مدل انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی ارشد تغییر کرد

اجتماعی،   3991010012

معاون آموزشی دانشگاه تهران از ارائه سرفصل های جدید آموزشی رشته های ارشد از ترم آینده خبر داد و گفت: تعداد ۷۰ رشته از ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد این دانشگاه مورد بازنگری  قرار گرفت از ترم آینده دانشجویان می توانند بر اساس مدل جدید انتخاب واحد داشته باشند.

مدل انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی ارشد تغییر کرد

به گزارش ایسنا؛ دکتر حسین حسینی ضمن بیان این مطلب یکی از اهداف سه‌گانه دانشگاه تهران را در راه‌اندازی دوره‌های دووجهی، نوآوری و حرکت به سوی دانشگاه ایده‌پرداز و کارآفرین عنوان کرد و افزود: توسعه رشته‌های دو گرایشی، بهبود کیفی آموزش با تأکید بر خلاقیت و افزایش مهارت‌های کاربردی، توسعه کمی و کیفی دوره‌های کارورزی، توسعه آموزش‌های مربوط به کارآفرینی در رشته‌های مختلف از جمله راهبردهای مورد نظر برای نیل به این هدف است.

وی ادامه داد: پیوند روزافزون زمینه‌های مختلف علوم و فناوری و رشد فعالیت‌های پژوهشی بین‌رشته‌ای، این نیاز را برای دانشجویان ایجاد کرده است که علاوه بر فراگیری عمیق یک رشته تخصصی، از مبانی و فنون رشته تحصیلی دیگری نیز آگاهی داشته باشند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره روند تنظیم و تدوین مدل دووجهی دوره‌های کارشناسی گفت: در دو سال اخیر کار کارشناسی دقیقی در تنظیم و تدوین برنامه درسی بسته دووجهی انجام شد و تجارب دنیا در این خصوص مورد توجه قرار گرفت. پایه اساس این اقدام حق انتخاب واحدهای درسی را در دوره تحصیل در رشته‌های دیگر بیشتر از گذشته برای دانشجو فراهم می‌کند. عنوانی که ما در دانشگاه تهران برای این برنامه گذاشتیم مدل دووجهی است.

وی ادامه داد: در این اقدام برنامه درسی رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی مورد بازنگری قرار می‌گیرد و بخشی از واحدهای برنامه یک رشته، یعنی حدود یک‌ششم واحدهای برنامه به استثنای دروس عمومی با تشخیص گروه و دانشکده از برنامه رشته اصلی کسر و به جای آن یک بسته آموزشی در قالب دروس اختیاری ارائه می‌شود.

به گفته حسینی؛ در یک برنامه آموزشی، مثلاً از ۱۴۰ واحد درسی یک رشته ۲۱ واحد مربوط به دروس عمومی است، اما از ۱۲۰ واحد مربوط به درس‌های پایه و تخصصی رشته، دانشجو حدود ۱۰۰ واحد از رشته اصلی را می‌گذراند و بقیه آن را به عنوان درس‌های انتخابی از یک رشته دیگر خواهد گذراند. لذا گشایش و فضایی برای دانشجو ایجاد می‌شود تا بتواند در رشته دیگری نیز تحصیل کند که از آن به عنوان «بسته آموزشی فرعی» نام می‌بریم. واحدهای بسته فرعی با راهنمایی گروه انتخاب دانشجو از سایر رشته‌های کارشناسی که در دانشگاه اجرا می‌شود، اخذ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در راستای تحقق برنامه سوم دانشگاه، برنامه درسی دووجهی دوره کارشناسی در شوراهای مختلف دانشگاه مورد بحث، بررسی و تصویب قرار گرفت. تاکید کرد: از آنجا که دانشگاه تهران دانشگاهی جامع است، اجرای این طرح به خوبی در آن امکان‌پذیر است. مدت‌ها روی این بسته مطالعه صورت گرفته و در قالب یک آئین‌نامه به تصویب شوراهای مربوط رسیده و از شهریور سال گذشته به واحدها ابلاغ و بر این اساس از پردیس‌ها و دانشکده‌ها درخواست شد که برنامه درسی رشته خود را مورد بازنگری قرار دهند و خوشبختانه اقدامات خوبی توسط واحدها در این خصوص به عمل آمد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران افزود: تعداد ۱۰۰ رشته در مقطع کارشناسی در مرحله اجرا داریم که ۷۰ رشته مورد بازنگری و در شورای برنامه‌ریزی دانشگاه مورد تأیید قرار گرفت و در حال برنامه‌ریزی برای اجرای این مدل از نیم‌سال آینده، یعنی ترم دوم (بهمن) سال ۹۹ در دانشگاه هستیم و دانشجویان ورودی ۹۸ می‌توانند در ترم آینده بر اساس این مدل انتخاب واحد نمایند و علاوه بر واحدهای رشته اصلی با هدایت گروه از بسته‌های فرعی تعریف شده که در سایت معاونت آموزشی بارگذاری خواهد شد واحد انتخاب کنند.

