تنظیم بازار مرغ و میوه به کجا رسید؟

اقتصادی،   3991227031

در حالی که چند روز بیشتر تا پایان سال باقی نمانده است، هنوز شاهد نابسامانی در بازار کالاهای مورد نیاز شب عید هستیم.

تنظیم بازار مرغ و میوه به کجا رسید؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: با نزدیک شدن به سال نو قیمت تمامی اقلام اساسی سبد خانوار با جهش چشمگیری در بازار روبرو شده که این موضوع  افت شدید تقاضا از سوی دهک های ضعیف و متوسط جامعه را به همراه داشته است چرا که درآمدها هیچ گونه سنخیتی با این گرانی ها ندارد.

رصدها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت گوشت، مرغ، ماهی، روغن، میوه و آجیل و خشکبار و دیگر مایحتاج خانوار نسبت به ماه های اخیر رشد چشمگیری داشته است به طوریکه خانوارها برای تامین اقلام مورد نیاز با نرخ دولتی مجبورند ساعت ها در صف های طولانی در شرایط کرونایی بایستند، درحالیکه با وعده مسئولان تنظیم بازار مبنی بر فراوانی‌کالا و ثبات قیمت ها، انتظار آحاد جامعه بر آن بود تا کالاهای اساسی در دسترس باشد.

این روزها هر کدام از وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت بدنبال آن است تا موضوع گرانی و آشفتگی بازار را به گردن دیگری بیندازد، در حالیکه مردم در شرایط فعلی اقتصاد که از ابتدای سال بسیاری از اصناف به علت شرایط کرونا تعطیل بودند، انتظار دارند به جای آنکه مسئولان وظایف خود را به یکدیگر پاسکاری کنند، بازار را مدیریت کرده تا دلالان و واسطه ها نتوانند با سوء استفاده حداکثری از آشفتگی بازار، فشار بیشتری بر مردم وارد کنند.

گرچه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که در تولید هیچ یک از محصولات کشاورزی و دامی کمبود وجود ندارد و تنها مشکلات نظام توزیع در سایه کمبود یا نبود نظارت موجب گرانی و برهم ریختگی بازار شده است، اما وزیر صمت اذعان می کند که ستاد تنظیم بازار اختیاری در رابطه با تنظیم بازار ندارد و هیچ ابزاری برای اعمال نظارت بر بازار کالاهای مختلف در دست این ستاد نیست چرا که محصولی همچون مرغ خارج از شبکه توزیع به بازار می آید و قیمت مصوب در آن رعایت نمی شود و وزارت جهاد باید توزیع مرغ را در اختیار ما بگذارد.

بررسی های میدانی نشان می دهد که  هر کیلو گوشت گوسفند با قیمت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، مرغ ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان، سینه مرغ ۵۵ هزار تومان، فیله مرغ ۶۵ هزار تومان، قزل آلا ۵۵ هزار تومان، سالمون نروژ ۴۰۰ هزار تومان، شیر جنوب ۱۵۰ هزار تومان، حلوای سیاه ۱۱۰ هزار تومان، شوریده بندر ۱۲۰ هزار تومان و ماهی سفید پرورشی ۶۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود که نسبت به ماه های اخیر رشد چندبرابری داشته و این امر نشان می دهد ورود پشتیبانی امور دام در خصوص گوشت و مرغ به بازار هم تاثیری نداشته است.

ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که قیمت میوه به عنوان دیگر اقلام ضروری خانوار در شب عید دچار نوساناتی شده است که هر یک از فروشندگان دلایل خاص خود را برای این گرانی ها مطرح می کنند، درحالیکه مسئولان وزارت جهاد بارها اعلام کرده بودند که با وجود شرایط مساعد تولید و ذخایر مناسب در سردخانه ها، کمبودی در توزیع نداریم ، با این وجود جای این سوال است که علت گرانی و اختلاف قیمت از مغازه ای به مغازه دیگر چیست و به چه علت قیمت سیب و پرتقال با نرخ مصوب تنظیم بازار اختلاف چشمگیری دارد؟

