وزیر بهداشت: در مبارزه با کرونا از اروپا عقب نمی‌مانیم/ در بهترین شرایط ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر داریم

گروه اجتماعی الف،   3990706074 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جامعه پزشکی مانند دوران دفاع مقدس جهادگونه و بدون چشمداشت در مبارزه با اپیدمی کووید۱۹ در صحنه است و حتی اگر پول هم نگیریم اجازه نمی‌دهیم در مبارزه با این ویروس از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.

وزیر بهداشت: در مبارزه با کرونا از اروپا عقب نمی‌مانیم/ در بهترین شرایط ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر داریم

به گزارش ایرنا، سعید نمکی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت در مرکز همایش های رازی افزود: من وزیر سیاسی نیستم، سیاست بلد نیستم. نه رسانه دارم نه تیم دارم. وقتی به وزارت بهداشت رفتم هیچ معاونی را عوض نکردم. من عوضی وزیر شدم. وزیر شدن چیزهایی می خواست که من ندارم. این کسوت داشته های دیگری می خواست که من نداشتم. اهل تضرع و زاری نیستم که در اوج تحریم ها ضجه بزنم که پول و ارز ندارم.

وی افزود: من همان طور که شاعر شهرم گفت، یاد گرفته ام که «قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی می رفت» از مولایم امیر المومنین(ع) یاد گرفتم که آلوده فتنه های سیاسی نشوم. وقتی تیم ندارم رسانه هم ندارم. رسانه من مردم پاکدل و بسیجیان هستند. چند تا حمله به من شد هیچ کس از من دفاع نکرد. در هیچ رسانه ای از من دفاع نشد. اگر به قاسم سلیمانی نامه نوشتم برای این بود که همدلی و همزبانی بهتر از او ندیدم. او پاکیزه ترین روحی بود که در زمان حیات درک کردم.

وزیر بهداشت گفت: رئیس بانک مرکزی دیروز (شنبه) محبت کرد تا بخشی از بودجه صندوق توسعه کشور برای وزارت بهداشت آزاد شود. می دانم چه فشار سنگینی را تحمل می کند. اگر خواهش کردم که پول بدهید برای این است که می خواهیم برای پاییز آماده شویم. می خواهیم مبلغی را به همکارانی بدهم که ماههاست در میدان مبارزه زحمت می کشند، ماهها صبوری کرده اند اما گفتیم همین خرده هم نمی خواهیم که مبادا این درخواست من مشکلی ایجاد کند.

نمکی افزود: اگر خدای نکرده از کرونا شکست بخوریم، همه ضرر می کنیم اما با همکاران اعلام کردیم این پول را هم نمی خواهیم از این بعد لب فرو می بندیم. همکاران من حقوق هم نگیرند کار می کنند. کارانه چیست، آمده ایم برای فدا کردن جان. برای خیلی ها عجیب است که می گوییم پول نمی گیریم ولی جانفشانی می کنیم و مملکت را اداره می کنیم. در هر شرایطی نمی گذاریم در عرصه بین المللی در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.

وزیر بهداشت گفت: در کنار همه مردم و نیروهای بسیجی کشور مقاومت می کنیم و کرونا را به لطف خدا شکست می دهیم، این وعده الهی است همان طور که هشت سال دفاع مقدس را اداره کردیم.

وی افزود: اواخر پاییز که گزارشی از کرونا را از چین دریافت کردیم. فهمیدم که ماجرایی در پیش است. من هفت و هشت ماه در هیچ برنامه تلویزیونی نیامده ایم امروز چون در جمع همفکران خودم هستم لب به سخن می گشایم. دلنوشته هایی هر روز دارم که شاید روزی آنها را منتشر کنیم.

نمکی گفت: اولین ساعاتی که از همه گیری کرونا خبردار شدم که در چین چنین اتفاقی افتاده است. گفتم ویروس جدیدی پا به عرصه طبیعت گذاشته و روزهای سحتی را برای کل جهان می بینم. وقتی از بستن پروازهای چین صحبت کردم برخی خیلی ساده لوحانه به ما نگاه می کردند. گفتم اگر این آتش به نیستان کشور افتاد چه ها می شود.

