گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

گروه اقتصادی الف،   3990520196 ۱۰۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

عصر دیروز رئیس کل بانک مرکزی از بررسی ابعاد کارشناسی طرح موسوم به گشایش اقتصادی در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا خبر داد. اما از نتیجه این جلسه، علیرغم طرح موضوع گشایش اقتصادی از سوی روحانی در هفته گذشته، خبری اعلام نشد. طرحی که البته با واکنش‌های منفی مواجه شد و برخی منتقدان آن را پیش خور کردن منابع کشور خواندند.

گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

به گزارش الف، بر اساس طرحی که رئیس‌جمهور از آن به‌عنوان گشایش اقتصادی نام می‌برد قرار است ۲۲۰ میلیون بشکه نفت یعنی روزی ۶۰۰ هزار بشکه به مردم پیش‌فروش شود.

عصر دیروز رئیس کل بانک مرکزی از بررسی ابعاد کارشناسی طرح موسوم به گشایش اقتصادی در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی خبر داد.

وی در حاشیه مراسم شصتمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع طرح گشایش اقتصادی مطرح خواهد شد و مورد بررسی قرار می گیرد. بر خلاف انتظار، درباره جزئیات و نتایج این جلسه اطلاع رسانی صورت نگرفت.

در جلسه روز گذشته سران قوا علاوه بر حضور  حسن روحانی، سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، معاون اول رئیس‌جمهور، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، محمود واعظی، وزیر نفت، وزیر کشور، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز حاضر بودند. همچنین حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه و جعفر منتظری دادستان کل کشور نیز  حضور داشتند.

رییس جمهور در تاریخ 15 مردادماه در جلسه هیئت دولت از خبر طرح گشایش اقتصادی در هفته بعد رونمایی کرد.

حسن روحانی با اشاره به جلسه مشترک سران سه قوه در تاریخ 14 مردادماه گفت: در جلسه سران قوا طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود، ان‌شاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کنند و ما اعلام کنیم، گشایشی ازلحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد و دست دولت، مقداری باز می‌‌شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، روز 20 مردادماه نیز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفت: دولت با همکاری قوای دیگر، به دنبال گشایش در اقتصاد و معیشت مردم است.

دیروز پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری درباره جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نوشت: «پیشنهاد مطرح‌شده از سوی ستاد اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی موردبحث و بررسی قرار گرفت و ضمن استقبال از این طرح، تصمیمات لازم جهت نهایی شدن آن اتخاذ شد».

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی نیز صبح یکشنبه در جلسه دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها ضمن اشاره به طرح گشایش اقتصادی، هدف اصلی آن را «مدیریت نقدینگی در بازارها» عنوان کرد.

واکنش مجلس و قوه قضائیه به طرح گشایش اقتصادی

پس از اظهارات رئیس‌جمهوری، موضع‌گیری‌های فراوانی در قبال آن صورت گرفت. ازجمله آیت الله سید ابراهیم رئیسی، 20 مرداد ماه در جلسه شورای عالی قضایی به طرح اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: اعلام هر طرح اقتصادی در کشور باید با نظرات کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی همراه باشد و پس از تصویب نیز، برای افکار عمومی به خوبی تبیین شود تا مورد استقبال همه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی افزود: یک طرح اقتصادی وقتی ارزشمند است و به مردم آرامش می‌دهد که با نظرات نخبگان تهیه شده باشد و درباره جزئیات آن هم اطلاع رسانی شود؛ در غیر این صورت با ایجاد ابهام، مردم را نگران و فعالان اقتصادی را سرگردان می‌کند.

محمدباقر قالیباف، نیز در جلسه علنی روز 19 مردادماه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این روزها درباره گشایش اقتصادی در جامعه سؤالاتی مطرح است، گفت: طرح مهمی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در حال بررسی است که می‌تواند بر اقتصاد تأثیر ملموسی بگذارد اما باید تصریح کرد که این طرح فقط درصورتی‌که در جزئیات آن، نظرات کارشناسی برای حفظ منافع مردم مدنظر قرار گیرد می‌تواند به اهداف خود برسد.

قالیباف ادامه داد: در این زمینه اختلاف نظرات کارشناسی وجود دارد و هنوز هیچ طرحی قطعی نشده است لذا باید صبر کرد و اجازه داد این بحث‌ها در فضای کارشناسی بررسی‌شده و به نتیجه نهایی برسد.

بعد از اظهارات رئیس مجلس به‌آرامی بررسی ابعاد مختلف این طرح موردتوجه قرار گرفت. اولین بار الیاس نادران بود که در رشته توییتی به‌صورت مبسوط به موضوع پرداخته بود.

الیاس نادران نوشت: «دولت وعده گشایش اقتصادی در هفته آتی داده و البته تجربه نشان می‌دهد این وعده‌ها تأثیری در زندگی دهک‌های پائین جامعه و اقشار کم‌درآمد نخواهد داشت. ظاهراً این خبر، ناظر به فروش اوراق سلف نفت است. با شرایطی که شنیده‌ام، این خبر بیشتر به فاجعه شبیه است تا وعده اقتصادی».

نادران در ادامه می‌نویسد: «اتخاذ تصمیمات مهم اقتصادی در جلسه سران قوا، بدون دخالت نمایندگان مردم، نتیجه‌ای جز تضعیف قوه قانون‌گذاری کشور ندارد. چرا نباید از نظرات تخصصی کمیسیون‌های بودجه، انرژی و اقتصادی مجلس استفاده کرد؟ فروش آتی نفت و بدهکار کردن دولت آینده، پیامدهای ناگوار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نخواهد داشت؟».

دنیای اقتصاد نوشت: شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که دولت در نظر دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت پیش‌فروش کند. یعنی درآمد ارزی که فعلاً قابل تحقق نیست، در داخل به فروش رساند و با این تیر ۲ هدف بزند؛ هم کسری بودجه را تا حدودی پوشش دهد و هم عملی در راستای مدیریت نقدینگی انجام دهد.

مالک شریعتی نیاسر، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز به تسنیم گفت که در جلسه هیئت‌رئیسه کمیسیون متبوعش تصمیم گرفته شد که «نامه‌ای از طرف کمیسیون به رئیس مجلس ارسال شود که طی آن نامه ضمن اعلام آمادگی برای بررسی کارشناسی موضوع در کمیسیون انرژی از رئیس مجلس تقاضا شود نسبت به تصمیمات شتاب‌زده و خارج از اراده مجلس تذکرات لازم به دولت داده شود».

در بخشی از این نامه آمده است: «نظر به این‌که موضوع گشایش اقتصادی از سوی رئیس محترم جمهور مطرح‌شده است و شواهد نشان می‌دهد طرح پیش‌فروش نفت در داخل کشور در شرف اجرا است و با توجه به تجربیات منفی گذشته نسبت به آثار برخی تصمیمات گرفته‌شده توسط شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه خواهشمند است دستور فرمایید شرایطی مقرر گردد که موضوع قبل از تصمیم‌گیری در شورای مذکور به‌صورت تخصصی در مجلس شورای اسلامی بحث و نتیجه‌گیری شود».

با نظر می‌رسد با توجه به تبعات تصمیم بنزینی سال گذشته، این بار مجلس عزم خود را جزم کرده که به‌صورت جدی این موضوع را پیگیری نماید. اگرچه موضع‌گیری یکی از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس درباره طرح گشایش اقتصادی همراه با ابهام است. به عبارتی بهتر اگرچه دیروز حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «ما درمجموع از این طرح استقبال می‌کنیم اما باید اشکالاتش رفع شود»، نگاه اصلاحی به آن ابراز داشت اما در ادامه گفت: «در جلسه مشترک هیئت‌رئیسه با روسای کمیسیون‌ها نظر اکثر همکاران این بود که رئیس مجلس به‌شدت در مقابل طرح و مصوب کردن این‌گونه پیشنهادات در جلسه سران قوا ممانعت و مخالفت کند».

بیشتر بخوانید:

رئیس قوه قضائیه: از هر اقدام بری گره‎گشایی از مردم استقبال می‎کنیم، اما طرح‌ها باید کارشناسی شده باشند

جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

رئیس اتاق بازرگانی: پیش فروش نفت به مردم نقدینگی را جمع، ولی تورم را علاج نمی‌کند

وی با تأکید بر اینکه این طرح درواقع به‌نوعی قرض گرفتن از جامعه است، بیان داشت: برداشته کلی ما این است که آقای روحانی بنا دارد برای دولت بعدی زمین سوخته تحویل دهد چراکه این طرح در حدود 100 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد دارد که دولت بعد باید این مبلغ را علاوه بر سود سررسید آن در سال‌های آینده پرداخت کند؛ این‌ها پیش‌خور کردن منابع کشور است که هر دولتی بعداً بیاید نمی‌تواند تا چندین سال این پیش‌خور کردن‌های دولت فعلی را جبران کند.

محمد سعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در توییتر نوشت: بعد از روحانی، همتی هم وعدۀ گشایش اقتصادی داد. طرحی که تاکنون ارائه‌شده، اگر اصلاح نشود صرفاً برای تأمین مالی دولت است و برای مردم آوردۀ مستقیمی ندارد. وی در ادامه تأکید کرد: اصرار بر گشایش اقتصادی پیش از بررسی جزئیات، این گمانه را تقویت می‌کند که دولت می‌خواهد هزینۀ «نه به طرح غیر کارشناسی» را بالا ببرد.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در پیامی درباره گشایش اقتصادی که رئیس‌جمهور وعده آن را داده است، نوشت: فروش اوراق ارزی بر پایه نفت که معنایش همان پیش‌فروش نفت است، می‌تواند اقدامی سنجیده و گشایش اقتصادی برای جمع‌آوری نقدینگی باشد ولی راه علاج تورم نیست.

درمجموع از انتقاداتی که تاکنون نسبت به این طرح مطرح‌شده می‌توان گفت اگرچه پیش‌فروش نفت به مردم می‌تواند کسری بودجه دولت را جبران کند اما موجبات بدهکاری دولت آینده خواهد شد. از سوی دیگر این امر تأثیری آن‌چنانی بر زندگی مردم نخواهد داشت و این‌که از این طرح به‌عنوان گشایش اقتصادی نام‌برده شده صرفاً در راستای اهداف دولت است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۶۳۵۴۰۹:۴۶:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
آقایان انتظار دارند مردم نفت دولت را بخرند!
ناشناس۱۵۵۶۴۴۴۱۰:۳۶:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
طرح افتضاحیه ظاهرا دولت روحانی تو ماههای آخر عمر دوش داره بی هدف و غیرکارشناسی دست و پا میزنه یه کاری بکنه ولی دیر شده دیگه
ناشناس۱۵۵۶۵۰۳۱۱:۰۴:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اگر در ایران، مدیریت جهادی جایگزین مدیریت ناقص قرار گیرد و سوءمدیریت‌ها جمع شود قطعاً دیگر مشکلی باقی نمی‌ماند.
حسن واره اب برده۱۵۵۶۶۷۳۱۲:۲۶:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مشگل گشای گشایش اقتصادی احرای بدون خط قرمز قانون از کجا اورده ای که مادر تمامی مبارزات با فساد است می باشد
ناشناس۱۵۵۶۸۲۷۱۳:۲۶:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
امروز ملت آگاه ایران سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید.
ناشناس۱۵۵۶۸۴۲۱۳:۳۳:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
دشمن با ایجاد فشارهای اقتصادی سعی در جدا کردن مردم از نظام دارد. همه باید هوشیار باشند. امروز ایران با اقتدار در تمام زمینه‌ها از چنان صلابتی برخوردار است که دوست و دشمن به آن اذعان دارند. مسایل و مشکلات اقتصادی کشور آنقدر ها بزرگ نیستند که نتوان آنها را حل کرد. باید با مدیریت قوی به دنبال پیشرفت‌های اقتصادی باشیم تا در دفاع از منافع و منابع ملی دچار مشکل نشویم. بايد در مقابل فشارها ايستادگی و از اين مقطع سرافرازانه عبور كنيم.
ناشناس۱۵۵۶۸۵۲۱۳:۳۷:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ناشناس۱۵۵۶۸۲۷ چرا ملت باید سختی ها را تحمل کند حال آنکه خودی ها در ناز و نعمت هستند؟
ناشناس۱۵۵۶۸۶۸۱۳:۴۵:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ما اقتصادمان را قوی می‌کنیم؛ زیرا قدرت خوداتکایی داشته و همه ظرفیت‌های بقا در اختیار ماست و می‌توانیم چند برابر ظرفیت کشورمان را همین امروز تغذیه کنیم. ما بدون فروش نفت هم هم می توانیم به راه خود ادامه دهیم. دولت نیازی به ارائه این گونه پیشنهادات ندارد.
ناشناس۱۵۵۷۴۲۸۲۱:۲۵:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ناشناس۱۵۵۶۸۶۸ خوب چرا چنین نمی کنید؟ روشن است که خودتان هم میدانید تنها شعار میدهید!
ناشناس۱۵۵۷۰۳۳۱۵:۲۵:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ای حسن مشکل گشا بیا و آجیل مشکل گشا نذری بکن @@@تا که شاید شود این کارگشای مشکل گشایش تو
ناشناس۱۵۵۷۱۶۸۱۷:۲۹:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مدیریت کارآمد و سالم
منافع ملی ضد رانت و فساد۱۵۵۶۵۹۰۱۱:۴۷:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اگر روشن باشد با نفت چه تولید می شود و کجا فروش می رود و با نظارت رانت بازی نمی شود کارشناسانه است. لازم به یادآوری است که ایران نسبت به گذشته نیاز کمتری به صادرات نفت خام دارد.
ناشناس۱۵۵۶۶۱۳۱۱:۵۴:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
گشایش اقتصادی یک نمونه استاندارد استفاده سیاستمداران دنیا از راهبرد خلق اخبار جعلی برای پیش بردن برنامه های اقتصادی ضد مردمی خود است. در واقعیت تنها عنوانی که نمی شود به پیش فروش نفت داد همان گشایش اقتصادی برای مردم و بازارهاست نتیجه این عدم صداقت و مردم و درک انها را هیچ انگاشتن سقوط ارزش پول ملی و گران شدن دلار است که لحظه ای دارد بالا می رود.
۳ نون حیف نون اقتصادی کشور را برکنار کنید۱۵۵۶۶۱۷۱۱:۵۶:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
تنها راه نجات کشور اجرای قانون از کجا اورده ای بدون خط قرمز می باشد ثروت های خرام و نامشروع و باد اورده باید به خزانه کشور برگردد و هدایت شده باعث عدالت اجتماعی و گسترش تولید و اشتغال گردد
ناشناس۱۵۵۶۷۷۸۱۳:۰۲:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بله البته اگر جرئت داشته باشند همه خودی ها را به میز پرسش بکشانند و نه تنها رقبای سیاسی خود را
ناشناس۱۵۵۶۷۱۹۱۲:۴۰:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
دولت روحانی از اول هیچ برنامه ای برای اداره کشور بجز فروش نفت نداشت و حالا که صادرات نفت ایران نزدیک به صفر شده بفکر فروش نفت به مردم است !خخ
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۵۵۷۰۰۴۱۵:۰۸:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۱
طرح بسیار بسیار خوبی است اگر دولت نفت را بسیار بسیار ارزان بفروشد به نحوی که تمامی دارندگان ثروت های کلان و نجومی و کهکشانی وسوسه شوند و تمام دارایی های خود را چه در داخل و چه در خارج برای خرید بیاورند سپس دولت در یک اقدام ضربتی به مسدود سازی این ثروت‌ها اقدام و دارندگان انرا بازداشت و قانون از کحا اورده ای را برایشان اعمال قانون کند
پیمان۱۵۵۷۱۷۹۱۷:۳۶:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بله. ممکنه چندصد نفرو بازداشت کنه. ولی میلیونها نفر بی اعتماد به دولت، بانک و سایر نهاد ها به وجود میاره. سرمایه های مادی و انسانی رو فراری میده و آینده رو از الانم تاریک تر میکنه
