نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

سیاسی،   3991030034 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

اصلاح‌طلبان بنا دارند با نامزدی کاملا اصلاح‌طلب وارد انتخابات شوند اما تا اینجای کار در میان نام‌های مطرح‌شده چه کسانی دارای این ویژگی هستند؟!

نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

مثلث‌آنلاین نوشت: سخنان مطرح‌شده در نشست حزب ندای ایرانیان را می‌تواند مبدأ مهمی در انتخابات 1400 برای اصلاح‌طلبان دانست زیرا سخنانی که در آن جلسه مطرح شد حکایت از روشن شدن خط‌مشی طیفی از اصلاح‌طلبان داشت که گویا سر سازگاری با استفاده از نامزد غیراصلاح‌طلب ندارند؛ تا حدی که محمدرضا عارف به تندی گفت استفاده از نامزد عاریه‌ای توهین به اصلاحات است و همین حرف را صادق خرازی هم به شکلی دیگر بیان کرد.

در برابر چنین سخنانی اخباری منتشر شده است که گویا حزب کارگزاران سازندگی (طیف راست اصلاحات) بنای حمایت تمام‌قد از علی لاریجانی را دارد؛ موضوعی که اصل اختلاف طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب است. اما تا اینجای کار چه کسانی می‌توانند به عنوان نامزد سراسر اصلاح‌طلب از سوی اصلاح‌طلبان به جامعه معرفی شوند؟

1. محمدرضا عارف

عارف که اخیرا پرچم‌دار مخالفت با سیاست ائتلافی است، چند ماه پیش در نشست روز دانشجو اعلام کرد که در انتخابات نامزد می‌شود و اخیرا هم حسن رسولی، نیروی نزدیک به او گفت که عارف خواهد آمد. تصمیم عارف مبنی بر نامزدی در انتخابات البته به خیلی قبل‌تر از تشکیل نهاد اجماع‌سازِ اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد و آن‌طور که به نظر می‌رسد عارف بنای همکاری و اجماع با هیچ نیروی اصلاح‌طلبی را ندارد و تصمیمش را گرفته است؛ به نحوی که می‌آید، خواه اصلاح‌طلبان بر او اجماع کنند یا نه. البته او به ردصلاحیت دیگر نیروهای اصلاح‌طلب هم امیدوار است و چنین تصور می‌کند که در شرایطی که هیچ‌یک از نیروهای شاخص اصلاح‌طلب در صحنه نباشند، اصلاح‌طلبان به ناچار از خود حمایت می‌کنند و شاید به همین دلیل باشد که از حالا مخالفت شدید خود با سیاست ائتلاف یا به طور مشخص‌تر حمایت از لاریجانی را اعلام کرده است زیرا اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان در وضعیت بی‌نامزدی به سمت نامزد ائتلافی بروند، دیگر نوبت به او نمی‌رسد.

علاوه بر این عارف موانع مهم دیگری هم پیش رو دارد؛ برای مثال گرچه شانس او برای تأیید صلاحیت بیش از اصلاح‌طلبان شاخص است، اما در عین حال به گفته تقریبا همه اصلاح‌طلبان محدرضا عارف به دلیل عملکرد بسیار ضعیفش در مجلس دهم و روزه سکوت چهارساله هیچ رأیی در بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان ندارد. از سوی دیگر او از سال92 تا کنون هیچ برنامه‌ای هم برای مدیریت کشور ارائه نکرده است و تنها چیزی که هنوز بر آن تکیه می‌کند، معاون اولی خاتمی در دولت اصلاحات است که در همان زمان هم کار خاصی نکرده است.

2. اسحاق جهانگیری

جهانگیری یکی دیگر از نامزدهای جدی سراسر اصلاح‌طلب است که هشت سال در سِمت معاون اولی دولت روحانی فعالیت کرده است. گویا در شرایط فعلی نظر سران اصلاحات بر او منفی نیست و او می‌تواند به عنوان نامزد اجماعی مطرح باشد اما در عین حال جهانگیری هم موانع مهمی در برابر خود می‌بیند. اسحاق جهانگیری در نگاه مردم نماینده وضع موجود است؛ به این معنی که مردم او را نماینده دولت می‌دانند زیرا به عنوان فردی که فرد دوم دولت بوده‌، مسئول همه عملکرد دولت است.