وی افزود: سعی کردیم با شیوه های جهادی و بسیجی و آنچه برگرفته از دفاع مقدس بود جبهه آرایی کنیم، در تحریم و شرایط سختی بودیم اما بزرگمردان و زنانی داریم که روزهای سخت را خوب اداره کرده اند. جامعه ایثارگر پزشکی و پرستاری کشور را داریم که به آنها پشت گرم هستیم. شروع به سنگرساختن کردیم. دفاع سرسختانه ای داشتیم که جزو تاریخی ترین لحظه های تاریخ است. یک شهید آوینی می خواهد که این صحنه ها را ثبت کند.

وزیر بهداشت گفت: شبکه های معاند بدترین بد اخلاقی ها را روا داشتند، آنها طوفان را نسیم پنداشتند و گرفتار شدند. گر چه در بهترین شرایط ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر داریم در حالی که کشورهای اروپایی حداقل سه برابر تخت و پزشک و  پرستار دارند. روز سوم اسفند نشستیم طراحی حمله ای به سمت ویروس را انجام دادیم تا به صورت فعال به سمت بیماری برویم. ۲۵۰ نفر از بسیجیان کنار ما آمدند و با سامانه ۴۰۳۰ به مبارزه رفتیم در اردیبهشت تعداد مرگهای روزانه را به حدود ۳۰ نفر رساندیم تولید کننده ونتیلاتور و مواد ضدعفونی کننده شدیم. کمک های مومنانه هم به میدان آمد که الگوهای زنده شده دفاع مقدس است. نسلی که دفاع مقدس را ندیده بود تکه هایی از آن صحنه های بزرگ را مشاهده کرد.

نمکی افزود: تردید ندارم با همت همه عزیزان این راه سخت را طی می کنیم. آنان که از نامه نوشتن من به سردار سلیمانی تعجب کردند بدانند که سردار سلیمانی نرفته است. نوای این مرد که می گفت ما ملت امام حسین (ع) هستیم همواره بر وجود من جاری است. سالروز دفاع مقدس را در چهلمین سالروز این حماسه ملی گرامی می داریم و به روح همه شهدای حریم و حرم و سلامت کشور درود می فرستیم. افرادی که در دفاع مقدس روپوش سفید آنها کفن رنگین آنها شد.

وی گفت: امروز هم مدافعان سلامت در مبارزه با کووید۱۹ در دفاع از سلامت مردم جانشان را از دست می دهند. دست بوس همه رزمندگان و مدافعان کشور هستیم. دفاع مقدس درسهای مهمی به ما آموخت. جبهه ها مدرسه عاشقی بود. اولین درس جبهه درس عشق بود و همان طور که امام فرمودند بسیج میوه روزهای سخت دفاع مقدس و مدرسه عشق بود. این عشق بود که صحنه های بی نظیری را آفرید. صحنه هایی که شهید آوینی به تصویر کشید و به ماندگاری آن افزود. مجروح سنگینی را به تصویر کشید که لبخند می زد. غیر از عشق چیز دیگری نبود.

نمکی افزود: جبهه ها مدرسه عاشقی بود همه کسانی که یک بار خاک جبهه را خوردند دیگر دلشان نمی خواست از آنجا برگردند. دومین درس این بود که نباید مرعوب هیمنه پوشالی دشمن شد. آموختیم که با ایمان و رشادت می توان هیمنه دشمن را در هم شکست. آن هجمه روزهای نخست اگر جز با ایمان و رشادت بود، خیلی جاها را باخته بودیم. اینکه بعد از هشت سال یک کشور تنها؛ با مجموعه ای سنگین درافتاد و یک میلیمتر از خاکش را در پشت هیچ میز مذاکره ای نداد. دلیلش این بود که آموختیم نباید جلوی دشمن مرعوب شد.

وزیر بهداشت گفت: امروز هم سنگین ترین تحریم های تاریخ را داریم. بعد از عاشورا در هیچ دوره تاریخی حمله شمر زمانه را با چنین تحریم و بستن همه روزنه ها علیه یک ملت نداشته ایم. ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست. سومین درس دفاع مقدس هم این است که هر جا ایستادیم بردیم. هر جا متحد در کنار هم بودیم قطعا برنده میدان مبارزه بودیم . امروز هم اگر در کنار هم باشیم در برابر تمام دشمنی ها و اپیدمی ها پیروز می شویم.

سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در این مراسم گفت: وزارت بهداشت در چهلمین سالگرد انقلاب وزارت اول است، در بزرگداشت چهلمین سالگرد هم وزارت بهداشت است. وقتی می گوییم وزارت بهداشت در تجلیل از دفاع مقدس اول است، فرمانده هان نظامی هم تعجب می کنند اما این یک واقعیت است. وزارت بهداشت در فعالیت های تخصصی هم اول است. کسی در خط جهاد است باید هم چنین باشد.

وی افزود: جامعه پزشکی از اول در دفاع مقدس حضور داشتند، امروز هم جامعه پزشکی واقعا گل کاشتند در خط مقدم هستند، حدود ۲۰۰ نفر از جامعه پزشکی شهید شدند. مردم در این شرایط به جامعه پزشکی کمک کنند، کمک به جامعه پزشکی رعایت پروتکل های بهداشتی است. مدام وزیر بهداشت و معاونان او از مردم می خواهند رعایت کنند. جامعه پزشکی خسته شده اند امیدوارم پر توان باشند، نیروهایی نظامی هم حاضرند هر کمکی لازم باشد در کنار جامعه پزشکی در این مبارزه انجام دهند.

شاهین محمد صادقی رئیس بسیج جامعه پزشکی نیز گفت: ایثارگری، فداکاری، جانبازی پزشکان در دفاع مقدس واقعا مثال زدنی است، گاهی برخی رسانه ها نسبت به جامعه پزشکی کم لطفی می کنند و این تصور را به وجود می آورند که پزشکان تافته جدا بافته و جدا از مردم است اما امروز معلوم شد که جامعه پزشکی چقدر در لحظات سخت، برای مردم ایثار و جانفشانی دارند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی گفت: جامعه پزشکی چه فداکاری هایی را با وجود تحریم ها برای مردم انجام داد و با وجود کمبود بودجه و امکانات پزشکان و پرستاران واقعا دارند ایثار می کنند. 

درسنامه پزشکی و دفاع مقدس تدوین شد

محمدعلی محققی جراح چشم و از پزشکان پیشکسوت دفاع مقدس نیز گفت: دفاع مقدس اقیانوس بی کران ارزشهای انسانی است که بخشی از فرهنگ و هویت ملی ایران تبدیل شده است و بر قله معارف ایران می درخشد.

وی افزود: این درخشندگی از وجود، نقش آفرینی و ارزش آفرینی جامعه سلامت است. تجارب بی بدیلی در حوزه های مختلف علمی، اجرایی و مدیریتی و اخلاق پزشکی حاصل شده است. اکنون نیز اوج مسئولیت پذیری برای همه ایام توسط جامعه پزشکی برای کنترل بیماری کووید۱۹ انجام می شود.

معاون آموزشی سابق وزارت بهداشت با اشاره به تدوین درسنامه دفاع مقدس برای جامعه پزشکی گفت: درسنامه دفاع مقدس و پزشکی تلاشی منسجم، اصیل و ریشه دار است که حضور تاریخی جامعه سلامت را در دوران دفاع مقدس نشان می دهد. این درسنامه با همکاری بیش از ۵۰ نفر از پیشکسوتان جامعه پزشکی تدوین شده و با اهتمام بهداری رزمی دفاع مقدس و وزارت بهداشت و بسیج جامعه پزشکی به صورت واقع بینانه و بدون تحریف و با زبان ساده تدوین شده است.

