چرا برای قرارداد ترکمنچای مارک ویلموتس دستوری صادر نشد؟

گروه ورزشی الف،   3990809097

خبرورزشی نوشت: رییس سابق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با انتقاد از صدور دستور موقت محرومیت برای سعید آذری گفت: نقد باعث سازندگی و از بین برنده ضعف‌هاست.

عبدالرحمن شاه‌حسینی درباره محرومیت سعید آذری از سوی کمیته اخلاق گفت: باید ابتدا بحث صلاحیت و قانونی بودن هیئت رییسه فدراسیون فوتبال را بررسی کنیم که خیلی مهم است، اصلا این هیئت رییسه که از اردیبهشت سال ۹۲ فعالیت می‌کند، مدت فعالیتش تمام شده است. هیچ اما و اگر و بند و تبصره‌ای ندارد و الان شک‌ نکنید فعالیت هیئت رییسه غیر قانونی است. طبق ماده ۳۳ هییت رییسه فقط برای ۴ سال باید فعالیت کند و بعد از آن باید انتخابات برگزار شود.

وی که در برنامه ورزش ایران رادیو ایران گفت‌وگو می‌کرد افزود: شما تحقیق کنید بین حقوق‌دانان ورزشی، مدت فعالیت هیئت رییسه ۴ سال است و هیچ اما و اگری ندارد. قبل از اتمام  ۴ سال باید انتخابات برگزار می‌شد و تیم ‌جدید کار را ادامه می‌داد. شک نکنید این فعالیت خلاف آیین‌نامه است.

شاه حسینی با اشاره به نحوه انتخاب رؤسای ارکان قضایی فدراسیون فوتبال اشاره کرد: طبق اساسنامه ما رییس فدراسیون رییس کمیته های قضایی را به هیئت رییسه پیشنهاد می‌دهد و بعد از تایید هیئت رییسه، رییس فدراسیون حکم را صادر می‌کند ولی در مقررات روز دنیا سال‌هاست که برای ارکان‌قضایی کاندیدایی حاضر می‌شوند و مجمع به آنها رای می‌دهد. در آیین ‌نامه کنونی فدراسیون رابطه رییس و مرئوسی بین رییس فدراسیون و ارکان‌ قضایی این شائبه را به وجود می‌آورد که در دادرسی استقلال وجود ندارد. رییس پیشین کمیته اخلاق با اشاره به صدور رای کمیته اخلاق برای محرومیت موقت سعید آذری اضافه کرد: همه رسانه‌ها باید این‌ سوال را بپرسند که کمیته اخلاق چرا در خصوص پرونده ویلموتس برای رییس وقت فدراسیون و اعضای هیئت رییسه که در این قرارداد ترکمچای نقش داشتند و باعث ضرر مالی و معنوی به فوتبال کشور شدند، دستور موقت صادر نکرد؟

وی درباره اینکه حکم آذری طبق مواد ۲۳ و ۶۵ آیین نامه کمیته اخلاق صادر شده است، گفت: این مواد فقط در خصوص صلاحیت کمیته اخلاق است که این کمیته اختیار دارد دستور موقت برای ٢ روز صادر کند، ولی مهم علت محرومیت است. دستور موقت در علم حقوق یک‌امر فوری است که اصلا رای نیست، اینکه می‌گویند برای آذری رای صادر شده، اشتباه است. این فقط یک تصمیم فوری است ولی الان سوال من این است در محرومیت آذری فوریت مساله چه بوده است که دستور موقت برای آن صادر شده است؟ شاه حسینی اشاره کرد: آقای آذری به خاطر مصاحبه‌هایش باید در ارکان قضایی جواب می‌داده و دیگر نیازی به دستور موقت نبوده است، چون خسارتی به جایی وارد نشده است و فوریتی وجود نداشته است. می‌توانستند برای ایشان‌ (آذری) جلسه بگذارند و دفاعیات مطرح و بعد رسیدگی می‌شد و بعد از آن رای صادر می‌شد. حالا بعد از این روال یا آذری تبرئه می‌شد یا محکوم ‌که البته اگر محکوم هم می‌شد بازهم فرصت تجدید نظر وجود داشت.‌ پس به هیچ‌وجه در این قضیه فورتی وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه «دستور موقت خطراتی را به همراه دارد» عنوان کرد: الان‌ همه جامعه فوتبال درباره محرومیت سعید آذری حرف می‌زنند ولی اگر او بعدا در ماهیت و محکمه فوتبال از خودش دفاع کرد و ثابت کرد که نقدش شامل توهین و تهمت و فحاشی نبوده، آن وقت خسارت این موضوع قرار است چگونه پرداخت شود؟ نقد باعث سازندگی و از بین برنده ضعف‌هاست.

