سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین؛ برد یا باخت؟

گزارش بازرگانی،   3990910085

این روزها باز هم یک گزینه ناشناخته برای سرمایه گذاری در محافل سرمایه گذاری مورد بحث قرار گرفته است که آن گزینه نیز چیزی نیست جز بیت کوین ؛ ارز دیجیتالی که مانند سه سال پیش سودهای قابل توجهی ایجاد کرده و اکنون هر سرمایه گذاری، گوشه چشمی به آن دارد. اما آیا سرمایه گذاری روی بیت کوین در شرایط فعلی عاقلانه است؟

بیشتر کسانی که اقدام به سرمایه گذاری در بیت کوین و یا سایر رمزارزها می کنند، دو هدف دارند؛ اولی سفته بازی و دومی سرمایه گذاری بلندمدت است. حال باید دید که ریسک این دو هدف در وضعیت کنونی بیت کوین چقدر است.

بیت کوین در روزهای گذشته، در شرایطی به بالای 19 هزار دلار رسید که رفتاری شبیه به بازی خود در دسامبر 2017 را داشت تکرار می کرد.
تاریخچه قیمتی بیت کوین نشان می دهد که این رمز ارز، به عنوان یکی از اولین رمزارزهای مشهور شده بین مردم، در اواخر سال 2017 دقیقا در چنین روزهایی قیمت های بالای 19 هزار دلار را تجربه کرده بود.

نگاه به چارت قیمتی آن دوره از رشد قیمت بیت کوین نشان می دهد که کفی که پیش از رشد قیمت ساخته شد، در حوالی 6 هزار دلار بود و دقیقا پس از رسیدن به قله قیمت مستقیم تا همین کف ریزش کرد و این به معنای ضرر بیش از 13 هزار دلاری خریداران بیت کوین در سقف قیمتی بود.
با این وجود اصلاح قیمت بیت کوین اینجا تمام نشد و طی چند ریز موج نزولی تا حوالی 3 هزار دلار ریزش کرد که این موضوع به دلیل رکود ایجاد شده پس از کاهش شدید قیمت ها بود.
در آن سال بیت کوین به شدت در حال پاپیولار شدن بود و هر کسی که توانایی داشت، نسبت به خرید آن اقدام می کرد. اما همه این سرمایه گذاران خرد طی یک نوسان گیری عظیم دچار یاس شدند و بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست دادند.

در آن سال ها یکی از مهم ترین روش های جذب سرمایه توسط توسعه دهندگان و دارندگان بیت کوین این بود که با تبلیغات، مردم را به خرید این رمزارز ترغیب کنند.
در نتیجه دارندگان عمده بیت کوین که به اصطلاح نهنگ های این رمزارز شناخته می شوند، با استفاده از ایجاد پروپاگاندا در خصوص با ارزش بودن آن، خریداران را به خرید تشویق می کردند و در جای جای اخبار شنیده می شد که بیت کوین بسیار با ارزش است.

در این میان کسانی که دارندگان عمده بیت کوین بودند با وجود هجوم سرمایه های مردم برای خرید، عرضه ها را تا جایی که می توانستند کاهش دادند و از آنجایی که روند ماینینگ نیز یک جریان مشخص و زمان بر است، کفه تقاضا از کفه عرضه پیشی گرفت و قیمت بیت کوین به سمت قله خود حرکت کرد.

 

در چنین وضعیتی که دارندگان عمده بیت کوین و سرمایه گذاران کلان حرفه ای، شرایط بیت کوین را نزدیک به وضعیت اشباع خرید دیدند، دارایی های خود را در بازار آزاد کردند و در این شرایط بود که عرضه شدید بیت کوین آغاز شد و شاهد سقوط قیمت ها بودیم. پس از آن نیز مدتی بازار در رکود به سر برد و جریان راکد بازار بعد از ریزش سنگین موجب شد که سرمایه گذاران اقدام به خارج کردن سرمایه های خود کنند. این جریان موجب شد که قیمت بیت کوین تا 3 هزار دلار نیز ریزش کند.
روزهای تلخ سرمایه گذاران در بازار بیت کوین بار دیگر با خریدهای سرمایه گذاران عمده همراه شد و همان اشخاصی که در قیمت های بالا فروخته بودند، در قیمت های پایین اقدام به خرید کردند.

