیونیستی که حق طبیعی و قانونی ایران است منع کرده و برحذر می‌داشتند! و برای توجیه این حرکت خود که حمایت و همراهی با رژیم وحشی اسرائیل بود، اظهار می‌داشتند که عملیات تروریستی اسرائیل در نطنز یک «تله»! است و بازهم دقیقاً مانند آمریکا و اروپا، ایران را به خویشتنداری توصیه می‌کردند! به بیان دیگر، این طیف آلوده که مقامات اسرائیلی در جریان فتنه آمریکایی‌- اسرائیلی ۸۸ از آنها با عنوان سرمایه بزرگ اسرائیل در ایران یاد کرده بودند، همه توان تبلیغاتی خود را به کار گرفته بودند تا اولاً مذاکرات وین با روال به انحراف افتاده ادامه پیدا کند و ثانیاً رژیم کودک‌کش اسرائیل را از انتقام ایران که سخت و پشیمان‌کننده خواهد بود نجات بدهند! فاعتبروا یا اولی‌الابصار!

۶- و در خاتمه با توجه به نمونه‌های فراوان عبور تیم مذاکره‌کننده کشورمان از خط قرمز‌ها در مذاکرات هسته‌ای منجر به برجام، خسارت‌بار بودن روند کنونی مذاکرات وین دور از انتظار نیست. بنابراین فقط دو گزینه پیش‌روی داریم. گزینه اول پایان دادن به مذاکرات وین و باز گرداندن تیم کشورمان از وین است و گزینه دوم اینکه دو تن از نمایندگان مجلس، ترجیحاً از اعضای کمیسیون خارجی نیز برای کمک به تیم مذاکره‌کننده، در مذاکرات حضور پیدا کنند تا از نزدیک بر انطباق مذاکرات با مصوبه لغو تحریم‌ها نظارت داشته باشند.

گفتنی است که آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با یکصدوچند کارشناس حضور پیدا می‌کند و ایران تنها با ۱۶ نفر و اکنون نیز «ریچارد نفیو» که با عنوان معمار تحریم‌های ضد ایرانی شناخته می‌شود، همراه تیم آمریکا در وین حضور دارد و ...

