زالی: مترو و اتوبوس جوابگوی فاصله گذاری نیست/ بازگشایی مدارس مخاطره‌آمیز است/ لشکر نیروهای درمانی خسته شده

گروه اجتماعی الف،   3990521043

فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران با بیان اینکه مدیریت کرونا در مدارس امکانپذیر نیست، گفت: بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاهها از سال تحصیلی جدید مخاطره‌آمیز است، ادارات نیز باید برای مدیریت کرونا از ظرفیت دورکاری مصوب استفاده کنند و میزان رعایت این دستورالعمل در ادارات مختلف ارزیابی می‌شود.

زالی: مترو و اتوبوس جوابگوی فاصله گذاری نیست/ بازگشایی مدارس مخاطره‌آمیز است/ لشکر نیروهای درمانی خسته شده

علیرضا زالی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: همچنان در وضعیت هشدار و شیوع بالای کرونا هستیم. در چنین شرایطی مهمترین اقدام این است که تولید سفر را در سطح شهر کم کنیم بنابراین اصرار بر تقلیل ساعات کاری، افزایش استفاده از ظرفیت دورکاری و چرخشی شدن فعالیت افراد شاغل برای مدیریت تولید سفر در شهر است چون هم در خود اداره ها و هم در مسیر رفتن به سمت اداره افراد زیادی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند.

مترو واتوبوس جوابگوی فاصله گذاری نیست

وی گفت: در این شرایط عملا امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شهری مانند تهران امکانپذیر نیست، چون زیرساخت های حمل و نقل عمومی متناسب با نیازها نیست. به طور مثال میزان استفاده از متروی تهران سه برابر ظرفیت زیرساختی آن است. در این شرایط امکان فاصله گذاری بین شهروندان در مترو و اتوبوس به خصوص در ساعات پیک که ساعت های رفت و برگشت به محل کار است وجود ندارد بنابراین باید به نحوی عمل کنیم که میزان سفر شهری کم شود.

مدیریت کرونا در مدارس امکانپذیر نیست

فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران افزود: کنکور یک موضوع مقطعی است و طی چند روز تمام می شود مساله مهمتر اموری است که مدت دار است. در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاهها، اگر شرایط اپیدمی کرونا با همین روند فعلی پیش برود بسیار دور از انتظار است که بتوانیم مدیریت مناسبی برای کنترل اپیدمی حداقل در ترم اول پاییز داشته باشیم با توجه به مفروضاتی که درباره افزایش خطر اپیدمی کرونا در پاییز داریم شرایط مطلوب تر از زمان  فعلی نخواهد بود.

زالی گفت: پیش بینی می کنیم در صورت بازگشایی مدارس، آرایش استفاده از حمل و نقل عمومی به شدت تغییر کند.  بخش مهمی از تردد در ناوگان حمل و نقل عمومی به ترددهای تحصیلی و آموزشی تخصیص پیدا می کند. در صورت بازگشایی مدارس و دانشگاهها تعداد زیادی از افرادی که اکنون به محل کار نمی روند باید به محل کار بروند و باز هم بار تردد بیشتر می شود بنابراین تا زمانی که به صورت قطعی وضعیت بحرانی فعلی را به یک وضعیت با ثبات و پایدار تبدیل نکرده ایم هر گونه تصمیم گیری برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها اقدام زودرسی است و می تواند مخاطره آمیز باشد. باید با منطق بیشتر و توجه به نظرات کارشناسی با این موضوع برخورد کرد.

تغییر سیمای کرونا در پاییز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر فرض اینکه حتی اگر تا پایان تابستان آمار ابتلا به کرونا کاهش پیدا کند هیچ تضمینی وجود ندارد که در پاییز سیمای متفاوتی از کرونا را شاهد نباشیم.احتمال تغییر الگوی اپیدمی کرونا در پاییز دور از انتظار نیست و باید امسال مدل کاملا متفاوت تحصیلی را در سال تحصیلی جدید دنبال کنیم.

وی ادامه داد: به نظر من در سال تحصیلی جاری باید برای مدارس و دانشگاهها عمدتا روی فضاهای غیر حضوری و آموزش های آنلاین و مجازی یا از طریق تلویزیون سرمایه گذاری کنیم. پیشنهاد ما برای تهران حداقل این است که کلاسهای مدارس و دانشگاهها به صورت حضوری برگزار نشود. در مورد افرادی که امکان استفاده از فضای مجازی ندارند باید تلاش کنیم که این افراد هم با امکانات یارانه ای به ابزار ارتباطات مجازی مجهز شود و البته تلویزیون می تواند نقش بیشتری داشته باشد چون بیشتر در دسترس مردم است.

زالی گفت: استفاده از ظرفیت صدا و سیما برای آموزش به عدالت آموزشی نزدیکتر است چون اساتید مبرز و با تجربه می توانند در دسترس تعداد بیشتر از دانش آموزان باشند و درس بدهند. تجربه های جهانی هم همین را می گوید مثلا دانشگاه بزرگی مثل کمبریج اعلام کرده که تا پاییز سال آینده دانشجوی حضوری نمی پذیرد و با وجود اینکه شرایط اپیدمی در لندن و انگلستان رو به بهبود است اما باز هم به سمت بازگشایی های حضوری نرفته اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران افزود: اگر بخواهیم الگویی برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها در شرایط فعلی تهران داشته باشیم؛ الگوی بازگشایی حضوری پر مخاطره است زیرا الگوهای ترددی در شهر به هم می ریزد. هم اکنون روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر روزانه از متروی تهران استفاده می کنند؛ بازگشایی مدارس و دانشگاهها و سایر سازمانهای آموزشی بار مترو بسیار بیشتر می شود در حالی که در کوتاه مدت نمی توانیم ظرفیت مترو و اتوبوس را تهران چندان افزایش دهیم.

پیامدهای بازگشایی مدارس

وی گفت: باید به این نکته نیز توجه کنیم که کودکان در اپیدمی کرونا نه تنها مصونیت ندارند بلکه عامل جدی انتقال نیز خواهند بود چون ممکن است در موارد زیادی به علت داشتن سیستم ایمنی مبتلا نشوند اما به عنوان عامل انتقال به دیگران به خصوص افراد مسن تر عمل می کنند، بنابراین وقتی می خواهیم در مورد بازگشایی مدارس یا جاهای دیگر فکر کنیم باید به پیامدهای مختلف آن از نظر مسائل اجتماعی، اقتصادی و ... فکر کنیم.

زالی ادامه داد: اغلب مدارس از حداقل های زیرساختی حتی یک دستشویی بهداشتی برخوردار نیستند همه مدارس فقط مدارس منطقه یک تهران نیستند، در جنوب شهر تهران بسیاری از مدارس از حداقل های بهداشتی هم برخوردار نیستند، جمعیت دانش آموزی متراکم تری و مشکلات اقتصادی بیشتری هم دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در تهران برای اینکه بهتر اپیدمی کرونا را مدیریت کنیم باید قدرت ردیابی و شناسایی افراد ناقل و بیمار را بیشتر کنیم و به خصوص برای اینکه از شکل گیری خوشه های بیماری جلوگیری کنیم باید ظرفیت تست را افزایش دهیم، تست باید متداول تر شود چون سیستم غربالگری تهران رشد بهتری داشته است باید مراکز جامع سلامت را افزایش دهیم و این مراکز را بیش از گذشته به امکانات تست مجهز کنیم.

وی گفت: هیچ جای دنیا از همه افراد تست کرونا نمی گیرند اما باید با افزایش ظرفیت تعداد بیشتری از افراد در معرض خطر و آسیب پذیر تست شوند. سیستم بیماریابی باید تقویت شود. هر چه دامنه مصادیق تست بیشتر شود و بیماریابی تقویت شود، مدیریت این بحران بهتر می شود.

