بازخوانی دوباره آبان ۹۸ به بهانه انتشار یک فیلم

گروه سیاسی الف،   4000118140 ۱۱ نظر، ۱۳۸ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازخوانی دوباره آبان ۹۸ به بهانه انتشار یک فیلم

روز دوشنبه 16 فروردین‌ماه 1400 ويديويي چندثانیه‌ای از برنامه اينترنتي جدال كه به گفت‌وگو با محمود صادقي، نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي اختصاص داشت منتشر شد که به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعي دست‌به‌دست شد.

در اين فيلم كوتاه، محمود صادقي به گفت‌وگوی خود با علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي در جريان اعتراضات آبان ماه 98 اشاره می‌کند كه در آن وی به رفتار سخت‌گیرانه در قبال معترضان اشاره دارد.

بلافاصله روز بعد يعني 17 فروردین‌ماه مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اظهارات محمود صادقی را تکذیب کرد. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در اطلاعيه منتشرشده آورده بود كه اين نماينده سابق مجلس «اظهارات غیرواقعی و بی‌اساسی را به دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نسبت داده که تماماً کذب و عاری از واقعیت است».

در پايان اين اطلاعيه آمده بود: «با توجه به اظهارات مشابه از سوی صادقی در موضوعات مختلف که عمدتاً بدون ارائه هرگونه مستند قابل دفاع مطرح‌شده، سوء‌نیت نامبرده از بیان موضوعاتی ازاین‌دست محرز است. صحبت‌های غیرواقعی اخیر نامبرده صرف‌نظر از اهداف سیاسی آن، به‌طورقطع دارای پیامدهای کلان امنیتی برای کشور است و قابل‌اغماض نیست؛ بنابراین موضوع، برای روشن شدن ابعاد و قصد و نیت وی از این اظهارات از طریق مراجع قضایی ذی‌صلاح پیگیری خواهد شد».

روايت جديد نماينده سابق مجلس كه با تكذيبيه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي مواجه شد، احتمالاً آخرين بازگويي از اتفاقات تلخ آبان 1398 نباشد. ازاین‌رو اين امكان وجود دارد كه در ماه‌ها و سال‌های آينده نيز بحث‌های جديدي دراین‌باره منتشر شود و احتمالاً بعدازآن تائيديه‌ها و تکذیبیه‌هایی انتشار يابد.

***

نیمه‌شب بيست چهارم آبان 1398 به‌یک‌باره اعلام شد که بنزین سهمیه‌بندی و قیمت آن 200 درصد افزایش‌یافته است. این اقدام پیرو تصمیم شوراي عالی هماهنگی اقتصادی متشكل از روساي وقت سه قوه انجام‌شده بود که با اعتراضاتی در سطح كشور روبه‌رو شد. اين آشوب‌ها چند روز به طول انجاميد و تعدادی در جریان اعتراضات کشته شدند که تا مدت‌ها اطلاع‌رسانی رسمی درباره اتفاقات آبان ماه صورت نگرفت.

با استفاده از خلاء پیش‌آمده، روز 3 دی‌ماه 1398 خبرگزاری انگلیسی رویترز در گزارشی درباره تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان ماه مدعی شد ۱۵۰۰ نفر جان خود را در این حوادث ازدست‌داده‌اند. منبع خبر رویترز منافقین بود.

نکته جالب آن‌که عفو بین‌الملل یک هفته قبل‌تر تعداد کشته‌ها را حداقل 304 نفر و وزارت خارجه آمریکا نیز در گزارش خود به رقم چند صد نفر اشاره‌کرده بود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه 10 دی‌ماه 1398 در پاسخ به سؤالی مبنی بر آمار رویترز گفت: شاهد دروغ‌سازی‌ها و جعل اخبار از سوی رسانه‌های بیگانه در حوزه‌های مختلف هستیم و این‌ها متخصص جعل خبر در دنیا هستند و اکاذیبی را اعلام می‌کنند و به‌هیچ‌عنوان مطالب منتشره آن‌ها و آمار اعلامی آن‌ها با واقعیات انطباق ندارد.

اسماعیلی گفته بود که شورای امنیت ملی مسئول اعلام تعداد جان‌باختگان حوادث اخیر (آبان ماه) است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز در نشست خبری 27 بهمن 1398 در پاسخ به پرسش خبرنگار نیویورکر مبنی بر تعداد کشته‌های آبان ماه گفت: «در این حادثه رسانه‌های خارجی اغراق و مبالغه عجیب‌وغریبی کردند و عددهای عجیب‌وغریبی اعلام کردند. اول یک عددی را اعلام کردند بعد به آن‌ها چیزی گفته نشد همین‌طور روزانه عدد را صد نفر صد نفر بالا بردند تا از هزار هم عبور کرد.»