12۱۵۵۷۶۹۴۰۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
به همین خیال باش
ناشناس۱۵۵۶۴۶۹۱۰:۴۶:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نفت دولت نیست نفت ماله مردمه نفت ملیه ماله خودشونو به خودشون دوباره می فروشن!
ناشناس۱۵۵۶۶۸۶۱۲:۲۹:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در محلس دهم تصویب شد لاکن با تطمیع رییس محلس و نمایندگان طرح عملیاتی نشد محلس یازدهم ورود کند
ناشناس۱۵۵۷۱۹۱۱۷:۴۳:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
درود بر هموطن پی گیر .
حسین۱۵۵۷۲۸۳۱۸:۵۶:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
کدوم مردم؟؟؟مردم نابود شدند
ناشناس۱۵۵۶۴۷۳۱۰:۴۸:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اگه نفت و دلار بیاد پایین کی جوابگوی مردم است؟ اگه نفت و دلار بره بالا و تحریم هم باشه از چه منبعی پول مردم پرداخت میشه؟ احتمال زیاد این کار فرصتی است برای گرانی بیشتر محصولات وابسته به نفت و انرژی به پشتوانه ی مردم.
ناشناس۱۵۵۶۷۲۴۱۲:۴۱:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
روحانی : دلار بالای 1500 تومان نتیجه سوء مدیریت و نداشتن برنامه است !
مهرداد۱۵۵۶۴۹۷۱۱:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اصلا همه چیزمون به هم میاد خبر شما گرفته تا واکنش مسئولین! از یه طرف دولتی در ساده ترین وعده های اقتصادیش درست عمل نکرده میخواد نفتشو به مردم خودش بفروشه! از اون طرف قوه قضاییه کار خودشو ول کرده و در مورد مسائل اقتصادی نظر میده از اونور نماینده مجلس انتظار داره قبل از طرح موضوع در مجلس و دولت، اول از همه نظر ایشونو در مورد همه چیز جویا بشن! از اونطرفم که میگن کلیات تصویب ولی در جزییات یه شرطی گذاشتن که کلیات رو هوا کنه. کلا موفق باشید.
ناشناس۱۵۵۶۵۴۰۱۱:۲۱:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
گشایش توبورس ایجاد کردی ای تی اف پالایشی لغو کردی سرمایه مردم به باد دادی؟ بورس نابود کردی همه فروشنده شده اند. چه گشایشی کردی؟ بعدانتظارداری مردم بیایند توبورس نفت بخرند زهی خیال باطل.
ناشناس۱۵۵۶۶۶۵۱۲:۲۳:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
پیش بینی میشد که دولت بعداز ایجاد تورم و خالی کردن جیب مردم مستقیما سراغ جیب مردم بیاد احتمالا طرح جواب نده و طرح خرید اجباری نفت مطرح بشه از اینها هر کاری برمیاد
ناشناس۱۵۵۶۳۶۲۰۹:۴۹:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
قطعا گشایش برای دولته این طرح با این شکل
ناشناس۱۵۵۶۴۶۱۱۰:۴۴:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
این دولت حداکثر یکسال دیگر است. در واقع کشور را مدیریت های ثابت به ویرانی سوق دادند
ناشناس۱۵۵۶۶۹۹۱۲:۳۳:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مشگل گشای گشایش استیضاخ کل دولت و محاکمه و مجازات انها میباشد
ناشناس۱۵۵۶۳۶۳۰۹:۴۹:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
یعنی مردم اینقدر دیوانه هستند که سکه و دلارشون رو بدند نفت بخرند؟ دولت باید یک پولی هم به مردم بدهد تا بیایند انبارهای مملو از نفتش را خالی کنند که دیگر جای ذخیره سازی ندارد!!!
ناشناس۱۵۵۶۸۴۶۱۳:۳۵:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
دقیقا همینطور است. در حال حاضر قیمت نفت منفی است!
ناشناس۱۵۵۶۹۰۲۱۴:۰۸:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اگر ذخایر نفت پر شده باشه و مردم بخرند به نظرت باید تو خونه خودشون ذخیره کنند؟ همینطوری فکر کردی که به این دولت رای دادی و مردم را بیچاره کردی
ناشناس۱۵۵۶۳۶۷۰۹:۵۳:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
گشایش اقتصادی از جیب مردم و پرداخت سرسید اوراق نفت از جیب دولت آینده !
علی 671۱۵۵۶۳۶۹۰۹:۵۴:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بالاخره دوشنبه فرا رسید و آنچه روحانی و قالیباف با شوق و ذوق بیان کرده بودند که قدم اقتصادی به نفع مردم بر داشته شده و به زودی اعلام می شود .
مجتبی۱۵۵۶۳۷۲۰۹:۵۴:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
عجبا! مگر مسکن مهر بدهکار کردن دولت های بعد نبود که هنوز هم تمام نشده؟!! اون موقع هم نگران بدهکار کردن دولت های بعد بودند؟!!
رها۱۵۵۶۴۳۶۱۰:۳۱:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نخیر چون مردم در خانه های خودشان نشسته اند و قسطش را هم میدهند
ناشناس۱۵۵۶۷۱۲۱۲:۳۸:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
دولت احمدی نژاد 50 میلیارد دلار بدهی خارجی دولتهای هاشمی و خاتمی را پرداخت کرد اما دولت روحانی 300 هزار میلیارد تومان بدهی برای دولت بعدی به ارث گذاشته است.
ناشناس۱۵۵۶۸۱۲۱۳:۲۱:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
خیر. احمدی نژاد دلارهای صندوق ارزی را از دولت قبل خود به ارث برد و بیش از 800 میلیارد دلار نفت و فرآورده های نفتی فروخت. که البته سودی به حال کشور و مردم نداشت
ناشناس۱۵۵۶۹۳۰۱۴:۲۵:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نخیر دولتهای هاشمی و خاتمی استقراض خارجی کرده بودند.
ناشناس۱۵۵۷۸۵۸۰۸:۵۷:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
دروغ گفتن که کنتور نمی اندازد. 600 تن طلا را میتوانستی 1000 تن طلا بگویی! کیست که ثابت کند!
ناشناس۱۵۵۶۹۳۴۱۴:۲۷:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نخیر دولتهای هاشمی و خاتمی استقراض خارجی کرده بودند اما دولت احمدی نژاد 600 تن طلا و مقادیر زیادی ارز در بانک مرکزی ذخیره کرد.
ناشناس۱۵۵۶۹۳۸۱۴:۲۹:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بررسی کردم اطلاعاتت فیکه
ناشناس۱۵۵۶۷۳۵۱۲:۴۹:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
چه توجیه مسخره ای ! مسکن مهر کجاش بدهکار کردن دولت بعدی بود ؟ دولت وقت وام داده بود و دولت بعد داشت اقساطش را دریافت می کرد ! این یعنی ذخیره منابع برای دولت بعد !
ناشناس۱۵۵۶۹۱۳۱۴:۱۴:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
تو کلاس چندمی عمو؟ الآن مردم اقساط مسکن مهر رو به دولت شیخ حسن روحانی نمیدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۵۵۶۳۷۳۰۹:۵۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
روحانی نام ساقط کردن کشور را گذاشت گشایش!؟
ناشناس۱۵۵۶۶۰۶۱۱:۵۲:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
محمود نفت را اورد سر سفره ما تا به دلمان بچسبد و حسن نفت را اورده بفروشه
آزاده۱۵۵۶۳۸۷۱۰:۰۰:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مطمئن باشید فقط دولتیها و کارمندان دولت و نهادها و شرکت های دولتی بقیه مردم ول معطل
ناشناس۱۵۵۶۳۹۸۱۰:۰۵:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
قطعا این گشایش اقتصادی ربطی به مردم نداره. دولت روحانی هم چون میدونه سال دیگه روی کار نیست میخاد منابع رو جلو جلو پیش خور کنه و واسه دولت بعدی فقط تعهد ایجاد کنه
علیرضا۱۵۵۶۳۹۹۱۰:۰۶:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مخالفان طرح از حالا قصه دولت بعدی که احتمالا مال خودشان است میخورند. آنوقت که احمدی نژاد با پرداخت یارانه همه منابع کشور را خرج کرد چرا به جای انتقاد از او به به چه چه میکردند.
ناشناس۱۵۵۶۵۳۹۱۱:۲۰:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
این رویه عادی دولتها در دو سال اخر عمرشان هست
ناشناس۱۵۵۶۶۰۹۱۱:۵۳:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
این دولت که واقعا نوبره به خدا
مهدی۱۵۵۶۵۵۴۱۱:۲۷:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
عزیز دلم یارانه ها کلی درآمد برای دولت داشت،یعنی با گرون کردن منابع انرژی درآمدی برای دولت ایجاد شد که تازه قرار شد نصف اونو بین مردم تقسیم کردن و نصف دیگر را به تولیدکنندگان بدهند که ندادند
ناشناس۱۵۵۶۷۵۴۱۲:۵۴:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
به حرف شما می گویند سفسطه ! احمدی نژاد قیمتها رو آزاد کرد و قرار شد دولتها یارانه ها را مستقیما به خود مردم بدهند ! یعنی یارانه از محل فروش سوختها و ... تامین می شود که با قیمتهای امروز قسمت بزرگی در جیب دولت می ماند ! یعنی احمدی نژاد برای دولت درامد زایی کرده نه هزینه !
ناشناس۱۵۵۶۴۰۱۱۰:۱۰:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
زخم آخرین گشایش و جلسه سران در آبان 98 هنوز در تن مردم و جامعه التیام نیافته است!!!!!!!!!!
پور پالان دوز طرقبه و قصبات۱۵۵۶۴۰۶۱۰:۱۳:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
چرا رییس جمهور طی یک برنامه زنده تلویزیونی با مردم صحبت نمی کند و واقعیت اقتصاد کشور را بازگو نمی کند و از مردم علنا درخواست کمک و همدلی نمیکند و مانند مسله بنزین مردم را امین نمی دارند و هر روز بازاری را متاثر می کند دولت با اینکارهایش دوباره مثل بنزین تبعات زیادی برای کشور بوجود اورد
ناشناس۱۵۵۶۴۱۴۱۰:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
سلطان فرافکنی و فرار از مسئولیت
علیاری۱۵۵۶۹۸۵۱۵:۰۱:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
سوپرایزهای این دولت کلا به هم میاد.چند وقت پیش سوپرایز جهرمی وزیر پست : خانم‌ها و آقایان، به پست + (پُست پِلاس) خوش آمدید! ما به جای صحبت و جلسه، چند اقدام عملیاتی انجام دادیم که واقعا هزینه‌ها کمتر بشه و از آلودگی شهرها جلوگیری کنیم. برای همین در طرح پست+: انتقال بسته‌های پستی با پهپاد را فراهم کردیم که دیگر در هیچ جای ایران نقطه‌ای باقی نماند که غیرقابل دسترس باشد.
ناشناس۱۵۵۶۴۲۵۱۰:۲۵:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
این هم رانتی دیگر برای حرام خوارها...فروش نفت دیگه چه صیغه ای است..
مهدی۱۵۵۶۴۲۸۱۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نفت پیش فروش شده رو بعدا به چین صادر می کنید و پولش هم .....
نیما۱۵۵۶۴۴۹۱۰:۳۸:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
خیلی جالبه، در حالی که ما داریم تو باتلاق فقر فرو میریم یه عده وجود دارند که میتونن 100 هزار میلیارد تومان از دولت نفت بخرند؟ ایران بهشت دلال ها، جهنم مستضعفین
ناشناس۱۵۵۶۵۴۹۱۱:۲۴:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
چاره کار قانون از کجا اورده ای باید اجرا شود
ناشناس۱۵۵۶۴۶۶۱۰:۴۵:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
منظور از گشایش عدم عرضه دارا دوم و سقوط بورس بود. خخخ
ناشناس۱۵۵۶۴۷۴۱۰:۴۸:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نفت از اول ماله مردم بوده، اسمش ملیه! جنس مردم و به خودشون می فروشین؟؟؟
ناشناس۱۵۵۶۴۸۰۱۰:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مردم بیچاره به جای استفاده از درآمد خود در جهت رفاه و خوشی مجبورند تا آخر عمر در تلاش باشند تا از آن محافظت کنند !
شهرآشوب۱۵۵۶۵۰۶۱۱:۰۵:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
تا موقعی که قیمت نفت گران بود و دولت می تونست خودش نفت رو بفروشه خبری از عرضه نفت خام در بورس نبود.