محققی گفت: در عین حال استانداردهای علمی در تدوین این درسنامه رعایت شده است. این درسنامه آماده ارائه به جامعه علمی و دانشگاهی است و به نحوی تنظیم شده که برای عموم دانشجویان علوم پزشکی قابل استفاده است. امیدواریم شرایطی فراهم شود که عموم جامعه دانشگاهی از این اثر استفاده کنند و به عنوان بخشی از اصول اخلاق پزشکی در نظام سلامت از ظرفیت های این درسنامه استفاده شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۵۱۶۰۱۳:۱۱:۱۸ ۱۳۹۹/۷/۶
تعداد فوتی ها در اروپا خیلی خیلی کمتر

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف کرونا گرفت

 2. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 3. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 4. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 5. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 6. تصویری دیده‌نشده از «قالیباف» و «فرمانده نیروی قدس»

 7. روحانی: برای ما روشن است که مردم در سختی هستند

 8. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

 9. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

 10. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 11. پلیس: خودروهایی که بیشتر از دو سرنشین داشته باشند و ماسک نزنند را جریمه می‌کنیم/ مبلغ جریمه عدم استفاده از ماسک

 12. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 13. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 14. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 15. جزئیات ماجرای تیراندازی در اسفراین/ فوت به علت «پارگی عروق و شدت خونریزی» بر اثر تیراندازی به پا

 16. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 17. مسئولان کجا بودند؟

 18. ساخت واکسن ایرانی کرونا تا اوایل سال ۱۴۰۰

 19. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

 20. تعرض دندانپزشک قلابی به ۱۳ زن

 21. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 22. بازتاب تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در تهران در رسانه‌های خارجی

 23. التماس دعای جهانگیری برای کاهش قیمت‌ها/درخواست متفاوت محسن رضایی از روحانی/پیش بینی افروغ از آینده سیاسی ماکرون/سخنگوی وزارت بهداشت: در جنگی تمام عیار با کرونا هستیم

 24. دولت فرانسه: در برابر "اسلام رادیکالی" کوتاه نمی‌آییم

 25. خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 8. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 9. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 10. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 11. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 12. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 13. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 14. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 15. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 16. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 17. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 18. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 19. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 20. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 24. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 25. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 2. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 3. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 4. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 5. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 6. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 7. یک ازدواج ساده چقدر آب می‌خورد؟ + جدول قیمت‌ها

 8. واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان

 9. توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید و سفر به خارج از کشور

 10. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

 11. رئیسی: عدالت باید وارد زندگی مردم شود/ یک حادثه نباید بهانه تضعیف پلیس شود/ هتک حرمت افراد مذموم است

 12. مردم می خواهند رعایت کنند اما...

 13. آقای رئیس جمهور! علت عدم استفاده از طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی چیست؟!

 14. پلیس: خودروهایی که بیشتر از دو سرنشین داشته باشند و ماسک نزنند را جریمه می‌کنیم/ مبلغ جریمه عدم استفاده از ماسک

 15. اعلام نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره سید کمال حیدری

 16. احمد توکلی: به‌جای تحمیل هزینه سنگین، با کنکوری‌ها مدارا کنید

 17. جزئیات ماجرای تیراندازی در اسفراین/ فوت به علت «پارگی عروق و شدت خونریزی» بر اثر تیراندازی به پا

 18. هرمز انصاری بر اثر کرونا درگذشت

 19. آذری جهرمی به مدیرکل ارتباطات گیلان: تا رفع مشکل اینترنت منطقه بلوکات حق بازگشت به رشت را ندارید

 20. امسال فکری به حال کاهش آلودگی هوا می‌شود؟!

 21. واکنش «ساترا» به محکومیت مدیر «آپارات»

 22. آیت الله مکارم شیرازی: بهره مندی از هوش مصنوعی در حوزه اجتماعی ضروری است

 23. دادستان تهران: دشمن روی اوباش برنامه‌ریزی کرده است

 24. عقب‌نشینی از محدودیت‌ها در دقیقه ۹۰

 25. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

آخرین عناوین