کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

گروه اقتصادی الف،   3990512024 ۱۵ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

مدتی‌است که کلاهبرداران با دور زدن قانون جدید صدور چک اعتماد مردم به چک را در معاملات کاهش داده‌اند، لزوم پیگیری این موارد از طرف بانک مرکزی و قوه‌قضاییه، باعث افزایش اعتبار چک شده و به تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی کمک خواهد کرد.

یکی از مواردی که در قانون جدید صدور چک در نظر گرفته شده است، تنبیهاتی‌است که برای چک برگشتی و سواثر ناشی از آن در نظر گرفته شده‌است، در واقع اگر فردی چک برگشتی رفع سوءاثر نشده‌ای داشته باشد، طبق قانون مشمول برخی محدودیت‌های نظام بانکی می‌شود که از جمله‌ی آن می توان‌ به عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید اشاره کرد. علاوه بر ایجاد محرومیت‌های بانکی که برای فرد لحاظ می‌شود، اشخاص دیگری هم که میخواهند با وی معامله کنند، از سابقه‌ی چک برگشتی وی مطلع می‌شوند، این موارد باعث‌ می‌شود تا افراد نسبت به تسویه‌شدن وجه چک‌های خود با دقت بیشتری عمل کنند.

ثمره‌ی این تغییرات در قانون، کاهش نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده می‌باشد. چک به عنوان ابزار پرداخت مدت‌دار مهم‌ترین نقش را در تامین‌مالی تولیدی‌ها و سرمایه در گردش کسب‌وکارها ایفا می‌کند. به همین دلیل افزایش اعتبار چک از عوامل موثر در رونق اقتصادی محسوب می‌شود.

رفع سواثر غیرقانونی چک، با جعل رضایت  از دارنده چک 

روش‌های رفع سوءاثر چک‌های برگشتی در قانون جدید صدور چک مختلف است، یکی از این روش‌ها ارائه رضایت نامه رسمی (تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی) از دارنده چک یا نامه رسمی از شخص حقوقی دولتی یا عمومی غیر دولتی دارنده چک است.

یکی از روش‌هایی که کلاهبرداران با سوءاستفاده از عدم اجرای کامل قانون جدید صدور چک به صورت غیرقانونی انجام می‌دهند، رفع غیرقانونی سواثر چک است. در این روش با ارائه رضایت نامه جعلی تنظیم شده در دفتر اسناد رسمی، قانون دور زده می‌شود، بدین صورت که شخص ثالثی با جعل وکالت نامه‌ای از طرف دارنده چک برگشتی، رضایتنامه‌ای صادر می‌کند و با ارائه رضایت‌نامه‌ی جعلی به بانک، از چک رفع سوء اثر می‌کنند. نکته‌ مهم اینجاست که اشتراک همه‌ی روش ‌های رفع سوءاثر غیرقانونی چک برگشتی، عدم اطلاع دارنده چک برگشتی می‌باشد.

سد راه رفع غیرقانونی سواثر چک، با روشی ساده

راه‌حل بسیار ساده‌ای که می‌توان در جهت مقابله با رفع سوءاثر غیرقانونی چک های برگشتی انجام داد، اطلاع به دارنده‌ی چک برگشتی است (به طور مثال ارسال پیامک و درخواست تایید از دارنده چک)، در این صورت اگر فرد رضایتی نسبت به چک برگشتی خود نداشته باشد، بانک متوجه جعل رضایتنامه شده و راه برای افراد متخلف بسته می‌شود. یکی از تغییرات مهم که باعث شده افراد با اطمینان بیشتری با چک معامله کنند، اطلاع از سابقه‌ی عملکرد صادرکننده‌ی چک است. اینکه صادرکننده تا چه میزان خوش‌حساب است و چه میزان چک برگشتی دارد، مزیتی‌است که قانون جدید صدور چک دارد و با این اطلاعات، امنیت مالی افراد تا حد زیادی تامین می‌شود. 

پیگیری قوه قضاییه و بانک‌مرکزی برای افزایش اعتبار چک

لازم است بانک مرکزی با شناسایی کارمندانی که ممکن است در بانک مرکزی یا شعبات بانک‌ها تخلف می‌کنند و قانون را دور می‌زنند، برخورد نماید، همچنین قوه قضائیه نیز وظیفه دارد دفاتر اسناد رسمی که اقدام به جعل رضایتنامه برای رفع سوءاثر چک برگشتی می کنند نیز شناسایی کرده و با آنها برخورد کند. اهمیت برخورد با متخلفان از این جهت بیشتر می‌شود که این افراد می‌توانند با دور زدن قانون و پاک کردن سوءسابقه‌ی خود، چک‌های بی‌محل زیادی صادر کرده و از افراد متعددی کلاهبرداری کنند.

