پس از ۱۰ سال جنگ تروریستی / سوریه با حمایت متحدین و دوستانش پیروز شد

جهان،   4000107038 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

ده سال جنگ ویرانگر، تخریب خانه‌ها و آوارگی، همه این فجایع و مصایب، مردم سوریه را از مقاومت بازنداشته است، از ۱۰ سال پیش تاکنون، سوری‌ها با سرسختی و رشادت با گرسنگی، محاصره و گروه‌های تروریستی روبرو شده اما هرگز تسلیم نشده‌اند.

پس از ۱۰ سال جنگ تروریستی / سوریه با حمایت متحدین و دوستانش پیروز شد

به گزارش تسنیم،  10 سال پیش، آمریکا و متحدینش، سلاح هایشان را به سمت سینه سوریه و عزت آن نشانه گرفتند .. در ماه مارس سال 2011 میلادی جنگ از شهر «درعا»، در جنوب سوریه شروع شد .. دامنه جنگ آنقدرش گسترش یافت که نزدیکی «دمشق»، پایتخت سوریه رسید.

در آن زمان، اینگونه به نظر می‌رسید که دولت سوریه در آستانه فروپاشی و سقوط است، پس از آنکه حاکمیت و سیطره خود را بر 80 درصد مساحت کشور از دست داده بود و آتش جنگ به حمص و سپس حلب، دومین شهر بزرگ سوریه در سال 2012 رسید.

یک دهه فاجعه بار درحالی بر کشور گذشت که طی آن با هم پیمانی مرتجع ترین شیوخ نفت در جهان با قدرت‌های استکباری ناتو که مدعی دموکراتیک‌ترین حکومت‌ها در جهان هستند، شاهد تلاش برای نابودی قدیمی‌ترین پایتخت تاریخ بود .. و پیش از آنکه، در بیانیه‌هایی خواستار برکناری «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه شوند، گروه‌های تروریستی را مسلح کردند، آموزش دادند و تأمین مالی کردند.

جنگ علیه سوریه وارد مرحله خطرناک آن شد تا شیطان لبخند بزند .. مزدوران آمریکا وارد میدان نبرد شدند .. ترکیه در شمال و اسرائیل با هماهنگی اردن در جنوب .. آنکارا جذب تروریست‌ها از سرتاسر کشورهای دنیا را کلید زد .. گروه‌های افراط گرا راه سوریه را پیش گرفتند و پس از عبور غیر قانونی از مرزهای کشور، کوچه‌هایش را زیر پا گذاشتند .. از لبنان، اردن و ترکیه .. جهنم از شیاطین خالی شده بود، چون همه آنها، اینجا در سوریه جمع شده بودند .. به بهانه آزادسازی سوریه مردمانش را می کشند.

آنها در جنگ خود، ارتش سوریه را هدف گرفتند تا آن را از بین ببرند و با دزدیدن رادارها، هدف گرفتن پایگاه‌های پدافند هوایی و از بین بردن سامانه‌هایش در سراسر کشور، ارتش سوریه را متلاشی کرده و به امنیت آن ضربه بزنند تا حملات جنگنده‌های دشمن صهیونیستی و سپس آمریکایی به پایگاه‌های ارتش سوریه را تسهیل کنند.

 در میان هرج و مرج ناشی از جنگ، داعش زاده شد .. افراطی‌ترین و وحشی‌ترین گروه تروریستی شهر «رقه»، در شمال سوریه را تصرف کرد و قبل از آنکه «ابوبکر البغدادی»، سرکرده سابق این گروه در ماه ژوئن سال 2014، برپایی امارت خلافت در سوریه و عراق را اعلام کند، این شهر را مرکز خود قرار داد ..  یک سال پس از آن گروه تروریستی «جبهه النصره»، شاخه سازمان «القاعده» در سوریه، استان «ادلب» را به طور کامل تصرف کرد.

رژیم صهیونیستی دست‌های کثیف خود را از آستین‌ها بیرون آورد .. در طول سال‌های جنگ علیه سوریه، جنگنده‌های اسرائیلی به تجاوز و تعرض به آسمان سوریه و هدف گرفتن مواضع ارتش این کشور در حمایت از تروریست‌ها بسنده نکردند .. نبرد در اینجا یا باید، به سقوط ارتش سوریه و محو محور مقاومت و ورود به عصر اسرائیل منتهی می‌شد و یا سوریه پیروز از میدان خارج و وارد عصر مقاومت در خاورمیانه می‌شد.