ناشناس۱۵۵۶۵۳۵۱۱:۱۸:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ما که دهک پایین هستیم الان باید پیت نفت دستمون بگیریم? آخه کدوم طرح و لایحه ای تو این کشور بدون اشکال بوده? هیچ کاری بلد نیستین، .. مدیریت این کشور نشون داده که که اگه مدیریت دنیا دستمون بیوفته چه اتفاقی خواهد افتاد، برای همین هست که کشورهای دنیا با ..ما مشکل دارند و با تحریمهای امریکا همراهی و همکاری میکنن ولی یه تعداد اندکی به طمع نفت مفتی به ظاهر با ایران ارتباط برقرار میکنن یا زمانی در شورای امنیت رای موافق یا مخالف میدهند،
ناشناس۱۵۵۶۵۴۲۱۱:۲۲:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بهترین کار در حال حاضر استعفای دولتی است که ملتش را بخاک سیاه نشانده و در تاریخ ثبت گردید .
مجيد۱۵۵۷۱۸۲۱۷:۳۸:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
با استعفا فقط راحت ميشند اتفاقا بايد اين چند ماه هم بمونند و بعدش محاكمه بشند با اين بلاهاي گوناگوني كه بر سرمردم ميارند
ناشناس۱۵۵۶۵۵۰۱۱:۲۵:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۱
کفگیر به ته دیگ خورده مصداق دولتی استکه دیگر چیزی در خزانه اش باقی نمانده میخواهد دست در جیب دولت های آینده بکند .
عوام۱۵۵۶۵۵۳۱۱:۲۶:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
آقای رییس جمهور از سال اول هی کلید کلید میکرد ولی با این کلیدهاش هیچ قفلی گشایش پیدا نکرد که هیچ، قفلهایی رو هم که باز بود، بسته شد.
علی 671۱۵۵۶۵۵۹۱۱:۲۸:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بیچاره مردم که منتظرند .و خوب می دانند که همه ی وعده ها دروغ است .آبی برای آنها گرم نمی شود .چرا اینقدر دروغ ؟
محمد۱۵۵۶۵۶۲۱۱:۲۹:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
با سلام؛ مگر دولت خدمتگزار ملت نیست؟ چرا شما بین دولت و مجلس و نظام و ... افتراق دارید؟ برای رفع مشکلات اقتصادی همه باید هماهنگ عمل نموده و از جو سازی های هیجانی اجتناب نمایند.
ناشناس۱۵۵۶۷۶۵۱۳:۰۱:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
با سلام . فعلا که خود دولت خودش را تافته جدابافته می داند
ناشناس۱۵۵۶۵۷۴۱۱:۴۰:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
تمامی مسئولین به اندازه روحانی در این اوضاع مقصر هستند. قطعا چنین طرحهایی هم با مشورت تمامی مسئولان انجام میشه مثل همون گرون شدن بنزین. منتهی فحشش را روحانی میخوره این روش همیشگی بوده که دولتها عملا میان برای فحش خوردن. روحانی هم ظاهرا فحش خورش خوبه.
ناشناس۱۵۵۶۶۱۰۱۱:۵۳:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اميدواريم گُشايش اقتصادي باشد ، البته براي مردم ،...بديهي است ما كه بخيل نيستيم ، هكذا گشايش اقتصادي براي دولت هم باشد !! و حتماً اين گشايش اقتصادي دولت براي ملت باشد !! و انشاء الله كه كِشايش اقتصادي نباشد !! .كشايش اقتصادي ؟ ... آره برادر كِشايش اقتصادي !! ... يعني " تو بكش و من بكش " !! يعني در مسايل اقتصادي بين اينورها و آنوري ها بِكِش بِكش باشد !! دقيقاً مثل مسابقه طناب كشي بچه ها !! ... در اين وسط من و شماي نوعي ضرر مي كنيم ، كارمند و بازنشسته و كارگر و به طور كلي حقوق ثابتيان بيشتر ضرر وزيان مي كنند !! ... بله برادر بين گشايش اقتصادي با كشايش اقتصادي در كتابت آن دو واژه ، يك علامت كوچولو بيشتر تفاوت نيست ، اما تاثيرات گشايش اقتصادي با كشايش اقتصادي براي من و شماي نوعي ، تفاوت از زمين تا آسمان است !!!
تبریزی۱۵۵۶۶۲۶۱۲:۰۱:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
به فرض محال که این طرح موفق شود و برای خریداران نفت سود آور باشد، کجای این طرح می تواند گشایشی در وضع آن کارگر بی نوا که لنگ نان زن و بچه خودش مانده، گشایش ایجاد کند؟ به نظر، مسئولین ما هیچ درکی از مشکلات اصلی مردم ندارند و فکر می کنند فقط نگرانی مردم الان معضل حفظ ارزش پس انداز و دارایی های مازاد آنهاست. من یاد یک حکایتی افتادم، معلم از دانش آموزان یک کلاس می خواهد که فردا انشایی در مورد یک خانواده فقیر بنویسید، یکی از بچه مایه دار های کلاس چنین انشا می نویسد: خانواده فقیری بودند که خیلی فقیر بودند، آنقدر فقیر که تمام خدمتکاران آنها هم فقیر بودند، باغبان و راننده آنها هم فقیر بود، معلم پیانو بچه های آنها هم فقیر بود درک الان مسئولین از معضلات مردم بی شباهت به درک آن بچه از فقر نیست، وگرنه این همه وعده گشایش یا توصیه ..نمی کردند.
ناشناس۱۵۵۶۶۳۰۱۲:۰۳:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
خیلی ها همین نفت هم میخرن، مسئولین اولش بورس را امتحان کردن دیدن اکثر مردم استقبال کردن، الان نفت را پیشنهاد دادن برای بورس، ما ملت کاملا پیش بینی شده هستیم برای دولت
ناشناس۱۵۵۶۶۴۰۱۲:۱۱:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
راستی دولت لبنان به کلی استعفا داده اند... همینطوری گفتم منظوری نداشتم
ناشناس۱۵۵۶۶۵۳۱۲:۲۰:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
روحانی گفت: مردم، هفته دیگه گشایش اقتصادی داریم! جای نگفت برای مردم گشایشه بیشتر خبر مسرت بخش ی بود که با مردم درمیون گذاشت
ناشناس۱۵۵۶۸۰۱۱۳:۱۵:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
آخه کدوم کشوری میاد نفت خودش رو به مردم داخل خودش می فروشه! از یه جیب بگیره بده جیب دیگه اون هم جیب های سوراخ در اقتصادی در حال احتضار! واقعا باید تاسف خورد برای این تفکرات و برنامه های خنده دار اقتصادی که تنها یک شوی تبلیغاتی هستند که اوضاع را بدتر می کنند...
محمد معظمی۱۵۵۶۸۲۰۱۳:۲۳:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
گشایش اقتصادی برای دولت و کارمندان دولت است ولی این مردم فقیر تر از این هستند
ناشناس۱۵۵۶۹۵۷۱۴:۴۰:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
کارمندان دولت ؟ حالت خوبه؟ الان هزینه ها چند برابر شده ! آیا کارمندان هم حقوقشان چند برابر شده ؟ خیر ! اما در عوض کاسب و بازاری علاوه بر سود بسیار زیاد کالاهای جدید ، اجناس قبلی را هم به قیمت جدید می فروشند ! حتی کارگر روز مزد هم چند برابر سال قبل مزد می گیرد !
ناشناس۱۵۵۶۸۶۴۱۳:۴۳:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
به این دولتو گفته ها و تضمین هایش نمی توان اطمینان کرد. مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود. دولت قبلا در ثبت نام سکه دبه کرد چون نفعی به مردم می رسید و از فروش سکه که معاف از مالیات بود 150 هزار تومان مالیات گرفتند
ناشناس۱۵۵۶۸۶۷۱۳:۴۴:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
کدام آدم عاقل میاد پولو طلای نقدش را برهد به نسیه و آخرش هم سود سپرده بانکی بهش بدهند
ناشناس۱۵۵۶۸۹۱۱۴:۰۰:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
میخ بر تابوت مردم . رییس جمهوری که قسم خورده بود حامی منافع مردم باشد . قسم دروغ را کجای دل مان بگذاریم . چه بگوبم جز افسوس و .شرم . ..
سیدجلال حسینی۱۵۵۶۹۴۴۱۴:۳۲:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
قطعا این طرح و همه طرح ها برای خودشان میباشد چرا که دراین مدت معلوم شده میگردن که چه منابع رانتی را برای خود دست و پاکنند مجلس هم که غرق در حقوق های نجومی و طرحهای بی بنیان پوپولیستی و احمدی نژادی است
ناشناس۱۵۵۶۹۹۳۱۵:۰۵:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
دو سال گذشته دلار 1200تومان یعنی یک بشکه نفت 40دلاری معادل 48000تومان با دلار امروز هر بشکه نفت 900000هزار تومان قرار نیست تا قیامت ایران تحریم باشد اگر شرایط عادی شود ارزش پول ایران به سرعت بالا می رود با توجه به منابع خدادادی و پتروشیمی و بارش های فراوان در آن صورت خریدار نفت باید نفت را بشکه ای 40هزار تومان بفروشد .لذا هیچ عقل سلیمی نمی گوید در این اقتصاد نا سالم کسی پول خود را نفت بخرد. (البته اقای روحانی گفته بود نفت را سر سفر های مردم می آوریم فکر کنم به هر ایرانی یک بشکه نفت بدهند )با این ویروس کرونا کسی به فردای خود اطمینان نداردآقای روحانی می خواهد ارزش پول مردم را دو سال آینده که رییس جمهور نیست حفظ کند.
مجيد۱۵۵۷۱۷۲۱۷:۳۳:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ممنون اقاي روحاني تاريخ ٢٩اسفند روز ملي شدن نفت هم محو كرديد با اين كار! ثروت ملي را به خود مردم پيش فروش میكنيد چون انجام تعهدات آن به دولت بعدي موكول ميشود. اي كاش كارشناسي ميكرديد اين طرحهاي زيبا را. اينم از دوشنبه زيبا.
علی کریمی۱۵۵۷۲۱۹۱۸:۰۳:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بدون ارتباط پایدار و بدون تنش با سایر کشورهای دنیا صحبت از گشایش اقتصادی عوام فریبی است.
abbas۱۵۵۷۲۵۷۱۸:۳۸:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
وقتی وضعیت اقتصاد ، تحریم و بیکاری این است ، دولت باید به سمت کاهش هزینه ها می رفت اما این کار را نکرد حقوق های دولتی را افزایش داد ، 50 درصد حق رفاهی داد ، حجم کارکنان دولت 4 برابر کشورهای مشابه است و حاضر به کاهش نشد هیچ اضافه کار نیز کامل پرداخت کرد. یه زمانی می گفتند فلانی بازاریه اما اکنون کارمندان نسبت به بازار حقوق خیلی خوبی دریافت می کنند اقتصاد با ولخرجی درست نخواهد شد. مدیریت بد بدتر از دزدی و اختلاس است و حجم ضربه زدن آن به اقتصاد کشور دائمی و بسیار زیان بارتر است
اکبر۱۵۵۷۳۱۹۱۹:۴۰:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اقای روحانی،چنان از گشایش حرف زدی که فکر کردیم چه ها خواهد شد، تو رو به.. حضرت عباس این چند ماه باقی مونده رو هیچ کاری نکن، یه گوشه بشین،.. التماس میکنیم .. دست به کاری نزنید.
ناشناس۱۵۵۷۳۹۵۲۰:۴۸:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
این دولت کاری می کند که بعد از خودش هیچ دولتی نتونه کار کنه
ناشناس۱۵۵۷۴۰۰۲۰:۵۰:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
آیا این پیش فروش باعث کاهش قیمت ها میگردد؟
ناشناس۱۵۵۷۴۰۱۲۰:۵۰:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
این دولت در هیچ کاری موفق نبوده. ضعیف ترین دولت قبل و بعد از انقلاب است
معلم۱۵۵۷۴۴۸۲۱:۵۳:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
راه حل فعلی اقتصاد ایران تغییر در سیاست خارجی و رفع تحریم است. این یک تاکتیک است. پس از رفع بحران اقتصادی با توجه به تجربیات بدست آمده باید نظام دنبال اقتصاد پایدار و مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب باشد و ضمنا مبارزه با فساد فراموش نشود.
ناشناس۱۵۵۷۵۳۸۲۳:۰۹:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
قرار بود نفت بیاد سر سفره مردم یا پول مردم بره سر سفره نفت.
توليد كننده۱۵۵۷۵۶۶۲۳:۳۹:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مديريت ضعيف دولت در شرايط تحريم شده قصه مارادونا را ول كن .. با بدبختي مواد وارد كرديم ٥ ماه هست تو گمرك گير كرده بدليل ناهماهنگي بأنك مركزي با گمرك توان حل يك يك موضوع ساده را ندارن طرح ميده كي ميخواد اجرا كنه واقعاكسي نيست بفهمه مشكل چيه و راه حل چيه
ناشناس۱۵۵۷۸۱۹۰۸:۳۴:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اقاي قاليباف هم مدعي بود گشايش اقتصادي هفته اينده قسمتي از بسته اقتصادي مجلس است
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. یک پیشنهاد اقتصادی به وزارت خارجه 

