شناسایی عاملان ترور شهید فخری زاده و انفجار تاسیسات نطنز/ آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای و اقدامات ضدتحریمی ایران

جهان،   3991108142

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون خرابکاری نطنز گفت: در نطنز از طریق نفوذ و خیانت داخلی این خرابکاری صورت گرفته است و افرادی که در این زمینه عامل بودند شناسایی و تحت تعقیب هستند.  

شناسایی عاملان ترور شهید فخری زاده و انفجار تاسیسات نطنز/ آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای و اقدامات ضدتحریمی ایران

به گزارش الف، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با شبکه العالم درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران گفت: این قانون یک زمان بندی دارد یک بعد آن که اصلی ترین بخش آن می باشد و از 5 اسفند آغاز می شود، توقف اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» می باشد اما آنچه مربوط به قبل 5 اسفند است شروع به ساخت، نصب سانتریفیوژ های پیشرفته بود که سازمان انرژی اتمی کامل اجرا کرده است.

گزارش های دریافتی از سازمان انرژی اتمی مثبت بوده است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: از اهداف قانون و اقدامات برنامه ریزی شده برای اجرای این قانون مطلقا عقب نیستیم و یقینا اگر طرف های برجامی به تعهدات خود تا 5 اسفند عمل نکنند مرحله بعدی قانون اجرا می شود.

ذوالنوری افزود: در خصوص غنی سازی اورانیوم این فرصت داده شده تا پایان سال 120 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد غنی سازی شود که این کار آغاز شده و طبق بررسی های صورت گرفته خروجی خوبی هم داشته است از همین رو پیش بینی ما این است که حجم تکلیفی قانون صورت می پذیرد.

وی اظهارداشت: سازمان انرژی اتمی بر اساس این قانون مکلف شده است ماهانه 500 کیلوگرم غنی سازی بالای 3.5 درصد داشته باشد که گزارش های دریافتی از سازمان انرژی اتمی مثبت بوده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه ایا اروپایی ها به وظایفشان در برجام تا تاریخ مقرر عمل خواهند کرد یا خیر، گفت: با شناختی که از طرف های مقابل داریم اگر بخواهند، می توانند تکالیف خود را انجام دهند، منتهی امروز اروپا تحت اراده آمریکا حرکت می کند، اروپا مستقل نیست و با توجه به اینکه فرایند تصمیم گیری در اروپا زمانبر و سخت است و عدم استقلال ان ها در تصمیم گیری و وابسته بودن به آمریکا، پیش بینی ما این است که اروپایی ها در این زمان باقی مانده بعید می دانیم وظایفشان را انجام دهند اما اگر اراده اقدام به وظایفشان در برجام داشته باشند می توانند اما اراده ای ندارند.

 
اروپا رویه خود را ادامه دهد، اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها موبه مو اجرا خواهد شد
وی افزود: نتایج این قانون بستگی به اروپا و خودمان دارد، آن ها قانون شکنانه رفتار می کنند و اگر رویه خود را ادامه دهند قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها موبه مو اجرا خواهد شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: ما معتقدیم مجلس دیر هنگام وارد شد، زمانی که ترامپ از برجام خارج شد قانونی را تدوین کردیم که این قانون فعلی را در بر می گرفت، اما رئیس وقت مجلس اجازه توزیع در صحن مجلس را نداد از همان زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، ما معتقد بودیم که نباید وقت کشی شود ما هم باید تعهدات برجامی خود را کنار بگذاریم تا آنها به وظیفه خود برگردند. معنای این کار خروج از برجام نیست برجام تعهداتی برای دو طرف تعیین کرده است اگر آنها به تعهدات خود عمل نمی کنند ما هم نباید عمل کنیم که معنی این کار نه خروج از برجام و نه سرکشی و طغیان از سوی ما است. ما می گوییم آنها باید به وظیفه خود عمل کنند و حق ما را که به وظیفه خود عمل کرده ایم، نیز بدهند.

دولت تا جایی که می توانست اتمام حجت کرد برای این که فردا ایران متهم نشود
مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پس از این مرحله دولت از طریق شورای عالی نظارت برجام وارد این عرصه شد و گام های پنجگانه را طراحی کرد منتهی اعتقاد ما بر این بود که دولت این گام ها را اجرایی نکرده است. به عنوان مثال دولت گفته که برجام تعیین کرده ما اورانیوم را تا 3 و 67 درصد غنی سازی کنیم که دولت در یک گام تصویب کرد که اورانیوم 4 و 2 درصد غنی سازی شود این نکته چیزی نیست که اروپا نگران آن شود و طرف مقابل را وادار به واکنش و انجام وظیفه کند، لذا ما (مجلس) گفتیم که کشور باید بالای 3 و نیم درصد و به هر میزان و در هر سطحی که نیاز است ، غنی سازی صورت بگیرد و تکلیف کردیم که باید 120 کیلو درهر سال بالای 20 درصد غنی سازی کنیم لذا این اقدام می تواند طرف مقابل را وادار کند که وظیفه خود را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد، دولت ما تا جایی که می توانست اتمام حجت کرد برای این که فردا ایران متهم نشود که برجام را اجرایی نکرده است، ما به طرف مقابل فرصت دادیم تا حجت ها تمام شود از سوی دیگر دولت در این زمینه با روحیه انقلابی ورود نکرد. طرف مقابل ما زبان اخلاق نمی فهمد بلکه زبان معامله بازاری یا زبان زور می فهمد لذا به هر شکلی که عمل کنند ما نیز به همان شکل عمل خواهیم کرد و یقینا از این پس جمهوری اسلامی محکم روی منافع خود خواهد ایستاد و عقب نشینی نخواهد کرد بلکه چون دیگر به طرف مقابل اطمینانی نداریم لذا اول آنها هستند که باید خودشان را به ما ثابت و اطمینان ما را جلب کنند که بعد ما اقدام بعدی را انجام دهیم ما دیگر با خوشبینی با طرف مقابل عمل نخواهیم کرد.

رژیم صهیونیستی 700 کلاهک هسته‌ای دارد
مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فکر می‌کنم حکام آمریکا و غرب را باید از ابتدای آموزش الفبا بیاورند و زبان و کلمات را به آنها آموزش بدهند، چون امروز در ادبیات آنها هر حرکت مشروعی که از خودش و موجودیت خودش، حیات خودش دفاع کند مقابل تجاوز و اشغال بایستد او متهم می‌شود به تروریست؛ امروز آنها سنگ را بستند و سگ را رها کردند، تروریست دولتی که مصداق برجسته آن رژیم صهیونیستی است آزاد است، آقای اولمرت اعتراف می‌کند که 300 کلاهک هسته‌ای رژیم صهیونیستی دارد، منابع غیررسمی ولی معتبر ما می‌گویند رژیم صهیونیستی 700 کلاهک هسته‌ای دارد و پای هیچ معاهده‌ای از جمله ان‌پی‌تی را امضا نکرده است، اما امروز شاهدیم آمریکا و غرب با این رژیم همکاری نظامی و هسته‌ای دارد، ولی شاهدیم جمهوری اسلامی که به هم قوانین هسته‌ای دنیا پایبند است که زیر فشار تحریم قرار می‌گیرد، داعش و تکفیری‌های تروریست را خودشان ایجاد می‌کنند ولی حزب‌الله که از تمامیت ارضی لبنان و ماهیت و حیات خودش دفاع می‌کند و مورد قبول ملت لبنان است تروریست شناخته می‌شود، یمن همین‌طور، الحشدالشعبی هم به همین شکل، همه جریانات مقاومت که در مقابل اشغال ایستاده‌اند را به تروریست متهم می‌کنند، این اتهام برای ما باعث نگرانی نیست، از تحریم هم نگران نمی‌شویم، ثابت شده است در تحریم ما خودکفا می‌شویم، تحریم نعمت نیست و از آن حمایت نمی‌کنیم ولی می‌گویم اگر دشمن ما این مسیر را انتخاب کرده است خیالش باطل است که می‌تواند جریان مقاومت را متوقف کند، جریان مقاومت اسمش؛ وجودش را تضمین می‌کند، مقاومت است نه سازش و عقب‌نشینی.

وی افزود: ادامه دادن مسیر تحریم‎ها بعید نیست و ما هم خودکفایی و دورزدن تحریم‌ها را آموختیم، کمااینکه چرا می‌گویند برمی‌گردیم به برجام، آیا تحریمی هست که آنها امتحانش نکردند؟ مگر نمی‌خواستند بشار اسد را چندهفته‌ای بردارند، مگر نمی‌خواستند حزب‌الله را متوقف کنند؟ مگر نیامدند عراق را تسخیر کنند و مقاومت الحشدالشعبی را از بین ببرند؟ مگر نگفتند نابودی جمهوری اسلامی ایران را پیش از 22 بهمن دو سال پیش جشن خواهند گرفت؟ اینها را حرف زدند و همه شاهدند ولی همه دنیا شاهدند کسی که پرچم‌دار مقابله با ایران و مقاومت بود به زباله‌دان تاریخ سپرده شد و امروز همه آنهایی که قرار بود مأموریت آقای ترامپ باشد که آنها را از بین ببرد، ایستاده‌اند و استوارند، بنابراین تحریم‌ها آخرین حربه شوم دشمنان جمهوری اسلامی است که نتیجه‌ای از آن نخواهند گرفت.

توقیف کشتی کره جنوبی ارتباطی با بلکوه شدن پول های ایران ندارد
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص توقیف نفتکش کره جنوبی به دلیل مشکلات زیست‌محیطی از سوی ایران و ادعاهای طرف کره‌ای گفت: موضوع بلوکه شدن پول‌های ایران در سئول که رقم بالایی هم هست جدا از توقیف کشتی کره‌ای است؛ شناور کره‌ای محیط‌زیست خلیج‌فارس را آلوده کرد و ما در مقابل قانون‌شکنی این شناور آن را توقیف کردیم، این توقیف وظیفه قانونی ایران بود و اگر این شناور کره‌ای نبود مثلاً ژاپنی، چینی، روسی یا آلمانی هم بود ما همین برخورد را داشتیم و ارتباطی با توقیف پول‌های ایران ندارد ولی طبیعتاً اینکه ما چطور با کره جنوبی تعامل کنیم و این شناور را چگونه آزاد کنیم دستگاه قضایی ما تصمیم می‌گیرد و ارتباطی با دولت هم ندارد، ایران سیستم قضایی مستقل دارد و قانون را اجرا می‌کند، طبیعتاً این موضوع که چون کره جنوبی پول‌های ایران را بلوکه کرده است سخت‌تر با آن برخورد کنیم در سیستم قضایی ما نیست، ولی طبیعتاً اگر کره جنوبی به وظیفه خود عمل کنند و پول‌های ایران را آزاد کند حسن ظن و عمل آنها می‌تواند عمل متقابل جمهوری اسلامی را نیز به دنبال داشته باشد و می‌تواند کمک کند، اگر به آنها به وظیفه خود عمل می‌کنند.

ارتباطی بین توقیف شناور ایران در آب های اندونزی و توقیف شناور کره ای در خلیج فارس وجود ندارد
مجتبی ذوالنوری در خصوص توقیف دو شناور ایرانی در آب‌های کره جنوبی و ارتباط آن با توقیف شناور کره‌ای اظهار داشت: نه نظام حاکم بر اندونزی با کره جنوبی همکاری داشته است نه این اقدام به سفارش کره بوده است، این یک سوءتفاهم است که رخ‌داده و دو کشور در تلاش هستند و رایزنی می‌کنیم که کشتی‌های توقیف شده رفع توقیف شود، ما همان‌طور که در خصوص شناور کره‌ای وظیفه خود را انجام دادیم نسبت به آزادسازی دو شناور خود نیز کارهای قانونی را انجام می‌دهیم و به‌زودی آزادسازی دو شناور ایرانی در اندونزی انجام خواهد شد.

