زنان کولبر صاحب شغل می‌شوند

اقتصادی،   3991129078 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد درصدد شناسایی زنان کولبر برآمده و تا به امروز تعدادی طرح اشتغال‌زایی خرد و خانگی را برای این زنان راه‌اندازی کرده است.  

زنان کولبر صاحب شغل می‌شوند

هر چند آمار دقیق، قطعی و متقنی از تعداد کولبران در ایران موجود نیست اما آمارهای غیررسمی از فعالیت 80 تا 170 هزار کولبر در مرزهای غربی کشور حکایت دارد. همچنین اگر کولبری در سال‌های نه چندان دور تنها مختص مردان بود اما شواهد نشان می‌دهد که امروزه زنان زیادی به ناچار رزق و روزی خود را از این راه تحصیل می‌کنند و پا به پای مردان، ساعت‌ها پیاده‌روی طاقت‌فرسا همراه با مخاطرات فراوان را در ارتفاعات صعب‌العبور به جان می‌خرند. زنانی که اغلب به شکل ناشناس و با چهره‌های پوشیده، گرفتار معضل کولبری هستند. 

با وجودی که در سال‌های اخیر از رفع معضل کولبری و ساماندهی کولبران زیاد سخن به میان آمده و وعده و وعید و طرح‌های مختلف ارائه شده، اما در عمل، اتفاق خاصی نیفتاده و راه‌کاری اصولی اندیشیده و عملیاتی نشده است. 

در این میان، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام که توانمندی و ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق محروم و کم برخوردار کشور را در دستور کار خود قرار داده است، امسال ورودی جدی داشته به حوزه اشتغال‌زایی کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی و قرار است تا پایان سال 99، 11 هزار شغل را برای این کولبران به بهره‌برداری برساند. 

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد همچنین درصدد شناسایی زنان کولبر نیز برآمده و تا به امروز تعدادی طرح اشتغال‌زایی خرد و خانگی را برای این زنان راه‌اندازی کرده است.  

امیرحسین مدنی در این‌باره توضیح می‌دهد: طی ماه‌های گذشته 110 زن کولبر در روستاهای 7 شهرستان سروآباد، بانه و کامیاران در استان کردستان و پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود و روانسر استان کرمانشاه شناسایی شده‌اند و تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت قرار گرفته‌اند.

وی خاطرنشان می‌کند: 110 طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای این زنان ایجاد 330 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم را به دنبال خواهد داشت. 

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به سرمایه‌گذاری 99 میلیارد ریالی برای ایجاد این تعداد شغل می‌گوید: تا به امروز 49 طرح اشتغال‌زایی راه‌اندازی شده‌اند و 54 طرح دیگر در شرف راه‌اندازی هستند و 7 طرح نیز در مرحله تکمیل فرآیند ثبت‌نام و معرفی به بانک عامل برای دریافت تسهیلات هستند.

مدنی با تاکید بر این‌که تمام 110 طرح اشتغال‌زایی تا پایان سال به بهره‌برداری کامل خواهند رسید تصریح می‌کند: 12 نفر از زنانی را که تا به امروز طرح‌های اشتغالزایی‌شان راه‌اندازی شده است، زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.

به گفته وی، بیشترین مشاغل زنان کولبر در رسته‌های شغلی پرورش دام سبک و سنگین، گردشگری، صنایع دستی و مشاغل خدماتی هستند.

مدیرعامل بنیاد برکت یادآور می‌شود: بسیاری از این زنان تمایل به اشتغال‌زایی مستقل ندارند و از طریق همسران‌شان تقاضای دریافت تسهیلات را داشته‌اند. همچنین برخی از آنان در کارگاه‌هایی که دیگر کارآفرینان برکت راه‌اندازی کرده‌اند مشغول به فعالیت هستند.

مدنی از هدف‌گذاری ایجاد 5 هزار طرح اشتغال‌زایی جدید برای کولبران در سال آینده خبر می‌دهد و می‌افزاید: اولویت این طرح‌ها در سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی با زنان کولبر خواهد بود.

وی با اشاره به فعالیت 33 مجری و تسهیل‌گر بنیاد برکت با هدف اشتغال‌زایی برای کولبران خاطرنشان می‌کند: این مجریان و تسهیل‌گران، کولبران را در روستاها و مبادی ورودی استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی شناسایی و پس از اهلیت‌سنجی، آموزش و تکمیل فرآیند ثبت نام، برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می‌کنند.

دیدگاه کاربران

آریابان۱۸۲۸۶۸۷۱۳:۰۳:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
این پدیدۀ کولبری پیرامون ما چیزی نیست جز خودکشی و مرگ تدریجی جوانان و حتی مردان و زنان کهنسال !!!!! .. برای درک دشواری کار طاقت فرسای یک "کولبر" همانطوریکه در فیلم "زمانی برای مستی اسب‌ها" ساختۀ بهمن قبادی نشون داده شده ، قاچاقچیان مرزی برای آنکه قاطر در طول سفر دوام بیاره و از سرما نمیره، به قاطر ودکا می خورانند !!!!!؛ در چنین شرایطیست که در واقع یک تضاد و یا پارادوکس واضح و کاملا مشخص مشاهده میشود : از سوئی کولبران چاره ای ندارند جز تحمل انواع سختی ها و حتی خطرات مرگبار، از عوارض جسمانی لاعلاج ناشی از حمل بار های بسیار سنگین گرفته تا مرگ دلخراش بر اثر پرتاب از صخره‌های مرتفع، غرق شدن در رودخانه ها و یا حتی گرفتار شدن در بهمن و از دیگر سو ، تک تک این انسانهای باغیرت و زحمتکش در عین حال در حال ارتکاب یک عمل غیر قانونی و مجرمانه !!!!! هستند و بعبارت دیگر قاعدتا باید هر لحظه منتظر باشند که مورد تعقیب و حتی اصابت گلوله نیروهای انتظامی قرار بگیرند و کشته شوند ؛این درحالیست که همواره ،"صف طولانی کولبران در عبور از پیچ و خم کوه‌ها" هر روزه و در وسط روز روشن و بگونه ای آشکار و و اضح ، در برابر دیدگان هر بیننده ای و  از جمله نیرو های مرزبانی !!!!! شکل میگیرد ، عبور میکند ، به مقصد میرسد و باز هم فردا و فردا های دیگر و تکرار هر روزۀ این تراژدی غمبار و مرگبار !!!!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین