پس از ۱۰ سال جنگ تروریستی / سوریه با حمایت متحدین و دوستانش پیروز شد

جهان،   4000107038 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

ده سال جنگ ویرانگر، تخریب خانه‌ها و آوارگی، همه این فجایع و مصایب، مردم سوریه را از مقاومت بازنداشته است، از ۱۰ سال پیش تاکنون، سوری‌ها با سرسختی و رشادت با گرسنگی، محاصره و گروه‌های تروریستی روبرو شده اما هرگز تسلیم نشده‌اند.

پس از ۱۰ سال جنگ تروریستی / سوریه با حمایت متحدین و دوستانش پیروز شد

به گزارش تسنیم،  10 سال پیش، آمریکا و متحدینش، سلاح هایشان را به سمت سینه سوریه و عزت آن نشانه گرفتند .. در ماه مارس سال 2011 میلادی جنگ از شهر «درعا»، در جنوب سوریه شروع شد .. دامنه جنگ آنقدرش گسترش یافت که نزدیکی «دمشق»، پایتخت سوریه رسید.

در آن زمان، اینگونه به نظر می‌رسید که دولت سوریه در آستانه فروپاشی و سقوط است، پس از آنکه حاکمیت و سیطره خود را بر 80 درصد مساحت کشور از دست داده بود و آتش جنگ به حمص و سپس حلب، دومین شهر بزرگ سوریه در سال 2012 رسید.

یک دهه فاجعه بار درحالی بر کشور گذشت که طی آن با هم پیمانی مرتجع ترین شیوخ نفت در جهان با قدرت‌های استکباری ناتو که مدعی دموکراتیک‌ترین حکومت‌ها در جهان هستند، شاهد تلاش برای نابودی قدیمی‌ترین پایتخت تاریخ بود .. و پیش از آنکه، در بیانیه‌هایی خواستار برکناری «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه شوند، گروه‌های تروریستی را مسلح کردند، آموزش دادند و تأمین مالی کردند.

جنگ علیه سوریه وارد مرحله خطرناک آن شد تا شیطان لبخند بزند .. مزدوران آمریکا وارد میدان نبرد شدند .. ترکیه در شمال و اسرائیل با هماهنگی اردن در جنوب .. آنکارا جذب تروریست‌ها از سرتاسر کشورهای دنیا را کلید زد .. گروه‌های افراط گرا راه سوریه را پیش گرفتند و پس از عبور غیر قانونی از مرزهای کشور، کوچه‌هایش را زیر پا گذاشتند .. از لبنان، اردن و ترکیه .. جهنم از شیاطین خالی شده بود، چون همه آنها، اینجا در سوریه جمع شده بودند .. به بهانه آزادسازی سوریه مردمانش را می کشند.

آنها در جنگ خود، ارتش سوریه را هدف گرفتند تا آن را از بین ببرند و با دزدیدن رادارها، هدف گرفتن پایگاه‌های پدافند هوایی و از بین بردن سامانه‌هایش در سراسر کشور، ارتش سوریه را متلاشی کرده و به امنیت آن ضربه بزنند تا حملات جنگنده‌های دشمن صهیونیستی و سپس آمریکایی به پایگاه‌های ارتش سوریه را تسهیل کنند.

 در میان هرج و مرج ناشی از جنگ، داعش زاده شد .. افراطی‌ترین و وحشی‌ترین گروه تروریستی شهر «رقه»، در شمال سوریه را تصرف کرد و قبل از آنکه «ابوبکر البغدادی»، سرکرده سابق این گروه در ماه ژوئن سال 2014، برپایی امارت خلافت در سوریه و عراق را اعلام کند، این شهر را مرکز خود قرار داد ..  یک سال پس از آن گروه تروریستی «جبهه النصره»، شاخه سازمان «القاعده» در سوریه، استان «ادلب» را به طور کامل تصرف کرد.

رژیم صهیونیستی دست‌های کثیف خود را از آستین‌ها بیرون آورد .. در طول سال‌های جنگ علیه سوریه، جنگنده‌های اسرائیلی به تجاوز و تعرض به آسمان سوریه و هدف گرفتن مواضع ارتش این کشور در حمایت از تروریست‌ها بسنده نکردند .. نبرد در اینجا یا باید، به سقوط ارتش سوریه و محو محور مقاومت و ورود به عصر اسرائیل منتهی می‌شد و یا سوریه پیروز از میدان خارج و وارد عصر مقاومت در خاورمیانه می‌شد.