با این حال اکنون نیز به همان روزهای دسامبر نزدیک می شویم و تفاوت این است که در سال 2020 قرار داریم و بار دیگر در اخبار می بینیم که مدام بر ارزشمند بودن بیت کوین تاکید می شود و شرکت های بزرگی مانند پی پال نیز این بار وارد بازی شده اند.
تفاوت مهم رشد این بار قیمت بیت کوین با دوره 210 این است که این بار کفی که ایجاد شده، در 10 هزار دلار است و در سال 2017 کف در سطح 6 هزار دلاری بود.

 

با این وجود المان های همسان بسیاری در چارت قیمتی حال حار با آن زمان وجود دارد و مهم ترین آن ها حرکت آراو جذب سرمایه ناگهانی برای رشد قیمت است. این در حالی است که در پیش گرفتن همان روند در چارت قیمتی، شانس را برای حبابی بودن قیمت به شدت افزایش می دهد. ضمن این که در آن دوره نیز در روزهای افزایش شدید قیمت، نمودار از موج شماری الیوت خارج شده بود و امروز نیز همین اتفاق تکرار شده است.
در نتیجه باید در سرمایه گذاری این موضوع را مد نظر داشت که افزایش پر شتاب بیت کوین در این روزها ممکن است با ریزشی جدی تا کف ایجاد شده رو به رو شود.


با این وجود نکته ای که نمودار نشان می دهد این است که تفاوت دیگری نیز با سال 2017 وجود دارد و آن هم این است که قیمت بیت کوین یک بار از 19 تا 16 هزار دلار اصلاح شد و بار دیگر در یک ریزموج صعودی قرار گرفت.

کارشناسان بر این باورند که اصلاح اخیر بیت کوین نه تنها به دلیل رسیدن به سطح مقاومت تاریخی، بلکه با تکیه بر افزایش عرضه رخ داده است و این می تواند نشان دهنده ترس شدید سرمایه گذاران و دارندگان عمده بیت کوین از شرایط کنونی باشد.

 

 یکی از تحلیل گران بر این باور بود که دولت چین میزان قابل توجهی از بیت کوین را در این سطح به بازار تزریق کرده است و اکنون دولت چین می تواند بزرگترین نوسان گیر بازار بیت کوین باشد.

با این وجود پس از اصلاح ایجاد شده شاهد آن بودیم که بار دیگر اخبار به حمایت از بیت کوین برخواستند و دیدیم که شرکت های بزرگ دیگری نیز وارد بازی شدند. از این رو حمایت ها از بیت کوین تقویت شد و بار دیگر شاهد این بودیم که سطح قیمتی تا 18 هزار دلار نیز بالا رفت.

اما مساله مهم این است که با ایجاد ای ریزموج ها شاید بتوان شمایل کوتاه مدت چارت را تغییر داد، اما در روند کلی تغییری ایجاد نمی شود و با وجود تبلیغاتی که برای بیت کوین وجود دارد، باید بیش از هر زمانی احتمال یک نوسان گیری عظیم دیگر را در بازار بیت کوین مدنظر قرار داد.

از این رو می توان دریافت که سرمایه گذاری در شرایط کنونی، ممکن است برای نوسان گیران حرفه ای سودهایی به همراه داشته باشد، اما برای کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند، از ریسک هایی شدید برخوردار است که نمی توان آن ها را در نظر نداشت.

جهت دریافت آخرین قیمت ها ، اخبار و  تحلیل های مرتبط با بیت کوین و سایر رمز ارزها به سایت سکه نیوز با آدرس https://sekeh.news مراجعه کنید.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 5. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 6. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 10. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 11. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 14. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 15. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 17. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 18. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 19. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 20. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 21.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 22. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 23. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 24. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

 25. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

آخرین عناوین