علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ را بدانید

سلامت،   3991107052

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت خوزستان گفت: با شناخت علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ و مراجعه به موقع به خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی می‌توان ضایعات پیش‌سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد.

علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ را بدانید

کوروش نعمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ اظهار کرد: باید به افراد آموزش داده شود که سرطان برخلاف تصور عام، یک بیماری قابل پیشگیری است به طوری که بیش از ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری‌اند. برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ باید بدانیم که علل ایجادکننده سرطان و راه‌های دوری کردن از آن چه چیزی هستند و چه عواملی اثر محافظتی در برابر این سرطان را دارند.

وی افزود: با شناخت علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ و مراجعه به موقع به خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی می‌توان ضایعات پیش‌سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد. همچنین باید مردم به مشارکت در برنامه‌های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ ترغیب شوند و به شبکه بهداشتی مراجعه کنند.

نعمانی با اشاره به علل سرطان روده بزرگ و راه‌های پیشگیری از آن، گفت: علل غیرقابل اصلاح سرطان شامل افزایش سن، سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزرگ، بیماری‌های ارثی و  علل قابل اصلاح سرطان بیماری التهابی روده، سابقه فردی پولیپ‌های آدنوماتوز، فعالیت بدنی ناکافی، افزایش وزن، استفاده از الکل و دخانیات، مصرف گوشت قرمز و مصرف کم میوه و سبزیجات هستند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت خوزستان در خصوص علائم سرطان روده بزرگ، بیان کرد: خونریزی دستگاه گوارش تحتانی در یک ماه اخیر، یبوست در یک ماه اخیر (با یا بدون اسهال، درد شکم و احساس پر بودن مقعد پس از اجابت مزاج) و کاهش بیش از ۱۰ درصد وزن بدن در شش ماه همراه با یکی از علائم فوق، از علائم ابتلا به این بیماری هستند.

نعمانی افزود: برای تشخیص زودهنگام سرطان باید افراد ۵۰ تا ۶۹ سال تشویق شوند حداقل هر دو سال در برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری شرکت کنند. همچنین باید علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ به افراد آموزش داده شوند و در صورتی که در برنامه‌های تشخیص زودهنگام و غربالگری نیز این علائم را داشتند زودتر به پزشک مراجعه کنند.

وی گفت: البته در عین حال باید به افراد آموزش داد که بیشتر افرادی که این علائم را دارند سرطان ندارند ولی باید بررسی‌های بیشتری انجام دهند.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

  4. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  5. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  6. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

  7. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  8. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

  9. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  10. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

  11. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

  12. سرانجام یک شعار انتخاباتی

  13. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  14. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  15. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

  16. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  17. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

  18. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

  19. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

  20. بشردوستی به سبک سازمان ملل

  21. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

  22. نظم جهانی در آستانه تغییر

  23. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  24. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  25. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

  آخرین عناوین