تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

گروه اجتماعی الف،   3991028120 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

پس از برگزاری جلسات مختلف، بالاخره قرار شده است که مدارس از ابتدای بهمن در اغلب نقاط کشور بازگشایی شود. در عین حال وزارت بهداشت اعلام کرده که با این تصمیم وزارت آموزش و پرورش کاملا مخالف است. بسیاری از کارشناسان نظام سلامت نیز بازگشایی مدارس را تصمیمی شتابزده می دانند که می تواند حتی به بروز پیک چهارم کرونا نیز منجر شود.

تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

به گزارش الف، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش با صراحت اعلام کرده است: « مدارس باید در تمام مناطق کشور به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند. اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم، زمانش اکنون است.»

او در توضیح استدلال خود گفته است: «مطالعات نشان می‌دهد تاثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد، اما مطالعات این را نیز می‌گوید که دور بودن دانش‌آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبرو است. مدرسه تنها کارکرد آموزشی ندارد، بلکه مدرسه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی دارد. همچنین اصل بر این است که مدرسه باز باشد. البته با رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی، هرز مان که متخصصان به این نتیجه برسند که در مناطقی بازگشایی مدارس با تبعات روبرو است ما تبعیت می‌کنیم، اما اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته است که آموزش‌ها با رعایت الزاماتی حضوری باشد.»

محمد محسن بیگی، مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش هم درباره شروط بازگشایی مدارس، تاکید کرده است: «اگر وضعیت استان‌ها نسبت به شیوع کرونا شدت یابد و به سمت نارنجی و قرمز برود، خود به خود کلاس‌ها تعطیل می‌شود. مجوز حضور کلاس اول و دوم در مدرسه، فقط برای مناطق زرد و آبی است. بنابراین اگر به هر نسبتی شدت بیماری در جامعه افزایش پیدا کند، بدون مصوبه کلاس‌ها تعطیل خواهد شد و نیازی به مصوبه جدید وجود ندارد.»

بسیاری از مسئولان و کارشناسان نظام سلامت، بازگشایی حضوری مدارس را بسیار خطرناک می دانند و نسبت به این تصمیم تازه، اعتراض کرده اند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت هم ضمن مخالفت با بازگشایی مدارس، تاکید کرده است: «در حال حاضر مخالف بازگشایی مدارس هستیم. نگرانیم که دوباره با عادی انگاری به تله اردیبهشت و خردادماه بیفتیم. اگر این بار گرفتار شویم، موج و شدت خیز جدید کرونا در کشور شاید بیشتر باشد. نیروهای ما ممکن است توان و انرژی مقابله چندباره با موجی جدید را نداشته باشند.»

همچنین حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا هم با انتقاد از تصمیم بازگشایی حضوری مدارس، می گوید: «مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد الان برای بازگشایی مدارس زود است. در شرایط فعلی کاملا مخالف بازگشایی مدارس هستیم و بسیار نگران این کار هستیم. انتقال بیماری کرونا در اثر مواجه با دیگران اتفاق می افتد و کنترل کودکان بسیار مشکل است. به احتمال زیاد رعایت فاصله گذاری در بین آنان  وجود ندارد.»

او بازگشایی مدارس را هدر رفتن همه زحمات گذشته می داند و می گوید: «طی حدود ۵۰ روز گذشته تلاش‌های فراوانی انجام شد برای اینکه پیک اپیدمی کرونا را کاهش دهیم و خوشبختانه نتیجه هم گرفتیم. در حال حاضر در مرحله کنترل بیماری کرونا هستیم و هنوز به کنترل اپیدمی نرسیدیم. بنابراین وضعیت هنوز به ثبات نرسیده و بسیار شکننده است. ما معمولا در مسیر کنترل اپیدمی گاهی ممکن است دچار خوش بینی‌های کاذبی شویم و این موضوع می‌تواند سبب بازگشت اپیدمی شود.» 