وی به تفاوت دوره‌های آموزشی کهاد و مدل دووجهی اشاره کرد و گفت: در دانشگاه تهران دوره‌های کهاد از گذشته وجود داشت، ولی در مقاطعی مورد کم‌توجهی قرار گرفت یا به خوبی برای دانشجویان تبیین نشد، ولی با گذشت زمان این دوره‌ها مورد توجه قرار گرفت. در دوره کهاد دانشجو کل دروس برنامه رشته خود را باید بگذراند، علاوه بر گذراندن واحدهای رشته خود، می‌تواند ۲۴-۱۸ واحد از رشته‌های دیگر را نیز بگذراند که گذراندن این تعداد واحد حدود یک نیمسال به طول دوره را اضافه می‌کند و به علاوه باید شهریه دروس اضافی اخذ شده را بپردازد، اما در مدل دووجهی دانشجو بابت انتخاب واحد از رشته‌های دیگر هزینه‌ای نمی‌پردازد، طول دوره تحصیل افزایش نمی‌یابد و همچنین انتخاب واحد در قالب یک بسته فرعی به صورت هدفمند و در راستای افزایش مهارت‌های کاربردی، کارآفرینی و علایق فردی دانشجو خواهد بود.

به گفته معاون آموزشی دانشگاه تهران؛ این دانشگاه به عنوان دانشگاه جامع این پتانسیل را دارد که برای همه رشته‌ها این امکان را فراهم کند تا به دانشجو فرصت دهد تا مهارت خود را در رشته دیگر نیز افزایش دهد.

دکتر حسینی با تاکید بر اینکه در انتخاب این مدل الزامی برای دانشجو وجود ندارد، افزود: اگر دانشجویی وارد رشته‌ای شد و خواست تمام واحدهای رشته اصلی خود را بر اساس برنامه درسی بگذراند مشکلی وجود ندارد و این اقدام در واقع اختیاری برای دانشجو فراهم می‌کند که از سایر رشته‌ها هم انتخاب واحد کند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در پاسخ به چگونگی و نحوه انتخاب واحد در مدل جدید توضیح داد: دانشجویان یک سال ورودی می‌توانند از نیمسال سوم تحصیلی، با مشورت استاد راهنما / مدیر گروه، یکی از بسته‌های آموزشی فرعی را انتخاب کنند. گروه مربوط به رشته اصلی، مشاوره و برنامه‌ریزی را برای دانشجو انجام می‌دهد و یا دانشجو می‌تواند بخشی از دروس را از رشته فرعی که ۱۵ تا ۲۱ است انتخاب کند و بنابراین انتخاب واحد از بسته فرعی از نیمسال سوم شروع و در طی دوره به اتمام می‌رسد به سنوات اضافه کشانده نمی‌شود و سرجمع واحدها نیز افزایش پیدا نمی‌کند.

 وی تاکید کرد که اجرای برنامه یاد شده فرصت و شرایط مناسبی برای دانشجویان دانشگاه فراهم می‌کند تا علاوه بر تحصیل در رشته اصلی، بسته دروس معیّن از بسته آموزشی فرعی را نیز فراگیرند که باعث افزایش قابلیت‌های دانش‌آموختگان، هدفمندسازی آموزش، افزایش مهارت‌های کاربردی و افزایش خلاقیت و نوآوری بین‌رشته‌ای خواهد شد.

دکتر حسینی افزود: با توجه به ظرفیت و جامعیت دانشگاه تهران، تنوع رشته‌ها و گستردگی دروس قابل ارائه در این دانشگاه، اجرای این برنامه درسی می‌تواند تأثیر بسزایی بر توان‌افزایی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه داشته باشد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران ذتصریح کرد: در صورت انصراف دانشجو از ادامه تحصیل در بسته آموزشی فرعی، دانشکده / گروه آموزشی رشته اصلی اختیار دارد واحدهای گذرانده شده از دروس بسته آموزشی فرعی را به عنوان واحدهای اختیاری رشته اصلی بپذیرد.

وی با تاکید بر اینکه دوره‌های دووجهی دوره کارشناسی دانشگاه تهران برای حدود ۷۰ رشته فعال شده است، افزود: واحدها و نمرات اخذ شده از بسته‌های آموزشی فرعی سایر رشته‌ها مانند درس‌های رشته اصلی در کارنامه دانشجو ثبت در میانگیننیمسال و همچنین میانگین کل محاسبه خواهد شد و در پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع کارشناسی ارشد نیز محاسبه می‌شود.

دکتر حسینی در پایان افزود: همواره دانشجویانی بوده‌اند که علاقه داشتند در رشته دیگری غیر از رشته انتخابی تحصیل کنند، اما این امکان برای آنها فراهم نبود. قطعاً این مدل برای دانشجویان یک مزیت است، به خصوص در دانشگاه تهران که ما مجری تمام رشته‌های کارشناسی هستیم که هم به علاقه‌مندی دانشجو توجه می‌شود و هم زمینه‌های کارآفرینی را افزایش می‌دهیم، اما نیاز است تا کارگاه‌هایی برای دانشجویان برگزار شود و یا اطلاعاتی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد تا بتوانند بیشتر آشنا شوند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 20. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین