لارگانی: دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

گروه اقتصادی الف،   3990418147 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت: قیمت ارز از ابتدای روی کار آمدن دولت آقای روحانی کمتر از ۴ هزار تومان بوده و تاکنون جهش بیش از ۵ برابری داشته است که رکورددار جهش در تمام دولت‌های پس از انقلاب است.

دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، با اشاره به طرح سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور درباره مسائل اقتصادی اظهار داشت: ظرف 6 ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد از حدود 14 هزار تومان به بیش از 20 هزار تومان در تیر ماه رسیده است.

وی افزود: قیمت ارز از ابتدای روی کار آمدن دولت آقای روحانی کمتر از 4 هزار تومان بوده و تاکنون جهش بیش از 5 برابری داشته است که رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌های پس از انقلاب است. چنین جهشی در نرخ ارز موجب کاهش ارزش ریال، کاهش قدرت خرید شهروندان، ناامنی اقتصادی، جهش تورم و گرانی کالا و خدمات شده است. شهروندان احساس می کنند که سرمایه‌های ریالی‌شان روز به روز در حال کاهش است و حق هم دارند.

وی تصریح کرد: ظاهرا دولت قصد دارد با گرانی نرخ ارز و رها کردن فنر تورم به جبران کسری بودجه سال 99 آن هم از جیب مردم طبقه متوسط و حقوق بگیران ثابت بپردازد و در عین حال برخی اغراض سیاسی را هم دنبال می کند که به هیچ وجه چنین رویه‌ای قابل قبول نیست. طی 7 سال گذشته همین سیاست دنبال شده است و اکنون مردم بیش از نیمی از قدرت خریدشان را در نتیجه عملکرد ارزی دولت آقای روحانی از دست داده‌اند و باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: نرخ مسکن طی 7 سال گذشته بیش از 6 برابر و طی همین یکسال گذشته و طبق آمار رسمی دولت بیش از 120 درصد گران شده است؛ وضعیت قیمت و کیفیت  خودرو هم که نیازی به توضیح ندارد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: چرا و چگونه است که دولت طرح مسکن مهر دولت گذشته را تعطیل و خود هم هیچ طرح جدیدی را شروع نکرده است؟ چرا مسکن در 7 سال گذشته تعطیل بوده و اکنون کار به جایی رسیده که مردم از تامین یک واحد مسکن استیجاری مناسب و حتی کوچک ناتوان مانده‌اند؟

موسوی لارگانی بیان کرد: پاسخ آقای رئیس جمهور به چنین فاجعه‌ای چیست؟ درباره خودرو هم که روز به روز شاهد افت کیفیت و افزایش قیمت هستیم. چرا دولت در این زمینه هیچ اقدام موثری انجام نداده و مافیای خودرو در دل نهادهای دولتی شکل گرفته و مشغول گرفتن پول از مردم هستند؟

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در همین راستا به موضوع برجام نیز اشاره کرد و گفت: آقای روحانی روز امضای برجام اعلام کرد که مسئولیت کامل برجام را شخصا بر عهده می‌گیرد و پاسخگو خواهد بود. اکنون روز پاسخ است.

وی خطاب به رئیس جمهور تصریح کرد: اعلام کردید تمام تحریم‌ها روز عملیاتی شدن برجام لغو شده و دیگر بازگشتنی هم نیست. گفتید هم باید چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد. متاسفانه هر دو چرخ از کار افتاده است. تحریم ها برگشته است.

موسوی لارگانی بر همین اساس اضافه کرد: آقای روحانی! آمریکا بدون پرداختن هزینه از برجام خارج شده است و دولت جنابعالی هیچ ابزاری از قبل در برجام پیشبینی نکرده‌ است. در این موضوع به هشدار کارشناسان هم توجه لازم را نکردید تا مانع خروج بدون هزینهی آمریکا شوید. اروپا هم جز شعار در حمایت از برجام کاری نکرده است؛ حتی طرح مالی اینستکس را هم فعال نکرده و نماینده شان در جلسه شورای امنیت از ایران می‌خواهد تمام و کمال به تعهدات خود ذیل برجام اقدام کند؛ آیا این بود برجام شما؟

طراح طرح سوال از رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: کرونا باعث شده است تا بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی دچار تعطیلی یا رکود شدید شوند. در چنین شرایطی وظیفه دولت است که به کمک بخشهای مختلف تولیدی، صنعتی، خدماتی و ... بشتابد و با اعطای کمکهای متنوع مالی مانع از ورشکستگی بخش تولید، خدمات، صنعت و کشاورزی شود. اما در این زمینه دولت کارنامه قابل قبولی ندارد و صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل و بخش خدمات در حال ورشکستگی است. بفرمایید در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ لطفا شفاف با ذکر عدد و رقم و به دور از شعار به تشریح عملکردتان بپردازید چرا که با شعار و طفره رفتن از پاسخ مشکلی حل نمی شود.