با تشدید توطئه علیه سوریه، دمشق حمایت قاطع و سرنوشت سازی را از تهران دریافت کرد و با تغییر موقعیت ژئوسیاسی سوریه مانع تحقق اهداف آمریکا شد .. روسیه نیز به همین ترتیب، از دمشق در شورای امنیت دفاع کرد و در بُعد اقتصادی از آن حمایت به عمل آورد، پیش از آنکه اواخر سپتامبر سال 2015 بزرگ‌ترین عملیات نظامی خود از زمان فروپاشی اتحاد شوروی سابق در خارج از مرزها را شروع کند.

حمایت قاطع و زودهنگام ایران و پس از آن روسیه، معادلات میدانی را تغییر داد، همچنین این دخالت نقطه عطفی در جنگ ایجاد کرد که اجازه تعدیل موازنه‌های قدرت به نفع دمشق را داد .. پس از آن، تروریسم فرا مرزی متحمل شکست های پی در پی شد .. 10 سالی که دوره جنگ را تشکیل می‌دهد، شاهد نقاط عطف و اتفاقات راهبردی در مبارزه ارتش سوریه علیه تروریسم بود.

نیروهای مسلح و ارتش سوریه وارد جنگی شدند که قدرتمندترین ارتش‌ها از عهده آن بر نمی‌آمدند .. کوی‌ها و محله‌های شرقی حلب در سال 2016 با حمایت مستقیم دوستان و متحدین آزاد شدند و فرمانده شهید، سرلشکر «قاسم سلیمانی» نقش اصلی را در برنامه ریزی برای این نبرد برزگ و فرماندهی عملیات به همراه افسران سوری ایفا کرد و نتیجه آن پیروزی شد که تمام معادلات جنگ تروریستی علیه سوریه را تغییر داد.

همین سناریو بعدها در غوطه شرقی، نزدیکی دمشق در ماه آوریل 2018 تکرار شد، تا همین اتفاق در تدمر، درعا و دیرالزور نیز رخ دهد، درحالی که دیر الزور شاهد کار عظیم و بزرگی بود که شهید سلیمانی دست به آن زد، از اقدام میدانی قدرتمندی گرفته که اوج آن در هم شکستن محاصره چند ساله شهر دیر الزور بود تا ورود ارتش سوریه و متحدینش به مرزهای این کشور با عراق که برای اولین بار از زمان تسلط داعش بر منطقه رخ می داد و به 5 سال اعلام برپایی خلافت مورد ادعای داعش تا ابد، در سال 2019 پایان دهد.

ارتش سوریه حدود دو سوم مساحت سوریه را تحت کنترل خود در آورد و ثابت کرد، ارتشی عقیدتی و مسلح است که سرنگون نشده و این همان چیزی بود که سوریه را به نمونه‌ای بی مانند در انقلاب‌های بهار خون تبدیل کرد .. طوری که ارتش و نیروهای مسلح سوریه توانستند، با خون خود بقا و تداوم را برای سوریه رقم بزند، آن هم در بدترین وضعیت و در شرایطی که کمتر گفته شده، شرایطی بسیار سخت و پیچیده است، به این دلیل که میدان مملو از ده‌ها گروه تروریستی است، از داعش و جبهه النصره گرفته تا دیگر گروه های تروریستی که بعضی از آنها فرمانبر ترکیه و  تعدادی فرمانبر آمریکا و گروهی دیگر از عربستان سعودی تبعیت می‌کنند.

ده سال جنگ، با وجود همه فجایع و مصایب خونینی که کشور شاهد آن بوده، نتوانست، از ایستادگی و مقاومت مردم، رئیس جمهور و ارتش و نیروی مسلح سوریه چیزی کم کند .. به همین دلیل بود که اتاق‌های عملیات زیر پای آنها فرو می‌پاشیدند، اتاق عملیات اردنی اسرائیلی «الموک» و اتاق عملیات «الموم» ترکیه و مزدوران آمریکا که یکی پس از دیگری در نزدیکی دمشق نابود شدند .. به این ترتیب، دمشق سر سختی خود را در برابر تسلیم و سر فرود آوردن به اثبات رساند .. بعد از آنکه پیروزی‌های ارتش سوریه که اغلب اراضی این کشور را باز پس گرفته بود، محاصره غرب و جنگ پادشاهان نفت علیه سوریه را ناکام کرد.