اهداف 3گانه ایران برای برگزاری رزمایش دفاعی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به رزمایش‌های نظامی اخیر سپاه و ارتش ایران گفت: ما در حقیقت 3 هدف از این مانورها داشتیم، هدف اول آزمایش سلاح‌های تولید شده از سوی ایران است، سرعت تولید و رشد و ارتقا تسلیحات ما بسیار زیاد است، ما در برد تسلیحات و تجهیزات نظامی به یک سطحی از بازدارندگی و خودکفایی نمایان رسیدیم، وقتی ما تولیداتی داریم باید اینها را در عمل استفاده کنیم که در سازمان ما بنشیند و جا بیفتد و معمول بشود، اما هدف دوم کسب آمادگی‌های رزمی، تمرین آخرین تاکتیک‌ها و سناریوهای جنگی است، ما سناریوهای دفاعی و نظامی‌مان متناسب با تهدیدات است، هر تهدید جدیدی وجود دارد سناریو جدید آن را باید تمرین کنیم تا نیروهای دفاعی‌مان آمادگی برخورد با آن را داشته باشند، اما هدف سوم تهدیدهایی که صورت می‌گیرد اخیراً تهدیدهایی که توسط آمریکا صورت می‌گیرد که البته سال هاست این تهدیدها صورت گرفته و اعلام می‌کردند که همه گزینه‌ها روی میز است، اما آن ها خود به زیر خاک رفتند و گزینه ها به دلیل آمادگی دفاعی ما که ریسک و هزینه دشمن را بالا برده ایم هرگزعملیاتی نشده است لذا سطحی از بازدارندگی ایجاد کردیم که جرأت نمی‌کنند تهدیداتشان را اجرایی کنند.

وی افزود: یکی از اهداف مهم در اجرای مانورها، پیام به کسانی بود که در سر خودشان رویای حمله به جمهوری اسلامی را می پرورانند، آن ها باید بدانند ما آماده‌ایم و به حمدالله شاهد هستیم که تهدید از روی میز آنها با اجرای این رزمایش ها کنار رفت.

شناسایی عوامل ترور شهید فخری زاده
ذوالنور در خصوص ترور شهید محسن فخری زاده گفت: افرادی که در این ترور دست داشتند شناسایی و از طریق اینترپل برای دستگیری آنها اقدام شده و در مرحله دوم پرونده‌های متعددی در این زمینه در دستگاه امنیتی و قوه قضاییه کشورایجاد شده است و ما در حقیقت عامل اصلی و در حقیقت عاملین ترور را رژیم صهیونیستی می دانیم، لذا طرح شکایت و دعوا و پیگیری کیفری این موضوع از طریق مجامع بین المللی توسط قوه قضاییه و وزارت خارجه ما در حال رسیدگی است .

نفوذ و خیانت داخلی در ماجرای خرابکاری نطنز
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون خرابکاری نطنز اظهار داشت: با بررسی و تحقیق به این نتیجه رسیدیم که در نطنز از طریق نفوذ و خیانت داخلی این خرابکاری صورت گرفته است و افرادی که در این زمینه عامل بودند شناسایی شدهاند و مسیر ردیابی آنها و مجازات آنها هم ادامه دارد و ما باز هم دست نظام سلطه و رژیم صهیونیستی را آلوده به این موضوع می‌بینیم و انتقام لازم را از رژیم صهیونیستی و عوامل این موضوع خواهیم گرفت.