وی تصریح کرد: بیش از دو سال از اعلام نرخ دلار دولتی به قیمت 4200 تومان گذشته است. هدف دولت از اعلام چنین نرخی جلوگیری از تورم کالا و خدمات مخصوصا مایحتاج عمومی از قبیل قیمت گوشت، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن و ... بود.

موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: دو سال پس از چنین سیاستی شاهد مسابقه قیمتی در همه کالاها و خدمات هستیم چه آنهایی که دلار 4200 تومانی گرفتند و چه آنهایی که دلار دولتی نگرفتند.

وی بیان کرد: رئیس جمهور بگوید نتیجه سیاست دلار 4200 تومانی چه بوده است؟ چه میزان دلار 4200 تومانی طی بیش از دو سال گذشته از خزانه دولت و در واقع از جیب ملت به چه کسانی پرداخت کرده‌اید؟ چرا دولت در این راه شفافیت لازم را به خرج نمی‌دهد؟

دیدگاه کاربران

علی۱۵۱۴۵۴۸۱۷:۰۱:۱۲ ۱۳۹۹/۴/۱۸
عادلانه اینه که آقای روحانی و بهمراه کسانی که میگفتن تحریم ها باعث پیشرفته و کاغذ پاره هست همگی جوابگو باشند
ناشناس۱۵۱۴۶۱۵۱۷:۴۶:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۱۸
وقتی با تمام دنیا مشکل داریم و نمیتوانیم صادرات درست انجام دهیم و به طبع آن واردات هم سخت است،آنوقت میخواهید ارز هم داشته باشیم؟چرا واقع بینی رو ملاک خودتون قرار نمیدین؟
ناشناس۱۵۱۴۶۱۷۱۷:۴۸:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۱۸
عادلانه اینه که روحانی مردم رو.. و ترساند و الان هم چوب خداست که .. بفهمه یا نفهمه.
ناشناس۱۵۱۴۶۷۸۱۸:۲۰:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۱۸
تحریمها با تضمین امضاء کری کلا و بالمره برداشته شد. مدیریت که نباشه حتی بدون تحریم هم همین میشه. مدیریت که باشه با همین تحریمها ماهواره هم به فضا پرتاب میشه به کوری چشم دشمنان داخلی و خارجی. بجای مدیریت حرف باشد و7سال باید باید گفتن نتیجه همینه.درسته نتیجه درسته
ناشناس۱۵۱۴۸۱۲۲۰:۱۱:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۱۸
جلوی ضرر را حتی یکروز هم بگیرید منفعت است دولت را موقتا ممنوع الورود کنید تا. در صورت استیضاح وارد فاز محاکمه شوند
ناشناس۱۵۱۴۹۹۵۲۳:۰۵:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۱۸
و ایضا باعثان اصلی تحریم ,فتنه گران فتنه ۸۸
شمس۱۵۱۴۵۶۴۱۷:۰۹:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۱۸
همه ما این مشکلات رو می دانیم و هرروز باهاش سروکارداریم برنامه شماچیه؟ بی کفایتی این دولت محرزه وسکوت وتعامل شما هیچ توجیهی نداره
ناشناس۱۵۱۴۶۰۷۱۷:۳۸:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۱۸
پس مسامحه نکنید..
ناشناس۱۵۱۴۶۲۰۱۷:۴۸:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۱۸
خدا از روحانی نگذرد..
محسن۱۵۱۴۶۳۲۱۷:۵۲:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۱۸
آقای موسوی تند نرید. احمدی نژاد را هم دیدیم.البته الان از خودتان نمی دانید. البته بعد روحانی که یکی از شما میاد را خواهیم دید.به شرطی که بعدا نگید از ما نبود
ناشناس۱۵۱۴۶۵۲۱۸:۰۳:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۱۸
دولت روحانی در سال 99 در تمام زمینه اقتصادی جهش داشته از مسکن و خودرو تا شیر مرغ نیز جهش داشته است
ناشناس۱۵۱۴۶۵۹۱۸:۰۸:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۱۸
شما تا دیروز میگفتی تحریم خوب حالا بد شد ؟؟
ناشناس۱۵۱۴۶۸۵۱۸:۲۲:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۱۸
جهش 5 برابری در حالی که سه سال واردات هرنوع خودرو و 7 سال است واردات خودروهای لوکس ممنوع است هیچ شغلی ایجاد نشده و رشد واقعی اقتصاد سالهاست منفی است و این 5 برابر از نظر ارزش دستمزد کارگر و قدرت خرید در واقع بیش از 15 برابر است و این یک شعبده حسابداری است
ناشناس۱۵۱۴۶۹۴۱۸:۲۸:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۱۸
روحانی.. بهتره استعفا بده
معلم۱۵۱۴۷۱۴۱۸:۴۱:۳۵ ۱۳۹۹/۴/۱۸
اقتصاد وارداتی وابسته به نفت و تحریمها عامل اصلی است نه دولت روحانی. زمانی که درآمد سرشار نفتی داشتیم باید فکر امروز را می کردیم.همه بفکر واردات بودند خصوصا از چین چون ارزان بود. کسی فکر امروز را نمی کرد.عوامل فسادی که امروز می بینیم فقط منفعت خود را میدیدند.
