شیب تند شیوع کرونا در تهران/ بیشترین آلودگی در کدام مناطق است؟!

 3990706044 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: منحنی کرونا در پایتخت با شیب نسبتاً زیادی به سمت بحرانی شدن پیش می‌رود و وضعیت کاملاً قرمز است. به طوری که به تعداد مناطق آلوده کرونایی اضافه شده است. در حال حاضر مناطق شرق تهران از جمله منطقه ۴ و مناطق جنوبی ۱۴ و ۱۵ و تا حدی منطقه ۱۷ تهران از جمله مناطقی هستند که بیشترین آلودگی را دارند. همچنین کانون‌های بحران در منطقه ۲ و ۵ غرب تهران داریم.

شیب تند شیوع کرونا در تهران/ بیشترین آلودگی در کدام مناطق است؟!

روزنامه ایران نوشت: اولین تغییر آماری کرونا در پایتخت در حدود دو هفته قبل در تعداد افراد بستری و سرپایی خودش را نشان داد و در انتهای هفته گذشته در زمینه تعداد مبتلایان و بستری‌های نیازمند خدمات آی سی یو و موارد منجر به مرگ با آماری بیشتر از هفته‌های قبل مواجه شد.

در چنین شرایطی است که فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران هم از وضعیت بحرانی و پرخطر تهران ابراز نگرانی می‌کند. علیرضا زالی با ارسال نامه‌ای به وزرای بهداشت و کشور درخواست اعمال محدودیت‌های کرونایی برای استان تهران کرده است.  

البته شیب روبه افزایش آمار بیماری در ۲۴ استان کشور با وضعیت قرمز در حالی تا انتهای هفته گذشته هر روز ادامه داشت که تنها در پنج روز نخست پاییز رکورد بالاترین میزان ابتلا در ۸ ماه گذشته در ایران با ابتلای ۳ هزار و  ۷۱۲ نفر مبتلای روزانه شکسته شد. به تعبیر دکتر زالی پاییز سخت کرونایی رکورددار ثبت افزایش آمار فوتی‌های روزانه بعد از مرداد ماه سال‌جاری است.

چهارم مهرماه ۲۰۷ نفر جان شان را بر اثر کرونا از دست دادند و به گفته معاون فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران با وضعیت فعلی روزهای پر تلفات کرونایی همچنان ادامه خواهد داشت و منحنی مبتلایان و فوتی‌ها با شیب تندی اوج می‌گیرد. حالا در این شرایط و به گفته اعضای کمیته‌های علمی ستاد مقابله با کرونا موارد حاد مراجعه به بیمارستان‌ها در هفته‌های گذشته در تهران و ۲۴ استان قرمز افزایش قابل توجهی داشته و بر همین مبنا تخمین زده می‌شود چنانچه مردم پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیرند روند افزایشی تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در پاییز و زمستان در همه ۳۱ استان کشور ادامه خواهد داشت.

افزایش مناطق آلوده کرونایی در تهران

معاون فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران نیز درباره وضعیت منحنی شیوع کووید۱۹ و مناطق آلوده کرونایی در تهران می‌گوید: همان‌طور که فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران اعلام کرده، منحنی کرونا در تهران با شیب نسبتاً زیادی به سمت بحرانی شدن پیش می‌رود و وضعیت کاملاً قرمز است. به طوری که به تعداد مناطق آلوده کرونایی اضافه شده است. در حال حاضر مناطق شرق تهران از جمله منطقه ۴ و مناطق جنوبی ۱۴ و ۱۵ و تا حدی منطقه ۱۷ تهران از جمله مناطقی هستند که بیشترین آلودگی را دارند. همچنین کانون‌های بحران در منطقه ۲ و ۵ غرب تهران داریم. این یعنی مناطق آلوده در تهران بیشتر شده‌اند و مشکلات زیادی را برای  سیستم بهداشت و درمان تهران ایجاد کرده است.

دکتر علی ماهر علت اصلی افزایش مناطق آلوده کرونایی در تهران را عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی بخصوص نزدن ماسک و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به‌صورت انبوه بدون استفاده از وسایل حفاظتی می‌داند.

او در پاسخ به اینکه پیشنهاد فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران به ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشت محدودیت‌ها در تهران چیست؟ می‌گوید: ما اجازه نداریم پیشنهادات مکتوب‌مان را اعلام کنیم، اما معتقدیم حذف دورکاری یکی از دلایلی بود که افزایش مبتلایان و فوتی‌ها را در تهران باعث شد. شاید مهم‌ترین کار بازگشت دورکاری حتی تا ۵۰ درصد است تا رفت‌و‌آمد با وسایل نقلیه عمومی را کم کنیم. مدارس را هرچه غیر‌حضوری ادامه دهیم برای شرایط فعلی تهران بهتر است. طبیعتاً عدم استفاده مردم از ماسک و عدم اجرای پروتکل‌ها به‌صورتی که از سفرهای غیر‌ضرور و رفت‌وآمد غیر‌ضرور جلوگیری شود از جمله اقداماتی است که باید ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به آنها حساس باشد اما طبیعتاً یکی از کارهای مهم که حاکمیت باید توجه کند بحث دورکاری است.