روحانی گفت: «این اعداد کاملاً نادرست است...این‌که چند نفر کشته شدند آمار آن در اختیار پزشکی قانونی کشور است اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتاً در این مدت باید روشن باشد آن‌ها می‌توانند این مسئله را اعلام کنند و مشکلی نیست. ولی آمار واقعی آنچه تاکنون اطلاع داریم و اعلام‌شده با آماری که در رسانه‌ها اعلام می‌شود فاصله خیلی زیادی دارد.»

روز 28 بهمن‌ماه 1398 یعنی تنها یک روز بعد از سخنان رئیس‌جمهور، عباس مسجدی آرانی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره اعلام آمار حوادث آبان ماه گفت: «ارائه آمار حوادث اخیر، بر عهده شورای امنیت کشور است.»

در 11 خرداد 1399 و پس از شش ماه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی و در میان سخنانش ناخواسته آمار را اعلام کرد. رحمانی فضلی گفت 20 درصد کشته‌شدگان شهید محسوب می‌شوند که حدود 40 تا 45 نفر هستند. قاعدتاً با این سخن باید گفت که آمار کلی بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر است.

12 خرداد 1399 مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی در دوره دهم مجلس هم دراین‌باره عنوان داشت «6 مأمور رسمی نیروهای امنیتی به شهادت رسیدند، حتی یک کشته، مجروح و جانباز برای ما سخت و سنگین است، رسانه‌های بیگانه آمارهای دروغین اعلام کرده و تا ده هزار نفر کشته اعلام کردند، 230 کشته درمجموع داشتیم که 6 نفر از مأموران بودند».

بااین‌وجود درباره حوادث آبان ماه 98 هنوز ابهاماتی وجود دارد که متأسفانه هیچ‌کدام از مقامات مسئول تاکنون گزارش دقیق و کاملی که به شفافیت کمک کند ارائه نداده‌اند. بنابراین همان‌گونه که اشاره شد احتمال این‌که در آینده نیز این‌گونه اتفاقات مانند صحبت‌های محمود صادقی و تکذیبیه دبیرخانه شورای امنیت رخ داد وجود دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۰۵۵۱۱۰۱:۱۲:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۹
در 2 دولت شورش نان شده است! دهه 70 دولت هاشمی رفسنجانی دهه 90 دولت حسن روحانی
ناشناس۱۹۰۵۸۴۶۰۹:۳۹:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۱۹
الان هم بواسطه عملکرد دولت جامعه مانند آتشفشان خفته ایی است که هر لحظه ممکن است فوران کند دلسوزان با محاکمه دولت سزای انها را بدهند
ناشناس۱۹۰۵۵۲۳۰۱:۲۱:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۱۹
وزیر کشور وزیر نفت رییس مجلس وقت رییس شورایعالی امنیت کشور و نمایندگان مجلس دهم همگی در حوادث آبان 97 مقصرند و بایستی محاکمه میشدند
no one۱۹۰۵۷۳۱۰۸:۰۲:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۹
همیشه واقعیت تلخ بوده . اگه دستور از مقامات نیومده پس چطور نیروهای خارجی خبر داشتن بنزین میخواد گرون بشه حتی روحانی رییس جمهور هم گفت من خبر نداشتم.
ناشناس۱۹۰۵۷۷۲۰۸:۴۰:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۱۹
فکر نمیکنم صادقی غیر واقعی صحبت کرده باشد . حتما پاسخگوی مطالب خود میباشد
ناشناس۱۹۰۵۷۸۶۰۸:۴۶:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۱۹
گفته های اقای صادقی ابعاد بیشتری از متنی که شما نوشتید داشت و متن شما بدنبال محدود کردن ابعاد قضیه است
ناشناس۱۹۰۵۸۰۹۰۹:۰۹:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۱۹
هیچ مشکل داخلی وجود ندارد و اگر اعتراضی هست نتیجه دسیسه خارجی هاست جهت رفع ابهام عرض شد
ناشناس۱۹۰۵۸۲۸۰۹:۲۸:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۱۹
تنها مسله بنزبن کافی بود تا دولت استیضاخ و محاکمه شود
ناشناس۱۹۰۵۸۳۷۰۹:۳۲:۵۱ ۱۴۰۰/۱/۱۹
صادقی دروغ نمیگوید
ناشناس۱۹۰۵۸۳۸۰۹:۳۳:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۱۹
یه همچین اتهامی رو نمیتوان الکی و بدون پشتوانه مطرح کرد .
ناشناس۱۹۰۵۸۴۰۰۹:۳۴:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۱۹
اگه شمخانی یه همچین حرفی نزده ، شکایت کنه
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 5. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 6. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 7. بازی سیاسی با کارت برجام

 8. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 9. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 10. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 11. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 12. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 13. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 14. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 15. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 16. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 17. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 18. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 19. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ صادرات خودرو به کشورهای منطقه/ چین تا ۲۵ سال از ما نفت می‌خرد

 22. کاندیداتوری «سید حسن‌ خمینی» منتفی است

 23. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 24. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 25. سرانجام شفافیت و پاسخگویی در مجلس یازدهم

آخرین عناوین