وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

گروه سلامت الف،   3990625171 ۲۲ نظر، ۸۲ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر بهداشت، گفت: تقسیم‌ بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می ‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند.

وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

به گزارش مهر، سعید نمکی، در نشست با رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، گفت: دیشب یکی از شب‌هایی بود که تا صبح مژه بر هم نگذاشتم، به دلیل خیز جدیدی که در کشور در حال شکل گیری است. متأسفانه این فراز و فرودها ما را دچار مشکل و فشار می‌کند. چندی پیش در خدمت آقای رئیس جمهور زمانیکه نمودارهای رو به سراشیبی هفته‌های قبل را می‌دیدیم، اعلام کردم که هر نیم میلی متر از این سراشیبی، همراه با هزاران لیتر عرق در زیر لباس‌های بسیار غیرقابل تحمل و گرم در بیمارستان‌ها و ناتوان شدن و مرگ سربازان ما در عرصه سلامت است. بسیار بسیار شرمسار همکارانم می‌شوم که به دلیل عدم ملاحظه گروه اندکی، اکثریت به زحمت می‌افتند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم محرم در سال جاری و در شرایط کرونایی، افزود: امسال یکی از کم نظیرترین محرم‌های تاریخ کشورمان را با همدلی و وفاق برگزار کردیم، اما متأسفانه گروهی که از این دایره پای را بیرون گذاشتند از یک سو و گروهی که هرچه تمنا کردیم که به سفر نروند، اما رفتند، از سوی دیگر بودند. به طوریکه در حال حاضر در اکثر استان‌هایمان مجدداً داریم یک پیک جدیدی پیدا می‌کنیم. بنده به عنوان فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کشور می دانم که ورود به یک خیز جدید، چقدر ما را به زحمت می‌اندازد و چقدر باید تلاش کنیم تا به شیبی مناسب بازگردیم.

دکتر نمکی ادامه داد: شاید سخت‌ترین روزهای زندگی ام روزهایی بود که می‌خواستم تصمیم بگیرم که مسجد، نماز جمعه و راه زیارت را بر عاشقان امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)ببندم. هم به عنوان یک فرزند کوچک این نظام و انقلاب که از کودکی پذیرفته بودم که در کنار تحصیل، در مسجدی که متولی نداشت، کار کنم. گاهی در زمستان در سوز کویر، از مدرسه می‌آمدم و بخاری نفتی قدیمی را روشن می‌کردم تا فضای مسجد برای نمازگزاران گرم شود. از طرفی به عنوان کسی که از کودکی عشق و علاقه پدر و مادرش را برای زیارت امام رضا (ع) دیده بود و حالا می‌خواستم راه را بر زیارت عاشقان اهل بیت ببندم، مساجد را ببندم و نمازجمعه روییده از انقلاب را تعطیل کنم که واقعاً سخت بود. به دو جهت سخت بود؛ یکی توجیه این اقدام در بین افکار عمومی و یکی هم مقاومت‌هایی که از سوی برخی دوستان مطرح می‌شد تا اینکه خداوند مرحمت کرد و فرشته نجاتی به نام مقام معظم رهبریاز راه رسید و با آن خردمندی شأن کمک کردند. بارها وبارها اعلام کردم که ملت ایران و آینده این سرزمین مدیون خردورزی و روشن‌راهی مقام معظم رهبری است. زمانیکه رهبری ورود کردند و فرمودند عدم رعایت پروتکل‌ها سیئه است، تکلیف را برای آینده نظام و تمام کسانی که به ایشان ارادت داشتند، مشخص کردند. یکی از این ارگان‌ها، ستاد نماز جمعه بود که به یک خلق محمدی به نام حاج آقای علی اکبری مزیّن شده بود. ایشان هر هفته از ما استعلام می‌کردند و در این مسیر ما را بسیار همراهی کردند.

تقسیم بندی کرونایی غلط است

وزیر بهداشت گفت: کووید ۱۹، پدیده عجیبی است. اوایل هم اعلام کردم که این ویروس با هیچ یک از اجدادش تشابهی ندارد و کاملاً متفاوت است که نامش را شتر گاو پلنگ گذاشتم. دنیا دارد با این ویروس شطرنج بازی می‌کند و هیچکس ابداً نمی‌داند که چند وقت دیگر با این ویروس درگیر هستیم و چگونه باید با آن بازی کنیم. به همین دلیل برنامه ریزی‌های ما در کوتاه مدت و میان مدت باید انعطاف پذیر باشد و اینکه می‌گویند مناطق زرد و نارنجی و قرمز، درست نیست، به همکاران هم اعلام کرده ام که تقسیم بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می‌تواند منجر به بر هم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود.