ارزیابی ادارات در میزان اجرای دورکاری

زالی در مورد رعایت مصوبه دورکاری در تهران گفت: استانداری تهران مشغول تحقیقی در این مورد است که چند درصد ادارات استان این مصوبه را اجرا کرده اند، منتظر اعلام نتیجه این بررسی هستیم و با توجه به اهمیت این موضوع برای وزارت بهداشت، تیم های برای بررسی این موضوع بسیج می شود، سازمان های نظارتی هم ورود کرده اند و ارزیابی میدانی می کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران افزود: در مورد عزاداری های ماه محرم، پروتکل ملی بر اساس پروتکل های ابلاغی با همکاری دستگاههای دیگر برای نظارت بر اجرای این پروتکل ها اقدام می کنیم اما پیشنهاد ما این است که با همکاری صاحبان فرآیند برگزاری عزاداری ها به صورت متعهدانه استفاده شود زیرا هیچ کس به اندازه خود آنها در اجرای این پروتکل ها موثر نیست و اگر متعهدانه وارد شوند بسیار موثر است و اگر هیئتی نتواند پروتکل ها را اجرا کند اگر اقدام به برگزاری مراسم کند جان افراد زیادی را در معرض خطر قرار می دهد.

خستگی تیم درمان

وی گفت: ۶ ماه از اپیدمی کرونا گذشته است، تیم درمانی در بیمارستانها قبل از کرونا نیز با مشکلات و کمبودهای زیادی مواجه بودند، تعداد نیروهای تخصصی پزشکی و پرستاری در شرایط عادی هم کم بوده است حتی اگر کرونا نبود، تیم های درمان تحت فشار سنگین کاری بودند و بعد از کرونا این فشار کاری چندین برابر شده است، تعداد زیادی از این همکاران برای مدت های طولانی کارانه نگرفتند، تعداد زیادی به علت کمبود حقوق انگیزه کافی کاری نداشتند. 

زالی گفت: این لشکر خسته نیروهای درمانی با رشادت ها و غیرت و فداکاری که انجام دادند تا امروز به وظیفه شان عمل کردند باید از این افراد خستگی زدایی کنیم، به آنها کمک کنیم تا اندکی استراحت کنند تا بتوانند نیروی خود را بازیابند اگر بتوانیم میزان ورود بیمار به بیمارستانها را کم کنیم فرضت بازتوانی به کادر درمان می دهیم. تعداد زیادی از نیروهای بیمارستانها بیمار شده اند و مثلا در یک بخش بیمارستانی که پنج پرستار دارد وقتی دو پرستار بیمار می شوند فشار کاری آنها به سه نفر دیگر تحمیل می شود و این مساله بار خستگی آنها را بیشتر می کند.

پربحث‌های دیروز

 1. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 2. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 3. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 4. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 5. تازه‌ترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار/ دلار ۲۹,۱۰۰ تومان شد + جدول

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 7. توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

 8. سوداگران از بازار مسکن خارج می‌شوند؟/ پیش‌بینی وضعیت خرید و اجاره در نیمه دوم امسال

 9. وزیر راه و شهرسازی: دولت خانه‌دار شدن مردم را مدیریت می‌کند/ التهابات سایر بازار‌ها روی قیمت مسکن تاثیر گذاشته است

 10. پیش‌بینی قیمت سکه و دلار

 11. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

 12. شریعتمداری: فتنه سبز به زادگاه خود باز می‌گردد!

 13. تهران در وضعیت کاملاً بحرانی کرونا/شباهت احمدی نژاد، خاتمی و روحانی به روایت باهنر/نمایندگان مجلس هر ماه چقدر قسط می‌دهند؟/جهانگیری: سر تعظیم در برابر ملت فرو می‌آوریم

 14. با ادعای نوکری میاین، بلافاصله ارباب می‌شین!

 15. پورابراهیمی: بورس صعودی می‌شود

 16. جهانگیری‌: به سختی‌های مردم واقفیم

 17. زالی: پایتخت در وضعیت کاملاً بحرانی قرار دارد/ ۸۰۰ بیمار بستری جدید در تهران/ درخواست دورکاری کارمندان

 18. فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 9. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 10. چرا مسکن ارزان نمی شود

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 14. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 15. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 16. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 17. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 18. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 19. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 20. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 21. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 22. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 23. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 24. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 25. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

ابر آروان

آخرین عناوین