خطر بازگشت به دوران پیک کرونا

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، دانش‌آموزان مناطق آبی و زرد در مدارس زیر ۵۰ نفر در همه پایه‌های تحصیلی و در مدارس بالای ۵۰ نفر فقط پایه‌های اول و دوم ابتدایی از اول بهمن به مدرسه خواهند رفت. حداکثر تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس هم 10 نفر اعلام شده است.

دکتر میثاق میرزایی، متخصص اپیدمیولوژی در گفتگو با الف به تبعات بازگشایی حضوری مدارس اشاره می کند و می گوید: «در کشوری مثل نیوزلند به ندرت شاهد بروز موارد جدید ابتلا به کرونا هستیم. سیاست بازگشایی مدارس در چنین کشوری، قطعا تصمیم درستی است، اما وقتی در کشور ما هنوز روزانه حدود 100 بیمار بر اثر ابتلا به کرونا فوت می شوند، هیچ توجیه علمی وجود ندارد که بخواهیم مدارس را بازگشایی کنیم و بر آتش این بیماری بدمیم.»

او تاکید می کند: «بروز کرونا در اغلب کودکان به شکلی است که عوارض حاد بیماری در کودک ایجاد نمی شود. حتی برخی کودکان مبتلا به کرونا، هیچ علایمی از کرونا ندارند، در حالی که می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند. درواقع بازگشایی مدارس می تواند خطر شیوع بیماری را در بزرگسالان و بخصوص سالمندان افزایش دهد، زیرا همین کودکان بدون علامت می توانند بیماری کرونا را به دل خانه ها ببرند.»

میرزایی یادآور می شود: «وضعیت کرونا در کشور همچنان بسیار شکننده و ناپایدار است. تا زمانی که دسترسی به واکسن موثر کرونا میسر نباشد، هرلحظه احتمال اوج گیری بیماری وجود دارد. تلاش زیادی انجام شده است که شیوع ابتلا به کرونا کاهش پیدا کند و برای تحقق این امر، زیان های اقتصادی سنگینی را متحمل شده ایم. در صورت بازگشایی مدارس، این بیم وجود دارد که همه زحمات گذشته هدر برود. در صورتی که رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش پیدا کند، در مدت زمانی کمتر از دو هفته این امکان وجود دارد که دوباره به دورانی مشابه اوج پیک سوم کرونا برگردیم.»

همچنین دکتر علیرضا چگینی، متخصص بیماری های داخلی نیز در گفتگو با الف هشدار می دهد: «اگر کارشناسان و متخصصان بهداشتی در مدارس به اندازه کافی حضور داشتند، شاید بازگشایی حضوری مدارس می توانست تبعات کمتری داشته باشد، اما هم اکنون در اغلب مدارس ایران، خبری از حضور کارشناسان بهداشتی نیست تا بتوانند شرایط مدرسه را برای بازگشایی حضوری، ایمن کنند. باید کارشناسان خبره ای برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس وجود داشته باشد، اما در اکثر مدارس ایران، حضور کارشناسان بهداشتی کاملا تعریف نشده است.»

او خاطرنشان می کند: «با بازگشایی مدارس، سطح سلامت و توان کادر درمان هم افت خواهد کرد، زیرا در آن صورت باید شاهد افزایش موارد بستری باشیم. کادر درمانی بسیار خسته و فرسوده شده اند و در صورت وقوع موج بعدی کرونا، کادر درمان هم قربانی خواهد شد. این اتفاق در نهایت به کاهش سطح کیفی درمان و افزایش موارد مرگ و میر بر اثر کرونا منجر خواهد شد.»