در حال حاضر متوسط قیمت هر کیلو پرتقال۱۳ هزار تا ۲۰ هزار تومان، سیب ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار تومان، موز ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار تومان، خیار ۱۲ هزار تا ۱۷ هزار تومان، نارنگی ۴۰ هزار تا ۶۰ هزار تومان و کیوی ۱۴ هزار تا ۱۸ هزار تومان، در بازار است که بنابر اذعان مسئولان مبنی بر فراوانی کالا  و ذخایر مناسب در سردخانه انتظار می رفت قیمت ها تا حدودی پایین تر باشد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار اقلام اساسی و تدابیر هر یک از وزارتخانه ها برای تنظیم بازار مایحتاج سبد خانوار در روزهای پایانی سال با خبر شویم:

بازار اقلام اساسی تعریفی ندارد/ افت  ۳۵ درصدی تقاضا نسبت به سال قبل

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی، با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی رونقی ندارد، اظهار کرد: رصدها از بازار نشان می دهد که جنب و جوش سال های قبل در بازار نیست و فروش اقلام نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در تامین اقلام مشکلی وجود ندارد، افزود: علی رغم فراوانی کالا، مشکلاتی در توزیع برخی اقلام همچون روغن وجود دارد و به عبارتی سودجویی در نظام‌ توزیع منجر به نابسامانی بازار روغن شده است.

حسنی ادامه داد: بازار اقلام اساسی در سال آتی به سیاست دولت بستگی دارد به طوریکه با گشایش بازار ارز، قیمت اقلام کاهش می یابد.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه تقاضا برای خرید نسبت به سال قبل ۳۵ درصد کاهش یافته است، بیان کرد: با توجه به افزایش چندین باره قیمت از سوی تولیدکنندگان و سودهای کاذب و گرانفروشی فروشندگان، خانوارها رغبتی به خرید و دپو در منازل خود نداشتند که امیدواریم سال آینده دولت ارز ترجیحی یا نیما به واردات کالا اختصاص ندهد و بگذارد بر مبنای بازار آزاد رقابت ایجاد شود و بازار بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

عرضه مرغ تنظیم بازار کافی نیست/ افزایش صد درصدی قیمت ماهی در بازار

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، با اشاره به اینکه عرضه مرغ تنظیم بازار به میزان کافی نیست، اظهار کرد: تاکنون پشتیبانی امور دام نتوانسته به میزان نیاز مرغ با نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان را تامین کند.

وی افزود: پشتیبانی امور دام قرار است در روزهای پایانی سال، عرضه را ۲ برابر سال های قبل افزایش دهد.

یوسف خانی در واکنش به عرضه مشتقات مرغ با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان در بازار بیان کرد: مشتقات مرغ بر مبنای قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان باید در بازار عرضه شود.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی مشکلات سیستم توزیع را علت گرانی مرغ دانست و گفت: با توجه به احتمال عرضه بخشی از مرغ تنظیم بازار در بازار آزاد، انتظار می رود که مسئولان نظارت را افزایش دهند تا از سودجویی متخلفان جلوگیری کنند‌.

وی از افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت ماهی در بازار خبر داد و گفت: با توجه به جهش چشمگیر قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل، تقاضایی برای خرید در بازار وجود ندارد.

یوسف خانی نرخ هر کیلو شیرجنوب را ۱۳۰ هزار تومان، کپور ۳۵ هزار تومان، قزل آلا ۴۶ هزار تومان، شیرنیزه ای ۶۰ هزار تومان، تیلاپیا ۱۲۰ هزار تومان، سفید پرورشی ۴۰ هزار تومان، آزاد دزفولی ۲۵ هزار تومان، هامور جنوب ۱۰۰ هزار تومان، حلوای سیاه ۹۰ هزار تومان، شوریده بندر ۱۰۰ هزار تومان، راشگو جنوب ۱۶۰ هزار تومان، سرخو ۱۰۰ هزار تومان، سالمون نروژ ۳۶۰ هزار تومان، سنگسر طلایی ۷۰ هزار تومان و سنگسر شهری ۶۰ هزار تومان اعلام کرد.

کیفیت تنها فاکتور اختلاف قیمت میوه از شمال تا جنوب/کاهش ۲۲ هزار تومانی قیمت موز در بازار

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران، از کاهش ۲۲ هزار تومانی قیمت موز در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو موز در میدان مرکزی با نرخ ۲۷ تا ۳۳ هزار تومان است، درحالیکه هفته گذشته تا ۵۵ هزار تومان هم در میدان مرکزی عرضه می شود‌.

وی افزود: بنابر بازدیدهایی که از سطح شهر داشتیم، برخی از فروشندگان نسبت به اخطارهای ما بی توجه بودند که برخوردهای لازم همچون جریمه و حتی پلمب صورت گرفت.