محدودیت‌ها برای برخی مراکز ادامه دارد

معاون فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران در ادامه از بالا بودن متوسط آمار ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا در تهران نسبت به ۳۰ استان دیگر خبر می‌دهد و می‌گوید: آمار فوتی‌ها با شیب تندی در تهران افزایش پیدا می‌کند با وجود این همچنان برخی محدودیت‌ها از جمله عدم برگزاری نماز جمعه، بازگشایی استخرها و باشگاه‌های ورزشی، تالارهای پذیرایی و عروسی، قهوه‌خانه‌ها، سفره‌خانه‌ها، سالن‌های زیبایی و مراکز تفریحی آبی باید تداوم یابد و به دلیل افزایش آمار فوتی‌ها باید همچنان نسبت به ادامه این محدودیت‌ها و بازگشت برخی محدودیت‌های دیگر حساس بود.

او با توصیف بحرانی وضعیت بیمارستان‌های تهران می‌گوید: تعداد تخت‌هایی که در بیمارستان‌های تهران برای بیماران کووید۱۹اختصاص داده شده بود تکمیل شده‌اند و ما در شرایطی هستیم که باید تعداد اضافی تخت‌هایی را که برای بیماران غیر کووید۱۹ اختصاص داده شده بود وارد مدار کنیم. اصلاً وضعیت مناسبی نداریم، با این روند بسیاری از بیماران غیر‌کرونایی از دریافت خدمات محروم می‌شوند. ما با مشکل نسبتاً شدید تخت‌های مراقبت‌های ویژه مواجه هستیم و عمده تخت‌های آی‌سی‌یو تهران در اختیار بیماران کرونا است، البته وضعیت تخت‌های مراقبت‌های ویژه هنوز به حدی نرسیده که نیاز به تخت اضافه داشته باشیم ولی وضعیت کاملاً بحرانی و نگران کننده است.

به گفته ماهر، باید از بستر دورکاری و خدمات الکترونیک برای کاهش میزان مراجعات و حضور افراد در سطح جامعه استفاده کنیم. دفاتر پیشخوان دولت، بانک‌ها و مدارس باید از بستر مدار الکترونیکی استفاده کنند. همچنین باید مسافرت‌ها کنترل شود تا بتوانیم حداقل این وضعیت را با ثبات نگه داریم.

پلمب موقت بیش از ۱۷هزار واحد متخلف

در شرایطی که برآوردهای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز نشان می‌دهد، رعایت پروتکل‌های بهداشتی بین مردم کاهش یافته است و ۱۷ هزار واحد متخلف در این مدت پلمب موقت شده‌اند؛ زمزمه‌های اعمال مجازات برای متخلفان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از زبان مسئولان وزارت بهداشت نیز به گوش می‌رسد.

در همین زمینه دیروز رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن تأکید بر تشدید نظارت‌ها و مقررات‌ و اعمال جریمه برای نزدن ماسک از بازگشت برخی محدودیت‌ها سخن گفت و به ستادهای استانی اعلام کرد در صورت صلاحدید و تأیید تصمیمات ستاد استانی در ستاد مرکزی مساجد، تالارها، باشگاه‌ها، شهربازی و نماز جمعه و حوزه‌های علمیه و موارد این‌چنینی را برای یک هفته تعطیل کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۴۸۶۰۱۱:۱۹:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۶
اگر تعطیلی بود پس خواستند بروند شمال در ورودی جاده ها حکم شلاق برایشان اجرا کنید
ناشناس۱۶۱۵۰۲۷۱۲:۳۳:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۶
هیچ کس پاسخگویی بیمار شدن و مرگ مردم نیست فقط شعار !
ناشناس۱۶۱۵۱۰۹۱۳:۰۰:۱۱ ۱۳۹۹/۷/۶
نتیجه دورکاری وتعطیلی اداره ها،درخانه ماندن نیست !!مسافرت مجدد به مناطق شمالی کشور وانتقال ویروس ازشهری به شهردیگر است. اگر جلوی مسافرتهای غیرضروری گرفته نشود این تعطیلی ها هیچ فایده ای ندارند
ناشناس۱۶۱۵۱۳۹۱۳:۰۶:۲۳ ۱۳۹۹/۷/۶
ملت با فرهنگ خواهش میکنم در خیابان و پیاده رو آب دهان نندازید. دولت درست و حسابی نداریم که جریمه کنه خودتون مراعات کنید.
ناشناس۱۶۱۵۲۳۵۱۳:۲۹:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۶
بدون شک اگه واکسن کرونا هم بیاد اول بین خودی ها توزیع میشه
علب۱۶۱۵۳۵۶۱۴:۰۳:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۶
زمانی که از اول ماه محرم هرشب در خیابان پ..شمالی واقع در منطقه.. عده ای از ساعت 10 شب خیابان را قرق کرده و به بهانه عزاداری ملت را دور خود جمع میکردند، حداقل به مدت، 10 شب، و اطلاع به مسوولین نیز نتیجه ای در بر نداشت باید منتظر پیامدهای کرونایی آن هم باشیم.
ناشناس۱۶۱۵۷۲۵۱۶:۴۹:۲۹ ۱۳۹۹/۷/۶
مسئولین بی کفایت
ناشناس۱۶۱۵۷۷۴۱۷:۲۳:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۶
آقای صادقی با ذکر این‌که «به نظر من در هیچ کشوری چنین اولویت‌بندی‌هایی وجود ندارد» اضافه کرد: «جای تعجب است که نمایندگان مردم و به خصوص نمایندگانی که شعارهای عدالت‌خواهی‌شان گوش فلک را کر کرده است، به این صورت بخواهند از مردم فاصله بگیرند.»
Mina۱۶۱۵۸۵۵۱۸:۱۵:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۶
چرا ما الان بیشتر از بهارو تابستون مبتلا و فوتی داریم این بدلیل فصل پاییزو سرما نیست این بخاطر اینکه خودتون با برداشتن محدودیتها دارید شیب ابتلا رو تند میکنید بعد کاسه چه کنم چه کنم دست میگیرید با باز کردن مدرسه ها و کار کردن تمام ظرفیت کارمندها چه انتظاری دارید
ناشناس۱۶۱۵۹۶۶۱۹:۴۹:۲۴ ۱۳۹۹/۷/۶
جالبه کسی از مسئولین باز شدن مدارس و دانشگاه ها را نمیگه
ناشناس۱۶۱۶۰۰۹۲۰:۱۶:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۶
وای بر سر مسئولین که حتی نتونستند یک ماسک زدن رو اجباری کنند. روزی ۲۰۰ نفر که هیچ روزی ۲۰۰۰ نفر هم بمیرند این اقایون خوشحال هم میشوند. چون یارانه فوتی ها را نمیدهند . واقعا برای شما متاسفم. چطور جوابگوی این کشته ها و خانواده داغدار هستید. پدر من هم با این بیماری از دنیا رفت. کی پاسخگوست. اقای حریرچی که میگفت بیماری شایعه است و اگر ۶ تا بود من استعفا میدم. یا اقای نمکی یا حسن فریدون یا کی..
........۱۶۱۶۰۸۶۲۱:۰۹:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۶
این افزایش تعدادهای بیمار دلیل اصلی که داره رفتن به مسافرت در تعطیلات گذشته و برگزاری مراسم عزاداری هستش که نتیجه ش میشه همین

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 15.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 16. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 17. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 18. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 19. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

پربحث‌های هفته

 1. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 2. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 3. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 4. تصمیمی برای تعطیلی دو هفته‌ای تهران نگرفته‌ایم/ داروی درمان کرونا وجود ندارد

 5. قالیباف: آموزش و پرورش را رها کرده ایم/ معلمان تربیت کننده جامعه هستند

 6. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 7. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 8. روز سیاه کرونا در کشور/ جان باختن ۳۳۷ بیمار

 9. انتقاد وزیر بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌ها: چند نفر را جریمه کردید/ چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟/ به تنهایی نمی‌توانم این وضعیت را جمع کنم

 10. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 11. عوامل شهادت «محمد محمدی»بسیجی آمر به معروف دستگیر شدند

 12. واکنش معاون سیاسی وزیر کشور به ادعای نماینده چابهار درباره خودکشی یک زن برای تامین آب

 13. مینو محرز: تعطیل نکردن‌ها سیاسی است تا علمی/ برای قرنطینه خیلی دیر شده

 14. سخنگوی سازمان غذا و دارو: ترانزیت دارو از ایران به کشور‌های همسایه متداول است

 15. تاکید رئیس قوه قضائیه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

 16. انسولین هست، انسولین نیست!

 17. محدودیت‌های تردد و افزایش روزافزون قربانیان کرونا

 18. آقای رئیس جمهور! علت عدم استفاده از طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی چیست؟!

 19. کرونا سرایت پذیرتر از قبل در تهران جولان می دهد/درخواست برای منع سفر و اعمال جریمه

 20. کرونا فرصتی برای راهنمایی و رانندگی!

آخرین عناوین