با تشدید توطئه علیه سوریه، دمشق حمایت قاطع و سرنوشت سازی را از تهران دریافت کرد و با تغییر موقعیت ژئوسیاسی سوریه مانع تحقق اهداف آمریکا شد .. روسیه نیز به همین ترتیب، از دمشق در شورای امنیت دفاع کرد و در بُعد اقتصادی از آن حمایت به عمل آورد، پیش از آنکه اواخر سپتامبر سال 2015 بزرگ‌ترین عملیات نظامی خود از زمان فروپاشی اتحاد شوروی سابق در خارج از مرزها را شروع کند.

حمایت قاطع و زودهنگام ایران و پس از آن روسیه، معادلات میدانی را تغییر داد، همچنین این دخالت نقطه عطفی در جنگ ایجاد کرد که اجازه تعدیل موازنه‌های قدرت به نفع دمشق را داد .. پس از آن، تروریسم فرا مرزی متحمل شکست های پی در پی شد .. 10 سالی که دوره جنگ را تشکیل می‌دهد، شاهد نقاط عطف و اتفاقات راهبردی در مبارزه ارتش سوریه علیه تروریسم بود.

نیروهای مسلح و ارتش سوریه وارد جنگی شدند که قدرتمندترین ارتش‌ها از عهده آن بر نمی‌آمدند .. کوی‌ها و محله‌های شرقی حلب در سال 2016 با حمایت مستقیم دوستان و متحدین آزاد شدند و فرمانده شهید، سرلشکر «قاسم سلیمانی» نقش اصلی را در برنامه ریزی برای این نبرد برزگ و فرماندهی عملیات به همراه افسران سوری ایفا کرد و نتیجه آن پیروزی شد که تمام معادلات جنگ تروریستی علیه سوریه را تغییر داد.

همین سناریو بعدها در غوطه شرقی، نزدیکی دمشق در ماه آوریل 2018 تکرار شد، تا همین اتفاق در تدمر، درعا و دیرالزور نیز رخ دهد، درحالی که دیر الزور شاهد کار عظیم و بزرگی بود که شهید سلیمانی دست به آن زد، از اقدام میدانی قدرتمندی گرفته که اوج آن در هم شکستن محاصره چند ساله شهر دیر الزور بود تا ورود ارتش سوریه و متحدینش به مرزهای این کشور با عراق که برای اولین بار از زمان تسلط داعش بر منطقه رخ می داد و به 5 سال اعلام برپایی خلافت مورد ادعای داعش تا ابد، در سال 2019 پایان دهد.

ارتش سوریه حدود دو سوم مساحت سوریه را تحت کنترل خود در آورد و ثابت کرد، ارتشی عقیدتی و مسلح است که سرنگون نشده و این همان چیزی بود که سوریه را به نمونه‌ای بی مانند در انقلاب‌های بهار خون تبدیل کرد .. طوری که ارتش و نیروهای مسلح سوریه توانستند، با خون خود بقا و تداوم را برای سوریه رقم بزند، آن هم در بدترین وضعیت و در شرایطی که کمتر گفته شده، شرایطی بسیار سخت و پیچیده است، به این دلیل که میدان مملو از ده‌ها گروه تروریستی است، از داعش و جبهه النصره گرفته تا دیگر گروه های تروریستی که بعضی از آنها فرمانبر ترکیه و  تعدادی فرمانبر آمریکا و گروهی دیگر از عربستان سعودی تبعیت می‌کنند.

ده سال جنگ، با وجود همه فجایع و مصایب خونینی که کشور شاهد آن بوده، نتوانست، از ایستادگی و مقاومت مردم، رئیس جمهور و ارتش و نیروی مسلح سوریه چیزی کم کند .. به همین دلیل بود که اتاق‌های عملیات زیر پای آنها فرو می‌پاشیدند، اتاق عملیات اردنی اسرائیلی «الموک» و اتاق عملیات «الموم» ترکیه و مزدوران آمریکا که یکی پس از دیگری در نزدیکی دمشق نابود شدند .. به این ترتیب، دمشق سر سختی خود را در برابر تسلیم و سر فرود آوردن به اثبات رساند .. بعد از آنکه پیروزی‌های ارتش سوریه که اغلب اراضی این کشور را باز پس گرفته بود، محاصره غرب و جنگ پادشاهان نفت علیه سوریه را ناکام کرد.

