رئیس دستگاه قضا: کمر قاچاقچی موادمخدر باید شکسته شود/یک جوان معتاد شود همه مسئولیم

گروه اجتماعی الف،   3990616157 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

 رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه همه در قبال اعتیاد یک جوان یا آسیب دیدن یک خانواده مسئول هستیم، گفت: مسئله مواد مخدر از مهم ترین موضوعات امروز است که بنیان خانواده و جوانان ما را تهدید می کند.

رئیس دستگاه قضا: کمر قاچاقچی موادمخدر باید شکسته شود/یک جوان معتاد شود همه مسئولیم

به گزارش مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، در نشست آسیب شناسی و بررسی روند مبارزه با مواد مخدر که روز یکشنبه با حضور فعالین حوزه مبارزه با اعتیاد و همچنین دبیر و تعدادی از اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر در دفتر رئیس دستگاه قضا برگزار شد، مسئله مواد مخدر را یکی از اولویت دارترین مسائل کشور دانست که مقابله با آن نیازمند عزم همگانی در سطوح عالی کشور است.

رئیس قوه قضائیه گفت: امروز مساله مواد مخدر بنیان خانواده و جوانان ما را تهدید می‌کند و به معضلی تبدیل شده که مشکلات فراوانی را در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی به وجود آورده و همه باید با حساسیت با آن برخورد کنند.

آیت الله رئیسی با تأکید بر لزوم تشدید برخوردهای امنیتی و انتظامی با پدیده مواد مخدر، تصریح کرد: در جهانی که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از کشت مواد مخدر و تبدیل مواد سنّتی به صنعتی حمایت و قاچاقچیان زیر چتر ناوگان‌های آمریکایی مواد مخدر را جابجا می‌کنند، نباید به کمک‌های خارجی در مبارزه با مواد مخدر امید بست.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: اقدامات سازمان‌های بین المللی در حمایت از ایران برای مبارزه با مواد مخدر، از حرف و اعطای مدال فراتر نمی‌رود و اراده جدی برای ریشه کنی مواد مخدر و معضل اعتیاد ندارند؛ در حالی که بر هیچکس پوشیده نیست که جمهوری اسلامی صادقانه‌ترین برخورد را در این عرصه دارد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم سوداگران مرگ با توزیع مواد مخدر به ساختارهای اجتماعی آسیب بزنند، ادامه داد: اطلاعات محرمانه‌ای داریم که نشان می‌دهد آمریکا و کشورهای اروپایی حامی قاچاقچیان مواد مخدر هستند و دست شان آلوده است و برخی کشورهای منطقه نیز از ترانزیت و توزیع مواد مخدر درآمدزایی می‌کنند.

وی، توسعه اقدامات اطلاعاتی را از مسائل محوری در برخورد با مبارزه با مواد مخدر دانست و با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای شناسایی و کشف شبکه‌های قاچاق و مراکز تولید و توزیع مواد مخدر، گفت: هر چه کار اطلاعاتی قوی‌تر باشد، مانع از ورود مواد مخدر به قلب کشور می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: شهادت مرزبانان ما برایمان تلخ و ناگوار است، اما این ایثارگری‌ها نشانگر عزم و اراده و هوشیاری و بیداری مرزبانان جمهوری اسلامی در برخورد با باندهای قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از نفوذ آن‌ها به داخل مرزهاست که حقیقتاً جای تقدیر دارد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر جدیت دستگاه قضا در ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر و مصادره اموال آنها، تصریح کرد: باید کمر قاچاقچی که کمر به نابودی جوانان ما بسته شکسته شود و استرداد اموال قاچاقچیان معنا ندارد.

آیت الله رئیسی افزود: قاچاقچیان مواد مخدر باید بدانند وارد میدان خطرناکی شده‌اند که فساد مطلق است و بنیان‌های اجتماعی و فرهنگی و کیان خانواده‌ها را هدف گرفته‌اند و همکاران ما در دستگاه قضایی تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهند که اموال به این افراد برگردد و اگر در این زمینه خلاء قانونی هست، باید فوراً برطرف شود.

وی همچنین بر لزوم پاکسازی مناطق آلوده و جمع آوری معتادان متجاهر نیز تأکید کرد و گفت: معتاد متجاهر مجرم است و باید به عنوان مجرم با او برخورد شود و مطلقاً نباید اجازه داد نقطه‌ای از شهر در هیچ کجای کشورمان به محل امنی برای معتادان متجاهر تبدیل شود.

آیت الله رئیسی افزود: اینکه معتاد متجاهری دستگیر و پس از صرف هزینه‌های فراوان دوباره آزاد شود و به اقدامات خود ادامه دهد و به مردم آزار برساند، قابل پذیرش نیست و اگر نیاز به اصلاح قانون داریم باید این کار انجام شود تا دغدغه‌های مردم هر چه سریع‌تر رفع شود.