نمکی تاکید کرد: هیچکس در دنیا نمی‌تواند این ویروس بسیار پیچیده و متغیر را پیش بینی کند و هرکس چنین ادعایی کند، ناشی از جهلش است؛ اما به جرأت می‌توان گفت که هرچقدر فاصله گذاری ها و حفاظت‌های فیزیکی را در برابر ویروس بالا ببریم، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، مصون‌تر هستیم. این موضوع را تمام دنیا متوجه شدند که هر کجا و به هر نسبتی که پروتکل‌ها را رعایت نکردیم، به شکل تصاعدی از ویروس آسیب می‌بینیم.

وی درباره وضعیت برگزاری نمازجمعه نیز گفت: دو جنبه در نماز جمعه داریم؛ از دید بنده دین و فرهنگ یکی از سپرهای مهم و تأثیرگذار در جلوگیری از امراض روحی و جسمی هستند. ما نباید از سرمایه فرهنگ، دین و اعتقاد در نظام سلامت بی بهره باشیم. سال‌ها پیش همراه مرحوم دکتر پیله رودی و مرحوم دکتر شادپور عزیز، مطالعه‌ای بر روی تأثیر سرمایه گذاری اقتصادی در نظام سلامت جهان داشتیم و متوجه شدیم که آمریکایی‌ها سه برابر ژاپنی‌ها برای کاهش مرگ و میر کودکان هزینه می‌کردند، اما مرگ و میر کودکان در آمریکا سه برابر ژاپنی‌ها بود. دریافتیم که در ژاپن از فرهنگ کمک می‌گیرند و به سنت‌های دیرینه اش پایبند هستند. برای مثال، یک زن ژاپنی در ملاعام مشروب مصرف نمی‌کند، سیگار نمی‌کشد و سنت‌های دیرینه اش را رعایت کرده و همه اینها سپری برای حفظ سلامت زنان ژاپنی و محافظت از فرزندانشان است تا آسیب کمتری ببینند.

وی افزود: همواره معتقدم که عرصه فرهنگ و دین، عرصه مغفول مانده‌ای است و ما اگر بتوانیم از این عرصه ارزشمند در راستای اعتلای نظام سلامت و به ویژه سلامت روان بهره ببریم، موفق تر عمل خواهیم کرد. امروز یکی از آشفتگی‌های جوامع، آشفتگی‌های روحی و روانی است و معتقدم عرصه دین و فرهنگ و شعر و هنر می‌توانند به کمک انسان آشفته امروز آمده و به نزدیکی او به خداوند کمک کنند. گاهی یک بیت شعر حافظ و مولوی و یک دکلمه یا قرائت قرآن و زبان موسیقایی آن، گوش را می‌نوازد. دلیل اینکه اذان و اقامه در بدو تولد در گوش نوزاد زمزمه می‌شود، این است که واژه‌های آسمانی و موسیقی زیبای آنها، روح کودک را نوازش داده و او را به سمت پذیرش ملکوتی از خلقت و آفرینش می‌برد.

نمکی با بیان اینکه نماز جمعه و خطبه‌های حکیمانه ائمه جمعه از بزرگترین سرمایه‌های ملی هستند و نمی‌توان از آنها غفلت کرد، تصریح کرد: نکته دیگر اینکه ما دشمنان قهاری داریم، دشمنانی که در عین خشونت وهابی گری، با رذیلانه ترین نوع حرکات وحشیانه بر جهان تاختند و تمام امکانات را به کار گرفتند تا از ما، مجموعه‌ای بی خرد و بی منطق به دنیا نشان دهند. امروز مبارزه با کرونا سهم وزارت بهداشت نیست، بلکه سهم نظام جمهوری اسلامی است. یعنی دنیا منتظر نشسته بود تا ببیند نظام جمهوری اسلامی در اوج تحریم‌ها با این پدیده چه خواهند کرد که در حال حاضر از این دیدگاهشان شرمسار هستند، چراکه انتظار داشتند بیمارها پشت درب بیمارستان‌ها معطل بمانند و دارو کمبود پیدا کند، درحالیکه برخلاف انتظارشان، این موضوع به خوبی مدیریت شد.

وی ادامه داد: امروز سخت‌ترین تحریم‌ها بر ملت ایران اعمال می‌شود. همه راه‌ها را بر ما بستند، برای تأمین واکسن آنفلوانزا و نقل و انتقال ارز آن دچار چالش هستیم. معاون سازمان غذا و داروی کشور دیروز اعلام کرد بانکی که پول واکسن آنفلوانزا را قرار است دریافت کند از انتقال ارز ممانعت کرده و مسیر انتقال ارز واکسن آنفلوانزا در سایه تحریم‌ها قفل شده است. البته نمی‌خواهم این موضوعات موجب نگرانی کسی شود؛ چرا که ما تلاش‌ها را ادامه می‌دهیم. بنابراین، در سخت‌ترین نوع فشارها و تحریم‌ها قرار داریم. در اوج این تحریم‌ها خداوند مرحمت کرد و همه در کنار هم قرار گرفتیم و به جای ذلت و خفت، برای نظام جمهوری اسلامی ایران، عزت خلق شد. نگهداشت این عزت و اینکه بگوییم حکومت مبتنی بر شریعت و دین اسلام، رویکردی داشت که توانستیم در دنیا چنین موفقیتی را خلق کنیم، مستلزم مراقبت است تا اجازه ندهیم این موفقیت مخدوش شود. چراکه اگر به هر دلیلی موفق نشویم، تاوان این عدم توفیق را اسلام خواهد پرداخت. لذا، وسواس و حساسیت زیادی باید در نظر بگیریم تا افزایش آمار بیماری به پای محرم، ماه رمضان، شب قدر و مساجد نوشته نشود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: از همکارانم می‌خواهم که به گونه‌ای عمل کنیم که مسجد و نماز جمعه آخرین جایی باشند که برای تعطیلی آن اقدام می‌کنیم. گرچه دوستان محبت کرده و پیش قراول شدند، اما وقتی در شهری مدرسه باز می‌کنیم، باید رنگ‌ها را کنار گذاشته و یک پروتکل سختگیرانه را تدوین و اعلام کنیم. حتی اگر فکر کردیم باید مدرسه‌ای را در طغیان اپیدمی ببندیم، یک پروتکل سختگیرانه تعریف کرده و فکر کنیم که همه کشور قرمز است.

وی ادامه داد: همانطور که می‌گوئیم کسب و کار مردم و موارد ضروری در شرایط قرمز و مبتنی بر پروتکل انجام شود، این پدیده عبادی و سیاسی هم در کشور و در کنار سایر پدیده‌ها برگزار کنیم. عزیزان حتماً مراعات می‌کنند، افراد سالخورده، بیماران خاص و مزمن که ممکن است آسیب ببینند را از گردونه خارج و پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

نمکی خاطرنشان کرد: در لیالی قدر واقعاً از مساجد جز همراهی ندیدیم. این همراهی و همدلی مومنانه را باید پاس بداریم. از همکارانم می‌خواهم که همدلی بیشتری شود و با قرار دادن این اصل که کل کشور در شرایط قرمز قرار دارد، یک پروتکل سختگیرانه تدوین کنیم و قطعاً دوستان هم رعایت می‌کنند و این قرق را بشکنیم. خواهشم این است که با گشاده دستی کار را دنبال کنیم و اصل را بر این بگذارید که کل کشور قرمز است و ما با حداکثر فاصله و حداقل نمازگزار، ان شاءالله بتوانیم نماز جمعه را که یک مراسم عبادی و سیاسی است، برگزار کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: از طرفی داریم به سمت سرما پیش می‌رویم و ممکن است در برخی استان‌ها نتوانند مراسم را در فضای باز برگزار کنند و راهی جز برگزاری مراسم در فضای مسقف نداشته باشند که همکارانم برای این موضوع هم پروتکلی تعیین کنند. امیدواریم به خوبی به استقبال برگزاری مراسم نماز جمعه رویم. بنابراین، با نگاه رعایت پروتکل‌های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، مشخص شدن شرایط نمازگزار از نظر جسمی و سنی، رعایت فاصله‌گذاری وسایر شرایط، امیدواریم بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.