تاکنون آمار و اطلاعات دقیقی از تعداد قربانیان جنگ علیه سوریه در دست نیست، اما برآوردهای سازمان ملل نشان می‌دهد که ده سال جنگ آمریکایی و اسرائیلی تکفیری تروریستی علیه سوریه جان بیش از 400 هزار سوری را گرفته و سبب زخمی شدن و معلولیت صدها هزار نفر شده است .. علاوه بر خسارات جانی، این جنگ از زمان شروع تاکنون سبب نابودی گسترده زیرساخت‌های سوریه شده است .. سازمان ملل هزینه بازسازی و آبادانی سوریه را حدود 400 میلیارد دلار تخمین زده .. و زیر سایه وجدان بیدار جهانی، غارت و چپاول و نابودی هزاران اثر باستانی و تاریخی نفیس ادامه یافت، در حالی که مشابهی برای آن در هیچ جای جهان نمی‌توان یافت .. جنگ علیه سوریه منجر به نابودی 290 اثر باستانی، آسیب دیدن بیش از 100 مکان دیگر و نابودی کامل 24 مکان دیگر به طور کامل شد.

ده سال پس از آغاز آن، دیگر خبری از جنگ هولناک سوریه در تیتر خبرها نبود .. با وجود آرام گرفتن صدای سلاح‌ها در جبهه‌های نبرد، مردم سوریه امروز با دشمن وحشتناک‌تری به نام فقر و نبود شرایط اولیه زندگی روزمره روبرو هستند .. به طوری که 12 میلیون نفر از آنها با خطر گرسنگی شبح روبرو هستند، بعد از اینکه تحریم‌های ناشی از قانون «قیصر» آمریکا که از ژوئیه سال 2020 اجرایی شد، بر شانه‌های اقتصاد سوریه سنگینی می‌کند.

ده سال مرگ و میر، خرابی و ویرانی و تخریب خانه‌ها و آوارگی شهروندان .. همه این فجایع و مصایب مردم سوریه را از ادامه زندگی باز نمی‌دارد .. از 10 سال پیش تاکنون، مردم سوریه با سرسختی و رشادت با گرسنگی، محاصره و گروه‌های تروریستی روبرو می‌شوند، خونشان بیش از پیش ارزش پیدا می‌کند و سرهایشان برافراشته‌تر می‌شود، گویی مرگ برای آنها شیرین‌تر از چشم پوشی از «سین» سوریه و حتی ذره‌ای از «واو» سوریه و «ر» مردانگی و جوانمردی سوریه است.

آنچه در پایان یک دهه سیه‌روزی سوریه در تاریخ حفظ خواهد شد، این است که شتر سواران و شیوخ نفتی خلیج فارس، در کمال بی شرافتی، سوریه را به پشیزی به شیطان بزرگ فروختند و کشورهای استکبار جهانی مدعی دموکراسی با آنها برای از پای در آوردن قلب تپنده مقاومت متحد شدند، اما سوریه و متحدین وفادارش، با خون خود از آن دفاع کردند، با خون پاکشان که رهاورد آن پیروزی بود که تاریخ هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۸۵۷۸۶۱۴:۱۷:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۷
هر کسی میخواد نقش آمریکا رو در سوریه از زبان خود آمریکایی ها ببینه نامه سناتور بلیک در سال 2014 به بشار اسد رو سرچ کنه و بخونه. اونجا از اسد تقدیر میکنه که تونسته جلوی این جنایت و خیانت بایسته
ناشناس۱۸۸۶۵۰۱۲۱:۵۳:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۷
برنده ترکیه بود که شمال سوریه را به خاک خود ضمیمه کرد
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 3. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 4. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 5. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 6. آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟

 7. محسنی اژه‌ای: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخابات کردند

 8. اولین گفتگو با مدعی امام زمان بودن

 9. «میراث دولت روحانی برای رئیسی»/ برآورد ۳۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیشِ‌روی دولت سیزدهم

 10. عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

 11. توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان در مرداد و بازگشایی حضوری مدارس

 12. میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

 13. شباهت سقوط ترامپ و نتانیاهو از نگاه ایندیپندنت

 14. اسماعیل کوثری منتخب مردم تهران در مجلس شد

 15. پاسخ جالب یک پیرزن به خبرنگار خارجی درباره دموکراسی آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 16. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 19. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 20. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 21. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 22. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 23. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 24. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین