رونق بازار اسکلت مرغ و گوسفند در مغازه‌های تهران

 3990810058 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

نوسانات و افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز باعث شده است که اسکلت مرغ و گوسفند وارد سفره برخی از مردم شود. حالا آنها به جای مرغ ۲۷ هزار تومانی یک کیلو اسکلت مرغ را ۴ هزار تومان می‌خرند.

رونق بازار اسکلت مرغ و گوسفند در مغازه‌های تهران

تجارت‌نیوز نوشت: پشت ویترین با ماژیک آبی نوشته است: «اسکلت مرغ بسته یک کیلویی 4 هزار تومان» فروشنده می‌گوید مشتری‌های اسکلت زیاد شده‌اند. معمولا هم برای مصرف شخصی می‌خرند.

او در پاسخ به پرسش‌های کنجکاوانه برخی از مشتریان که تصور می‌کنند اسکلت‌ها را فقط برای غذای سگ و گربه می‌فروشند، می‌گوید: «اینطور نیست، واقعیت این روزهای اقتصاد کشور حکایت دیگری است.»

حکایت مردمی که قدرت خریدشان به شدت پایین آمده و حالا به جای گوشت، اسکلت مرغ و گوسفند را ترجیح می‌دهند. فروشنده در ادامه حرف‌هایش می‌گوید: «دیگر این روزها طبیعی شده، اسکلت‌ها را می‌برند و با آن سوپ درست می‌کنند یا هم خورش‌ را طعم‌دار می‌کنند!»

«قیمت یک بسته اسکلت گوسفند 15 هزار تومان است، اسکلت گاو هم 10 هزار تومان» این را فروشنده به مرد میانسالی می‌گوید و توضیح می‌دهد که چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

آن سو مرد سالخورده‌ای می‌گوید: «اینها قبلا دور انداختنی بوده الان با این گرانی وارد لیست خرید شده!» اگرچه هیچ گوشتی به این اسکلت‌ها نیست، اما به گفته فروشندگان حداقل طعم گوشت که می‌دهد.

مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی هم در واکنش به این موضوع می‌گوید: «متاسفانه درست است که وقتی گرانی باشد توان خرید مردم هم کم است. در حال حاضر بازار مرغ هم به دلیل کمبود خوراک دام و طیور به چالش خورده اما اخیرا برای پایین آمدن قیمت تمهیداتی شده است.»

او می‌گوید: «اگر فکری به حال نهاده‌های دامی نشود همچنان این وضعیت ادامه دارد و اگر قیمت به زور دستور و بخشنامه پایین بیاید چهار روز قیمت به صورت مسکنی پایین می‌آید ولی باز نرخ بالا می‌رود.»

صف مرغ در میادین میوه و تره‌بار

از خرید و فروش اسکلت مرغ و گاو و گوسفند در قصابی‌های سطح شهر که بگذریم، این روزها مردم برای خرید مرغ ارزان‌تر یا به اصطلاح تنظیم بازاری صف‌های طولانی در میادین میوه و تره‌بار بسته‌اند آن هم فقط برای ۴هزار تومان قیمت کمتر.

قیمت هرکیلوگرم مرغ در تهران حالا به حدود ۲۴ هزار تومان رسیده است و در میادین مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

صف‌های طولانی در میادین میوه و تره بار حکایت غریبی است از بازارگوشت و مرغ در این روزها. میان این صف اما کسانی هم هستند که برای خرید مرغ و گوشت نیامدند، آنها به دنبال خرید ضایعات مرغ هستند. ضایعاتی که بعد از پاک کردن و قطعه قطعه کردن مرغ روی پیشخوان مغازه‌ها می‌ریزند. قسمت‌هایی مثل پا و سنگدان مرغ و اسکلت گوسفند و گوساله.

پای مرغ محبوب‌ترین ضایعات گوشت و مرغ

قیمت یک بسته 350 گرمی پای مرغ در میدان میوه و تره بار 10 هزار و 800 تومان است. این در حالی است که به گفته یکی از فروشندگان، این قیمت نسبت به مردادماه 5 هزار تومان بیشتر شده است.

فروشنده می‌گوید پا و سنگدان مرغ خریدار زیادی دارد و همه را سریع می‌خرند. اینجا یک بسته 350 گرمی سنگدان را 12 هزار و 800 تومان می‌فروشند. یک بسته 900 گرمی گردن مرغ هم با قیمت 10 هزار و 800 تومان کم خریدار ندارد. اگرچه همین گردن مرغ در مرداد ماه 8 هزار و 200 تومان بود.

فیله 200 هزار تومانی گوساله یا سنگدان 13 هزار تومانی؟

برخی از مردم جیبشان بیشتر از این جواب نمی‌دهد و اگر اسکلت، پا و سنگدان مرغ نباشد، باید پول جمع کنند تا بتوانند یک کیلوگرم  فیله گوساله 163 هزار تومان بخرند یا ران گوسفندی 136 هزار تومانی!

البته گزینه دیگری هم هست؛ یک بسته ران مرغ حدود 83 هزار تومان یا هم سینه مرغ حدود 90 هزار. هرچند همه این قیمت‌ها در خرده فروشی‌ها بیشتر هم می‌شود مثلا فیله گوساله در بازار آزاد 200 هزار تومان است!

قیمت مرغ ارزان می‌شود

با این حال متولیان اعلام کرده‌اند که مرغ ارزان می‌شود. نیمه مرداد ماه بود که زمزمه‌های افزایش قیمت مرغ آغاز شد و در ابتدای مهرماه نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی قیمت مرغ را 19 هزار تومان اعلام کرد. روند افزایشی قیمت‌ها اما ادامه‌دار شد به گونه‌ای که تا پایان مهرماه متوسط قیمت مرغ به 20 هزار و 500 تومان تا 27 هزار تومان در خرده فروشی‌ها رسید.

برخی از تولیدکنندگان علت گرانی  مرغ را کمبود نهاده دامی و عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده دامی می‌دانند.

با وجود صف طولانی مردم برای خرید مرغ، یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از تقاضای کم می‌گوید: «در حال حاضر با توجه به تقاضای کم و عرضه زیاد مرغ قیمت مرغ در حال پایین آمدن است تا به نرخ ستاد تنظیم بازار یعنی 20 هزار و 400 تومان برسد.»

او می‌گوید: «نرخ خرده فروشی در حاضر برای مرغ گرم 24 هزار 500 تومان است تا چند روز آینده هم احتمال دارد کمتر شود. تنها 30 درصد از نهاده‌های دامی را با ارز دولتی می‌دهند، البته اگر همین 30 درصد به طور دقیق به همه تولیدکننده‌ها برسد وضغیت خیلی بهتر می‌شود.»

از سوی دیگر گوشت قرمز نیز مهرماه را با افزایش 20 هزار تومانی به پایان رساند. بر این اساس قیمت هر کیلو گوشت قرمز گوساله در واحدهای صنفی هرکیلو ۱۱۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

آنچه که روشن است سنگینی وزن افزایش قیمت‌ها و عدم ثبات آن بر شانه‌های مردم است. این وضعیت موجب انتقاد مردم شده است. مریم می‌گوید: «هفته پیش سینه مرغ را 55 هزار تومن خریدم، الان از شهروند 113 هزار تومان خریدم.» آیا با این وضعیت ترمز این افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود یا نه!

