۵ واکسن ایرانی کرونا مجوز مصرف اضطراری دارند/ آخرین وضعیت واردات واکسن‌های خارجی

اجتماعی،   3991227039 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی سازمان غذا و دارو آخرین جزئیات از واردات واکسن‌های خارجی را تشریح کرد.

۵ واکسن ایرانی کرونا مجوز مصرف اضطراری دارند/ آخرین وضعیت واردات واکسن‌های خارجی

به گزارش فارس، آخرین جزئیات مراحل تولید واکسن کرونادر برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران و احمد کریمی مدیر پروژه واکسن فخرا مورد بررسی قرار گرفت.

علیرضا بیگلری با اشاره به اینکه انستیتو پاستور ایران قدمت ۱۰۰ ساله دارد به طوری که به دنبال امنیت سلامت کشور بوده است گفت: انستیتو پاستور ایران در امر مبارزه با بیماری‌ها یی همچون آبله و اخیراً در بیماری کرونا در خط مقدم مبارزه قرار دارد.

وی ادامه داد: انستیتو پاستور ایران شبکه‌های تشخیصی کشور را برای کووید ۱۹ به راه انداخته و خدمت بزرگی برای حوزه سلامت کشور در حوزه واکسن صورت گرفته است.

بیگلری گفت: کوبا پیشینه بسیار طولانی در ساخت واکسن دارد و وزارت بهداشت در کنار اقداماتی که برای خرید واکسن انجام داده از ساز و کار‌هایی دیگری بهره برده است.

وی با بیان  اینکه انستیتو پاستور ایران سابقه همکاری طولانی با کشور کوبا دارد گفت: ما برای اینکه در مرحله صنعتی تولید انبوه داشته باشیم و با ضریب اطمینان بالایی پیش برویم همکاری با کوبا را از اردیبهشت و خرداد ماه شروع کردیم لذا ۴ واکسن در کوبا ساخته می‌شود و ما دو واکسن را انتخاب کردیم و از روز‌های اول هم فکری در طراحی واکسن‌ها صورت گرفته است.

رئیس انستیتو پاستور ایران یادآور شد:  واکسنی که وارد فاز ۳ می‌شود نوترکیب است و قسمتی از پروتئین ویروس کووید ۱۹ آمیخته با ترکیب دیگری شده است. لذا باعث تحریک خوب ایمنی می‌شود و عوارض بسیار کمی دارد.

بیگلری عوارض در فاز یک و دو را پایین دانست و اظهار کرد: وقتی فاز یک و دو انجام شد ما نتایج را مورد بررسی قرار می‌دهیم، لذا فرآیند کار با کوبا، تحت نظارت دقیق ایران بوده است، قرار شد تا فاز سه به صورت مشترک در ایران و کوبا انجام شود.

وی افزود: ما از اول در روند تولید واکسن کوبایی حضور داشتیم، این واکسن همان واکسنی است که برای جهش‌های بعدی می‌تواند عامل چندین متاسین را بر روی خود حمل کند، کوبا از نظر ساخت واکسن یکی از معدود کشور‌هایی است که تکنولوژی بسیار پیشرفته بومی دارد و تقریباً ۹۰ درصد واکسن‌هایی را که مصرف می‌کنند تولید داخل این کشور است و تنها کشوری است که در ۴۰ سال گذشته به کشور ایران تکنولوژی واکسن را انتقال داده است.

بیگلری عنوان کرد: این واکسن در نیمه فروردین وارد فاز ۳ می‌شود، این فاز بسیار فاز بزرگی است، در فاز یک زیر ۱۰۰ نفر بررسی می‌شوند، در فاز ۲ چند صد نفر، ولی در فاز ۳ حدود ۲۵ هزار نفر داوطلب مورد بررسی قرار می‌گیرند که در ۷ استان کشور به صورت مشخص داوطلبین شرکت خواهند کرد، این واکسن بعد از اینکه مرحله سوم را گذراند می‌تواند وارد چرخه تولید شود.

احمد کریمی مدیر پروژه واکسن فخرا در ادامه برنامه گفت: فروردین کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن فخرا تمام می‌شود و همزمان با تست‌های بالینی فاز دو و سه، فاز صنعتی سازی این واکسن در حال انجام است.

وی افزود: امیدوارم صنعتی سازی واکسن فخرا در تابستان امسال به بهره برداری برسد و اواسط تابستان هم به تولید انبوه برسیم. به همت شهید فخری زاده از روز‌های اول ورود کرونا به کشور، وارد تشخیص و تولید کیت‌های تشخیصی شدیم لذا فرآیند تحقیق و توسعه واکسن کووید ۱۹ از سال گذشته آغاز شده است.