رئیس قوه قضائیه در عین حال متذکر شد که نباید با نگهداری معتادین متجاهر در زندان بر جمعیت زندانیان کشور افزوده شود بلکه این افراد و حتی قاچاقچیان باید در فضایی مناسب نگهداری شوند و در ادامه با تأکید بر احداث اردوگاه‌های جدید برای نگهداری و بازاجتماعی سازی معتادان تصریح کرد: اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای قابل تقدیر است، اما همه این اقدامات باید موجب کاهش تهدیدات شود.

وی، لزوم نظارت بر فضایی مجازی را نیز مورد تأکید قرار داد و از دستگاه‌های مسئول در حوزه فضای مجازی خواست که اجازه ندهند فضای مجازی به محیطی امن برای معاملات مواد مخدر و فعالیت افراد فاسد و بیچاره کردن خانواده‌ها توسط قاچاقچیان تبدیل شود.

اصلاح و به روزرسانی قانون مبارزه با مواد مخدر، تشدید انسداد مرزها، تقویت دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر، تلاش برای کاهش عرضه و تقاضا و اقدامات به هم پیوسته فرهنگی و اجتماعی در کنار اقدامات امنیتی و انتظامی و قضایی از دیگر موضوعات مورد تأکید رئیس دستگاه قضا در برخورد با مواد مخدر بود.

آیت الله رئیسی با تأکید بر اینکه هیچکس نباید مساله مبارزه با مواد مخدر را موضوعی فرعی تلقی کند، متذکر شد: اگر یک جوان معتاد شود یا بنیان یک خانواده متزلزل شود، همه ما مسئولیم و کوچک‌ترین قصور و تقصیر در انجام مسئولیت از احدی پذیرفته نیست.

وی گفت: اگر با قدرت و اقتدار و هماهنگی و همکاری جمعی با مواد مخدر مبارزه کنیم، با وجود همه خباثت‌ها و حمایت‌های آمریکا و اروپا از مافیای مواد مخدر، می‌توانیم این معضل را حل کنیم، اما باید بدانیم که تهدیدات گسترده است و باید متناسب با آن اقدام نماییم.

آیت الله رئیسی افزود: امروز درآمد بسیاری از گروه‌های تروریستی اطراف ما از قاچاق مواد مخدر است و این مساله دیگر نه تنها یک موضوع انتفاعی که موضوعی سیاسی است و باید با قدرت در برابر آن ظاهر شویم و با همه توان و ظرفیت به مبارزه با آن بپردازیم.

رئیس قوه قضائیه از نگاه منفعت طلبانه و درآمدزا به امر مبارزه با مواد مخدر نیز انتقاد کرد و گفت: درآمد حاصل از مبارزه با مواد مخدر فقط باید صرف مبارزه با مواد مخدر شود و نباید برای جبران کسری بودجه و حل مشکلات مالی دستگاه‌ها به آن چشم دوخت.

در ابتدای این جلسه، اسکندر مؤمنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و ۱۰ نماینده دستگاه‌های مختلف عضو این ستاد که ریاست کمیته‌های مختلف ستاد را بر عهده دارند، با ارائه گزارشی از وضعیت مصرف و مبارزه با مواد مخدر در جهان، منطقه و ایران و فرصت‌ها و تهدیدات مبارزه با آن به تبیین دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و مطالبات خود در این خصوص پرداختند.

دیدگاه کاربران

مسعود۱۵۸۷۰۸۰۱۹:۲۷:۰۹ ۱۳۹۹/۶/۱۶
آقای رییسی خبر نداری اکثر پارک های تهران محل جولان معتادان و ساقی های آنان شده است در محل ما بلوار دادمان ..پارک ایمان شب ها قیامت است و مواد مخدر خرید و فروش میگردد به پلیس ۱۱۰ زنگ زدیم میگن اگر باشما کاری ندارند دخالت نکنید آیا با چنین تفکری جوانان کمتر معتاد میشوند
ناشناس۱۵۸۷۰۸۴۱۹:۳۱:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۱۶
مبارزه با اين بلاي خانمان سوز كاري بزرگ است ابزار مبارزه در كشور وجود دارد توزيع اين مواد توسط باندها در پاركهاي شهر تهران بيداد مي كند در محله خيابان يخچال پاركي وجوددارد كه أنواع مواد در آن فروخته مي شود متاسفانه كسي جرأت حتي گفتن آنرا ندارد
ناشناس۱۵۸۷۱۰۳۱۹:۵۲:۵۲ ۱۳۹۹/۶/۱۶
عید پارسال سفری داشتم به بلوچستان.در برگشت به تهران با اتوبوس ده بار به روشهای گوناگون مسافران و اتوبوس مورد بازرسی بین راهی قرار گرفتند ولی فقط در محله زندگی ما من که اهل سیگار هم نیستم چند خانه رو بهتون‌ نشون میدم که به راحتی به متقاضیان مواد میفروشند و تا دلتون بخواد در این محله معتاد متجاهر وجود داره.فکرنمیکنید یک جای این پازل ناقصه؟؟؟
سیروس مهدوی۱۵۸۷۱۸۵۲۱:۲۰:۳۶ ۱۳۹۹/۶/۱۶
آقای رئیسی تا زمانیکه فساد باشد حمایت از مفسدان باشد گزارشگران فساد بی پناه باشند، قاچاق هم هست معتاد هم خواهد بود. تا زمانیکه وعده باشد شعار باشد اما عمل نباشد مردم جرات گزارش فسادهای کلان را نخواهند داشت چرا که بیکار می شوند و هیچکس به دادشان نمی رسد. پس اول حمایت از گزارشگران فساد را عملی نمایید تا ترس تمام وجود مفسدان را ببلعد بعد خواهید دید چگونه رونق اقتصادی حاکم می شود چگونه جوانان در کار و تلاش رشد می کنند چگونه ازدواج ها سر می گیرد چگونه ریشه اعتیاد کنده می شود چگونه دستگاه قضایی از پرونده ها خالی می شود. وظیفه نظام حمایت از گزارشگران فساد است اما اگر به وظیفه اش عمل نمی کند در واقع از مفسدان و حرامخواران و رانت خواران و گردن کلفتان رشد می کنند. اگر مفسدان هزینه ای برای فسادشان پرداخت نمی کنند اگر مفسدان از قانون و مجازات نمی ترسند اگر قانون برای مفسدان اجرا نمی شود.. و تا وقتی که قاطعانه از گزارش گران فساد حمایت مالی و جانی و حقوقی نشود و مردم شاهد بر مجازات های بدون تعلل دستگاه قضایی نباشند، اعتماد مردم ..برنخواهد گشت. قانون حمایت از گزارش گران فساد را پیاده کنید آنوقت خواهید دید دادگاهها از پرونده ها خالی می شوند..
سید۱۵۸۷۲۶۸۲۲:۴۲:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۱۶
جناب آقای رئیسی خرج یه عده با فروش و یه عده با دلالی بین این و آن از همین راه پیدا میشه
ناشناس۱۵۸۷۳۴۷۰۰:۱۳:۱۳ ۱۳۹۹/۶/۱۷
ببین هلند چکار کرده یاد بگیرین
سعید۱۵۸۷۶۳۵۰۹:۵۰:۲۷ ۱۳۹۹/۶/۱۷
جناب آقای رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه فروش مواد مخدر در مکانهای عمومی مثل پارکها ،ترمینالها ،میدانها شهری ،ایستگاههای خطوط بی آرتی و..علنی است چگونه است که دستگاههای مرتبط کاری نمیکنند؟؟؟
ناشناس۱۵۸۷۶۸۳۱۰:۲۵:۲۳ ۱۳۹۹/۶/۱۷
یک جوان که هیچ سالهاست کرور کرور جوان معتاد می شوند کسی مسئول نیست. سالهات فاسد و مفسد، یقه سفید و رانت خوار بنیان جامعه را می سوزانند و کسی مسئول نیست. سالها است قانونی برای حمایت از گزارشگران فساد نداریم هنوز کسی مسئول نیست. رئیس دولت اموال ملت را به تاراج می دهد پاسخگو نیست..
ناشناس۱۵۸۷۷۱۵۱۰:۴۶:۰۸ ۱۳۹۹/۶/۱۷
حرفهای متین می زنی بسیار وزین می زنی وقتی به عمل برسد بسیار سنگین می زنی
حسین۱۵۸۷۸۱۳۱۲:۱۰:۴۸ ۱۳۹۹/۶/۱۷
سیاست کمر شکستن اگر جواب میداد باید تا حالا مواد مخدر ناپدید شده بودند. فقر اقتصادی و فرهنگی ریشه اعتیاد است. کمر شکستن و اعدام تا حالا مسئله ای را حل نکرده است.
محمدرضا۱۵۸۷۸۳۵۱۲:۲۸:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۱۷
با سلام بیشتر اعتیاد بخاطر سر خوردگی بی عدالتی فقر و..
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 3. مدرسه‌ها وا شده؛ «دغدغه» برپا شده؟!

 4. از دانا تا پادا ، هرسال مبارک بادا !

 5. زاکانی مدیران زن در شهرداری را اخراج می کند؟!

 6. دیدار چهره به چهره رئیسی با مردم و رسیدگی حضوری به مشکلات

 7. شرایط نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی اعلام شد

 8. وزارت آموزش و پرورش جزییات بازگشایی مدارس در مهرماه را اعلام کرد

 9. خبرهای جدید از رتبه بندی معلمان

 10. خط تولید واکسن «کووپارس» فعال شد/ آمادگی برای تولید ۳ میلیون دز واکسن

 11. یک احوالپرسی ساده؛ ۳ فوتی، ۷ بستری و ۱۵ مبتلای کرونایی نجمه حسنی

 12. وزیر علوم: این ترم دانشگاه‌ها به صورت حضوری و مجازی آموزش‌ها را آغاز می‌کنند

 13. زائران ایرانی اربعین از چه خوان‌هایی باید بگذرند؟

 14. علت فوت متهم مفتاح خودرو هنوز اعلام نشده/ فریدون،نعمت‌زاده،رضوی و هاشمی در زندان هستند/مشایی در مرخصی بود و غیبت دارد

 15. تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟/ اختلاف ادامه‌دار میان طب نوین و ایرانی

 16. دلیل انزجار انگلیسی‌ها از کریم‌خان زند

آخرین عناوین