تاکنون آمار و اطلاعات دقیقی از تعداد قربانیان جنگ علیه سوریه در دست نیست، اما برآوردهای سازمان ملل نشان می‌دهد که ده سال جنگ آمریکایی و اسرائیلی تکفیری تروریستی علیه سوریه جان بیش از 400 هزار سوری را گرفته و سبب زخمی شدن و معلولیت صدها هزار نفر شده است .. علاوه بر خسارات جانی، این جنگ از زمان شروع تاکنون سبب نابودی گسترده زیرساخت‌های سوریه شده است .. سازمان ملل هزینه بازسازی و آبادانی سوریه را حدود 400 میلیارد دلار تخمین زده .. و زیر سایه وجدان بیدار جهانی، غارت و چپاول و نابودی هزاران اثر باستانی و تاریخی نفیس ادامه یافت، در حالی که مشابهی برای آن در هیچ جای جهان نمی‌توان یافت .. جنگ علیه سوریه منجر به نابودی 290 اثر باستانی، آسیب دیدن بیش از 100 مکان دیگر و نابودی کامل 24 مکان دیگر به طور کامل شد.

ده سال پس از آغاز آن، دیگر خبری از جنگ هولناک سوریه در تیتر خبرها نبود .. با وجود آرام گرفتن صدای سلاح‌ها در جبهه‌های نبرد، مردم سوریه امروز با دشمن وحشتناک‌تری به نام فقر و نبود شرایط اولیه زندگی روزمره روبرو هستند .. به طوری که 12 میلیون نفر از آنها با خطر گرسنگی شبح روبرو هستند، بعد از اینکه تحریم‌های ناشی از قانون «قیصر» آمریکا که از ژوئیه سال 2020 اجرایی شد، بر شانه‌های اقتصاد سوریه سنگینی می‌کند.

ده سال مرگ و میر، خرابی و ویرانی و تخریب خانه‌ها و آوارگی شهروندان .. همه این فجایع و مصایب مردم سوریه را از ادامه زندگی باز نمی‌دارد .. از 10 سال پیش تاکنون، مردم سوریه با سرسختی و رشادت با گرسنگی، محاصره و گروه‌های تروریستی روبرو می‌شوند، خونشان بیش از پیش ارزش پیدا می‌کند و سرهایشان برافراشته‌تر می‌شود، گویی مرگ برای آنها شیرین‌تر از چشم پوشی از «سین» سوریه و حتی ذره‌ای از «واو» سوریه و «ر» مردانگی و جوانمردی سوریه است.

آنچه در پایان یک دهه سیه‌روزی سوریه در تاریخ حفظ خواهد شد، این است که شتر سواران و شیوخ نفتی خلیج فارس، در کمال بی شرافتی، سوریه را به پشیزی به شیطان بزرگ فروختند و کشورهای استکبار جهانی مدعی دموکراسی با آنها برای از پای در آوردن قلب تپنده مقاومت متحد شدند، اما سوریه و متحدین وفادارش، با خون خود از آن دفاع کردند، با خون پاکشان که رهاورد آن پیروزی بود که تاریخ هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۸۵۷۸۶۱۴:۱۷:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۷
هر کسی میخواد نقش آمریکا رو در سوریه از زبان خود آمریکایی ها ببینه نامه سناتور بلیک در سال 2014 به بشار اسد رو سرچ کنه و بخونه. اونجا از اسد تقدیر میکنه که تونسته جلوی این جنایت و خیانت بایسته
ناشناس۱۸۸۶۵۰۱۲۱:۵۳:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۷
برنده ترکیه بود که شمال سوریه را به خاک خود ضمیمه کرد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  4. آینده محتوم خودروسازی ایران

  5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  6. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  7. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  8. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  9. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  10. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  11. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  12. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  13. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

  14. اسرائيل يتيم مي‌شود!

  15. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  16. بارقه های امید در دل مردم

  17. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  18. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  19. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

  20. شکاف در غرب

  21. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

  22. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  23. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

  24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

  25. گزارش الجزیره از ورود تانکرهای حامل سوخت ایرانی به لبنان

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

   2. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

   3. اسرائيل يتيم مي‌شود!

   4. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

   5. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

   6. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

   7. دروغ تمام عیار آمریکا درباره مبارزه با تروریسم

   8. جزئیات جدید «نیویورک‌تایمز» از نحوه ترور شهید فخری‌زاده

   9. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

   10. بیانیه پر از اتهام شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

   11. بِنِت:‌ به هر قیمتی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم

   12. امارات ۳۸ نفر از جمله چند ایرانی را تحریم کرد

   13. سردار سلامی: امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم/دنیا به ملت ایران غبطه می‌خورد

   14. نقش جدید ایران در منطقه

   15. شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

   16. آیت الله رئیسی وارد شهر کولاب شد

   17. آمریکا: آماده برداشتن تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم

   18. واکنش طالبان به خبر کشف دلار و پول نقد از منزل امرالله صالح

   19. بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران از فرصت پیش‌رو برای احیای برجام استفاده کند

   20. ورود دومین کاروان محموله سوختی ایران به لبنان

   21. سه کشور اروپایی خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند

   آخرین عناوین