چگینی تاکید می کند: «بازگشایی حضوری مدارس به افزایش رفت و آمدهای شهری و شلوغ شدن معابر منجر می شود. درنتیجه شهرها به حالت کاملا فعال درمی آیند. مجموع این اتفاق ها به افزایش شیوع کرونا منجر خواهد شد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه در فصل سرما قرار داریم، در و پنجره ها در کلاس های مدارس به شکل بسته خواهد بود و تهویه هوا به خوبی انجام نمی شود. همین عامل هم تشدید کننده شیوع کرونا خواهد بود. انتظار می رود که حداقل کلاس های مقاطع ابتدایی همچنان به شکل مجازی برگزار شود، زیرا کودکان در این سنین نمی توانند فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را به درستی رعایت کنند.»

با توجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که تصمیم به بازگشایی حضوری مدارس با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا نیز همراه بوده است، انتظار می رود که این ستاد هم درباره دلایل اتخاذ این تصمیم مهم به افکار عمومی و رسانه  ها پاسخگو باشد، زیرا تجربه نشان داده است که تصمیمات یک طرفه و بدون توجیه شدن افکار عمومی با استقبال خانواده های دانش آموزان همراه نخواهد شد.  

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۵۰۰۶۱۲:۳۷:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
کاشکی که این قدر که به فکر بازگشایی مدارس و عادی کردن اوضاع هستید، کمی هم به فکر خریداری واکسن معتبر خارجی از خارج و واکسیناسیون مردم بودید.
ناشناس۱۷۸۵۱۷۳۱۳:۴۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روحانی آسوده در اتاقت بنشینن! بچه های معصوم ما میروند مدرسه!
ناشناس۱۷۸۵۰۱۶۱۲:۴۰:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
وزیر آموزش و پرورش یکی از بیکارترین وزرا است. در این ایام کرونایی تا چندین بار دل معلمان را با حرفهایش به درد آورده است. هر از چند گاهی هم با پیش کشیدن حرف باز گشایی مدارس می خواهد خودی نشان داده و بگوید که من هم هستم.
محسن۱۷۸۵۰۲۸۱۲:۴۴:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
نگران نباشید یه هفته باز میشه تا مدارس غیر انتفاعی حضرات قسط دوم خودشون را دریافت کنند و بعد دوباره مثل اول مهر همه چی به خیر و خوشی تمام میشه!!!
ناشناس۱۷۸۵۰۳۳۱۲:۴۵:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
در کانادا از کودکان زیر 12 سال که به مدرسه می رفتند تست کرونا انجام شد و از هر 5 کودک تست کرونای یکی از انها مثبت بود و به همین دلیل مجبور شدند که مدارس را به عنوانی یکی از مراکز اصلی شیوع کرونا تعطیل کنند. هر چند کودکان خوشبختانه اغلب عوارض شدید کرونا را نشان نمی دهند ولی این کودکان در بازگشت به خانه والدین و بزرگسالان را مبتلا به ویروس می کنند و در واقع یک ناقل بسیار فعال ویروس کرونا در سطح جامعه می شوند.
ناشناس۱۷۸۵۰۴۷۱۲:۴۸:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
هر وقت کرونا مهار میشه یک عده ... میان اوضاع رو به حالت بحرانی بر میگردون به ریش بقیه میخندن
ناشناس۱۷۸۵۰۹۳۱۳:۱۵:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
محمد محسن بیگی، مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش هم درباره شروط بازگشایی مدارس، تاکید کرده است: «اگر وضعیت استان‌ها نسبت به شیوع کرونا شدت یابد و به سمت نارنجی و قرمز برود، خود به خود کلاس‌ها تعطیل می‌شود. تو چه مملکتی هستیم ای خدا ؟؟ یعنی علم و منطق هیچ . مدرسه را باز میکنیم و اگر شیوع کرونا شدت گرفت دوباره میبندیم
ناشناس۱۷۸۵۳۲۹۱۵:۲۶:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
منتفی شد که
ناشناس۱۷۸۵۳۳۲۱۵:۲۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
ما ۵۰نفر کارمندیم در اداره اموزش و‌پرورش شهر بهار همدان تا الان دوبار کرونا گرفتیم سر بی تفاوتی همکاران و‌عدم اطلاع رسانی درست و اداره کماکان با تمام قدرت بازه
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. آیا کار مجلس این است؟!