وی افزود: با این اقدامات هرگز ماشین تکنولوژی جمهوری اسلامی متوقف نخواهد شد به دلیل اینکه فناوری هسته‌ای در کشور ما از صفر تا صد بومی سازی شده است و به یک، دو یا صد دانشمند متکی نیست و به سرعت این خلأها را پر خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما در مصون‌سازی مراکز هسته‌ای و حیاتی در پدافندغیرعامل باید سرمایه‌گذاری و مراقبت و دقت بیشتری بکنیم و اتفاقاً قانون پدافند غیرعامل را در مجلس شورای اسلامی بعد از بودجه به صحن خواهیم برد و قانونی بسیار قوی و جامع و متقن است که ما باید با پدافندغیرعامل و تدابیر لازم از بروز چنین خساراتی که در نطنز شاهد آن بودیم جلوگیری کنیم.

بی آبرویی آمریکا و رژیم صهیونیستی در اجرای معامله قرن
وی خاطرنشان کرد: معامله عقیم و شکست خورده قرن به صورت مفتضحی اجرا شد و بعضی از سران خائن و خودفروخته کشورهای عربی وارد این معامله شدند و ما شاهد بودیم که بعضی از آنها در عادی‌سازی روابط شان با رژیم صهیونیستی اقدام کردند، البته سابقه گذشته کشورهایی که به این موضوع وارد شدند مملو از خیانت های پیدا و پنهان با آرمان فلسطین و کشورهای اسلامی است، لذا وبیناری در ۲۹ دی ماه که در تقویم ایران به عنوان روز غزه نام‌گذاری شده است را برگزار کردیم که ۱۷ کشور از کشورهای حامی فلسطین و حامی غزه در آن شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه روسای کمیسیون های امنیت ملی و کمیسیون های روابط و سیاست خارجی کشورهای مختلف و سفرای کشورهای حامی فلسطین و جنبش های آزادیبخش در این اجلاس شرکت کردند اظهار داشت: 7 رئیس و نایب رییس مجلس و نمایندگان برخی از جنبش‌های آزادی‌بخش در آن سخنرانی داشتند و این اجلاس یک پیغام برای تقبیح عمل آنها بود،پاسخ جدی به کسانی که در ارعاب نظام سلطه، خود باخته و مرعوب شده اند و به آرمان‌های فلسطین و ملت فلسطین و مقاومت ملت های مسلمان خیانت میکنند، آن ها باید بدانند غزه زنده است، فلسطین زنده است، مقاومت زنده است و این وبینار نقش بسیار مهمی در ارسال این پیام داشت.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 3. آیا کار مجلس این است؟!

 4. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

 5. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 6. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 7. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 8. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

 11. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 12. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 13. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 14. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 15. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 16. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 17. تصاویری از ندامتگاه زنان تهران

 18. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 19. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

 20. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

 21. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

 22. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

 23. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

 24. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

 25. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  2. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  3. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  4. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  5. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

  6. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  7. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  8. کره جنوبی: آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران موافقت کرد

  9. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

  10. سرنوشت مبهم بن سلمان بعد از انتشار گزارش قتل خاشقجی

  11. بازی «بایدن» با سعودی ها بر سر انتشار گزارش قتل خاشقچی

  12. عربستان برنامه ‌های جاسوسی ضد ایران را تقویت کرده است

  13. دلونشته قالیباف برای پدرش با امیدواری برای رفع تبعیض‌های ناروا

  14. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

  15. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  16. ادعای رویترز: تهدید ایران به پایان توافق با آژانس

  17. واکنش خطیب زاده به اظهارات گزارشگر سازمان ملل در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی

  18. رژیم صهیونیستی: اگر تعداد موشک‌های نقطه‌زن حزب‌الله لبنان از خط قرمز ما عبور کند، اقدام می‌کنیم

  19. ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد؟

  20. ناگفته های ارتش اسرائیل از زبان ژنرال صهیونیست

  21. ترامپ به تجاوز جنسی متهم شد

  22. خطیب‌زاده:‌ زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی «بورل» مناسب نمی‌دانیم

  23. هایکو ماس: از سه ماه آینده برای بحث درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام استفاده می‌کنیم

  24. دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد/ بن‌سلمان آمر قتل خاشقچی

  25. واکنش اتحادیه اروپا به توقف اجرای پروتکل الحاقی

  آخرین عناوین