جولان کرونا و دو راهی رفتن به مدرسه یا ترک تحصیل موقت

گروه اجتماعی الف،   3990607014

جولان شیوع کرونا در کشور، خانواده‌های دانش آموزان ابتدایی را نسبت به حضور فرزندانشان در مدرسه بر سر دوراهی قرار داده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شروع سال تحصیلی امسال با شیوع کرونا و جولانش حال و هوای دیگری به خود گرفته است و دانش آموزان که جزو اولین گروه‌های مشمول قرنطینه و تعطیلی بودند، قرار است بعد از چندین ماه تعطیلی با توجه به سه سناریو آموزش و پرورش طبق سه وضعیت قرمز، زرد و سفید به طور غیرحضوری، نیمه حضوری و حضوری سال تحصیلی آینده را سپری کنند.

اما همین اوضاع و احوال دو راهی دشواری برای خانواده‌ها ایجاد کرده است؛  برخی امسال قید مدرسه رفتن را زده اند، برخی دلخوش به رعایت پروتکل‌های بهداشتی فرزندانشان را راهی مدرسه خواهند کرد، برخی هم در این میانه همچنان بلاتکلیف مانده اند؛ حالا بماند که شلوغی کلاس‌های مدارس دولتی، نام نویسی در غیردولتی ها حتی با وجود شهریه‌های سنگین را رونق بخشیده از طرفی مجازی شدن کلاس‌ها برخی ها را از غیردولتی روانه مدارس دولتی کرده است.

آمار ثبت نام دانش آموزان؛ رشد یا ریزش؟!

تداوم شیوع کرونا آن هم طبق بررسی مسئولان و متخصصان امر تا ۲ سال آینده، اما و اگر‌های بسیاری را نسبت به همزیستی با این ویروس دارد.

برخی خانواده‌ها معتقدند یکسال دوری از مدرسه اتفاق خاصی در روند آموزش فرزندانشان ایجاد نمی‌کند بنابراین از حضور فرزندانشان امتناع می‌کنند به ویژه خانواده‌هایی که نوآموز پیش دبستانی یا بدو ورود به مدرسه دارند.

اما در مقابل برخی خانواده‌ها معتقدند که مدت زمان شیوع کرونا و جولان آن معلوم نیست چه زمانی به پایان برسد بنابراین نگران آینده فرزندان خود هستند و آن‌ها را با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی راهی مدرسه می‌کنند و امیدوارند مدارس هم این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

دو راهی رفتن به مدرسه و ترک تحصیلی موقتی در سال تحصیلی کرونایی

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی درباره آمار ثبت نام نوآموزان کلاس اولی و پیش دبستانی گفت که در ابتدا نگرانی نسبت به آمار ثبت نام وجود داشت، اما در شرایط فعلی بیش از ۹۹ درصد دانش آموزان کلاس اولی نام نویسی کرده اند، در مورد پیش دبستانی‌ها هم همیشه در این موقع آمار ثبت نام کمتر از دوره ابتدایی بوده است.

او در باره نگرانی خانواده‌ها بابت حضور فرزندانشان در مدرسه با وجود شرایط فعلی اظهار کرد: اصراری به حضور نوآموزان نیست و آموزش‌هایی از طریق شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی در نظر گرفته شده است البته برای بهره مندی نوآموزان پیش دبستانی از برنامه‌های شاد ثبت نام آن‌ها در مدرسه باید انجام شود.

چگونگی شیفت دانش آموزان طی سال تحصیلی

یکی از سناریو‌های آموزش و پرورش برای تحصیل دانش‌آموزان حضور حداقلی آن‌ها در مدرسه است، اما اینکه مبنای انتخاب دانش آموز چگونه باید باشد موضوعی است که آموزش و پرورش آن را به معلمان محول کرده است.

در همین مورد حکیم زاده گفت که معلم با توجه به شرایط دانش آموزان درباره کم و کیف حضور دانش آن‌ها تصمیم گیری می‌کند، درمورد روز‌های حضور دانش آموزان در مدرسه هم شورای مدرسه دخیل است، معلمان هم آموزش‌ها را از طریق فضای مجازی دنبال می‌کنند و حضور حداقلی دانش آموزان هم برای رفع اشکال و تمرین خواهد بود.

دو راهی رفتن به مدرسه و ترک تحصیلی موقتی در سال تحصیلی کرونایی

آموزش‌های مجازی و نگرانی از مشکلات زیرساختی

بعد از مدت‌ها بالاخره شبکه ملی دانش آموزی(شاد) راه اندازی شد تا مرجع رسمی آموزش مجازی دانش‌آموزان و فعالیت‌های تعلیم و تربیتی آن‌ها باشد، اما در گام‌های اولیه چندان موفق ظاهر شد و به اذعان معلمان و دانش‌آموزان قطع شدن اینترنت حین درس یکی از مشکلات اصلی این نوع آموزش بود و نگرانی از همین موضوع هم موجب می‌شود تا برخی این نوع آموزش را کارآمد ندانند و با وجود هر شرایطی آموزش حضوری را بر غیرحضوری ارجحیت دهند.

حسن الحسینی مسئول پروژه شاد در این باره با اشاره به مشکلات زیرساختی در آموزش مجازی گفت که برای رفع این مشکلات تقسیم‌بندی‌های زمانی برای آموزش در شبکه شاد در نظر گرفته شده است تا بار ترافیکی تعدیل شود.

او بیان کرد: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده کلاس‌های درس بنابراین انتخاب استان و مدرسه در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۰:۱۵، ۱۰:۳۰-۱۲:۴۵، ۱۳:۰۰-۱۵:۱۵ و ۱۵:۳۰۱۷:۴۵ در نظر گرفته شده اند.

کمتر از ۱۰ روز به شروع سال تحصیلی کرونایی باقی مانده است و دانش آموزان در این سال تحصیلی متفاوت با سوالات و ابهامات بسیاری دوران تحصیل را آغاز می‌کنند و معلوم نیست این شرایط متاثر از ویروس منحوس تا کی ادامه داشته باشد بنابراین گویی همزیستی با این ویروس آن هم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بهترین راه چاره است.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  2. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  3. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  4. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

  5. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

  6. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

  7. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

  8. چرا دولت روحانی با برخی از مصالح مردم لجبازی می‌کند؟

  9. بی‌سابقه‌ترین حمله موشکی فلسطین به پایتخت اشغالگران/ اوضاع داخلی صهیونیست‌ها در مرز انفجار

  10. روحانی: مگر یک انتخابات چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید

  11. انتشار فیلم رهگیری ناوگروه زیردریایی ارتش آمریکا توسط سپاه پاسداران

  12. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  13. استهلال ماه شوال در قم

  14. گزارش دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری+ چهره‌هایی که ثبت نام کردند

  15. مناظره شنیدنی کارشناسان ترک درباره دلایل اتحاد ایران و سوریه

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  12. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  13. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  14. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  15. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  16.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  17. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  18. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  19. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  20. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

  21. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  22. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  23. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  24. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

  25. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  ابر آروان

  آخرین عناوین