فرجی‌راد: توسعه گردشگری در کیش مد نظر است نه فروش آن به چین

گروه جهان الف،   3990422007

یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با بیان این که ایران قدرت منطقه ای است و چین هم به سمت یک قدرت جهانی پیش می‌رود، تاکید کرد: سند همکاری و قرارداد با چین یک قرارداد جامعی است و باید با یکدیگر در تمامی زمینه ها همکاری کنیم اما متاسفانه برخی از روشنفکران داخلی آدرس غلط می‌دهند.

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از امضای سند همکاری میان ایران و چین و همچنین برخی انتقاداتی که به این تفاهم نامه وارد شده،  گفت: ایران کشور مستقلی است و مستقل هم باید بماند و ما نه تنها با چین بلکه با بسیاری از کشورها به خصوص همسایگان باید چنین تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما فضا به گونه‌ای است که حتی اگر دولت ضعف‌هایی داشته باشد که دارد اگر کار خوبی هم انجام شود برخی تلاش می‌کنند این کار را از جنبه منفی ببینند، اگر یک نشریه انگلیسی به غلط ادعایی را مطرح کرده حتما از جایی خط گرفته که مطلبی کاملا غیر واقعی مطرح کرده است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: امروز اکثر کشورهای دنیا با یکدیگر همکاری مختلفی دارند به ویژه کشورهایی که از نظر فکری به یکدیگر نزدیک هستند.  همان طور که می‌دانیم ایران بیش از 40 سال است که در تحریم قرار دارد  و حدود 10 سال است که این تحریم‌ها شدیدتر شده است.

فرجی راد تصریح کرد: اگر ایران را با برخی از کشورهای همسایه مقایسه کنیم از نظر توسعه عقب هستیم بعد از جنگ بسیاری از ساختارها را درست کردیم اما در این چند سال خیلی عقب افتادیم، کشورهایی مانند ترکیه و پاکستان به سمت توسعه رفته اند حتی پاکستان با چین همکاری هایی را انجام می دهد.

سفیر سابق ایران در نروژ خاطرنشان کرد: سند همکاری و تفاهم نامه با چین اقبال خوبی برای کشور است هنوز البته طرف چینی امضا نکرده است.  آنهایی که چنین فکری برای امضای این  تفاهم نامه کردند فکر خوبی است.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه تاکید کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم ایران قدرت منطقه‌ای است و چین هم به سمت قدرت جهانی می‌رود و حتی در رقابت با آمریکا قرار دارد. چین کشوری با تکنولوژی بالا است از نظر صنعتی، ماشین سازی،  الکترونیک و... در جایگاه قابل قبولی می باشد لذا باید با این کشور همکاری کنیم مهندسین ما باید در حوزه های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و ... با مهندسین سایر کشورها در ارتباط باشند و با تکنولوژی جدید آشنا شوند.

فرجی راد افزود: متاسفانه انتظاری که مردم از کشور و مسئولین در زمینه توسعه دارند بر آورده نشده است، در مقابل شاهد هستیم که پاکستان با 210 میلیون جمعیت به سمت توسعه رفته و امیدهای زیادی برای مردم کشورش ایجاد شده است و یکی از این اقدامات ارتباط استراتژیکی است که با چین به امضا رسانده است. ما 2500 کیلومتر مرز آبی داریم که متاسفانه توسعه نیافته است در حالی که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده لازم را کرده و پیشرفت‌هایی در سطح جهانی داشته‌اند.
وی ادامه داد: ما همین طور دست روی دست گذاشته‌ایم و هر کاری هم که انجام می‌شود متاسفانه با قراردادهای 100 سال یا 200 سال پیش مقایسه می‌کنند تا ذهن  مردم خراب شود در حالی که ما باید چنین تفاهم نامه‌هایی را با همه همسایه ها از جمله با آذربایجان در سطح گسترده داشته باشیم، احتمالا با عراق هم چنین قراردادی خواهیم داشت.

سفیر سابق کشورمان در نروژ تاکید کرد: قرارداد 25 ساله با چین،  الزام آور هم نیست که ما فقط با چین همکاری کنیم و با سایر کشورها ارتباطی نداشته باشیم، این قرارداد یک قرارداد جامعی است که سایر بخش های مختلف آن قراردادهای خاص خود را نیاز دارد، در واقع درست است که با چین این طرح جامع را امضا کردیم اما در سایر زمینه ها اعم از نفت، گاز، آبیاری، کشاورزی و... باید قراردادهای مجرایی منعقد شود که طرفین باید در این بخش بسیار دقت کنند.

وی یادآور شد: بنابراین، این که برخی شایعه می کنند کیش را به چین فروختند اصلا چنین بحثی نیست زیرا قرار است چین در قسمت‌هایی از این جزیره توسعه گردشگری را انجام دهد این کار می تواند به اشتغالزایی در کشور هم کمک کند.

فرجی راد افزود: تاسف می‌خورم از این که برخی از روشنفکران داخلی آدرس غلط می دهند،  بیرون از کشور هم مشخص است طبیعتا آمریکا و اروپایی ها از این تفاهم نامه خرسند نیستند و معتقدند ایران در مسیر یک کمربند - یک جاده جدید قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: ایران در یک نقطه ژئوپلیتیک و استراتژیک خوبی قرار گرفته است چینی ها هم از این راه می توانند خودشان را به اروپا برسانند بنابراین قرار نیست ما دایماً با چینی ها کار کنیم ما باید همانند گذشته با اروپا هم همکاری داشته باشیم اما در نظر داشته باشید با هند همکاری می کنیم 20 سال است که هندی ها در چابهار حضور دارند اما پیشرفتی در کار شاهد نبودیم اما چینی ها با تکنولوژی که در اختیار دارند کارها را به سرعت پیش می برند.

این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: طرح جامع 25 ساله ایران و چین یکطرح بسیار خوبی است. ما از نظر توسعه عقب ماندیم و باید کشور ما به توسعه برسد.  امیدواریم آنهایی که منفی بافی می‌کنند،  مطلب می نویسند مطالعه کنند،  سعی در کمک  داشته باشند و اگر ایرادی هم وجود داد جهت اصلاح و رفع آن نظرات خود را مطرح کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 2. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 3. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 4. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 5. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 6. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 7. همتی به رئیسی تبریک گفت

 8. تبریک قالیباف به مردم ایران

 9. اتحاد ایرانیان؛ محور تحلیل رسانه‌های عرب‌زبان از انتخابات ایران

 10. نیویورک‌تایمز: تهران از آمریکا ضمانت کتبی عدم خروج از برجام درخواست کرده است

 11. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 12. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 13. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 14. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 15. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 16. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 17. کاروان خودرویی هواداران رئیسی در قم

 18. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 19. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 20. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 21. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 22. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 7. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 8. درباره یک تصمیم

 9. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 11. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

ابر آروان

آخرین عناوین