رییس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اشاره کرد: چون در دستور موقت اصلا علت مشخص نشده است بنابریان از لحاظ حقوقی جراحی حقوقی‌ این پرونده در این‌ مرحله امکان‌پذیر نیست ولی در این‌ پرنده باید بگویم هیچ‌ فوریتی وجود نداشته است.

شاه حسینی درباره اینکه سعید آذری از چه مرجعی می‌تواند دادخواهی کند، تصریح کرد: طبق مقررات کمیته اخلاق ظرف یک هفته می‌تواند اعتراض کند. کمیته استیناف هم وجود دارد ولی این برای زمانی است که رای در ماهیت داده شده باشد.

وی تاکید کرد: اگر برای نقد و انتقاد سازنده افرادی را موقت محروم‌ کنند الان باید ۹۸ درصد از اهالی فوتبال الان‌ محروم‌ باشند، چون الان تعداد منتقدین وضعیت فوتبال بیشتر از هر زمان دیگری است. اینکه برای نقد محرومیت صادر شود یک‌ کار غلط وخطرناک است. البته هیچ نقدی نباید توام با توهین و افترا باشد ولی اگر نقد از طرف جامعه حذف شود، مشکل به وجود می‌آید و ما نباید باب نقد را ببندیم. مخصوصا اینکه ما در قانون اساسی‌مان بحث آزادی بیان را داریم.

وی با اشاره به شخصیت سعید آذری ابراز داشت: شاید بیشتر از ۱۰ سال که ایشان را ندیده‌ام ولی خارج از محتویات این پرونده شهادت می‌دهم من که سال‌ها در ارکان مختلف قضایی فدراسیون بوده‌ام‌، این‌ مرد را همیشه به خوشنامی و حسن‌ مدیریت می‌شناسم. گواهی می‌دهم هیچ وقت در ارکان تحت تصدی ما آذری را نخواستیم ولی الان‌ چه کار در این فوتبال کرده‌ایم و چه مدیریتی داشته‌ایم که حالا حتی صدای کریم باقری هم در آمده است؟  شاه حسینی در خاتمه گفت: مطمئن باشید آذری و امثال آذری حرفهای‌شان از سر دلسوزی است و هیچ وقت اقدامات انتحاری انجام‌نمی‌دهند. آقایان تاب مقاوت خودشان را در برابر انتقادات زیاد کنند نه اینکه بخواهند منتقد را تنبیه کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 2. شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

 3. مشارکت در انتخابات از مرز ۲۲ میلیون نفر فراتر رفت

 4.  ۶ استان با کمبود تعرفه مواجه شدند

 5. حضور سردار حاجی‌زاده در مسجد جامع ابوذر تهران

 6. وزیر کشور: از ساعت ۷ تا کنون رای گیری به هیچ وجه متوقف نشده است

 7. شورای نگهبان، رای گیری دستی را تایید کرد

 8. سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراها/ رهبر انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند/ تمدید انتخابات تا ساعت ۲/ درب شعب اخذ رای بسته شد/ آغاز شمارش آرا

 9. انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از تاخیر در آغاز رای‌گیری در شعب مختلف / بی‌تدبیری در آخرين لحظات دولت هم تمام نمى شود!

 10. رهبر انقلاب: روز انتخابات روز ملت ایران است

 11. مشارکت در انتخابات از مرز ۱۴ میلیون نفر عبور کرد

 12. دکتر عراقچی در وین رای خود را به صندوق انداخت

 13. علی لاریجانی در ساری رای داد

 14. خشم روس‌ها از توهین هواداران اوکراینی به پوتین

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 22. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 23. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

ابر آروان

آخرین عناوین