 2. اطلاعات کاملی از مراکز حساس و راهبردی اسراییل داریم

 3. رئیسی، خط قرمز دولتش را اعلام کرد/ خط و نشان ایران برای علی‌اف / ارزیابی سالانه مدیران شهرداری

 4. مهدوی: تنش جدی بین طالبان و شیعیان نیست/ احمد مسعود بین مردم نفوذی ندارد

 5. تکاپوی اعراب و اروپایی‌ها برای همگرایی با دمشق/ آمریکا به شکست خود اعتراف می‌کند؟

 6. ابراز تعجب خطیب زاده از اظهارات علی اف/ حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهایمان را تحمل نمی کنیم

 7. پاسخ ایران به ادعای امارات درباره جزایرسه گانه و تذکر درباره خلیج فارس

 8. تصویر آقای هاشمی رفسنجانی در حال سوارکاری

 9.  وام ودیعه مسکن؛ فقط یکی از هر ۱۵۴ خانوار مستاجر !

 10. پشت پرده دستور رییسی به بانک مرکزی چیست؟/ آيا دستور رييسي قيمت ارز را تغيير مي‌دهد؟

 11. حاجی دلیگانی: گزارش‌هایی در مورد «اهمال دولت تدبیر» در تامین واکسن به مجلس رسید

 12. واقعیت‌های موجود افغانستان در برابر طالبان

 13. پرداخت قبض برق قسطی شد

 14. گران‌ترین ماشین ظرفشویی‌های بازار چند؟ / جدول نرخ‌ها

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. سناریوهای احتمالی در مورد آینده برجام

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. فرمان جهاد صادر شد...

 11. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 12. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 13. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 14. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 15. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 16. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 17. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 18. به نام فقرا به کام اغنیا

 19. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 20. خرید گنبد آهنین اسرائیل توسط عربستان و پیامدهای آن

 21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25.  بیش از ۶۴میلیون سفر در هر ماه؛ اسنپ چقدر می‌ارزد؟

ابر آروان

آخرین عناوین