باتوجه به انتقادهای بی‌شماری که بر دولت روحانی وجود دارد، بعید است مردم جهانگیری را شخصیتی بدانند که بتواند اوضاع کنونی را اصلاح‌ کند. جهانگیری تا جایی از روحانی حمایت کرد که در انتخابات دور دوم دولت یعنی در سال96 به عنوان نامزد پوششی روحانی پا به میدان انتخابات گذاشت و چنان در مناظره‌ها از روحانی دفاع کرد که گویی دولت مستقر هیچ نقص و ایرادی ندارد و به هر حال مردم آن مقطع مهم را فراموش نمی‌کنند. البته گفته می‌شود که میان جهانگیری و روحانی در دولت دوم اختلافاتی پیش آمد که علت بخشی از این اختلافات نوبخت و واعظی بوده‌اند. هرچند این اختلافات برای جهانگیری بد هم نشد زیرا او در مقطع کنونی و در آستانه انتخابات1400 از همین اختلافات بهره می‌برد و می‌خواهد حساب خود را از دولت جدا کند که پذیرش این رویکرد بسیار سخت است زیرا اگر جهانگیری از دولت روحانی نبود و با او با رئیس‌جمهور اختلافات بسیاری داشت، باید استعفا می‌داد نه آنکه تا روز آخر در پاستور بماند.

افزون بر همه این‌ها گویا حزب متبوع جهانگیری یعنی کارگزاران هم چندان همراه او نیست و کارگزاران تمایل دارد از علی لاریجانی حمایت کند. در واقع گرچه جهانگیری یکی از اعضای کارگزاران سازندگی است اما اعضای کارگزاران به جای حمایت از او به سمت لاریجانی رفته‌اند و عدم حمایت پایگاه حزبی می‌تواند یکی از شاخصه‌های منفی برای او باشد.

3. حسن خمینی

برخی از اصلاح‌طلبان از حسن خمینی هم به عنوان یکی از نامزدهای بالقوه یاد می‌کنند. او تا این لحظه نفیا یا اثباتا درباره نامزدی‌اش در 1400 موضعی نگرفته است اما به گفته بسیاری از کارشناسان حقوقی و سیاسی سید حسن خمینی نمی‌تواند مورد تأیید صلاحیت شورای نگهبان باشد زیرا بر اساس قانون اساسی نامزد ریاست جمهوری باید از رجل سیاسی باشد و در تعریف رجل سیاسی آمده است که سابقه مدیریت اجرایی داشته باشد و همه می‌دانند که حسن خمینی هیچ سابقه اجرایی در کارنامه‌اش ندارد. از سوی دیگر مردم نیز او را هیچگاه به عنوان یک نیروی اجرایی نشاخته‌اند و بعید است که حتی رأیی در میان مردم داشته باشد.

4. محمدجواد ظریف

محمدجواد ظریف هم می‌تواند یکی دیگر نامزدهای اصلاح‌طلبان باشد. ظریف هم مانند جهانگیری از سال92 تا کنون در دولت بوده است. او نماد وضع موجود در عرصه دیپلماسی کشور است و هر اتفاقی که در حوزه سیاست خارجی رخ داده است، طبیعتا پای وزیر خارجه کشور نوشته می‌شود. مهم‌ترین ادعای ظریف بر موضوع برجام است؛ توافقی چندجانبه که در نهایت با شکست کامل روبه‌رو شد و با نقض پیمان آمریکا عملا بلااستفاده ماند. ظریف و دولت این روزها و در شرایطی که جو بایدن در آمریکا روی کار می‌آیند امید به مذاکرات مجدد با غربی‌ها و احیای برجام دوخته‌اند.

شاید اگر ظریف نامزد اصلاح‌طلبان می‌شد می‌توانست با بهره‌گیری از مطرح‌کردن دوگانه جنگ و صلح یا همان مذاکره-مقابله و ترساندن مردم از جنگ با آمریکا متعاقب عدم مذاکره مقداری رأی می‌آورد؛ هرچند بعید است عموم مردم بعد از مشخص شدن نتایج مذاکره به شیوه دولت فعلی، خواستار اعتماد بی‌قید و شرط به غربی‌ها باشند. با این همه ظریف تا این لحظه برای چندین بار اعلام کرده است که قصد نامزدی ندارد و تمایل دارد در دولت بعدی هم وزیر امور خارجه باقی بماند.