مدیر پروژه واکسن فخرا با بیان اینکه با جداسازی ویروس کرونا از بین ۳۵ هزار نمونه بیماران ایرانی و کشت ۳۰ ایزوله مناسب اولین بذر واکسن از بین آن‌ها انتخاب و تولید شد، لذا در تابستان مرحله کنترل کیفیت و تست‌های حیوانی آغاز شد.

کریمی ادامه داد: تمامی استاندارد‌های لازم با ایمنی کامل انجام شده و امیدوارم این واکسن فخر ایران باشد. دکتر فخری زاده برای به سرانجام رسیدن این پروژه زحمت زیادی کشیدند.

او بیان کرد: واکسن ایرانی فخرا در سازمان نوآوری و تحقیقات وزارت دفاع ایران تولید شده که این دانشمند شهید، ریاست آن را برعهده داشت، فرآیند تولید شامل مراحل کشت سلول، تلقیح، تکثیر، جداسازی، تخلیص، غیرفعال‌سازی و فرمولاسیون در اندک زمانی راه اندازی شد و سپس تست‌های حیوانی و انواع تست‌های کنترل کیفی انجام شد.

مدیر پروژه واکسن فخرا افزود: این واکسن از ویروس غیر فعال ساخته شده است و با ورود این ویروس غیر فعال، ایمنی بدن فعال می‌شود. همه پلتفرم‌ها مزایا و معایبی دارند، ما برای این پلتفرم زیرساخت‌های لازم را داشتیم.

کریمی با بیان اینکه پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست‌های حیوانی، بی‌ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسیده است گفت: هم زمان کار طراحی و ساخت کارخانه تولید انبوه این واکسن نیز آغاز شده است و امیدواریم تا تابستان وارد فاز تولید شود، واکسن‌های موجود ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کنند، ما باید تحقیقات را ادامه بدهیم و بر اساس نتایج جدید ایمنی واکسن را اعلام کنیم.

سعید کلانتری محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس در ادامه برنامه طی ارتباط تصویری با بیان اینکه پلتفرم ما سیستم ایمنی را بهتر تحریک می‌کند و لذا فاز اول را شروع کرده ایم افزود: ۱۲۰ نفر مورد مطالعاتی فاز یک بودند و هیچ عارضه خاصی نداشته اند، اما در مورد ایمنی زایی زود است قضاوت کنیم، باید منتظر زمان بود، تاکنون ۵۰ تزریق داشتیم.

کلانتری ادامه داد: فاز یک بعد از تعطیلات عید به اتمام می‌رسد و تا اینجای کار این واکسن عملکرد عالی داشته است. تا نیمه فروردین ماه فاز یک به لحاظ تزریق واکسن به داوطلبان تمام خواهد شد یعنی داوطلب گیریمان تمام خواهد شد و احتمالاً تا اواخر اردیبهشت مطالعه فاز یک طول می‌کشد.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی داوطلبان را به چهار گروه ۳۰ نفری تقسیم کرد و افزود: این فاز برای بررسی ایمنی واکسن است تا واکسن بی خطر باشد و هم قصد داریم که دوز مناسب واکسن را پیدا کنیم، در این چهار گروه، یک گروه واکسن‌نما را که ماده موثره واکسن را ندارد، دریافت می‌کنند، گروه دیگر واکسن را در دوز ۵ و گروه بعدی واکسن را در دوز ۱۰ دریافت می‌کنند لذا صنعتی سازی و در اختیار مردم قرار گرفتن این واکسن بعد از آزمایش‌های بالینی انجام می‌شود.

وی افزود: احتمالاً شهریور ماه اواسط فاز ۳ خواهد بود و آنالیز‌های ابتدایی فاز ۳ را به دست می‌آوریم و می‌توانیم به این نتیجه گیری برسیم که تولید صنعتی استارت بخورد و شروع به تولید صنعتی کنیم، وقتی نتایج فاز ۳ به سرانجام رسید ما این توانایی را باید در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم واکسن را در اختیار مردم قرار دهیم، زیرا الان شرایط اضطرار است و می‌توان این استارت صنعتی سازی را در همان اواسط مطالعات که موفقیت آمیز است شروع کنیم تا زودتر واکسن را به دست هم میهنان برسانیم.

