مرزهای تجاری با پاکستان بازگشایی شد

گروه اقتصادی الف،   3990416067

سخنگوی گمرک گفت: صادرات و واردات از سه مرز تجاری در سیستان و بلوچستان با پاکستان به طور کامل از سر گرفته شد.

مرزهای تجاری با پاکستان بازگشایی شد

روح الله لطیفی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از امروز سه بازارچه ریمدان، کوهک و پیشین در استان سیستان و بلوچستان در مرز پاکستان به صورت کامل بازگشایی شد و تجارت با این کشور به حالت عادی بازگشته است. همچنین مادرو، ماهیرود و میلک مرزهای مشترک با افغانستان به صورت تجاری و مسافری فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه مرزهای تجاری بازگشایی شده است اما بخش مسافری با محدودیت‌هایی روبه رو است تصریح کرد: در مرز با ترکمنستان سرخس و اینچه برون فعالیت‌های ریلی خود را از سر گرفته‌اند و روزانه با ظرفیت حدود ۹۰ واگن صادرات کالای ایرانی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مرزهای دریایی فعال هستند، خاطرنشان کرد: واردات کالای های اساسی و صادرات میوه و خشکبار در بنادر حاشیه دریای خزر با کشورهای همسایه انجام می‌شود و همچنین مرزهای ریلی، دریایی و جاده‌ای با آذربایجان فعال هستند و در حوزه جاده‌ای ترانشیپ یا جابه جایی کالا با کامیون در مرز انجام می‌شود.

لطیفی به فعالیت تجارت در مرز نخجوان اشاره کرد و گفت: مرزهای تجاری با ترکیه به صورت ریلی و جاده‌ای باز و فعال است و تجارت با کشور عراق هم در همه مرزها با اقلیم کردستان از جمله تمرچین، باشماق و پرویز خان به عنوان سه مرز اصلی و کیله در سر دشت، شیخ صله و شوشمی در کرمانشاه و سیران بند و بانه کردستان انجام می‌شود و صادرات ما از این گذرگاه‌ها به صورت مستمر ادامه دارد.

به گفته وی، مرز مهران تنها مرز فعال با حوزه کشورهای عربی در عراق است و در مرز دریایی خرمشهر نیز به عراق از طریق دریا صادرات انجام می‌شود.

سخنگوی گمرک اظهار داشت: در مرزهای دریایی در جنوب و حوزه خلیج فارس شناورهای تجاری و یخچال‌دار فعال هستند اما محدودیت‌هایی برای صادرات با شناورهای سنتی، چوبی بر اساس دستورالعمل‌های خاصی انجام می‌شئد به عنوان مثال برای صادرات به امارات تاییده سلامت کالا و خدمه ۷۲ ساعت پیش از رسیدن باید ارسال شده باشد و باقی کشورها نیز سخت‌گیری بیشتری دارند. با وجود این اصل تجارت با کویت، قطر، امارات و عمان روند افزایشی دارد.

وی با بیان اینکه مرزهای مسافری همچنان با محدودیت‌هایی روبه است، تاکید کرد: در حوزه خلیج فارس و سایر مقاصد در مبداهای تجاری دریایی با انجام دستورالعمل‌هایی واردات و صادرات انجام می‌شود و محدودیت خاصی نداریم.

لطیفی همچنین با اشاره به امحا هندوانه‌های صادراتی در مرز با ترکیه، اظهار داشت: بازارهای صادراتی به سادگی به دست نمی‌آیند و قوانین حاکم بر این بازار موجب می‌شود تا در صورت پرداخت نشدن حقوق ورودی صاحبان کالا درخصوص محصول تصمیم‌گیری‌هایی را انجام دهند.

وی افزود: در صورت پرداخت نشدن حق ورودی، کالا یا مرجوع می‌شود، یا در همان منطقه به فروش می‌رسد و یا امحاء می‌شود که هندوانه‌های مذکور به دلیل بالا بودن تعرفه ورودی کشور ترکیه امکان بازگشت محصول و فروش آن وجود نداشت و به همین دلیل امحاء شدند.

وی با تاکید بر اینکه این قوانین در خصوص محصولات و کالاهای تمام کشورها اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که صاحبان کالا در تجارت بین‌الملل از تغییرات تعرفه‌ها در مرزها اطلاعات کافی به دست می‌آورند و از سازمان‌های دولتی مشاوره‌های لازم را دریافت می‌کنند به همین دلیل امکان اشتباهاتی از این دست کاهش می‌یابد.

سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته به ویژه ماه مبارک رمضان تعرفه‌های ورودی هندوانه با تخفیفاتی همراه بود، اظهار داشت: در این فصل از سال ترکیه نیز به زمان برداشت محصول هنداونه در داخل کشور خود رسیده و تعرفه‌های ورودی به روال عادی بازگشته است به همین دلیل صادرات هندوانه‌های یادشده برای صاحب کالا مقرون به صرفه نبود.

وی با بیان اینکه توقف طولانی هندوانه‌ها پشت مرز در امحاء آن بی‌تاثیر نبود، خاطرنشان کرد: اگر پیش از صادرات مدیریت و مشاوره‌های مناسب انجام نشود حتی امکان ورشکستگی صاحبان کالا و آسیب‌های داخلی به وجود می‌آید.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

  2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

  3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  9. صحنه آهسته انفجار بیروت

  10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

  11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

  22. بازی با اعصاب مردم!

  23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

  25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

  ابر آروان

  آخرین عناوین