ناشناس۱۵۱۴۷۳۶۱۹:۰۲:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۱۸
..یادم نمیره تو اوج خوشحالی برجام دکتر ظریف گفت ما نمیگیم با برجام وضع مردم خوب میشه ولی میگم وضع مردم بدتر نمیشه دیدیم تو این دو سالی که عملا برجام بهم خورد هر روزش یه داستان داریم
سعید۱۵۱۴۷۷۳۱۹:۳۱:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۱۸
بدون در نظر گرفتن فشار حداکثری و کرونا این صحبت یک تسویه حساب سیاسی است.
ناشناس۱۵۱۴۸۰۲۱۹:۵۹:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۱۸
یعنی این شخص نمیدونه که فروش نفت احمدی نژاد چقدر بود و فروش نفت خاتمی و روحانی روی هم چقدره؟
ناشناس۱۵۱۴۸۰۴۲۰:۰۰:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۱۸
چرخ همه چی از کار افتاده پدر جان شما فقط اینو میبینی متاسفانه !
ناشناس۱۵۱۴۸۴۸۲۰:۳۸:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۱۸
روحانی همان راهی را رفت که احمدی نژاد رفت ، طبیعیه با این سیستم سیاسی و اقتصادی و شرایط تحریم راه های نجات کمی برای دولتها خواهد بود که آنهم بجایی نمیرسه، دولتهاییکه در این شرایط در دوراهی خدمت به مردم ..
ناشناس۱۵۱۴۸۶۰۲۰:۴۸:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۱۸
دفاع از روحانی نیست وقتی تحریم است و قانون پولشویی تصویب نمیشود روحانی که هیچ کسی دیگری هم کاری نمیتواند بکند..
ناشناس۱۵۱۴۸۷۸۲۱:۰۷:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۱۸
ریال به شدت بی ارزش شده. البته دولت روحانی تا سال 1400ارز را در رنج قیمتی سی هزار تومان تثبیت می کند مگر این که مجلس بتواند دولت را کنار بزند و انتخاباتی زود هنگام انجام شود
باهر۱۵۱۴۹۴۲۲۲:۱۴:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۱۸
گر مدیریت این هست که ایران دارد وای اگر از پس امروز بود فردایی!!!!
علی۱۵۱۴۹۵۴۲۲:۲۴:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۱۸
آقای نماینده نفرمایید نوبخت ناراحت میشن! از نظرمبارک ایشان تورم تنها ۱۵درصده!!!!!!
ناشناس۱۵۱۵۰۰۲۲۳:۱۲:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۱۸
چرا در همه دولتها در چهار سال دوم افزايش قيمت ارز بوجود آمده؟ آيا واقعا دولتها مقصرند يا سياست كلي كشور همين است؟

پربحث‌های دیروز

 1. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 2. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 3. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 4. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 5. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  2. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  3. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  4. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  6. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  7. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  8. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  9. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

  10. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

  11. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

  12. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

  13. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

  14. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

  15. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

  16. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

  17. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

  18. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

  19. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

  20. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

  21. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

  22. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

  23. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

  24. دلار در سراشیبی قرار گرفت

  25. مسکن ارزان می‌شود؟

  آخرین عناوین