 لازم است تا بانک‌مرکزی و قوه‌قضاییه علاوه بر برخورد با کسانی که با کلاهبرداری قانون را دور می‌زنند، وظایف قانونی خود که در قانون ذکر شده است را عملیاتی کنند تا بنگاه‌ها اعتماد بیشتری به معامله با چک کرده و به تامین سرمایه‌ی آنها کمک شود. ضمنا اجرای کامل قانون جدید صدور چک نیز که با کندی بسیاری پیش می‌رود، می‌تواند به بسته شدن این خلاهای قانونی منجر گردد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۶۰۸۷۱۲:۳۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
ببخشید هزاران چک برگشت خورد بعلت عمل نکردن دارنده چک با توافق طرف مجبور شد چکش را برگشت بزنه و دارنده چک چون خلافکار است جرات نداره اقدام قانونی کند ، شما باید قانونی حرف بزنی من اختلاف دارم خانه خریدم چک دادم طرف نیامده محضر پولم از بانک کشیدم بیرون چرا باید کل حساب ها بسته بشه
محمد۱۵۴۶۳۶۹۱۵:۲۷:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
پس معنای قانون را هنوز متوجه نشده ای
ناشناس۱۵۴۶۴۱۶۱۶:۱۰:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چک قانون مشخص خودشو داره، اول مطالعه بفرمایید و بعد دسته چک دریافت کنید. چک بازیچه نیست که برای گرو کشی، تحت فشار قراردادن و .. استفاده بشه. چک نقدی به یک صورت و چک مدت دار و قراردادی به یک صورت. اگر شما برای حفظ حقوق خودتون چک پاس نکردید، قطعاً از مجرای قانونی باید پیش برید. از این دست کلاه برداری ها زیاد میشه، ولی اینکه چک بی اعتبار بشه، ضرر به همه هست. دارنده چک، چک میده که تضمین پرداخت قطعی باشه، نه حواله به آینده نا معلوم! کسی چک داد، اگر مشکل حقوقی با صاحب حق داره، خب باید از مجرای قانونی پیش بره، در غیر اینصورت هر کسی چکی میکشه باید تنش بلرزه که سر موعد پاس کنه، نه اینکه صاحب حق رو بیچاره کنه. خصوصا چکهای با مبلغ پایین که ارزش پیگیری قضایی هم ندارند. اینها نه تنها باید تحت فشار باشند، بلکه بدون نیاز به طی شدن روال عادی، باید توقیف اموال داده بشه که وقتی چک خرج میکنند و به بدبختی میدن که روش حساب کنه، توی این وضع کار به برگشت نرسه. بدبختی اینه که الان اکثر کاسب های ما عادت کردند به بازی با چک. این رویه باید اصلاح بشه. امضاء کننده چک، وقتی امضاء میکنه باید فکر آینده رو بکنه و امضاء نکنه. نه اینکه قرار بزاره و بعد بگه حالا یه کاری میکنیم. معلوم هست که جز در مواردی که مربوط به امانت و یا ضمانت میشه، در حالات دیگه، امضاء کننده خلافکار محسوب میشه و ضربه به آبرو خودش، طرف معامله و جامعه زده. ناراحت هم میشه؟ چرا چک باید بازیچه باشه؟ زندگی مدل نسیه؟ اگر امضاء کننده ناراحت هست، حواسش رو موقع امضاء جمع کنه، اگر یادش رفت، بعدش بره دادخواست بده ، حالا خیانت در امانت هست، تخلف در قرار داد هست و .. مشکل برای همه پیش میاد، ولی این ابزار نباید بازیچه بشه. بانکهای ..، برای نفع خودشون کیلویی هم شده دسته چک میدن و سهم خودشونو میگیرن، بعد مردم بدبخت راهرو دادگاه ها میشن. مورد زیاد از اینها دیدم. طرف برگشتی داره، فقط یه شماره تماس و آدرس جعلی وجود داره، آیا بانک به وظیفه خودش عمل کرده؟
ناشناس۱۵۴۶۰۹۴۱۲:۳۹:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نویسنده بدون هیچ بررسی صاحب حساب را کلاهبردار و دارنده چک صاحب حق معرفی کرد
ناشناس۱۵۴۶۳۸۲۱۵:۴۲:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
وقتی چکی فاقد موجودی هست باید حساب فرد صادر کننده چک به میزان مبلغ چک منفی گردد و تا زمانی که حساب فردی در شبکه بانکی کشور منفی باشد این فرد باید ممنوع الخروج و ممنوع المعامله گردد و شبکه بانکی از ارائه خدماتی نظیر افتتاح حساب جدید، وام و .. خودداری نماید.
ناشناس۱۵۴۶۴۴۷۱۶:۳۱:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چک غیربانکی در ایران نوعی خلق پول است و باعث تورم و فقیرتر شدن فقرا و پرشدن زندان ها شده است و باید کلا برچیده شود . فردی که پول ندارد ولی اعتبار دارد کالا را از دست فردی که پول دارد ولی چک یا اعتبار یا هردو ندارد در میاورد و پول را بی ارزش می کند و به همین روش سلاطین خلق می شوند.
ناشناس۱۵۴۶۴۸۵۱۷:۰۹:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
یکی از بلایایی که موجب شده تولید در کشور ورشکست شود همین چک است چرا باید عده ایی به راحتی چک بکشند و رقم بنویسند ولی سر موعد بگویند که ندارند یا به فلان دلیل نمیدهم در چین سرمایه در گردش را خریدار تامین می کند ولی اینجا تولید کننده بدبخت خودش پول میزاره جنس می سازه بعد با چک می فروشه به یک دلال و اونم سر وقت چکشو پر نمی کنه
ناشناس۱۵۴۶۵۴۹۱۸:۰۴:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
بانك بايد دقت لازم را داشته باشد بانك بايد از دارنده چك بي محل كه فريب صاحب چك را خورده استعلام بگيرد حتي اگر دارنده به محضر رفته باشد
ناشناس۱۵۴۶۵۸۵۱۸:۳۷:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مشکل از قانونه. بعد 60 سال از ورود چک به ایران هنوز قانونگذار نمی دونه کشیدن چک بی محل کیفریه یا حقوقی. اگه کشیدن چک بلامحل قانوناً جرم محسوب میشه، رضایتِ ذینفع یعنی چی؟