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۶۸۳۱۱۲:۲۳:۳۱ ۱۳۹۹/۸/۱۰
حاكمان اين كشور بايدسرشان را از زير برف بياورندواگر شرم وحيايي در وجودشان باقي مانده باشد از مردم عذر خواهي واستعفاء دهند
ناشناس۱۶۶۶۹۸۶۱۴:۰۰:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۱۰
نه تا وقتی که هنوز استخوان گیر مردم میاد
ناشناس۱۶۶۷۰۱۰۱۴:۱۵:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۱۰
فکر می کنی نمی دونند؟ براشون مهم نیست، مردم که چی می خورند چیکار می کنند
مانی۱۶۶۷۵۰۱۲۳:۱۶:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۱۰
معمولا اسکلت ها برای غذای گربه و سگ مصرف میشود.با توجه به افزایش روند نگهداری گربه و سگ در خانواده ها،افزایش تقاضا برای این کالا طبیعی است.
ناشناس۱۶۶۶۸۴۳۱۲:۳۰:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۱۰
با ساعت رولکس دست پسر جهانگیری چند نفر آدم سیر و سروسامون پیدا می کنند؟
ناشناس۱۶۶۶۸۵۹۱۲:۴۱:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۱۰
خدا از سر باعث و بانیش نگذره
ناشناس۱۶۶۷۵۸۷۰۱:۵۹:۰۶ ۱۳۹۹/۸/۱۱
باعث و بانی نداره. خودش یکهوئی اینطوری شد.
ناشناس۱۶۶۶۸۸۴۱۲:۵۸:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۱۰
اسکلت چیه؟؟ راحت بنویسید مردم استخوان خور شدن.مگه دروغه؟؟
ناشناس۱۶۶۶۸۹۴۱۳:۰۳:۲۴ ۱۳۹۹/۸/۱۰
دولت کلاهشو بزاره بالاتر با این اقتصاد خرابش
ناشناس۱۶۶۷۱۳۹۱۶:۰۱:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۱۰
در مقابل این وضعیت هیچ نیازی نیست که اعتقادات دین داشت همینکه ارزنی وجدان داشته باشی و از غصه نمیری جای تعجب دارد.
ناشناس۱۶۶۷۱۹۳۱۶:۳۹:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۱۰
جگر مرغ میخریدیم چهارصد گرم ۴ هزارتومان به اسم اینکه میخوایم به گربه ها بدیم الان یه هفته هست، شده نه هزارتومان یعنی کیلویی ۲۰هزار تومان،
ناشناس۱۶۶۷۵۰۶۲۳:۲۵:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۱۰
مملکت به کام دزدزاده ها شده خدایا آه این مردم ستمدیده را نادیده نگیر
مهدی ارشدی۱۶۶۷۵۴۰۰۰:۲۳:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
علا برکت ا...
ناشناس۱۶۶۷۵۵۰۰۰:۵۳:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۱۱
خدایا شکرت !!!
ناشناس۱۶۶۷۵۵۳۰۰:۵۵:۰۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
سینه مالامال درد است ای دریغا مرحمی... دل زتنهایی به تنگ آمد خدایا همدمی .چشم آسایش ندارد از سپهر تیزرو.... ساقیاجامی به من ده تا بیاسایم دمی
ناشناس۱۶۶۷۵۸۴۰۱:۵۱:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
خدایا مرگمان را برسان ۳۲ سال دارم آرزوی مرگ می کنم هر روز
ناشناس۱۶۶۷۵۹۱۰۲:۰۳:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
دولت مشغول چاپ پول برای تامین حقوق های کلان و سفرهای غیرضروری و اضافه کاریهای بیهوده و گردهمائی های بی حاصل و ریخت و پاش های..ش بوده و اصلا به گسترش فقر اهمیتی نمیدهد.
ناشناس۱۶۶۷۶۴۳۰۷:۱۲:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
دولتی که اعضای آن از پولدارها و میلیاردر ها تشکیل شده از فهم این مسایل عاجز است
محمد۱۶۶۷۷۲۴۰۸:۵۴:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۱۱
الهم عجل لولیک الفرج
ناشناس۱۶۶۷۹۳۹۱۰:۵۶:۳۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
اوایل انقلاب کامیونهای زهوار در رفته ترکیه برای ایران بار می آوردند موقع برگشت هم با خود سطل آشغال و دمپایی سوغات میبردند. حالا اونها کجان ما کجا!
ناشناس۱۶۶۸۱۵۵۱۲:۵۶:۰۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
چه میشه کرد راه چیه مردم گناهی ندارن
یکتانت

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 4. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 5. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 6. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 7. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 8. ضعیف‌کشی !

 9. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 12. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 13. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 14. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 15. ملک زاده استعفا کرد

 16. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 17. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

 18. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 19. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 20. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

 21. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

آخرین عناوین