5. محسن هاشمی

نام محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران هم مدام به گوش می‌رسد. او که بیشتر به پسر هاشمی معروف است تا به عنوان رئیس شورای شهر هیچگاه تجربه بالای مدیریتی در کارنامه‌اش نداشته است و بعید است بتواند مورد اقبال مردم واقع شود. البته او نیز بارها گفته که در انتخابات نامزد نخواهم شد. علاوه بر این محسن هاشمی هم مورد حمایت حزب متوبعش یعنی کارگزاران نیست و همان‌طور که گفته است نیروهای کارگزاران به جای حمایت از نیروهایشان یعنی جهانگیری و هاشمی می‌خواهند از یک نیروی غیراصلاح‌طلب یعنی علی لاریجانی حمایت کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۶۲۸۰۰۹:۵۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
ظریف بیاد و تایید بشه؟ پس قطعا احمدی نژاد هم باید بیاد و تایید بشه
ناشناس۱۷۸۶۳۱۵۱۰:۰۷:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
عارف هیچ محبوبیتی ندارد به حسن خمینی از بقیه بیشتر اقبال می شود. بعد حسن خمینی باید از ظریف یاد کرد.
ناشناس۱۷۸۶۳۱۷۱۰:۰۸:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
شما اصلاح طلب هارو ول کن.خودتون چی در چنته دارید؟ حداد عادل؟ سعید جلیلی؟ ضرغامی؟ محسن رضایی؟ اینها؟ اگر اصلاح طلب در انتخابات شرکت هم نکنن باز اینها رای نمیارن.
ناشناس۱۷۸۶۳۶۴۱۰:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
از نامزدهای اصولگرایان چه خبر؟!
گمنام۱۷۸۶۳۶۶۱۰:۲۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
هیچکدام بدرد مردم نمیخورن
ناشناس۱۷۸۶۴۲۸۱۰:۵۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
حال آدم بد میشه هر کدومشون رو میبینه
ناشناس۱۷۸۶۴۲۹۱۰:۵۳:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
برای مردم اصلاح‌طلب و اصولگرا فرقی نمیکنه. در بهترین حالت ریس جمهور کارای نیست.
ناشناس۱۷۸۶۵۳۰۱۱:۳۴:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
همه اینها توان چرخاندن یک سوپر مارکت رو ندارند چه رسد به کشور هشتاد میلیونی رای اصلی مردم رای بی رای
ناشناس۱۷۸۶۵۴۲۱۱:۴۳:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
فقط آذری جهرمی
ناشناس۱۷۸۶۵۹۱۱۲:۰۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
احمدی نژاد رئیس جمهور بعدی است
ناشناس۱۷۸۶۶۰۹۱۲:۰۷:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
جسارتا از 5 تایی اینا یه نیمچه مدیر در نمیاد با اینا میخواین وضعیت اقتصاد و سیاست و الودگی هوا و صنعت و..... رو متحول کرد ازموده را ازمودن خطاست
نیما۱۷۸۶۶۴۹۱۲:۲۷:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
به به چه کارنامه هایی یکی از یکی پربار تر!
گمنام۱۷۸۶۷۴۷۱۳:۰۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
خانواده هزار فامیل
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 16. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 17. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 18. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 19. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 20. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 21. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 22. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 23. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 24. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 25. نظم جهانی در آستانه تغییر

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

  2. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

  3. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  4. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

  5. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

  6. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

  7. سرانجام یک شعار انتخاباتی

  8. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

  9. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  10. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

  11. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

  12. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

  13. مطهری: خودم را اصلح می‌دانم و توانایی ریاست جمهوری را دارم/ مردم با همه گلایه‌ها پای صندوق‌های رای بیایند/ کاندیدای پوششی نیستم/ خیلی انتقاد پذیر هستم

  14. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

  15. حمله به منتقدان در وقت پاسخگویی

  16. نامه ۲۰۰ نماینده مجلس به رئیس مجمع تشخیص درباره FATF

  17. تردید محسن هاشمی درباره تایید صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری/ انتقادات دیرهنگام اصولگرایان از احمدی‌نژاد/ موسوی‌لاری: اصولگرایان مثل دوم خرداد دچار اشتباه شده‌اند

  18. ممنون که هستید؛ وگرنه واتیکان کجا، اینجا کجا؟!

  19. توکلی: عملکرد دیده بان شفافیت و عدالت ترس و یاس را در مبارزه با فساد کاهش داد

  20. روایت باهنر از نظر رئیسی درباره نامزدی در انتخابات/ دفاع علی مطهری از صلاحیت خودش برای ریاست جمهوری/ جنجال سخنان محسن رضایی/ ضعف دولت روحانی از نگاه عارف

  21. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

  22. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  23. محسن رضایی: تکلیف FATF در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود/ برخی‌ها در بورس به مردم عادی سیلی محکمی زدند

  24. وزیر دفاع: اسرائیل با اشاره رهبر انقلاب با خاک یکسان می‌شود/ اصل سربازی مقدس است و نباید زیر سوال برود

  25. ساسی و کُپ کردن اجتماعی

  آخرین عناوین