دیدگاه کاربران

امیر۱۵۹۹۹۷۵۲۱:۳۹:۴۹ ۱۳۹۹/۶/۲۵
خب پس چرا دور کاری ها رو برداشتین دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباستون رو
ناشناس۱۶۰۰۰۸۴۲۳:۳۶:۵۶ ۱۳۹۹/۶/۲۵
آقای وزیر. چرا به طور صریح در خصوص بازگشایی مدارس و گرفتاری برخی مدارس به کرونا مطلبی نمی گویید؟
ترابیان۱۶۰۰۲۸۵۰۸:۲۳:۴۹ ۱۳۹۹/۶/۲۶
تو دولت روحانی اگر یک وزیر با تقوا و متعهد باشد جناب دکتر نمکی است
ناشناس۱۶۰۰۲۹۶۰۸:۳۵:۰۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
بنظر میرسد آقای وزیر بهداشت هم نمی خواهد شفاف صحبت کند و بقول خودش بصورت شطرنج بازی مسائل را بیان می دارد ، آیا غیر از اینست ؟
ناشناس۱۶۰۰۳۴۸۰۹:۲۲:۰۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
خوب این تقسیم بندی را مگه شما انجام نمیدید؟ اصلاح کنید. این را بدانید که در برابر جان هموطنان مسئولید
شمس۱۶۰۱۴۶۶۰۱:۰۰:۵۱ ۱۳۹۹/۶/۲۷
هر کسی خود در مقابل جانش مسئول است اگر مسافرت،بازار گردی،... کرونا را ازبین خواهیم برد
ناشناس۱۶۰۰۳۵۱۰۹:۲۳:۱۶ ۱۳۹۹/۶/۲۶
خوبه مدارس باز شد تا بچه ها رو در مقابل کرنا ایمن کنیم
ناشناس۱۶۰۰۳۶۳۰۹:۳۴:۱۲ ۱۳۹۹/۶/۲۶
من هم دیشب نخوابیدم منتها نه بخاطر خیز دوباره کرونا بلکه بخاطر عدم توانایی ستاد کرونا در کنترل واتخاذ تصمیمات درست
ناشناس۱۶۰۰۳۷۴۰۹:۳۸:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
بخشی از حرفهای ایشان احساساتی است
ناشناس۱۶۰۰۳۸۱۰۹:۴۲:۴۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
چرا مدرسه ها رو در همه جا باز کردید ؟
ناشناس۱۶۰۰۴۰۶۰۹:۵۷:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۲۶
مسئولان يا خواب مي بينند يا خوابشان نمي برد
ناشناس۱۶۰۰۴۲۳۱۰:۰۹:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۲۶
مدارس ودانشگاههاراغیرحضوری کنید، اگردلسوزولقعی هستید، فیلم هندی بازی نکنید
ناشناس۱۶۰۰۴۸۷۱۰:۴۹:۱۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
مدارس را جدی بگیرم . کودکان معصوم آینده جامعه ی ایران عزیز هستند.
ناشناس۱۶۰۰۵۰۸۱۱:۰۳:۱۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
نمکی،تو بخواب که ما پزشکان و پرستاران بیداریم.
ناشناس۱۶۰۰۵۱۶۱۱:۰۸:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۲۶
آقای نمکی واقعا اگر در معرض خطریم چرا مدارس باز شده واقعا ناراحت مردم هستید یا نه با ما به قول خودتون شطرنج بازی می کنید
ناشناس۱۶۰۰۵۱۷۱۱:۰۹:۲۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
پس بخاطر همین دورکاری را میخواهید لغو کنید ؟؟؟؟ بی تدبیری و بی فکری تا کجا ؟؟؟؟؟
کارمند۱۶۰۰۶۴۵۱۲:۲۶:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دورکاری از شنبه لغو شد قربان دکتر زالی دیشب تو اخبار تهران میگفت کنسل کردن دورکاری اشتباه بوده
مجيد۱۶۰۰۵۴۱۱۱:۲۴:۱۶ ۱۳۹۹/۶/۲۶
واقعا ما كه گيج شديم! اگه شما فرمانده هستيد پس چرا از دستور و اجرا عاجز هستيد؟!
لیلا۱۶۰۰۵۸۵۱۱:۵۲:۵۶ ۱۳۹۹/۶/۲۶
انسان یک جان دارد آقای وزیر چرا مدارس را باز کردید ودورکاری را برداشتید
مبینا۱۶۰۰۵۸۸۱۱:۵۵:۳۶ ۱۳۹۹/۶/۲۶
اون شبی هم که اجازه دادی کنکورو برگزار کنن یک میلیون و 300 هزار نفرو کشوندی با خانواده سر جلسه ازمون ما نخابیدیم
نام محفوظ۱۶۰۰۶۵۱۱۲:۲۸:۱۱ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دورکاری که در هلال احمر تهران لغو شد و از طرف دیگر دوره های آموزش کمک های اولیه بصورت حضوری شروع شده و اجباری هست چون به ارتقا درجه داوطلبان نجاتگر مرتبط است . این موضوع را بررسی بفرمائید
رامین۱۶۰۱۴۷۶۰۱:۱۷:۲۳ ۱۳۹۹/۶/۲۷
سلام از همه مکان ها گفتی . به غیر از مدارس . لطفا مدارس حضوری رو تعطیل کنید .

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

 8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

 9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

 11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

 17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 18. گرانی خودرو تا کجا!؟

 19. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 20. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 21. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

 22. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 23. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 24. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 25. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

ابر آروان

آخرین عناوین