 2. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 3. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

 4. مشروب تقلبی، جان دختر ۱۲ ساله را گرفت

 5. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

 6. تجهیزات کشف شده از تروریست عوارضی تهران

 7. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

 8. جهانپور: واکسیناسیون کرونا فعلا اجباری نیست/ تمام واکسن‌های وارداتی تزریق شده است

 9. آذری جهرمی: اینترنت به هیچ وجه گران نمی‌شود/ آخرین وضعیت پرونده قضایی

 10. مرجع تشخیص سلبریتی بودن افراد کیست؟

 11. توضیحات وزیر بهداشت درباره گلایه تند روزهای گذشته

 12. پول بلوکه‌شده ایران؛ گروگان باتلاق FATF

 13. جابجایی خانه ۱۳۹ ساله در سافرانسیسکو

 14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 15. ستاد تنظیم بازار: دلیل افزایش قیمت میوه صادرات است

 16. واکنش خطیب زاده به اظهارات گزارشگر سازمان ملل در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی

 17. هر آنچه که باید درباره «سهام عدالت» بدانید/ از «پرداخت سود» تا «تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم»

 18. دستگیری یک تروریست در عوارضی تهران

 19. چرا معاون وزیر بهداشت نتوانست سوار هواپیما شود؟

پربحث‌های هفته

 1. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

 2. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

 3. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

 4. استانداری که صاحب استاندارد شد

 5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

 6. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

 7. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

 8. آیا کار مجلس این است؟!

 9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

 10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

 11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

 12. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

 13. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

 14. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 15. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

 16. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

 17. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

 18. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

 19. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

 20. تورم سوئد سه برابر شد!

 21. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

 22. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

 23. مریخ‌نورد "استقامت" با موفقیت روی سطح مریخ نشست+اولین تصاویر

 24. یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

 25. ماجرای واکسن زدن شهاب حسینی در آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

 2. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

 3. نظر کرباسچی درباره نامزدی محسن هاشمی در انتخابات ۱۴۰۰/ دستور رهبری به نیروهای مسلح در ماه‌های آخر ریاست جمهوری ترامپ/ واکنش احمدی نژاد به احتمال ردصلاحیت در انتخابات

 4. نماینده مجلس: دانشمند جوان قزوینی موفق به کشف داروی ضدکرونا شده است

 5. توضیحات یک مقام مسئول درباره اتفاقات سراوان

 6. دندان تیزتر کرونا در موج چهارم؛ با کرونای انگلیسی رنگ بندی دیگر معنا ندارد

 7. بجای وزیر بهداشت بگذارید مدیرکل مرده شور خانه!/ما برای موج شکنی خلق نشدیم

 8. ۶۰درصد "نوزادان فرانسوی" حاصل روابط جنسی خارج از ازدواج!

 9. دو مجری تلویزیون با هم ازدواج کردند

 10. جهانپور: واکسیناسیون کرونا فعلا اجباری نیست/ تمام واکسن‌های وارداتی تزریق شده است

 11. هشدار حریرچی در مورد ۲۵ روز آینده

 12. دعوت مراجع تقلید از مردم برای انجام اعمال ایام البیض به صورت فردی

 13. تست سریع کرونا به مطب‌ها می‌آید

 14. وزیر بهداشت: امسال بدترین سال اقتصادی دولت بعد از انقلاب بود

 15. فیلم درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور را مأموران پلیس منتشر کردند؟

 16. رتبه‌بندی معلمان در بهار ۱۴۰۰/ افزایش حقوق نیروهای خدماتی در حال پیگیری است

 17. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 18. دستگیری یک تروریست در عوارضی تهران

 19. چرا معاون وزیر بهداشت نتوانست سوار هواپیما شود؟

آخرین عناوین