عراقچی: ذوقی از آمدن بایدن نداریم/ آمریکا می‌تواند دوباره به برجام برگردد

گروه سیاسی الف،   3990821033 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ما نه از ماندن ترامپ وحشت زده می‌شویم و نه از آمدن بایدن ذوق زده و براساس منافع خود تصمیم گیری و رفتار می‌کنیم.

عراقچی: ذوقی از آمدن بایدن نداریم/ آمریکا می‌تواند دوباره به برجام برگردد

به گزارش میزان، سید عباس عراقچی با حضور در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما به تبیین آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در ابتدا در تشریح جزئیات سفر خود به چهار کشور همسایه برای حل مناقشه قره باغ و نتیجه رایزنی ها گفت: بحران قره باغ در مرزهای شمالی ایران موجبات نگرانی های بسیاری را برای ما فراهم کرده بود.

وی افزود: ما هم با جمهوری آذربایجان و هم با ارمنستان روابط دوستانه تاریخی گرمی را داشته و داریم؛ با آذربایجان به دلیل هموطنان آذری زبان خودمان ارتباطات عمیق‌تر بوده و با ارمنستان هم باز به دلیل هم وطنان ارمنی خود ارتباط خوبی داشتیم، این درگیری در مرزهای ما باعث نگرانی‌هایی شد و حتی در برخی مواقع خساراتی را در مرزهای ما به بار آورد و پس از آن نگرانی‌های دیگری پدید آمد که اقتضا می‌کرد این درگیری سریعتر خاتمه پیدا کند.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه جنگ در همسایگی ما و بین دو کشوری که ما رابطه خوبی با آن‌ها داریم قطعا امر ناپسندی بود، گفت: ریشه جنگ در یک درگیری تاریخی است که از گذشته در بین ارامنه و آذری ها وجود داشت.
 
عراقچی با بیان اینکه اقتضا می‌کرد جمهوری اسلامی ایران در کاهش و پایان این درگیری نقش خود را ایفا کند، افزود: براین اساس یک طرح پیشنهادی را با مشورت طرف‌های این درگیری آماده کردیم که قرار شد بنده این طرح را در سفری که به منطقه می‌روم معرفی کنم و هم تلاش کنیم که در مورد اصول این طرح اجماعی حاصل شود ضمن اینکه نگرانی‌های جمهوری اسلامی ایران را به این کشورها منتقل کنیم تا آنها نیز از نگرانی های کشور ما مطلع شوند.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه اصول و چارچوبی که ما برای یک آتش بس و شروع مذاکرات معرفی کردیم جای خود را به خوبی باز کرد و توافقی که نهایتا دو شب گذشته بین ارمنستان و آذربایجان با وساطت روسیه صورت گرفت در همان چارچوب طرح پیشنهادی ما بود.
 
عراقچی اضافه کرد: مهمترین اصل، آزادسازی مناطق اشغالی آذربایجان بود؛ موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدای درگیری‌ها در اوایل دهه 90 میلادی علی رغم روابط خوبی که با هر دو کشور داشتیم مخالفت با اشغال بوده است  و ما همواره خواهان آزادسازی مناطق اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان بوده‌ایم و این موضع را حفظ کردیم و در طول سی سال گذشته هم تلاش کردیم در این جهت کمک کنیم.
 
وی با بیان اینکه ارمنستان و آذربایجان ترجیح دادند که امور از طریق گروه مینسک دنبال شود، گفت: این گروه در طول سی سال گذشته نتوانسته بود به نتیجه خاصی برسد و بحران را حل و فصل کند و نهایتا هربار به درگیری منجر می شد و این باعث شد که ایران با طرح خود مجددا وارد میدان شود و بیشتر از گذشته جای خود را باز کند.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هم اکنون آتش بسی طبق طرحی که ما پیشنهاد داده ایم برقرار شده است، گفت: مقرر شده براساس یک جدول زمانی ارمنستان از سرزمین های اشغالی آذربایجان خارج، حقوق و امنیت ارامنه تضمین، بازگشت آوارگان و تبادل اسرا و اجساد پیش بینی شده شده است.
 
عراقچی با تاکید براینکه یک سری اصول و مبانی بین‌المللی از نظر ما تغییر ناپذیر هستند، گفت: مهمترین آن‌ها حذف تمامیت ارضی همه کشور‌های منطقه، احترام به حاکمیت این کشور‌ها، تغییرناپذیری مرز‌های بین المللی و حفظ ژئوپلیتیک منطقه و مرز‌های سیاسی کشور‌ها است که که ما این نگرانی‌ها را به طرف‌های درگیری منتقل کرده‌ایم.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: علاوه بر این نگرانی‌ها یک سری نگرانی‌ها داشتیم که به طرف‌های درگیر منتقل کردیم که یکی از آنها حضور نیرو‌های تکفیری در منطقه است، وجود آن‌ها قطعا خطراتی را برای آینده و امنیت منطقه بدنبال خواهد داشت ضمن اینکه حضور آن‌ها در این بحران کاملا غیر ضروری بوده و هم اکنون که آتش بس برقرار شده آن‌ها بایذ از منطقه خارج شوند و باتوجه به فرمایشات رهبری ما به هیج وجه حضور نیرو‌های تکفیری در نزدیکی در نزدیکی مرز‌های خود را تحمل نخواهیم کرد و هر اقدام مورد نیاز را اتخاذ می‌کنیم.
 
وی افزود: نقش مشکوک و توطئه آمیز رژیم صهیونیستی در این درگیری کاملا مشهود است که موجب نگرانی‌هایی برای آینده منطقه خواهد شد و این موضوع نیز از دیگر نکاتی بود که ما در این سفر‌ها به طرف‌های مقابل تذکر و هشدار دادیم که نباید اجازه دهند این رژیم بتواند در منطقه جای پایی به دست آورد و نقطه‌ای برای تنش و بحران دائمی در منطقه ایجاد کند.
 
عراقچی ادامه داد: قطعا آن‌ها هیچ گاه نیت خیری در کمک به کشور‌های منطقه به جز پیگیری سیاست‌های خباثت‌آمیز خود ندارند.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: گمان می‌کنم در مجموع سفری که انجام شد هم به لحاظ کمک به خاتمه درگیری و هم به لحاظ انتقال نگرانی‌ها و ایجاد اشتراکات فکری در منطقه بسیار مفید و لازم بود.
 
وی با تاکید بر اینکه هر اقدامی جهت برخورد با گروه‌های تکفیری را ولو به صورت مستقل انجام خواهیم داد، بیان داشت: نگرانی‌ها در حال رفع شدن است، کشور‌های منطقه به ما اطمینان دادند که حضور این افراد موقتی خواهد بود و آن‌ها خارج خواهند شد که امیدواریم این امر زودتر محقق شود.
 
عراقچی در تشریح سفر خود به مناطق مرزی کشورمانن به منظور برآورد میزان خسارات وارده به این مناطق و چگونگی جبران این خسارات بیان داشت: خوشبختانه تلفات انسانی نداشتیم، خساراتی که به بعضی از روستا‌ها و منازل وارد شده بود هم خیلی گسترده نبود، ما هم این موارد را در زمان خود ثبت کردیم.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با اعلام اینکه همه مواردی که به آن اشاره شد، ثبت و در زمان خود به آن‌ها اعتراض شده است، اظهار داشت: از وزارت کشور و ستاد کل خواستیم که جمع‌بندی خسارات را به ما اعلام کنند که ما آن را برای طلب خسارات وارده از دو کشور پیگیری کنیم که ان شاءالله انجام خواهد شد.
 
وی افزود: یک سری خسارات نیز وجود دارد که ربطی به درگیری اخیر نداشته، اما متاثر از استمرار درگیری‌ها طی سی سال گذشته بوده است؛ به عنوان مثال سد «خداآفرین» با هزینه جمهوری اسلامی ایران و توسط متخصصین ما در توافق ما با آذربایجان ساخته شده، اما قریب به ده سال است که این سد آماده بهره برداری است که به دلیل درگیری‌ها و عدم امکان حضور طرف آذری در سد و ساخت نیروگاهی که سمت آن‌ها است به بهره برداری کامل نرسیده است، لذا چنین خساراتی نیز به ما وارد شده است که امیدواریم با بازگشت سرزمین‌های اشتغال شده به آذربایجان و با صلحی که در منطقه برقرار می‌شود هم مناطق مرزی ما در آرامش بیشتری قرار گیرد و هم امکان بهره برداری از این سد و از سرگیری تبادلات اقتصادی بین دو طرف مرز مهیا شود.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه درباره پیش بینی از رفتار آمریکا در دو ماه آینده و احتمال وقوع سیلاب تحریم‌ها در این مدت گفت: این روز‌ها حدس و گمان‌هایی در سطح بین الملل و در مورد ایران درباره اینکه ترامپ در دو ماه آینده چه اقداماتی انجام خواهد داد، مطرح است، ترامپ نشان داده به هیچ چیز پایبند نیست و ممکن است هر کاری انجام دهد.
 
وی افزود: نکته دوم این است که هرکاری هم که انجام دهد نتیجه‌ای نخواهد گرفت، چهارسال است که هرکاری را که خواسته انجام داده و به تعبیر خودش در دو، سه هفته پیش، تحریمی نمانده که به تحریم‌های ما اضافه کند و حالا از سیلاب تحریم‌های جدید صحبت می‌کند.
 
عراقچی با تاکید براینکه ترامپ بیشتر قصد دارد با فضای روانی ما بازی کند و می‌خواهد فضای روانی جامعه را نسبت به آینده نگران و ناامید کند افزود: این سیاست در ادامه سیاست فشار حداکثری آمریکاست که به غیر از تحریم‌هایی که در عرصه میدانی به ما تحمیل کرده به لحاظ فکری و ذهنی نیز خیلی تلاش کرده تا مقاومت مردم را بشکند، ولی ناموفق بوده است.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه امروز دنیا پذیرفته سیاست فشار حداکثری شکست خورده و به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است، اظهار داشت: نمی‌گویم برای ما هزینه و سختی نداشته، ولی سیاست ما مقاومت بوده و ما این مقاومت را به بهترین وجه پیش بردیم.
 
وی ادامه داد: تا دو ماه آینده ممکن است ابعاد جدیدی به این فشار‌ها اضافه شود و برخی‌ها معتقدند ترامپ قرار است زمین سوخته تحویل دولت بعدی بدهد، ولی به اعتقاد بنده کاری بیشتر از این که تا الان کرده را نمی‌تواند انجام دهد.
 
عراقچی با تاکید براینکه در مقابل فشار چاره‌ای جز ایستادگی نداریم، گفت: هر کشوری که بخواهد با رویکرد فشار با جمهوری اسلامی ایران تعامل کند جوابی جز مقاومت نخواهد گرفت، ولی اگر رویکرد‌ها عوض شود، طبیعی است که باتوجه به شرایط نسبت به منافع ملی خود تصمیم خواهیم گرفت.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه در خصوص آینده برجام نیز اظهار داشت: ما نه از ماندن ترامپ وحشت زده می‌شویم و نه از آمدن بایدن ذوق زده و براساس منافع خود تصمیم گیری و رفتار می‌کنیم.
 
وی با بیان اینکه آقای بایدن و حزب سیاسی خود در مانیفست سیاسی خود قبل از انتخابات اعلام کردند که قصد بازگشت به برجام را دارند گفت: میز مذاکرات برجام را ما ترک نکردیم و آن‌ها بودند که این میز را ترک کردند، ولی می‌توانند دوباره به آن برگردند.
 
عراقچی با تاکید براینکه چالش‌هایی ممکن است در مسیر این بازگشت وجود داشته باشد، گفت: در چهار سال گذشته یکسری واقعیات اتفاق افتاده و یکسری تحولات در عرصه سیاسی رخ داده که باید مدنظر قرار گیرد و در مورد آن‌ها صحبت شود و تفاهمی صورت گیرد، اینطور نیست که برجام دروازه‌ای باشد که هر کس هر وقت دلش خواست بیرون بیرود و هر وقت خواست برگردد.
 
وی با بیان اینکه راه بازگشت باز است، اظهار داشت: همانطور که رهبری فرمودند ما با آمریکا هیچ مذاکره‌ای نداریم مگر بر سر میز ۵+۱ لذا اگر می‌خواهند مذاکره کنند باید به پشت این میز برگردند و در چارچوب ۵+۱ قرار گیرند و نه به صورت دو جانبه؛ و آن زمان است که ما با آن‌ها برای منافع خودمان گفتگو خواهیم کرد.
 
معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه اظهار داشت: بنابراین منتظر می‌مانیم که ببینیم اولا بایدن سر کار می‌آید، دوما لابی‌های مختلف صهیونیستی و غیر صهیونیستی اجازه می‌دهند آمریکا سیاست‌های خود را عوض کنند و ثانیا با چه رویکردی وارد خواهد شد و آن وقت نیز ما نیز براساس منافع خودمان تصمیم می‌گیریم که آیا با تقاضای آمریکا برای ورود مجدد به برجام چگونه برخورد کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: طبیعتا ورود به این موضوع نیاز به یکسری مقدمه دارد تا چگونه به یک توافق برسیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۸۱۸۲۶۱۱:۱۳:۳۴ ۱۳۹۹/۸/۲۱
آقای عراقچی حالا که کمتر از ۹ ماه از عمر این دولت باقی مانده باز هم حاضر نیستید دست از این ترفند نخ نما شده ( برجام نا فرجام ) بردارید و ......... .
بانام۱۶۸۱۸۴۳۱۱:۱۹:۵۲ ۱۳۹۹/۸/۲۱
آقای عراقچی معنی منافع در لغت نامه دهخدا معادل است با "سودها و فایده ها و حاصلها و منفعتها و بارها و ثمرها" میشه شما یک نمونه بفرمائید کجا و چه زمان یا دوره ای زندگی مردم با این واژگان همراه بوده است؟
ناشناس۱۶۸۱۸۷۷۱۱:۴۰:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۲۱
آره، معلومه! بعد از پاره شدن برجام و کلاهی که امریکا سر ما گذاشت، دیگه نیومدی توی تلویزیون در مورد شاهکارتون صحبت کنی ، خیلی وقت بود که پیدات نبود
ناشناس۱۶۸۲۱۰۹۱۳:۵۹:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۲۱
معلومه ذوق ندارید، هنوز هیچی نشده دارید میگید آمریکا میتونه به برجام برگرده، متاسفم برای این حجم از خودباختگی
ناشناس۱۶۸۲۱۵۵۱۴:۲۰:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۲۱
این روزها همه در مورد امریکا میگویند علیرغم اینکه برایشان مهم نیست
ناشناس۱۶۸۲۲۱۱۱۴:۵۵:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۲۱
فقط پوستی از برجام مونده اونوقت طرف ، یه دستی داره میزنه
ناشناس۱۶۸۲۲۲۸۱۵:۰۵:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۲۱
اگه ترامپ شده بود بازم همين حرفارو مي زدي
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 3. وضع تماشایی آمریکا

 4. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 5. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 6. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 7. بازگشایی مدارس ابتدایی در شیراز

 8. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

 9. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 10. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

 11. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 12. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 13. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 14. وزیر جنگ دولت بایدن را بشناسید

 15. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 16. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 17. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 18. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 19. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 20. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 21. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 22. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 23. واشنگتن در آستانه مراسم تحلیف بایدن

 24. فرزند آیت‌الله مصباح‌یزدی: درگذشت پدرم پس از تزریق واکسن فایزر، دروغ است

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 5. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 11. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 12. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 13. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 14. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 15. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 16. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 18. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 19. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 20. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 21. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 22.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 23. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 24. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 25. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

  2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

  3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

  4. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

  5. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

  6. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

  7. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

  8.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

  9. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

  10. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

  11. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

  12. لاریجانی: آمریکا اگر تحریم‌ها را برندارد نمی‌تواند عضو ۱+۵ شود/ اینکه بگویند برمی‌گردیم، بعد مذاکره می‌کنیم مقبول نیست

  13. این روز را چه بنامیم؟

  14. روحانی: شاهد ثبات در اقتصاد کشور هستیم/ در لایحه بودجه، قانونگذاری صورت نگیرد

  15. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

  16. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

  17. سود بانکی مانع حرکت سرمایه به سمت تولید است

  18. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

  19. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

  20. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

  21. هشدار موج چهارم کرونا/ احتمال حمایت اصولگرایان از محسن رضایی چقدر است؟/ نظر افروغ درباره بزرگترین تهدید برای نظام/  راه حل زیباکلام برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

  22. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

  23. محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم

  24. مشاور آیت الله هاشمی: باید ناز اصلاح طلبان را هم بکشند که ۱۴۰۰ کاندیدا شوند / فائزه هاشمی متفاوت از خانواده است

  25. کیهان: سیدحسن خمینی فاقد کمترین سابقه اجرایی است

  آخرین عناوین