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۱۸۱۱۱۰۱:۳۴:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۲۵
پیشنهاد خوبیه دو نفر ناظر به خطوط قرمز اعلام شده...
راه۱۹۱۸۶۷۲۱۱:۰۱:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۲۵
ترک وین اصولی‌ترین راه است ____ لغو همه‌ی تحریم‌ها بطور یکجا و بالمره هیچ نیازی به مذاکره ندارد ____ اما راه سوم نیز وجود دارد : تغییر تیم مذاکره کننده‌ی ایران قطعاً بهتر از راه دوم است
ناشناس۱۹۱۸۷۶۳۱۱:۲۳:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۲۵
مشکل از پایه ایراد دارد و آن هم فراتر از قانون ان پی تی عمل کردن است که می شود این چیزها
دبیر بازنشسته۱۹۱۸۱۹۱۰۴:۵۲:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۲۵
آقای پروفسور شریعتمداری !!!دولت خائن ملت وکشور! در تصویب کدام قانون یالایحه در مجلس دخالت کرده ورأی داده که نمایندگان خادم کشور وملت!!! در امور خارجی دولت آنهم از نوع سیاسی وفنی که متأسفانه هیچکدام از نمایندگان دارای چنین سوادی نیستند دخالت کنند؟!لطف نموده برای اداره کشور اظهارنظر سفیحانه نفرمایید.
بیسواد بی شناسنامه۱۹۱۹۲۸۰۱۴:۱۶:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۲۵
جناب دبیر عقل کل دولت خادم!!!!موظف به اجرای مصوبات مجلس خائن!!!!که درراستای فرمایشات مقام معظم رهبری(لغو همه تحریم‌ها) است می باشد نه لغو تحریم‌های ترامپ که همان خواسته آمریکاست!!سواد داران!!! مذاکره کننده یا امضای دشمن را تضمین دانستند!!!یافریب اشک تمساح وندی شرمن را خوردند!!ودستاوپردشان «هیچ»بود.اینجا هم بحث همراهی و مشاوره نمایندگان متخصص امر_والبته بنظر شما بیسواد!!!_است.بیچاره دانش آموزانی که تو دبیرستان بودی!!
ناشناس۱۹۱۸۱۹۷۰۵:۱۱:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۲۵
سلام اگر امریکا با اینهمه نفر آمده وایران با 16 نفرکار باز از یه جایی میلنگه چرا موقع رفتن آقای شریتمداری یا این همه معترض عنوان نکردند باید چندتا کارشناس خوب اضافه بشه وقتی کاراز کار گذشت شیر میشیدونعره میزنید .....
ناشناس۱۹۱۸۷۵۰۱۱:۲۰:۵۸ ۱۴۰۰/۱/۲۵
بارها گفته شده
ناشناس۱۹۱۸۲۱۲۰۵:۳۰:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۲۵
دوستانی که موقع حضور بازرسان آژانس در ایران میگفتن آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است، باید حضور نمایندگان مجلس توی مذاکرات رو تایید کنم آخه: آن را که حساب پاک است...
ناشناس۱۹۱۸۲۲۱۰۵:۴۴:۵۱ ۱۴۰۰/۱/۲۵
خیانت ها هر چی آن ورتر برود بیشتر آشکارتر می شود
حسن۱۹۱۸۲۶۵۰۷:۰۰:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۲۵
اقای شریعت مداری حرف دل ما را گفتی این تیم بدرد مذاکره نمیخوره برگردن به کشور
ناشناس۱۹۱۸۳۰۰۰۷:۳۵:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۲۵
خدا شر شما وهمه مسوولان بی کفایت را از سر این ایران وایرانی کم کند
ناشناس۱۹۱۸۷۶۹۱۱:۲۴:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۲۵
خدا شر مسئولانی که خط قرمزهای نظام و رهبری معظم انقلاب را رعایت نمی کنند از سر ملت کم کند.
ناشناس۱۹۱۸۳۰۷۰۷:۴۴:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۲۵
برجام امنیت ایران را نشانه رفته
م۱۹۱۸۴۲۳۰۸:۴۶:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۲۵
حاج حسین زیاد فیلم سریال می بینی . نکنه باور کردی .گاندو در حد یه فیلم بود قرار نیست همش واقعی باشه
ناشناس۱۹۱۹۲۹۲۱۴:۱۹:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۲۵
دم گاندو گرم بد جوری آتیشتون زده هر جا کم میارید ازش استفاده میکنید
رسول۱۹۱۸۴۳۵۰۸:۵۳:۱۷ ۱۴۰۰/۱/۲۵
به خاطر خدا کنترلشان کنید اینها منافع حزب پیش کشتان ایران وایرانی را برای منافع آقازاده ها قربانی میکنند
رحمانی۱۹۱۸۴۳۷۰۸:۵۴:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۲۵
تو از جان مردم چی میخای
ناشناس۱۹۱۸۷۵۸۱۱:۲۲:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۲۵
هیچی کشور فروشی نکنید که همان جان مردم هم درکار است!
ناشناس۱۹۱۸۵۹۷۱۰:۲۸:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۲۵
این آقا چیکاره مملکته .
ناشناس۱۹۱۸۶۱۶۱۰:۴۰:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۲۵
ما فقط می تونیم در مورد تحریمهای هسته ای چانه زنی کنیم چون برجام فقط شامل موضوع هسته ای میشه و ما موقع امضاء برجام اینو پذیرفتیم و امضاء کردیم.پس در نتیجه هرگز خیلی از تحریمها اصلا در موردش بحثی نخواهد شد که بخواد برداشته بشه.و همچنان بازی تحریم ادامه خواهد داشت. تا کی؟ خدا میدونه.
ناشناس۱۹۱۹۰۰۶۱۲:۳۴:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۲۵
تمام تحریمهای هسته ای و تمام تحریمهایی که ترامپ و اوباما بعد از برجام اعمال کرده اند باید لغو بشوند.
مشارکت نمایندگان دردولت۱۹۱۸۶۵۵۱۰:۵۶:۰۷ ۱۴۰۰/۱/۲۵
نه اینکه بایددرکنارتیم مذاکره 2نفرنماینده مجلس باشند،بلکه بایددروزارتخارجه چندپایداری مستقرشوند،کارهاواقدامات وفعل وانفعالات وزیرومعاونین وزیررارصدکنند.
محمد۱۹۱۸۷۳۵۱۱:۱۷:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۲۵
اصلا نباید مذاکره کنند اول رفع تحریم بعد مذاکره در مورد حد نصاب غنی سازی
حسین۱۹۱۸۸۶۶۱۱:۴۸:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۲۵
اینکه این آقایان کشور را فدای آقازاده ها می کنند حرف قدیم از آموزش آزاد و رانتهای افشا شده و زندگی های اشرافی و آرزو های غربی شان معلوم است حالا بیایید نگذاریم این بار کلاه سرمان بگذارند۰
ناشناس۱۹۱۹۰۰۸۱۲:۳۴:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۲۵
درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم.
حسن۱۹۱۹۰۰۹۱۲:۳۶:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۲۵
بجای همه بازرسیها میبایستی بازرسینی از اطلاعات سپاه،نمایندگان مجلس ، مواظب این دولت و نمایندگان ارسالی به وین باشند
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  13. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  14. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  15. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  16. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  17. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  18. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

  21. شورای رقابت با مردم !

  22. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  23. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

  24. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  25. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

   2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

   3. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

   4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

   5. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

   6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

   7. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

   9. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

   10. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

   11. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

   12. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

   13. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

   14. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

   15. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

   16. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

   17. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

   18. آیت اله رئیسی روز عید سعید فطر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند

   19. کوتاه، اتوبوسی و کلنگی؛ داستان ادامه دار مدیریت های دولتی!

   20. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

   21. رئیس ستاد انتخابات کشور: ان‌شاءالله مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری اجرایی می‌شود/ آخرین آمار واجدین شرایط رای دادن

   22. سعید محمد: سفره و معیشت مردم گروگان برجام شده است/دولت باید مقتدر باشد/مردم از بی دولتی خسته اند

   23. وعده‌های انتخاباتی جهانگیری و فرار از پاسخگویی

   24. واکنش کدخدایی به دستور روحانی: کسانی ثبت‌نام کننده انتخابات تلقی می‌شوند که مدارک مصوبه شورای نگهبان را دارا باشند

   25. جزییات جدید ترور جنایتکارانه شهید سردار سلیمانی

   آخرین عناوین