ناشناس۱۵۴۷۰۶۱۰۹:۴۵:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۳
یعنی ذینفع راضی است سر نفر بعدی هم کلاه برود و ..
کوروش۱۵۴۶۶۱۵۱۸:۵۹:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
وقتی محضر اسناد رسمی تقلب کنه که دیگه واویلا!
ناشناس۱۵۴۶۸۵۰۲۳:۵۲:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اصلا چك بايد هيچ اعتباري نداشته باشد چك يك حواله است والسلام
ناشناس۱۵۴۷۰۵۹۰۹:۴۴:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۳
همین چک را کشورهای دیگر براحتی استفاده میکنند علت در چک است یا قانون بد و قوه قضاییه مستقل از مردم؟
محسن۱۵۴۷۰۸۰۱۰:۱۰:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۳
چک به اندازه چرک کف دست هم ارزش نداره چون اگه طرف چکش رو پاس نکرد باید به اندازه عمرت درگیر دادگاه رفتن بشی. قانون چک بسیار ضعیف و شکننده است و تنها انتظار در سالنهای دادگاه به دارنده چک هدیه اوست.قربون کرونا برم که دیگه حکم جلب هم نمیدن
ناشناس۱۵۴۷۱۳۸۱۱:۱۳:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۳
بانکهای جهانی و دبی هر تعدادی برگ چک نیاز داری بشما میده و قانون هست که اگر چک برگشت خورد برخورد شدید با صاحب چک میکنند قانون فصل الخطاب است نه بانک ، بانک حق جابجا کردن پول از حساب به حسابی دیگر نداره بانک حق توقیف اموال نداره قانون و دادگاه و قوه قضائیه با صدور حکم صاحب این حق است نه بانک

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 4. صحنه آهسته انفجار بیروت

 5. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 8. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 9. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 10. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 11. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 14. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 15. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 16. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 17. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 18. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 19. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 20. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

 21. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 22. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 23. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 24. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

 25. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 12. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 13. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 14. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 15. صحنه آهسته انفجار بیروت

 16. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 17. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 18. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 19. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 20. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 21. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 24. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 25. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 5. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 6. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 7. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 8. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 9. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 10. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 11. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 12. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 13. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 14. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

 15. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 16. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 17. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 18. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 19. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 20. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

 21. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 22. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 23. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 24. دلار در سراشیبی قرار گرفت

 25. مسکن ارزان می‌شود؟

آخرین عناوین