کیانوش جهانپور در ادامه برنامه طی ارتباط تصویری افزود: از مجموع ۲۱ میلیون دوز واکسن کووید ۱۹ خریداری شده تا کنون ۹۲۰ هزار دوز از دو شرکت اسپوتنیک وی روسیه و هند تا پس فردا پنج شنبه وارد کشور می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ۵ واکسن در کشور مجوز مصرف اضطراری دارند و تاکنون میزانی از این واکسن‌ها خریداری و به کشور وارد شده است. از سبد کواکس هم نزدیک به سه میلیون دُز اوایل بهار وارد کشور می‌شود. واکسن تولید مشترک با کوبا نیز به کمپین واکسیناسیون سراسری می‌پیوندد، امیدواریم قبل از پایان سال میلادی عملاً پیش بینی‌های ما تحقق پیدا کند.

جهانپور با بیان اینکه از ۲۵۰ هزار دوز واکسن اهدایی سینوفارم چین استفاده می‌شود خاطرنشان کرد: از اواخر بهار ۱۴۰۰ واکسن بومی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در فصل بهار تا ۱۱ خرداد مجموعاً ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز حداقل از سبد کواکس واکسن دریافت خواهیم کرد گفت: این روند ادامه پیدا خواهد کرد، خرید ما از کواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز است لذا روند واردات از ماه‌های بعد از خرداد به تدریج در مراحل بعدی قرار می‌گیرد تا به امروز بیش از ۲۱ میلیون دوز واکسن خارجی اعم از خرید مستقیم و یا از محل کواکس خریداری شده که به تدریج وارد کشور خواهد گرفت.

وی افزود: واکسن‌های تولید داخل قسمت عمده‌ای از کمپین واکسیناسیون را شکل خواهند داد لذا از اواخر بهار به کمپین واکسیناسیون خواهد پیوست، درکشور اغلب گروه‌ها دریافت کننده واکسن ایرانی خواهند بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۷۳۰۲۸۱۲:۳۸:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
سوال این ویروس کرونا مگه چه ساختار پیچیده ای دارد که هر کشوری یک تا 5 یا 6 نوع واکسن تولید میکند ؟؟؟؟
ناشناس۱۸۷۳۱۹۶۱۴:۰۲:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
دنیای غرب با آنهمه امکانات پزشکی و پول تابحال توانسته دو یا سه واکسن درست کند ایران پنج واکسن واقعا که ..
ناشناس۱۸۷۳۲۱۸۱۴:۱۸:۵۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
جمعیت: بیش از 80 میلیون نفر؛ تعداد واکسن تزریقی: 60 هزار دوز!!!
ناشناس۱۸۷۳۲۲۸۱۴:۳۱:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
بنظر میرسه معادل تمام واکسن های تولیدی در دنیا داریم واکسن تولید می کنیم با این تفاوت که آن کشورها نیمی از مردمشان را واکسینه کرده اند ولی ما قرار است ۳ ماه دیگر این کار را شروع بکنیم ..
ناشناس۱۸۷۳۲۶۶۱۵:۰۰:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
برند پنج دست واکسیناسیون هیچی !
ناشناس۱۸۷۳۲۹۷۱۵:۲۲:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
همچین همه افراد و نهادها افتادن به ساخت واکسن کرونا که انگار دارن مجوز نانوایی تافتون میدن. بابا واکسن مگه بچه بازیه ؟ فردا عوارضش معلوم میشه آنوقت هیچ کس مسئولیتش را به عهده نمی گیره
ناشناس۱۸۷۳۳۵۹۱۶:۱۴:۵۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
ما همان واکسنی که مسئولین تزریق کردند می خواهیم
ناشناس۱۸۷۳۵۳۰۱۸:۲۹:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
چرا این واکسنها به سازمان بهداشت جهانی برای گرفتن مجوز معرفی نمی شوند ؟
ناشناس۱۸۷۳۷۲۲۲۱:۲۳:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
کل دنیا واکسن زدن آقایان هنوز در حال آزمایش خطا
ناشناس۱۸۷۳۹۷۳۰۴:۰۳:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
شما تخم مرغ رو نمی تواند مدیریت کنید حالا پنج تا واکسن
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. بفرمایید آقای ظریف، این هم از اسراییل !...

  2. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  3. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  5. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  6. روز پایانی ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری / در انتظار حضور چهره های اصلی در دقیقه ۹۰

  7. بازی برخی اصلاح‌طلبان به سود ایران‌ستیزان

  8. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  9. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  10. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  11. آیا امتحانات حضوری دو میلیون دانش‌آموز گسترش ویروس کرونای انگلیسی را در پی نخواهد داشت؟!

  12. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  13. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  14. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  15. رییسی: به صورت مستقل به صحنه آمده‌ام

  16. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  17. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

  18. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  19.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  20. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  21. تیم حفاظت رییسی وارد وزارت کشور شد

  22. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  23. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  24. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  25. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  ابر آروان

  آخرین عناوین