کارگر با بیان اینکه سود مصوب مغازه های شمال شهر و جنوب شهر تفاوتی ندارد، گفت: اختلاف قیمت میوه شمال و جنوب شهر تنها به کیفیت بار بستگی دارد و بر مبنای فاکتور خرید باید عرضه شود.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی ادامه داد: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر بهبود معیشت مردم، با رصد از سطح بازار با متخلفان امر برخورد می شود.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه نداریم، بیان کرد: با توجه به فراوانی کالا و ذخیره مناسب در سردخانه جای هیچ گونه نگرانی نیست و همواره با اشباع شدن کف بازار نیازی به تنظیم بازار نیست.

قیمت گوشت در بازار منطقی نیست/نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوساله ۱۰۰ هزار تومان

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام، از انباشت دام در واحدهای دامداری خبر داد و گفت: با وجود انباشت دام در واحدهای دامداری و کاهش مصرف، قیمت گوشت جهش چشمگیری داشته است، درحالیکه این نرخ ها به هیچ عنوان منطقی نیست‌.

وی قیمت کنونی هر کیلو دام سنگین را ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان و دام سبک را ۴۶ تا ۴۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به قیمت خرید دام از دامدار، نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان و گوشت گوساله ۱۰۰ هزار تومان است که متاسفانه با نرخ های بالاتری بدست مصرف کننده می رسد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امسال جمعیت دام سبک کشور به ۷۰ میلیون راس رسیده است،بیان کرد: ۲۰ درصد جمعیت دام سبک مربوط به دامداری‌های صنعتی و ۸۰ درصد  سنتی است.

پوریان ادامه داد: علی رغم کاهش نسبی قیمت نسبت به هفته گذشته ناشی از عرضه گوشت های تنظیم بازار، اما نرخ گوشت در بازار همچنان بالاست.

ثبات قیمت طلای سرخ در بازار

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران، از ثبات قیمت طلای سرخ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۷ میلیون تومان و حداکثر ۱۴ میلیون تومان بوده که نسبت به ۲ ماه گذشته تغییری نداشته است و همچنان در آرامش به سر می برد.

وی افزود: با توجه به محدودیت سفرها بویژه به شهرهای زیارتی، تقاضای چندانی در بازار داخل وجود ندارد.

حسینی در پایان درباره آینده بازار زعفران گفت: با وجود محدودیت های کرونا برای برگزاری مجالس و مراسم پیش بینی می شود که اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد.

با توجه به آنکه کمتر از چهار روز تا پایان سال زمان باقی است، قیمت اقلام اساسی سبد خانوار هنوز شیب تندی دارد تا جایی که  اخیرا رهبر معظم انقلاب، گرانی و مشکلات معیشتی مردم را غصه بزرگ توصیف کردند . با این وجود مسئولان باید تدابیری برای اصلاح ساختار نظام توزیع به کار گیرند تا مشکلات گرانی مرتفع شود، چرا که بسیاری از اقشار جامعه توان خرید حداقلی مایحتاج خود را ندارند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 2. شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

 3. مشارکت در انتخابات از مرز ۲۲ میلیون نفر فراتر رفت

 4.  ۶ استان با کمبود تعرفه مواجه شدند

 5. حضور سردار حاجی‌زاده در مسجد جامع ابوذر تهران

 6. وزیر کشور: از ساعت ۷ تا کنون رای گیری به هیچ وجه متوقف نشده است

 7. شورای نگهبان، رای گیری دستی را تایید کرد

 8. سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراها/ رهبر انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند/ تمدید انتخابات تا ساعت ۲/ درب شعب اخذ رای بسته شد/ آغاز شمارش آرا

 9. انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از تاخیر در آغاز رای‌گیری در شعب مختلف / بی‌تدبیری در آخرين لحظات دولت هم تمام نمى شود!

 10. رهبر انقلاب: روز انتخابات روز ملت ایران است

 11. مشارکت در انتخابات از مرز ۱۴ میلیون نفر عبور کرد

 12. دکتر عراقچی در وین رای خود را به صندوق انداخت

 13. علی لاریجانی در ساری رای داد

 14. خشم روس‌ها از توهین هواداران اوکراینی به پوتین

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 24. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

ابر آروان

آخرین عناوین